dcp100168 Posted January 14, 2010 Posted January 14, 2010 Coadă la cantinele sociale din GalaţiDupa valurile de concedieri, tot mai multi romani nu mai au din ce sa traiasca si merg la cantinele sociale. La Galati, de pilda, aproape 1.000 de suflete vin zilnic, de la primele ore ale diminetii, ca sa ia o portie de mancare. "Daca n-ar fi acest ajutor, am muri de foame", spun oamenii cu lacrimi in ochi.Numarul celor care merg sa primeasca mancare de la cantina sociala din Galati a crescut cu 10% numai in luna decembrie, iar autoritatile spun ca primesc in continuare tot mai multe cereri din partea unor astfel de familii nevoiase. Daca pana acum cozile erau formate mai mult din pensionari si persoane bolnave, de cateva luni lor li s-au alaturat si sute de oameni care au ramas fara locuri de munca. Multi au copii acasa si le este din ce in ce mai greu sa le asigure mancarea celor mici.La Galati, rata somajului este de aproximativ 11%, iar previziunile pentru urmatoarea perioada sunt sumbre. Inca 1.000 de oameni sunt pe listele celor care urmeaza sa fie disponibilizati pana la sfarsitul lunii viitoare.http://stirileprotv.ro/stiri/social/nu- ... ciale.html
dcp100168 Posted May 4, 2010 Author Posted May 4, 2010 Cantina săracilor, modernizată cu bani europeniÎn curând săracii Galaţiului se vor putea bucura de o cantină modernă, aşa cum cer standardele Uniunii Europene. În ultima şedinţă de Consiliu Local a fost aprobat proiectul „Centrul multifuncţional Help-modernizare cantina de ajutor social”. Valoarea eligibilă a proiectului este de 2.533.380,00 lei. Prin proiect se va realiza modernizarea spaţiilor de gătit, amenajarea cabinetului de consiliere socială şi achiziţia de echipamente specifice cantinei. Pentru realizarea acestui proiect, Primăria Galaţi trebuie să asigure cofinanţarea de 50.667,60 lei (fără TVA), reprezentând 2% din totalul costurilor eligibile.http://www.adevarul.ro/locale/galati/Cantina_de_Ajutor_Social-modernizata_cu_bani_europeni_0_255574693.html
dcp100168 Posted May 19, 2010 Author Posted May 19, 2010 Sărăcia naşte foame la Cantina de Ajutor Social a Primăriei GalaţiDiminuarea veniturilor în toate sectoarele vieţii economico-sociale româneşti atrage după sine şi adâncirea sărăciei. „Numărul celor asistaţi a crescut cu zece la sută în ultimele luni”, ne-a spus Stelică Croitoru, directorul Cantinei de Ajutor Social din cadrul Primăriei Galaţi. „Anul trecut aveam în jur de 900-950 de asistaţi şi, în ultimul timp, datorită solicitărilor, numărul beneficiarilor a ajuns la 1.100 persoane. Sunt oameni cu un venit de maximum 125 lei pe membru de familie”. Fiecare asistat are o alocaţie zilnică de 7 lei şi doar cei şapte bucătari ai Cantinei de Ajutor Social ştiu să chivernisească bine treaba, pentru a asigura din banii respectivi o masă caldă cu două feluri de mâncare, plus cina!Zilnic, la Cantina de Asistenţă Socială din strada Dogăriei nr. 26A, de dimineaţă până înspre amiază, familiile beneficiarilor vin şi îşi iau porţia de hrană. Oamenii sunt mulţumiţi că au mai trecut peste o zi şi au reuşit să-şi acopere nevoile şi sărăcia şi i-au îndestulat pe cei ai casei. De pildă, la Cantina de Ajutor Social Galaţi am întâlnit familii cu un venit total lunar de 310 lei, banii care provin din alocaţii şi care se împart la cinci persoane: trei copii şi doi adulţi, între care un copil cu handicap şi un soţ alcoolic! În altă familie sunt nouă suflete cu un venit sub 500 lei... Grav este că mulţi dintre cei care suferă sunt copiii. „Între priorităţile noastre am avut în vedere copiii, iar 63 la sută dintre beneficiarii noştri sunt din rândul minorilor”, a adăugat Stelică Croitoru. Situaţia însă e departe de a se ameliora şi sărăcia vine peste noi ca un tăvălug şi se resimte şi la amintitul serviciu comunitar. În medie, pe lună, serviciul de specialitate al Primăriei Galaţi are de investigat între 30-40 de cazuri noi... http://www.viata-libera.ro/articol-Saracia_naste_foame_2.html
dcp100168 Posted June 10, 2010 Author Posted June 10, 2010 1.300 de gălăţeni la masa săracilorSunt cu aproape 500 mai mulţi decât în decembrie 2009. Viaţa lor depinde total de masa caldă de la Cantina de Ajutor Social. Cei mai mulţi dintre beneficiari sunt familii cu câte cinci copii, bolnavi cronici, elevi, persoane cu dizabilităţi şi bătrâni.Pentru săracii care nu pot să-şi asigure hrana zilnică, cantina socială de pe strada Dogăriei este o mană cerească. Persoanele care îşi ridică hrana de la cantină spun că mâncarea este gustoasă şi, mai ales, binevenită. Nu sunt ruşinaţi de condiţia lor socială. Sunt oameni simpli, necăjiţi, care dis-de-dimineaţă se aşează organizat la coadă pentru un blid de mâncare caldă.Este şi cazul Anişoarei Mocănel (31 ani), mamă a cinci copii, care beneficiază de hrană de la Cantină de opt ani. Soţul ei e grav bolnav şi nu poate face efort, astfel că familia este nevoită să trăiască doar din ajutorul social de 330 lei şi alocaţiile copiilor. „Mâncarea de la cantină ne ajută foarte mult. Dacă nu am primi mâncarea asta, ar fi zile la rând în care nu aş avea nici pâine pentru copii. Eu nu pot munci pentru că trebuie să am grijă de copilaşi. Pentru hrana primită trebuie să prestez cinci zile pe lună", ne-a spus cu voce tremurândă femeia.O poveste tristă are şi Alin Maftei, un băieţel de opt ani, care locuieşte împreună cu mama şi cei trei fraţi ai săi. Tatăl a plecat de acasă, iar mama a fost nevoită să-şi crească singură copiii. „Eu vin în fiecare dimineaţă la cantină şi iau mâncare de aici pentru