Jump to content

Un şlep gălăţean s-a izbit de un pod unguresc


Recommended Posts

Posted

Un şlep gălăţean s-a izbit de un pod unguresc

Pagubele se ridică la peste un milion de euro, dar nu sunt morţi. Printre navele avariate se numără cel puţin un şlep proprietate a unei companii gălăţene.

Un şlep s-a desprins dintr-un convoi românesc ce naviga pe Dunăre şi a lovit un picior al podului din localitatea Dunafoldvar, a anunţat duminică autoritatea ungară pentru siguranţa traficului, KBSZ, citată de MTI. Alte două nave din convoiul format din nouă şlepuri au eşuat după incident, blocând parţial calea navigabilă, a precizat purtătorul de cuvânt al KBSZ, Erika Bajko. Cele nouă şlepuri se îndreptau către Germania, transportând cărbune de origine ucraineană. Cel puţin una dintre ambarcaţiunile implicate în accident este proprietate a unei companii din Galaţi, al cărei nume nu a fost făcut, deocamdată, public. Primele estimări indică faptul că s-au produs pagube de peste 1 milion de euro. Nu sunt morţi, dar doi marinari au fost grav răniţi.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/AC ... 81747.html

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.