Jump to content

Multe blocuri, puţine parcări

dcp100168
 Share

Recommended Posts

;) O ideie buna ,de mult asteptata insa problema parcarilor rezervate cred ca ar mai trebui nitel gindita.Sunt unele firme care posibil si-au rezervat loc de parcare din diferite motive,aprovizionare,clienti.etc.ex.Merg la banca,o banca,am o suma de bani si nu pot parca deoarece pacarea este plina de masini .Merg pe o straduta apropiata cc 300 de metri parchez imi i-au sacosa si ...la banca citeva persoane .Cine a parcat in parcarea bancii? Vin distribuitori diversi cu marfa la magazine nu pot parca deoarece un nene si-a parcat masina in fata magazinului.E corect?Domnul primar iese cite o data cu idei bune propuse de altfel de cei din jur dar nu trebuie dat motiv de gilceava ,facuta treaba cum trebuie :roll:se evita scandalurile!La urma urmei toti sunt contribuabili vorba,, jidanului ''... :) care da mai mult?O mie de parcari cred ca sunt totusi putine.Daca sa-r mai vinde doua mii cear avea de pierdut primaria ?Ar scapa de niste obligatii ,de citiva sute de metri de pirloaga si ar incasa niscaiva parale care dupa parerea mea sunt bunicele la casa omului cind ,vin! :P

Eu propun ca solutie, construirea in afara orasului, cam langa ANL-urile Dimitrie Cantemir a unui parc Auto al primariei. Acolo vor fi aduse toate harburile parasite ca cele pozate prin acest forum, si astfel se elibereaza locuri noi de parcare.

Apoi un obor de masini, unde sa vina samsarii sa vanda masnile iar ine mai le intinde prin oras, capata o amenda mare cat valoarea masinii. Astfel iarasi se creeaza o multime de locuri de parcare.

Pacat ca domnului Dumitru Nicolae nu ii trece asta prin cap. Pacat ca nu avem puteri telepatice :d

Dupa mine ar trebui sa-i mai ia pe unii la scoala de soferi inca vreo 2-3 ani sa invete sa parcheze sau sa-i respecte pe cei de langa ei. Unii pocnesc portierele de vecini, chiar daca parcheaza bine, iar altii lasa cate 1,5 metri intre masini, numai bine 2 masini pe 3 locuri. Si tot nu ar fi locuri de parcare....

culmea culmilor... zilele trecute au inceput sa apara numai d-alde agentii 007 dinastia de la Comunitara care abia au terminat 10 clase si pun amenzi in geamul masinilor din zona 39b de la strada... din pacate, sau din fericire aveam masina parcata in alta parte, insa tot m-am luat de ei si am cerut sa-mi spuna motivele pt care dau amenzi... iar ei din inaltimea lor demiurgica au raspuns sec... veti vedea la sectie cand va veti prezenta pt. amenda. Buuun... vecinii mei care parcheaza masinile de 30 de ani in fata blocului au fost totusi sa vada despre ce e vb. la Comunitara... si surpriza, cica cei cu maxi-taxi au facut reclamatie ca ei "nu au loc sa parcheze... pardon, sa circule dom-le pe Henri Coanda" tocmai din cauza masinilor noastre parcate acolo. Dupa lupte seculare, domnisoara de la biroul de serviciu le-a dat dreptate vecinilor, ea cunoscand de fapt problema pentru ca locuia in zona si stia clar ca in alta parte nu avem unde sa parcam pentru ca in spatele blocului se afla ditamai garajele (poza e postata la Cine, ce are cu garajele), iar daca blochezi usile garajelor iti bat oamenii in usa pe la 5 dimineata sa-ti iei masina ca el vrea sa-si scoata limuzina din garaj... etc. iar vis-a-vis de garaje, la parterul blocului, se afla usile de serviciu ale bancilor si ale magazinelor de la parter, iar acolo intra masini de aprovizionare...etc. Deci, in concluzie, tre' sa ne mutam masinile dimineata de cand incep agentii 007 sa umble pe strazi, de pe la 8... si sa le aducem seara dupa 18, cand se retrag la depou agentii... sau sa facem toti o hartie la primarie prin care sa solicitam un indicator de permitere a parcarii numai pt. riverani... o sa va dau mai multe detalii cand vom vedea ce se va intampla in continuare. Asta-i Romania... din ce in ce mai mult in rahat.

EU CA POSESOR DE AUTO + GARAJ INTR-O ZONA CENTRALA ASTEPT ZIUA CAND PRIMARIA MA VA ANUNTA CA SE DORESTE CONSTRUIREA UNEI PARCARI SUB/SUPRA-TERANA, SAU UNA SIMPLA, EVENTUAL SUPRAVEGHEATA VIDEO (DE PRIMARIE, COMUNITARI SAU ALTI WBC-STI).