fraţii mei. Cel mai mult îmi place când ne dau salam şi ciocolată. E foarte gustoasă", spune Alin.Conducerea cantinei se plânge că banii alocaţi sunt insuficienţi şi că nu mai poate face faţă, având în vedere că alimentele s-au scumpit. S-a înaintat către Consiliul Local chiar şi o propunere de majorare a alocaţiei de hrană de la 7 lei/ zi la 10 lei/zi. De pildă, unul din cele mai consistente meniuri conţine doar o porţie de ciorbă cu legume - 400 grame, paste cu brânză - 400 grame şi o pâine. „A crescut numărul asistaţilor, dar banii au rămas aceiaşi. Pentru necesarul de proteine zilnic am avea nevoie de un meniu de 11 lei.Cei care vin la cantină nu sunt trântori, ci oameni necăjiţi", ne-a declarat Laura Roşca, referent la Cantina de Ajutor Social.Dacă la sfârşitul lui 2009, beneficiau de serviciile cantinei sociale 864 de persoane, în prezent numărul a crescut la 1.301. Cei mai mulţi sunt elevi (63%), persoane bolnave cronic (24%) şi bătrâni (13%).http://www.adevarul.ro/locale/galati/1300_de_galateni_la_masa_saracilor_0_277772331.html
dcp100168 Posted February 17, 2011 Author Posted February 17, 2011 Punct de distribuţie al Cantinei săracilor în Micro 38Sărăcie mare în Micro 38. Din numărul total al asistaţilor care mănâncă la Cantina de Ajutor Social, 40 la sută locuiesc în Micro 38. Ca să nu mai bată drumul până la Cantină, 100.058 de lei au fost alocaţi de consilierii locali în scopul amenajării unui punct de distribuire a hranei calde în spaţiul excendentar din incinta SC34, Micro 38. Cu aceşti bani se va realiza compartimentarea spaţiului, un loc de distribuire a alimentelor şi un birou. Durata de realizare a lucrării este de şase luni, iar sursa de finanţare o reprezintă bugetul local.http://www.viata-libera.ro/articol-Hrana_calda_pentru_Micro_38_2.html
dcp100168 Posted August 10, 2011 Author Posted August 10, 2011 A început distribuirea ajutoarelor la Cantina de Ajutor SocialCantina de Ajutor Social din cadrul Primăriei Galaţi este deschisă zilele acestea pentru cei mai necăjiţi gălăţeni. „De câteva zile au sosit ajutoarele alimentare pentru beneficiarii Hotărârii Guvernamentale nr. 600/2009. Rugăminte noastră este ca toţi cei care se încadrează în prevederile acestui act normativ să se prezinte neîntârziat la sediul nostru, pentru a ridica alimentele”, ne-a spus Croitoru Sterică, directorul CAS Galaţi.Potrivit legislaţiei în vigoare şi evidenţei Primăriei municipiului Galaţi sunt aşteptaţi toţi cei care au deja întocmite dosarele la serviciul de specialitate al administraţiei publice locale. Se încadrează aici persoanele cu handicap, şomerii înregistraţi la 1 iulie 2011, pensionarii cu un venit sub 400 lei pe lună şi toţi beneficiarii Legii 416 din 2001.Alimentele - făină, mălai, paste făinoase, biscuiţi, lapte praf şi orez - având termen de garanţie limitat, lucrătorii sociali de la CAS Galaţi rugămintea ca beneficiarii să nu se lase aşteptaţi.Programul CAS Galaţi din strada Dogăriei nr. 26 este zilnic, între orele 9.00 şi 16.00, de luni până vineri. Relaţii puteţi obţine la telefoanele 0236 46 00 79 şi 0236 30 77 40.viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 26, 2013 Author Posted April 26, 2013 Sărbătoare şi pentru cei mai săraci gălăţeni cu un meniu festiv la Cantina de Ajutor SocialChiar dacă masa lor zilnică depinde de Cantina de Ajutor Social, cei aproape 800 de gălăţeni nevoiaşi, în cea mai mare parte copii, vor simţi şi ei că este sărbătoare. După cum am aflat de la directorul Cantinei, Picu Apostol Roman, meniul special de Florii este compus dintr-un kilogram de peşte - macrou, jumătate de kilogram de făină, parizer şi tobă. De 1 Mai şi de Paşti, cantina va fi închisă, dar pe 29 şi 30 aprilie asistaţii vor primi un pachet pentru toată perioada. Cinci pâini, un litru de ulei, jumătate de kilogram de zahăr, un kilogram de carne de pasăre şi 800 de grame de carne tocată, plus parizer şi kaizer, cartofi, mazăre, brânză, conopidă în oţet, zece ouă, un cozonac şi o ciocolată ar trebui să le facă masa de sărbătoare mai bogată. Şi asta deoarece alimentelor date de Cantina de Ajutor Social li se adaugă cele pe care le vor cumpăra cu tichetele sociale oferite de Primărie.viata-libera.ro
dcp100168 Posted February 20, 2014 Author Posted February 20, 2014 Asistaţii Primăriei mănâncă de 11 lei pe ziPrin votul aleşilor locali, alocaţia zilnică de hrană pentru beneficiarii unităţilor de asistenţă socială ale Primăriei Galaţi a fost majorată de la 10 la 11 lei pe zi de persoană. Este vorba de beneficiarii aflaţi în Centrul Multifuncţional de Servicii Sociale Galaţi, Căminul pentru Persoane Vârstnice „Sf.Spiridon” Galaţi, Căminul pentru Persoane Vârstnice „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Galaţi şi în Centrul Medico Social Pechea.În rapoartele de specialitate ale hotărârilor votate se arată că fiecare dintre aceste centre sociale a cerut majorarea cu doi lei, adică la 12 lei, a cuantumului alocaţiei de hrană, motivând că este necesară pentru asigurarea unei alimentaţii corespunzătoare calitativ şi cantitativ, în condiţiile în care alimentele sunt tot mai scumpe. Mai mult, unele instituţii de ocrotire recunosc că meniul beneficiarilor este alcătuit adesea din ciorbă de zarzavat, mâncare de cartofi, pulpe congelate şi legume uscate. Aleşii au decis, însă, la propunerea Primăriei, că un leu în plus la alocaţie este suficient.viata-libera.ro
