Jump to content

FC Vaslui - Oţelul Galaţi 1-1

dcp100168

Recommended Posts

Acces gratuit la meciul Vaslui - Oţelul

Conducerea FC Vaslui a decis ca spectatorii să aibă acces gratuit la meciul cu Oţelul Galaţi, programat duminică, în etapa a XVI-a a Ligii I, o premieră în acest sezon pentru gruparea vasluiană. "Am considerat că iubitorii de fotbal şi susţinătorii echipei FC Vaslui merită un cadou, mai ales că este ultimul meci din tur susţinut pe teren propriu. Ne dorim ca stadionul să fie arhiplin astfel încât, cu ajutorul spectatorilor, să propulsăm echipa pe prima poziţie a clasamentului", a declarat Alex Guzganu, ofiţerul de presă al FC Vaslui. Titularii de abonamente vor avea prioritate la ocuparea locurilor menţionate în cardurile cumpărate la începutul campionatului. Până acum, costurile biletelor de acces pe stadionul din Vaslui variau între 5 lei la peluze şi 30 de lei la tribuna 0.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/li ... ul-5151977

Marius Stan: "Mă deranjează că ne arbitrează Drăgănescu în meciul cu FC Vaslui"

Preşedintele Oţelului, Marius Stan, spune că i se pare suspectă delegarea lui Mugurel Drăgănescu la partida pe care echipa sa o va susţine în faţa lui FC Vaslui, în etapa a 16-a. Acesta îl consideră pe centralul din Breaza omul de casă al galben-verzilor: "Eu chiar astăzi am luat atitudine faţă de un subiect care m-a deranjat: la următorul meci al nostru din campionat, cu Vasluiul, un meci al orgoliilor, am aflat un lucru, faptul că va fi delegat Drăgănescu, un arbitru cu care n-am avut probleme, dar care parcă are contract cu FC Vaslui dacă ne uităm la cîte meciuri a arbitrat această echipă. Aceasta informaţie am aflat-o şi noi, aşa cum se spune, pe surse. El a fost şi martor la procesul lor cu cei de la Dinamo, în privinţa lui Julio Cesar la TAS", a spus Marius Stan la Sport Total FM.

Preşedintele CCA, Vasile Avram, i-a răspuns însă oficialului gălăţean: "Eu răspund de toate delegările. La rîndul meu, am pus nişte oameni cărora le-am dat responsabilitate şi competenţa să facă această delegare. Nu mă ascund că am discutat cu domnul Stan că va fi delegat Drăgănescu. Eu îmi asum şi am caracter să recunosc atunci cînd greşesc. Sîntem în etapa a 16-a, dar Drăgănescu nu a arbitrat decît într-un singur joc Vasluiul. Conducătorii de cluburi au nişte elemente care de cele mai multe ori mă deranjează".

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/marius- ... 66226.html

FC VASLUI - OŢELUL GALAŢI

Arbitri: Mugurel Drăgănescu - Micloş Nagy, Nicolae Megheşan

Observator: Vasile Curt, Victor Ciocan

CCA, solicitam explicatii!

S-a invocat de prea multe ori "momentul zero" al fotbalului romanesc, iar despre curatirea fenomenului s-a vorbit cam in aceeasi masura. Vechile practici insa nu dispar, iar inconfortul fotbalistic este evident. Fara sa citim in stele sau sa locuim pe aceeasi strada cu Mama Omida, am aflat ca arbitrul partidei de duminica FC Vaslui - FC Otelul este stabilit de aproximativ o saptamana. In timp ce unii afla abia cu doua zile inainte brigazile (in mod normal, pe noi nici nu ne intereseaza), altii, in mod inadmisibil, isi permit sa-si rezerve arbitrii din timp. Prin urmare, domnul Mugurel Draganescu ar urma sa conduca la centru aceasta partida, acelasi domn Draganescu care a depus marturie la TAS pentru FC Vaslui in litigiul cu FC Dinamo, celebrul "caz Julio Cesar". Nu pomenim nici macar un cuvant despre arbitri dupa ce au fost definitivate delegarile CCA, in schimb ne rezervam dreptul de a comenta inainte. A nu se citi in acelasi cod: nu punem presiune pe brigada care va conduce jocul de duminica si nu punem la indoiala moralitatea domnului Draganescu. Nu! Ne simtim insa lezati de practicile unora care-si organizeaza meciurile pana la ultimul detaliu, mai ales atunci cand clubul nostru este implicat in eveniment. In consecinta, solicitam Comisiei Centrale de Arbitri sa ia de urgenta masuri in aceasta privinta si cerem un raspuns public pe marginea acestui subiect. Explicatiile in particular n-au nicio relevanta! Cata vreme n-a solicitat niciodata expres vreun arbitru, FC Otelul Galati doreste sa fie respectat: nu este posibil ca in partidele de acasa sa fim condusi numai de arbitri FIFA, iar in deplasare de cvasi-debutanti sau de martori-cheie! Cinstit ar fi sa fim anuntati daca este cazul sa ne mai deplasam. Astfel, am economisi banii de care nu prea dispunem.

