corbu Posted December 7, 2009 Posted December 7, 2009 Ziua Constituţiei Sărbătorirea "Zilei Constituţiei României" are semnificaţii deosebite, care decurg din faptul că adoptarea Constituţiei, la 8 Decembrie 1991, prin referendum naţional, nu poate fi disociată de Revoluţia din 1989, care a precedat-o, i-a construit bazele şi fără de care nu s-ar fi putut înscrie ca o nouă pagină a istoriei constituţionale a României. Necesitatea adoptării unei noi Constituţii după Revoluţia din 1989 a decurs în mod logic din faptul că - prin amploarea şi caracterul sau - Revoluţia a impus o transformare radicală a societăţii, a guvernării ei, cerinţă de care trebuia să ţină seama noua putere instaurată. În general, revizuirea Constituţiei este privită cu neîncredere şi îngrijorare, existând temerea că o modificare de această natură poate antrena dezorganizarea unui echilibru găsit. Este evident, totuşi, că ideile pentru revizuirea Constituţiei nu pot fi ignorate, însă, în acelaşi timp, despre ele nu se poate discuta decât în termenii legii fundamentale şi cu respectarea formalităţilor prevăzute, care nu exclud şi nu pot exclude conceptul de evoluţie constituţională, cum nu poate fi exclus nici conceptul de realitate constituţională, ce este indisociabil legat de viaţa colectivă. Constituţia României este legea fundamentală a statului Român care reglementează, printre altele, principiile generale de organizare a statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle fundamentale ale cetăţenilor şi autorităţile publice fundamentale. Actuala formă a Constituţiei a intrat în vigoare pe 29 Octombrie 2003 şi a fost adoptată în urma unui referendum naţional. sursa:calendarintercultural.ro Cine va sarbatori Ziua Constitutiei ? Basescu :ar! , Geoana , poporul...
Recommended Posts