dcp100168 Posted June 4, 2014 Author Posted June 4, 2014 Cantina de Ajutor Social va deveni centru de servicii sociale integrateUn proiect social derulat de Primăria municipiului Galați cu finanțare europeană nerambursabilă presupune modernizarea Cantinei de Ajutor Social și extinderea serviciilor oferite de aceasta persoanelor asistate. Se vizează creșterea standardele de calitate, gradul de adresabilitate și eficiența serviciilor oferite. După modernizare, Cantina de Ajutor Social va deveni un centru de servicii sociale integrate sub titulatura „Help”, centru care va oferi pe lângă asistență alimentară persoanelor nevoiașe și servicii de consiliere în vederea diminuării abandonului școlar sau pentru găsirea unui loc de muncă. Valoarea finanțării europene nerambursabile pentru acest proiect se ridică la aproximativ 2,9 milioane de lei, iar perioada de implementare este iunie 2015 – decembrie 2015.presadegalati.ro
dcp100168 Posted August 9, 2014 Author Posted August 9, 2014 Cantina săracilor, transformată în centru multifuncţionalVineri, la Parcul de Soft, municipalitatea a lansat proiectul de modernizare a Cantinei de ajutor social şi transformarea acesteia în Centrul Multifuncţional Help. Dacă acum, potrivit managerului de proiect, Siviu Bacalum, nu mai puţin de 700 de cetăţeni beneficiază, pe lună, de hrană la Cantină, odată cu modernizarea încă 100 de persoane cu boli cronice, vârstnici şi copii proveniţi din familii sărace vor putea beneficia de masă caldă şi consiliere socială şi psihologică. Consilierea va avea rolul de a înlătura abandonul şcolar sau de a sprijini beneficiarii în găsirea unui loc de muncă. Actualul sediu, din str. Dogăriei nr.26, va fi modernizat şi va fi utilat cu echipamente de gătit, mobilier şi dulapuri de refrigerare, pentru a întruni condiţii de nivel european.Valoarea proiectului este de 2,8 milioane de lei şi este finanţat prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa Prioritară 3 - Îmbunătăţirea infrastructurii sociale, contribuţia municipalităţii fiind de doar 46.322 de lei.Potrivit directorului Cantinei de ajutor social, Roman Apostol Picu, 75 la sută dintre beneficiarii de acum a meselor calde sunt copii.viata-libera.ro
dcp100168 Posted September 2, 2014 Author Posted September 2, 2014 Cantina de Ajutor Social dublează numărul porţiilor de mâncarePrimăria municipiului Galați dublează numărul de porții de mâncare pe care le oferă zilnic prin Cantina de Ajutor Social. În momentul de față, Primăria hrănește aproximativ 750 de persoane nevoiașe pe zi și este pregătită să sporească numărul asistaților care primesc hrană până la 1.500.”Avem această disponibilitate bugetară și ar fi păcat să avem oameni în Galați care nu au ce mânca. Noi avem deja în jur de 750 de asistați care mănâncă zilnic la cantină, dar mai putem hrăni încă pe atât. De aceea, îi invit pe toți cei aflați în nevoie și care îndeplinesc condițiile impuse de legea asistenței sociale să meargă la cantina Primăriei și să mănânce”, a declarat primarul Marius Stan.Potrivit legii, beneficiază de serviciile Cantinei de Ajutor Social:- preșcolarii și elevii familiilor al căror venit minim lunar pe persoană nu depășește 142 lei;- tinerii care urmează cursuri de zi în unitățile de învățământ din oraș, care nu depășesc vârsta de 25 ani, respectiv 26 ani, în cazul celor care urmează studii superioare cu o durată mai mare de cinci ani, cu condiția să nu aibă venituri lunare mai mari de 142 lei pe membru de familie;- persoanele care beneficiază de ajutor social;- persoanele care au împlinit vârsta de pensionare, dar care nu au nici un venit, nu au aparținători legali sau sunt izolate social;- pensionarii cu pensia de până la 900 lei/lunar (cu plata a 30% din pensie)- invalizii și bolnavii cronic (gratuit în limita unui venit lunar de 142 pe membru de familie sau și cu plata a 30% din venit pentru cei care realizează venituri cuprinse între 143 și 900 lei pe lună);- orice persoană care, temporar, nu are niciun venit (în limita a 90 zile pe an).Totodată, Primăria municipiului Galați caută soluții locative pentru distribuția hranei pentru asistați în cartiere. Sunt avute în vedere, în special, cartierele periferice, aflate la mare distanță de Cantina de Ajutor Social de pe strada Dogăriei nr. 26A. ”Căutăm spații adecvate în cartiere cum ar fi Dunărea și Aeroport, în care să putem distribui hrana zilnică persoanelor nevoiașe din zonele respective, astfel încât să nu mai fie nevoite să se deplaseze până la cantină. Poate, de multe ori, nu au bani cu ce să ajungă la cantină și pierd masa, așa încât, prin înființarea acestor puncte de distribuție în cartiere, va fi mai lesne pentru cei aflați în nevoie să primească mâncarea de la cantină”, a mai spus primarul Marius Stan.Serviciile Cantinei de Ajutor Social de pe lângă Primăria municipiului Galați constau în două mese pe zi, prânz și cină. Persoanele interesate pot primi informații suplimentare fie la sediul Cantinei de Ajutor Social din strada Dogăriei nr. 26A, fie apelând numărul de telefon 0236.460079 (tarif normal).Biroul de presă al Primăriei municipiului Galați