Cu indignare,

Marius Stan

director general FC Otelul Galati.

http://www.otelul-galati.ro/stiri.php?id=2015

Dorinel Munteanu: "Mă tem mai mult de jucătorii mei în meciul de la Vaslui"

Antrenorul Oţelului Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, vineri, că meciul cu FC Vaslui este unul foarte important deoarece adversarul traversează o perioadă bună, însă consideră că elevii săi pot obţine un rezultat pozitiv dacă îi vor respecta indicaţiile tactice, transmite corespondentul NewsIn. "Vom avea un meci extrem de dificil. Eu am foarte multe lipsuri în echipă, în special Giurgiu şi Râpă, care au cumul de cartonaşe galbene. Nu mă tem de adversari, mă tem mai mult de jucătorii mei în meciul de la Vaslui. Sper să înţeleagă tot ce le cer pentru a obţine un rezultat bun", a spus Munteanu. Acesta este convins că fanii gazdă nu îl vor primi cu aplauze, deşi a antrenat la Vaslui în urmă cu aproape doi ani: "Sunt sigur că voi fi primit la fel ca ceilalţi adversari. Nu mă tem de asta".

Directorul general al grupării gălăţene, Marius Stan, spune că Oţelul va lupta din primul până în ultimul minut pentru a obţine cel puţin un punct. "Nu ne ducem ca mieii la tăiere la Vaslui, pentru că adversarul nu este invincibil, chair dacă la momentul ăsta reprezintă una dintre echipele valoroase ale campionatului. Veţi vedea la Vaslui o echipă a Galaţiului care va munci pentru puncte", a opinat acesta, adăugând că "munca lui Porumboiu s-a văzut la echipă şi chiar dacă avem unele contre, aici trebuie să îi apreciem meritele".

Stan a mai precizat că Astra se interesează de serviciile lui Jivko Jelev şi Gabriel Paraschiv, însă doar primul este liber să plece deoarece "în jurul lui Paraschiv vrem să creştem jucătorii din lot".

Avancronica meciului FC Vaslui - Otelul Galati

Antrenorul Marius Lacatus nu ii va putea folosi pe Canu, Gheorghiu si Ljubinkovic, inca nerefacuti dupa accidentarile pe care le-au suferit, dar nici pe Milos Pavlovic care este suspendat din cauza cumulului de cartonase galbene. Echipa probabila: Haisan - Buhus, Zubar, Farkas, Hugo Luz - Burdujan, R.Costin, Genchev, Gerlem - Wesley, Temwanjera; Antrenor: Marius Lacatus; Accidentati: Canu, Ad.Gheorghiu, Ljubinkovic, Balace; Suspendat: Pavlovic; Rezerve: Kuciak, Delgado, Jovanovici, Markovici, Akakpo, Milisavljievici, Zmeu

5. FC Vaslui 15 9 1 5 23-17 28

10. Otelul Galati 15 5 3 7 19-23 18

Din lotul formatiei galatene vor lipsi Giurgiu si Rapa, ambii suspendati, dar isi va face reintrarea Antal, absent pana acum din cauza unei accidentari. Gabriel Giurgiu a ajuns la limita de patru avertismente, care-l obliga sa stea un meci pe tusa. Locul sau va fi luat de Ionut Neagu, un alt mijlocas central care a fost suspendat runda precedenta - tot din cauza cartonaselor galbene. Echipa probabila: Baotic - M.Carja, Sg.Costin, Sarghi, Salagean - L.Iorga, L.Antal, Neagu, Viglianti - G.Paraschiv, Pena; Antrenor: Dorinel Munteanu; Accidentati: -; Suspendati: Cojoc (doua etape), Rapa, Giurgiu; Vor mai lipsi: Kolev, Zhelev (au parasit echipa); Rezerve: Abraham, S.Ilie, Carja, Perendija, Patras, Mojsov, Ibeh, Axente

Sport 365 va recomanda

Dupa ce, cu cativa ani in urma, Otelul Galati reusea sa se califice in mai multe randuri in cupele europene si sa fie cea mai buna echipa din zona Moldovei, in ultimii ani ierarhia a fost schimbata, iar FC Vaslui a demonstrat ca este cea mai buna echipa din aceasta zona a tarii. La fel ca si in partidele precedente, jocul de duminica, impotriva Otelului se anunta unul foarte interesant. Fara Milos Pavlovic, suspendat din cauza cumulului de cartonase galbene, tehnicianul "galben-verzilor" va trebui sa renunte la sistemul cu doi inchizatori si sa trimita in teren un mijlocas cu carente ofensive. Chiar daca FC Vaslui sta mult mai bine in clasament si are un lot mai valoros decat al galatenilor, "otelarii" pot fi destul de periculosi, avand trei victorii externe in acest sezon. Oaspetii au doi titulari suspendati (Giurgiu si Rapa) si au ca obiectiv sa obtina un punct pe "Municipalul" vasluian. Pe banca tehnica a celor doua echipe stau doua nume grele ale "Generatiei de Aur", Marius Lacatus si Dorinel Munteanu, primul luptandu-se pentru titlu (banii lui Porumboiu ii permit acest lucru), al doilea, sa nu retrogradeze (saracie mare la Galati).