POATE SUSPECTATI PROBLEME LA MANSARDA (CAP), DAR EU SINCER VA SPUN CA AM PROBLEME CU SUBSOLUL GARAJULUI, L-AM GOLIT DE DOUA ORI SI PARE CA IAR ARE TENDINTA SA SE UMPLE. APOI CELELALTE OBLIGATII/PROBLEME, PE CARE CEI CARE NU AU GARAJE NU LE STIU...DAR SA NU O LUNGESC...DACA VINE PRIMARIA SI ANUNTA GATA NENE DE MAINE REZILIEM CONTRACTUL, DAR CU CONDITIA SA FACA IN APROPIERE 300-500 M - O PARCARE, CU TOATE CA PE LOCUL BATERIEI MERGE PERFECT SI UN MINITEREN DE FOTBAL CU PARCARI LA SUBSOL.

DESI NU E IN TOPIC, CRED CA ESTE BUNA IDEEA CU COLECTAREA DE CATRE PRIMARIE A ECHIPAMENTELOR ELECTROCASNICE UZATE, DAR APRECIEZ CA ERA UTILA EXTINDEREA SI LA CELE DE MOBILIER. AM LASAT DE MULTE ORI PIESE DE MOBILIER LANGA CONTAINERE DESI CRED CA MAI PUTEAU FI FOLOSITE SI NU NEAPARAT LA FOC.

) Ridicarea tuturor garajelor din parcarea publica aflata langa blocul turn R5 spre Mazepa 2 (ideal ar fi sa se construiasca in loc o parcare supraetajata cu taxa ridicata de catre municipalitate eventual in partereniat public-privat);

si crezi dumneata ca asta e o solutie? chiar nu mai exista terenuri tocmai bune pt ridicat parcari etajate??? terenuri exista, altceva nu exista... stiti dvs. ce.

...sau sa facem toti o hartie la primarie prin care sa solicitam un indicator de permitere a parcarii numai pt. riverani... o sa va dau mai multe detalii cand vom vedea ce se va intampla in continuare. Asta-i Romania... din ce in ce mai mult in rahat.

sau sa solicitati o parcare etajata in apropiere.

chiar nu mai exista terenuri tocmai bune pt ridicat parcari etajate??? terenuri exista, altceva nu exista... stiti dvs. ce.

Exista, dar la ce bun o parcare etajata la.. Iasi de exemplu, pentru locuitorii din Mazepa 2?

Deci toti va ganditi la paracari erajate in imediata apropiere a blocurilor. Este bine chestia asta. Dar o bila neagra este ca parcarile etajate sunt necesare si in imediata apropiere a pietelor si a institutiiilor. Daca omul vrea sa se duca la piata ce face? Nu suntem in Fam Jetsons sa ne transformam masina intr-un diplomnat. care sa il caram dupa noi. Mall-urile au teren destul cel putin pt 2000-2500 de clienti. Institutiile sa tina evidenta angajatilor si sa aiba parcare fix pentru numarul de salariati care au masini si vin cu ele la servici. In piete este suficienta o parcare etajata cu subsol, parter si 2 etaje. Pe cand parcarile etajate de langa cartiere din jurul blocului ar trebui sa aiba nu 2 ci 4 etaje.

Eventual cladirile care sunt degeaba in picioare si desfiintate activitatile din interior ar fi bune de demolat si ridicat parcari supraetajate. A si la marginea orasului in continuarea ANL-urilor un Targ auto unde sa ii mutam pe Samsari si dse mai fac ceva locuri de parcari cu plata. (gen rezervat)

Te rog mult sa-mi dai si mie un exemplu, pentru ca sincer, nu imi dau seama unde ai mai putea construi o parcare supraetajata pe-acolo, in conditiile in care nu mai ai loc sa arunci un ac in toata zona aia.

ok...

1. parcarea de la banci - acolo merge o parcare etajata

2. parcarea din zona complexului Ancora - undeva in partea de vest a complexului exista o parcare si niste garaje. fara a stramuta garajele sunt vreo 3000 mp disponibili

3. actuala SC PLASE PESCARESTI se intinde pe multe hectare in conditiile in care activitatea lor e undeva la 15-20% din ce a fost odata. autoritatile ar putea interveni acolo. e valabil si pt sc apaterm de pe brancoveanu.

revin cu exemple.

Cu parcarea de la banci, ai dreptate. Ar fi o idee geniala.