dcp100168 Posted October 13, 2014 Author Posted October 13, 2014 Cantina de Ajutor Social îşi mută sediulCantina de ajutor social îşi schimbă sediul. Pentru o perioadă de cel mult un an, instituţia care îi hrăneşte pe săracii Galaţiului se mută de pe strada Dogăriei. Destinaţia este încă necunoscută, conducerea instituţiei având de ales între mai multe cantine şcolare. Motivul, însă, este ştiut: clădirea cantinei săracilor va intra în reabilitare generală.Aşadar, Cantina de Ajutor Social se va muta temporar, deoarece clădirea va trece printr-un amplu program de modernizare, extindere şi dotare. Totul cu bani de la Uniunea Europeană. În această vară, Primăria Galaţi a reuşit să obţină o finanţare europeană nerambursabilă pentru acest proiect care se ridică la aproximativ două milioane de lei. În momentul de faţă, municipalitatea organizează licitaţia pentru desemnarea constructorului şi a celui care va aduce noile echipamente.Conform proiectului, lucrarea trebuie să fie gata până în octombrie, anul viitor. Deoarece clădirea se va transforma într-un imens şantier, conducerea cantinei a căutat deja mai multe locuri în care să-şi desfăşoare activităţile. Aproape sigur, în perioada lucrărilor, instituţia de pe strada Dogăriei va funcţiona în clădirea Liceului Traian, de pe strada Radu Negru. Mai precis, în cantina fostului liceu care purta numele străzii (Radu Negru) şi care, în prezent, nu mai hrăneşte decât câţiva elevi. Pe perioada pribegiei, cei de la cantina socială nu vor plăti chirie, ci doar utilităţile. Mutarea s-ar putea face în perioada următoare, în funcţie de intenţiile constructorului câştigător al licitaţiei.regionalpost.ro
dcp100168 Posted December 23, 2015 Author Posted December 23, 2015 Săracii Galaţiului au primit mâncare de SărbătoriCoadă încă de la primele ore la cantina săracilor. Nevoiaşii Galaţiului care trăiesc fără nici un fel de venit sau care sunt asistaţi de statul român, au venit să-şi ia mâncarea de sărbători. Mai ales că de sărbători instituţia va fi închisă, iar acasă îi asteaptă câte 6,7 sau chiar câte 10 copii. Oamenii au primit în avans raţia pe 9 zile. Este vorba de produse alimentare în valoare de aproximativ 100 de lei de persoană. Aceste produse oferite de Primăria Galaţi şi distribuite prin Cantina de Ajutor Social sunt pentru mulţi dintre cei aproape 800 de asistaţi social, singura sanşă de a pune ceva pe masă de sărbători.„Am 10 copii şi mici, de un an, şi mari. Cei mari merg la şcoală. E tare greu să fac faţă cu tot. Cu mâncarea mai ales, iar acum de Sărbători e mai rău decât în tot restul anului. Ce am primit de aici este baza. De dulciuri pentru copii nici nu mai spun, astea sunt toate”, spunea Constanţa Balercă, mamă a 10 copii. Unii asistaţi au venit să care cu sacii produsele. În pachete s-au pus şi preparate tradiţionale, dar nu s-a uitat nici de dulciuri, asta mai ales că majoritatea asistaţilor sunt copii.„Cu ocazia Sărbătorilor am pregătit pentru un număr de 730 de persoane, produse tradiţionale pentru Crăciun, în special dulciuri pentru copii, asta având în vedere că peste 75% dintre asistaţi sunt copii. Nu am uitat să punem nici cârnaţi, carne sau alte produse specifice perioadei de Sărbători“, a spus Florentina Roşca, Cantina de Ajutor Social.presagalatibraila.com
dcp100168 Posted March 18, 2016 Author Posted March 18, 2016 Cantina de ajutor social a fost modernizată Cantina de Ajutor Social din Galaţi are o nouă "faţă", după ce clădirea de pe strada Dogăriei a fost modernizată prin creşterea standardelor de calitate şi a eficienţei serviciilor sociale, prin achiziţionarea dulapurilor de refrigerare, maşină electrică de spălat legume şi verdeaţă, maşină de tocat carne, maşină de feliat legume, aragaz, pubele de inox, spălătoare, cărucior de marfă, prin fonduri europene. Valoarea totală a proiectului este de 2.868.104 lei, bani cu care clădirea a fost modernizată şi utilată corespunzător, s-au reabilitat instalaţiile de apă, instalaţiile termice şi instalaţiile electrice şi s-a modernizat bucătăria. Obiectivele proiectului au fost modernizarea serviciilor sociale în cadrul centrului multifuncţional Help şi creşterea numărului potenţialilor beneficiari la servicii de asistenţă socială. Grupul ţintă căruia i se adresează proiectul este reprezentat de copii şi elevi preşcolari, persoane bolnave cronic şi persoane vârstnice cu venituri mici sau fără venituri, marginalizate social. Din echipa de implementare a proiectului au făcut parte Picu Apostol Roman, Mihaela Alupoaiei, Georgelia Giuşcă, Adriana Baldovin şi Liliana Strâmbeanu. viata-libera.ro
dcp100168 Posted November 24, 2016 Author Posted November 24, 2016 De Sf. Andrei şi 1 Decembrie, Primăria le dă mici şi cozonac asistaţilor social Potrivit unui comunicat de presă al Primăriei municipiului Galaţi circa 650 de asistaţi social (beneficiarii serviciilor Cantinei de Ajutor Social) vor primi “produse tradiţionale şi dulciuri”, în perioada 30 noiembrie - 5 decembrie, când oraşul se află în dublă sărbătoare: Sf. Andrei, ocrotitorul oraşului şi de 1 Decembrie, Ziua Naţională a României. Cu această ocazie, nevoiaşii oraşului vor primi din partea Primăriei Galaţi o serie de produse alimentare, pe care instituţia le prezintă cu lux de amănunte: câte un pui pe persoană, câte trei pâini, câte o tavă de mici, un lebăr, şuncă presată, caşcaval, brânză topită, legume - fasole păstăi, cartofi (5kg/persoană), morcovi (2kg/persoană), ceapă (3kg/persoană) precum şi dulciuri - dulceaţă, ciocolată, napolitane, ba chiar şi câte un cozonac. Că asistaţii social primesc produse alimentare mai bune decât de obicei nu este rău. Nici că Primăria Galaţi le prezintă public. Singurul lucru ciudat la toată această informaţie este explicaţia pentru care asistaţii social primesc aceste alimente deosebite. Potrivit explicaţiei instituţiei, alimentele ar fi date, “ca în fiecare an”, cu ocazia zilelor Galaţiului şi de 1 Decembrie, aşa cum reiese din comunicatul de presă: “În fiecare an, de sărbători, îmncepând cu sărbătoarea de Sf. Andrei - Ocrotitorul