FC Vaslui - Otelul Galati este meci de 1, in mod normal oaspetii nu au cum sa reziste unor jucatori de atac precum Burdujan-Gerlem-Wesley-Temwanjera.

06.12.2009, Vaslui, Stadion: "Municipal", ora: 16:00

Arbitru: Mugurel Draganescu (Breaza)

FC Vaslui - Otelul Galati (Gsp TV)

Palmares: 8 4 3 1 10-6

Primul meci: 0-0, la 22 octombrie 2005, la Vaslui.

Ultimul meci: 2-1, la 8 aprilie 2009.

Singurul punct obtinut de oaspeti: 0-0, la 22 octombrie 2005, la Vaslui.

http://www.sport365.ro/Avancronica_meci ... 11691.html

FC Vaslui - Oţelul Galaţi 1-1

Echipa antrenată de Marius Lăcătuş a remizat, duminică, pe teren propriu, cu Oţelul Galaţi, scor 1-1, iar în urma acestui rezultat formaţia moldoveană a urcat provizoriu pe locul 2 în clasament, transmite corespondentul NewsIn.

FC VASLUI - OŢELUL GALAŢI 1-1 (Burdujan 38 / Sârghi 4)

FC Vaslui: Kuciak - Buhuş (Akakpo 55), Zubar, Farkaş, Hugo Luz - Burdujan (Delgado 87), R. Costin, Genchev (N. Jovanovic 79), Gerlem - Wesley - Temwanjera. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Oţelul: Baotic - Cârjă, Sârghi, Sg. Costin, Sălăgean - G. Paraschiv, Neagu, Iorga (Antal 67), Ibeh, S. Ilie (Perendija 90) - Pena (Axente 76). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Genchev 33, Akakpo 80, Hugo Luz 86 / Pena 32, G. Paraschiv 41, Sârghi 55, Baotic 90+4

Arbitri: Mugurel Drgănescu - Micloş Nagy, Nicolae Megheşan

Stadion: Municipal; Spectatori: 5.000

Cum s-au marcat golurile:

0-1, min. 4: Corner de pe partea dreapta al oaspeţilor, iar Sârghi, nemarcat, a reluat nestingherit în poarta lui Kuciak;

1-1, min. 38: Gerlem a driblat mai mulţi jucători ai Oţelului, a centrat în faţa porţii, de unde Burdujan a marcat cu latul din colţul careului mic.

În minutul 65, Raul Costin a tras senzaţional de la 30 de metri, din întoarcere, însă mingea a căzut pe bara transversală a porţii lui Baotic şi a ieşit în aut de poartă.

Autorul golului oaspeţilor, Cristian Sârghi, a primit al patrulea avertisment şi astfel va fi suspendat pentru meciul cu Universiteatea Craiova.

La partida de la Vaslui, unde intrarea pe stadion a fost lăsată liberă, oaspeţii au fost încurajaţi de către aproximativ 100 de suporteri.

În ultima etapă a turului, Oţelul va juca pe teren propriu împotriva Universităţii Craiova.

În urma acestui rezultat, Oţelul a rămas pe locul 10, cu 19 puncte.

Dorinel Munteanu: "Sunt mulţumit de rezultat, însă cu puţin curaj puteam câştiga"

Antrenorul formaţiei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat că este mulţumit de remiza de duminică de la Vaslui, însă consideră că mai mult curaj în atac din partea jucătorilor săi ar fi dus la o victorie împotriva echipei moldovene, transmite corespondentul NewsIn. "Sunt mulţumit de rezultat, azi am câştigat un punct. Am avut în faţă o echipă puternică, însă am crezut tot timpul în victoria echipei mele. Chiar dacă nu a câştigat, Vasluiul rămâne o echipă care poate cuceri titlul. Dacă aveam mai mult curaj pe faza de atac, puteam obţine mai mult", a spus Munteanu, care a mai adăugat că nu a dorit să-şi ia nicio revanşă în faţa Vasluiului: "Ce am eu cu domnul Porumboiu sunt alte lucruri. Ne-am dat mâna la începutul meciului, nu a fost nicio răzbunare".

De partea cealaltă, Marius Lăcătuş susţine că se aştepta la o altă atitudine din partea fotbaliştilor săi: "Ne aşteptam la o victorie, însă n-am reuşit acest lucru. Golul primit în debutul partidei a cântărit enorm, însă mă aşteptam la cu totul altă reacţie". Tehnicianul gazdelor a mai afirmat că speră ca echipa sa să treacă peste această sincopă şi să recupereze punctele pierdute în partida din etapa viitoare, cu Dinamo: "Trebuie să ne pregătim foarte bine pentru ultimul joc, pentru a recupera punctele pierdute în faţa Oţelului în meciul cu Dinamo. Poate ultimele rezultate a creat o stare automulţumire. Sper ca jocul din seara asta să fi tras un semnal de alarmă".

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.