Despre celelalte 2 exemple insa, sincer, nu prea stiu ce sa zic.. Pentru primul: ideea e sa deserveasca cat mai multa lume, dar sa se incadreze oarecum in peisaj si -cel mai important- sa nu blocheze accesul la blocurile de locuinte si la celelalte cladiri din zona. Nu cred ca sunt 3000mp acolo si mai trebuiesc luate in calcul si alte aspecte de ordin tehnic. Despre cel de-al doilea: sunt sigur ca daca e teren in zona respectiva, neutilizabil, al unei intreprinderi (nici nu stiu, mai este de stat..?), ori e promis, ori e deja concesionat cui trebuie, sau.. cine stie.. poate tocmai au pe masa proiectul pe care-l dezbatem acum :)

• 2 weeks later...
Sunt bune ideile cat nu va legati de garajele de pe Romana care au primit autorizatie tocmai pentru a preveni alunecarea de teren. Asa se explica de ce sunt toate din beton.

Detaliaza, te rog.

Sa inteleg din ce spui tu ca aceste constructii au venit ca o NECESITATE pentru urbe, de consolidare a terenului?

Adica cum s-a procedat? Acele garaje au fundatie pe piloni infipti zeci de metri in pamant? Tehnic si procedural cum s-a procedat la contruirea garajului?... A venit cineva de la mediu, primarie si a spus: "Zona asta o va lua la vale! Decat sa plantam copaci sau sa infingem piloni adanci in pamant sau sa executam eventuale lucrari de drenare... Hai mai bine sa construiti garaje. Cineva trebuie s-o faca!!! Va rog ! Contruiti garaje! " ???

Inclin sa cred ca e doar o justificare "nobila" pentru protectia mediului...

• 2 weeks later...

Toto, eram mica pe-atunci dar stiu sigur ca al meu are beci si au folosit piloni, boltzari, cofraje..sau cum se numesc. Ii auzeam pe-ai mei. Oricum, daca s-ar face planul unei parcari acolo cu fundatie ok, noi am avea prioritate -asa ca nu ma deranjeaza.

• 1 month later...

data fiind cresterea masiva a numarului de masini, noaptea (cand se intorace toata lumea la domiciliu) aleea din spatele blocurilor B (vis-a-vis de Spitalul judetean) este supraincarcata de masini. toar cele gen matiz/tico/206 pot trece pe acolo fara batai de inima...altminteri, o masina cu ecartament normal face slalom la fir de par.

Ei, acolo unde sa mai faci parcare (fie ea si etajata)? :(

• 4 weeks later...

:!: Nu uitati parcarile sunt o necesitate ,necesara ! Am promovat ideia,negramaical,!!, :oops: ca pot fi construite oriunde numai etajate sa fie si dupa ce parchezi masiuna sa fii transportat la locul de dfomiciliu de o caleasca cu doi ponei pur singe,dotata cu portbagaj unde sa-ti pui ceva din basgajelul ,stufos,made4 romanelu :lol: Nu v-or exista nici -o-data ASA ceva la noi! Visam lucruri ce depasesc orce dimensiune!Noi suntem si ne0-am nascut Romani si daca n-or dispare ,,caprele,, din mintea noastra nimic nu se va realiza!Incetul cu incetul se poat rezolva problemele!PROPUN...in atentia Mediului!Toti cei ce vor o parcare in orasul Galati ,fie ca este in preajma blocului ori in alta parte ,printru-n plan urbanistic ,sa oincadreze intre patru copaci,pomi ce vor fi intretinuti pe toata peroada vietii lor.In cazul ca unul din copaci se stinge,propietarul parcarii sa informeze mediu,managerul fabricii de oxigen in lume, ca acea sursa de oxigen nu mai functioneaza si ca isi asuma sarcina pentru apromova o alta sursa.V-as intreba pe dumneavoastra ce bani ar mai cheltui primaria pentru spatii verzi daca fabricuta de oxigen ,vital omenirii ,v-a fi atribuita propietarilor de autoturisme fara alte costuri. :cry: Tratata cu seriozitate aceasta propunere nu poate oferi decit confort vizual,psihic ,un antidot eficace inpotriva celor ce cu mare usurinta au distrus fauna tarii !E de rau ce propun???

Primaria nu face arcari insa de fiecare data cand se deschide cate un supermarket apar in jurul lui 1000-2000 locuri de parcare din care culmea doar 25% sunt folosite la un moment dat. Nu am vazut supermarket care sa fie full toate locurile de parcare si sa nu mai ai unde parca. De ce pe timpul noptii cand aceste supermarketuri sunt inchise, nu se permite parcarea riveranilor acolo? Ma refer cei care locuiesc in acel cartier pe langa supermarket.