Galaţiului, continuând cu celelalte sărbători de peste an, Primăria municipiului Galaţi, priun Cantina de Ajutor Social oferă produse tradiţionale şi dulciuri celor peste 650 de asistaţi ai instituţiei. Anul acesta - 2016 de sărbătoarea de Sf. Andrei şi a Zilei Naţionale a României pe o perioadă de 6 zile 30.11.2016-5.12.2016 asistaţii vor beneficia de următoatrele produse: (...) Produsele se vor distribui în perioada 28-29.11.2016 la sediul Cantinei de Ajutor Social Galaţi”. Numai că orice gălăţean care s-a interesat cât de puţin de activitatea cantinei de Ajutor Social ştie foarte bine că “produsele tradiţionale alimentare” au fost întotdeauna date nevoiaşilor în trei-patru momente clar stabilite: de Florii, de Paşti, de Moş Nicolae şi de Crăciun. Niciodată până acum beneficiarii Cantinei nu au primit mici şi cozonac de Sf. Andrei sau de 1 Decembrie. E drept că până acum nici nu s-a suprapus campania electorală cu aceste sărbători, o simplă coincidenţă pe care, însă, nu putem să nu o observăm… Pe de altă parte, ultima frază a comunicatului, în care se precizează perioada în care vor fi distrubuite alimentele (luni şi marţi) lămureşte tot misterul: angajaţii Cantinei de Ajutor Social (la fel cu toţi bugetarii) nu lucrează nici pe 1 şi nici pe 2 decembrie (liberă, conform hotărârii de Guvern de aseară), la care se mai adaugă sâmbăta şi duminica. Fiind deja patru zile libere, probabil că s-a decis ca şi ziua de Sf. Andrei, de 30 noiembrie, să fie nelucrătoare, aşa că pentru a suplini această inactivitate a cazanelor de la Cantină, s-a decis distribuirea de mâncare rece către asistaţii sociali. Ceea ce, repetăm, nu e rău, mai ales că oamenilor li se dau alimente deosebite faţă de mâncarea obişnuită. Doar că era mai corect ca Primăria să informeze adevăratul motiv pentzru care se dau aceste pachete alimentare şi nu să împacheteze în ambalaj de cozonac respectivele zile libere ale bugetarilor. presagalatibraila.com
dcp100168 Posted December 19, 2016 Author Posted December 19, 2016 Pe 22 decembrie, săracii Galaţiului primesc raţia de subzistenţă: pachete cu alimente de bază şi dulciuri În ziua de 22 decembrie 2016, adică exact la împlinirea a 27 de ani de la căderea regimului comunist din România, asistaţii social din Galaţi nu-şi vor primi raţia de libertate, ci raţia de subzistenţă. Cantina de Ajutor Social Galaţi va distribui săracilor aflaţi în evidenţele Primăriei un număr de 670 de pachete tradiţionale de Crăciun şi dulciuri pentru copii, pentru perioada 23-26 decembrie 2016. Distribuirea se va face la sediul Cantinei din strada Dogăriei nr. 26 A, în intervalul orar 10.00 - 13.30. Fiecare pachet va conţine alimente de bază (carne de pui,carne de porc, cârnaţi proaspeţi, kaizer, tobă, lebăr, ulei, telemea, unt, mălai, ouă, măsline, mazăre, castraveţi în oţet, pastă de tomate, cartofi, ceapă, morcovi şi pâine), dar şi dulciuri (ciocolată, pachet cadou Moş Crăciun - figurine de ciocolată,turtă dulce, napolitane, bomboane pom) şi fructe. adevarul.ro
dcp100168 Posted December 22, 2016 Author Posted December 22, 2016 Mâncare de Crăciun pentru nevoiaşii oraşului La Cantina de Ajutor Social din cadrul Primăriei Galaţi s-a distribuit joi dimineaţă mâncare gătită şi rece pentru persoanele care au venituri foarte mici şi trăiesc din ajutorul social. În Galaţi sunt circa 700 astfel de persoane, din care peste 75% sunt copii. Unii dintre ei şi-au însoţit părinţii la cantină, deoarece ştiu că, de obicei, în prag de Crăciun sau alte sărbători, cei de la Cantina de Ajutor Social au grijă să le pună dulciuri în pachete, dulciuri pe care părinţii nu au cum să le ofere mereu. Trist este că majoritatea celor mici spuneau că au mâncat ultima oară dulciuri tot de la Cantină, când s-au dat pachete pentru 1 Decembrie şi Zilele oraşului. E păcat că unii copii nici nu îi mai scriu lui Moş Crăciun, ştiu că sunt prea săraci, ei şi părinţii, pentru aşa ceva. „Nu i-am scris nimic lui Moş Crăciun, nici părinţii nu au făcut-o pentru mine. Nu au cum, nu sunt bani. Sunt bucuroasă că am ciocolată, îmi place tare mult . Ultima oară tot de la Cantină am mâncat ciocolată“, spunea Andreea, o fetiţă de 10 ani care venise să îşi ajute mama să ia mîncarea de Crăciun acasă. Şi pentru bătrânii singuri mâncarea dată de la Cantina de Ajutor Social reprezintă cam tot ce pun pe masa de Crăciun. „Poate mă mai ajutau nepoţii... şi ei dacă pot... dar altfel, eu, una singură, cu pensia mea de nimic, nu aveam cum să pun pe masă cozonac, tobă sau altele. Eu una sunt acum mulţumită că măcar aşa am ceva deosebit de sărbători“, a spus o bătrână singură, asistată social, care a venit să ia mâncarea de Crăciun de la Cantina de Ajutor Social. Li s-a oferit persoanelor nevoiaşe mâncare pentru cinci zile, şi caldă şi preparate, inclusiv cele specifice Crăciunului. „Asistăm un număr de 670 de persoane. 75% sunt copii, le oferim pe lângă produsele tradiţionale de Crăciun un pachet cu dulciuri specifice sărbătorilor. Pe lângă produsele alimentare obişnuite - pui, ulei, făină etc. - acum oferim şi cârnaţi, tobă, jambon, pulpă de porc, cozonac, bomboane de Crăciun, portocale, turtă dulce, napolitane şi ciocolată“, a spus Laura Roşca, referent la Cantina de Ajutor Social Galaţi. Valoarea sumei alocate pentru aceste pachete pentru o persoană a fost de 12 lei pe zi. monitoruldegalati.ro
dcp100168 Posted December 28, 2016 Author Posted December 28, 2016 Hrană pentru Revelionul săracilor oraşului. Cantina de Ajutor Social a împărţit pachete pentru Anul Nou Cele aproape 700 de persoane asistate din Galaţi au primit alimente pentru cinci zile Familiile nevoiaşe din municipiul Galaţi, asistate de Cantina de Ajutor Social a Primăriei, au primit, miercuri, alimente pentru masa de Revelion şi pentru zilele ce preced şi urmează sărbătorii trecerii în noul an. Hrana ce le-a fost oferită acum este pentru cinci zile, la un buget de 12 lei de persoană pe zi. Pe lângă alimentele esenţiale, oamenii nevoiaşi au primit şi alimente tradiţionale, din care să îşi poată prepara hrana pe care o vor pune pe masă în noaptea dintre ani. Dacă pentru părinţi erau mai importante alimentele de bază, pentru cei mici, veniţi să îşi ajute părinţii să transporte pachetelor, mult mai importante erau dulciurile. Ciocolata nu a lipsit din pachete, cum nu au lipsit nici portocalele sau batoanele din ciocolată şi sucurile. În municipiul Galaţi, beneficiază de aceste ajutoare alimentare circa 700 de asistaţi social, peste 75% fiind copii. reperul.ro
dcp100168 Posted March 24, 2017 Author Posted March 24, 2017 Acuzații de abuz de putere la Cantina de Ajutor Social. Salariaţii, nevoiţi să restituie majorările salariale primite Viceprimarul Picu Apostol Roman şi cea care, temporar, îi ţine locul de director la Cantina de Ajutor Social sunt ţinta unor acuzaţii grave, făcute sub adăpostul anonimatului, de una dintre salariatele instituţiei. Motivul? Nici n-au apucat salariaţii Cantinei de Ajutor Social să se bucure că vor lua nişte bănuţi în plus la veniturile de mizerie pe care le au, că au şi primit vestea că vor trebui să restituie sumele primite în plus şi să se mulţumească, în continuare, cu salariul minim pe economie. "Aroganţă şi nedreptate" "Apelez la mass-media pentru că nu mai am încredere într-o altă cale de rezolvare pe filiera ierarhică a problemei unui colectiv tratat cu aroganţă şi nepăsare", aşa începe scrisoarea primită la redacţie. Plângerea salariatei porneşte de la faptul că, la Cantina de Ajutor Social, personalul este încadrat în două familii ocupaţionale diferite: directorul şi contabilul şef în familia "Sănătate şi Asistenţă Socială", iar restul, în "Administraţie", încadrare care avantajează financiar conducerea. "Viceprimarul Picu Roman anunţă personal colectivul unităţii că, începând cu luna decembrie 2016, va reuşi să depăşească, în sfârşit, salariul minim pe economie de care beneficia atât noul angajat cât şi cel în prag de pensionare, că nu ştiai dacă sporul de vechime se adaugă sau se scade. Urmare a discuţiei, a fost încadrat tot personalul în familia ocupaţională "Sănătate şi Asistenţă Socială", dar, după o lună, conducerea unităţii comunică faptul că banii obţinuţi prin noua încadrare se vor reţine începând cu luna imediat următoare, fapt ce s-a şi întâmplat, revenindu-se, astfel, la salariile lunii noiembrie", ne-a scris salariata. Cu tămâia pe la uşi "Ceea ce este uimitor este faptul că atât directorul temporar al unităţii (pentru a i se putea păstra locul viceprimarului Picu Roman) - persoană ce cumulează pensia cu salariul de aproximativ şapte ani în această unitate, cât şi contabilul şef au rămas pe grila de salarizare nouă. Revoltat de acest abuz de putere, de atitudinea arogantă, precum şi de complicitatea cu viceprimarul Picu Roman, interesat de a avea o încadrare bună în eventualitatea că s-ar clătina ceva pe la Primărie, personalul a cerut explicaţii. Ce a urmat? Dispreţ şi neputinţă. De râs sau de plâns, salariaţii consideră că doar puterea divină le mai poate face dreptate şi mai tămâiază, în zi de sărbătoare, pe la uşile celor două doamne", ne-a scris salariata. Ce spun Primăria şi viceprimarul Picu Roman Am solicitat un răspuns atât din partea Primăriei, cât şi din partea principalului vizat de acuzaţii, Picu Roman, fost director la Cantina de Ajutor Social, actualmente suspendat din funcţie pe durata mandatului de viceprimar, cel care răspunde de asistenţa socială în municipiul Galaţi. "Conţinutul acestei scrisori anonime este total lipsit de adevăr. Eu înţeleg supărarea oamenilor din unităţile de asistenţă socială pe acest subiect, al măririi salariilor, însă din punct de vedere legal, cel puţin acum, nu se poate face nimic, deşi cu toţii am sperat că se va putea atunci când a apărut această lege la sfârşitul anului trecut", susţine Picu Roman. Conform Primăriei, temeiul legal al stabilirii salariului directorului Cantinei de Ajutor Social este Anexa 1 la OUG 57/2015 modificată şi completată de Legea 250/2016, care a intrat în vigoare din luna decembrie a anului 2016. Şi într-adevăr, în anexa cu pricina, care cuprinde funcţiile pentru care se pot aplica aceste majorări, angajaţii Cantinei nu se regăsesc, cu excepţia directorului şi a contabilului şef! Mai mult, nu doar la Cantina din Galaţi s-a petrecut această anomalie, în urma căreia banii trebuie restituiţi. "În această plasă legislativă să ştiţi că au picat foarte multe unităţi de acest gen de la nivelul întregii ţări. Personal m-am interesat de felul în care au procedat şi alte administraţii locale şi chiar am solicitat un punct de vedere de la Ministerul Muncii. Nu intră în atribuţiile viceprimarului de municipiu să mărească salariile din aceste unităţi. Îmi doresc să apară această lege a salarizării unice în sistemul bugetar, care va reglementa toate aceste anomalii de care ne lovim în prezent", ne-a declarat viceprimarul. Precizând că încadrarea directoarei temporare a unităţii, Jenica Costin, respectă întru totul dispoziţiile Codului muncii, Primăria mai adaugă faptul că fiecare unitate de asistenţă socială din Galaţi are personalitate juridică distinctă, iar sarcina stabilirii salariilor personalului îi revine directorului unităţii respective. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 14, 2017 Author Posted April 14, 2017 Bunătăţi pentru asistaţii sociali ai primăriei Peste 500 de persoane au primit alimente tradiţionale de Paşte de la Cantina de Ajutor Social. Drob, carne de pui, orez, zahăr, salam, ouă, mici, dar şi cozonac s-au numărat printre bunătăţile primite de asistaţii sociali. Mulţi dintre cei care au venit la cantină ne-au mărturisit că, fără aceste alimente, nu ar fi avut mare lucru pe masa de Paşte. „Aş fi pus pe masă ce dădea Dumnezeu. Suntem foarte mulţumiţi că am primit aceste alimente”, ne-a mărturisit una dintre femeile venite să îşi primească ajutorul de la cantină. Pe lângă bucuria copiilor, care au primit dulciuri, mulţumirea adulţilor a pălit. Cei mici au primit ouă de ciocolată, dar şi multe alte dulciuri, toate menite să le aducă un zâmbet pe buze. Din cei aproximativ 570 de asistaţi sociali, 75 la sută sunt copii, aşa că angajaţii Cantinei de Ajutor Social se gândesc de fiecare dată să aibă în pachete şi dulciuri. Cantina de Ajutor Social a Primăriei asigură hrană caldă şi pentru gălăţenii evacuaţi din casele lor în urma exploziei de la blocul G5. viata-libera.ro
dcp100168 Posted December 5, 2017 Author Posted December 5, 2017 Peste 500 de pachete cu dulciuri vor fi împărţite, de Sfântul Nicolae, la Cantina de Ajutor Social Dulciurile le vor fi oferite copiilor aflaţi în evidenţa Cantinei Sociale a Primăriei “În data de 6 decembrie 2017, la Cantina de Ajutor Social Galați se vor distribui 554 de pachete cu dulciuri către elevi și preșcolari, având următorul conținut: napolitane 180 g, biscuiți cu ciocolată 165 g, tabletă ciocolată cu alune și stafide 100 g, baton de ciocolată cu alune și caramel 50 g, prăjitură glazurată 50 g, napolitană glazurată cu cocos 60 g. Intervalul orar în care se va face distribuirea pachetelor pentru copii este 10:30-12:30, la sediul Cantinei de Ajutor Social Galați, str. Dogăriei, nr. 26A”, a anunţat Biroul de Presă al Primăriei Galaţi. Pachetele cu dulciuri vor însoţi prânzul şi cina de care beneficiază zilnic copiii aflaţi în evidenţa Cantinei de Ajutor Social a Primăriei. reperul.ro
dcp100168 Posted December 20, 2017 Author Posted December 20, 2017 571 de pachete de Crăciun Cantina de Ajutor Social Galați va distribui asistaților instituției, în data de 21 decembrie 2017, un număr de 571 de pachete cu produse tradiționale de Crăciun și dulciuri pentru copii. Produsele vor fi distribuite la sediul Cantinei de ajutor social Galați, strada Dogăriei nr. 26A, între orele 10.00-13.00. Conținutul pachetelor este următorul: pui grill, pulpă de porc, cârnați proaspeți, preparate (kaizer, toba, leber, slăninuță condimentată), ulei, ouă, orez, zahăr, cașcaval, pastă de tomate, legume(cartofi, ceapă, morcovi, păstârnac, țelină, pâine. Dulciurile distribuite vor fi: ciocolată, pachet figurine ciocolată Moș Crăciun, biscuiți, napolitane, batoane ciocolată şi portocale. De asemeni, pe 28 decembrie va începe distribuția pachetelor pentru Anul Nou. Primăria Galaţi
dcp100168 Posted October 14, 2018 Author Posted October 14, 2018 Investiţie cu impact social, din bani europeni. 450 de porții de viață pentru cei mai săraci gălățeni Pentru 450 de oameni sărmani, Cantina de Ajutor Social Galaţi este principala sursă zilnică de hrană. Bătrâni rămaşi fără nici un sprijin, persoane ce suferă de tot felul de invalidităţi, copii din familii nevoiaşe, toţi găsesc, în fiecare zi, la cantina de pe strada Dogăriei, o porţie de mâncare caldă sau un pachet cu alimente pentru a-l pune pe masă. Dar cui vede astăzi echipamentele de inox, spaţiile moderne de depozitare sau zonele administrative cu greu i-ar veni să creadă că, în urmă cu doi ani, cantina arăta într-o stare vrednică de plâns. Clădirea era degradată de trecerea timpului, de la oale la cazane totul era depăşit şi uzat de atâta folosire, tavanul stătea, la propriu, să cadă după fiecare ploaie. Din fericire, totul s-a schimbat graţie unui proiect de modernizare, în valoare de aproape 3 milioane de lei, accesat de municipalitate în cadrul Programului Operaţional Regional 2007-2013. Vechea „cantină a săracilor” s-a transformat din temelii şi acum merită cu adevărat numele de Cantină de Ajutor Social, după toate standardele europene. Clădirea care adăposteşte Cantina de Ajutor Social Galaţi are o suprafaţă de peste 700 de metri pătraţi şi constă în bucătărie, depozite, zona administrativă cu birouri, sala de distribuire a hranei şi toalete. Nu e puţin, dar toate au fost cuprinse în amplul proiect de renovare şi utilare cu finanţare europeană, derulat în perioada 2014-2016. Imobilul, ce resimţea trecerea anilor, este acum modernizat şi dotat corespunzător. Pentru început, acoperişul clădirii a fost reabilitat. Înainte de aceste lucrări, atunci când ploua, apa se scurgea şiroaie pe pereţii interiori ai încăperilor. Angajaţii aproape că erau nevoiţi să stea cu umbrelele în birouri pentru a se feri de apa care se infiltra prin toate crăpăturile. Tavanul şi pereţii erau plini de igrasie. Dacă în arhivă nu s-ar fi păstrat fotografiile cu dezastrul din acea perioadă, pare greu de crezut că sediul ajunsese într-un asemenea grad de degradare. Finanţarea europeană a inclus şi modernizarea, utilarea şi dotarea bucătăriei cantinei. Printre altele, au fost achiziţionate noi dulapuri de refrigerare, o maşină electrică de spălat legume şi verdeaţă, o maşină de tocat carne şi o maşină de feliat legume, un aragaz cu opt ochiuri, o friteuză dublă pe gaz, pubele de inox, spălătoare şi un cărucior de marfă. Echipamentele sunt de cea mai bună calitate, majoritatea fiind fabricate din inox. După doi ani şi jumătate de la punerea în funcţiune, bucătăria şi spaţiile de depozitare arată încă impecabil. De asemenea, instalaţiile termice, sanitare şi electrice au fost înlocuite, în vreme ce instalaţiile de apă şi de canalizare au fost reabilitate. Alocaţia zilnică de hrană, 12 lei de persoană Programul cantinei se desfăşoară zilnic, de luni până vineri, între orele 7,00 şi 13,00. În prima parte a zilei, în jur de 500 de kilograme de alimente sunt gătite în bucătăria unităţii, potrivit Adrianei Marin, administratorul cantinei. Apoi, de la 10,30, activitatea se mută în sala în care mâncarea preparată este împărţită în porţii şi dată beneficiarilor, contra unei semnături de primire. Pe lângă hrana gătită, asistaţii primesc şi alimente ambalate şi fructe, destinate cinei. Pentru weekend, deoarece cantina nu are program, beneficiarii primesc toată hrana încă de vineri. Alocaţia zilnică pentru fiecare beneficiar este de 12 lei, sumă mai mare decât cea alocată hranei bolnavilor din spitale… ”60 la sută dintre beneficiarii cantinei sunt copii, de vârstă preşcolară sau elevi, crescuţi, de cele mai multe ori, doar de mamă. Bolnavii cronic reprezintă 14 la sută dintre beneficiari, iar vârstnicii, restul de 26 la sută. Vârstnicii fără venituri primesc hrană gratuit, iar cei cu venituri mici plătesc o contribuţie de 30 la sută din venit. Obiectivul general al proiectului a fost acela de creştere a standardelor de calitate, a gradului de accesibilitate şi a eficienţei serviciilor sociale, prin îmbunătăţirea infrastructurii sociale”, a precizat Laura Roşca, coordonator al Biroului de anchete sociale din cadrul cantinei. ”Dacă n-ai bani de pâine, copiilor ce le spui?” Printre beneficiarii cantinei se numără mame care cresc singure şase, şapte sau chiar opt copii, bolnavi cronic aflaţi în situaţii greu de imaginat şi bătrâni invizibili parcă pentru toţi cei din jur. Grupul care se strânge în fiecare zi, la prânz, pentru a lua mâncarea de la cantină, este format din copii de vârsta preşcolară până la femei sau bărbaţi trecuţi bine de 70 de ani. Pentru mulţi dintre ei, decizia de a apela la cantina de ajutor social a fost una dificilă, aşa cum mărturiseşte Mădălina Elena M., o tânără de 26 de ani. Avea 18 ani când a devenit pentru prima dată mamă. ”Înainte, mi-a fost oarecum să vin şi să mă înscriu la cantină. Apoi, m-am gândit mai bine şi am zis că nu este nicio ruşine. Mâncarea este bună, alimentele pe care le primim sunt în regulă. Chiar şi numai trei pâini dacă am primi pe zi, fără restul mâncării, ar fi de ajutor, pentru a le da copiilor de mâncare. Dacă n-ai bani de pâine în ziua respectivă, copiilor ce le spui? Ei ştiu că ai sau că n-ai?”, se întreabă, parcă retoric, Mădălina. Fata este deja mamă a patru copii. Băiatul cel mic este încă în faşă, în vreme ce fata cea mai mare are deja opt ani. Concubinul a contribuit la conceperea copiilor, însă, când a văzut ce responsabilitate implică creşterea acestora, şi-a spus, probabil, că este mai mult decât poate el să ducă… ”La început, după ce am rămas singură, mi-a fost mai greu. Apoi, m-am obişnuit cu situaţia actuală şi am zis că merită să lupt pentru a le oferi copiilor un viitor. În fiecare dimineaţă, mă trezesc la 6,30. O pregătesc pe fata cea mare pentru a merge la şcoală, apoi o duc pe cea mijlocie la grădiniţă. Mă întorc acasă, fac curăţenie, gătesc, vine timpul să iau ajutorul de la cantină, apoi o iau pe cea mijlocie de la grădiniţă. Ne mai ajutăm şi între vecini. Termin treaba abia noaptea, târziu, după ce au adormit toţi copiii”, povesteşte Mădălina. Boală după boală, speranţa rezistă Şi mai dramatice sunt cazurile unor bolnavi cronici, precum cel al soţilor Mihaela şi al lui Valentin G. Bolile de care suferă cei doi sunt suficiente pentru a da de lucru unui spital întreg. Atunci când avea doar câteva luni, Mihaela, acum în vârstă de 37 de ani, a rămas paralizată din cauza unei greşeli medicale. Până la adolescenţă, au urmat ani lungi de suferinţe şi de încercări de recuperare. Niciun tratament medical nu a dat rezultate. Când fata a împlinit 16 ani, medicii le-au spus părinţilor că tânăra nu avea să o mai ducă mult. Obosiţi şi resemnaţi, oamenii se gândeau la ce putea fi mai rău… ”Doar că, într-o dimineaţă, când m-am trezit, am simţit nevoia să merg la baie şi m-am ridicat, pur şi simplu, din scaunul cu rotile. A fost un şoc. Medicii care cu câteva zile înainte spuneau că o să mor ziceau acum că este „un miracol”… Dar îmi aduc aminte şi acum când le spuneau părinţilor mei că nu o să mai trăiesc mult. Doar aveam urechi să aud”, spune Mihaela Guţu. Din păcate, necazurile nu s-au oprit aici. Femeia suferă, în prezent, şi de diabet de tip II, fierea i-a fost scoasă, iar după ce tatăl ei a murit a intrat în depresie, după care a fost diagnosticată şi cu epilepsie, o formă mai uşoară. ”De parcă nu ar fi şi aşa prea mult, încă din copilărie sufăr şi de sindrom al ticurilor nervoase, iar în urmă cu patru ani am fost diagnosticată cu cancer de col uterin. Este foarte greu, însă încerc să rămân optimistă. În fiecare dimineaţă, când mă trezesc, îi mulţumesc lui Dumnezeu că mi-a mai dat o zi, chiar dacă vederea mea este acum aproape inexistentă, din cauza diabetului pe care îl am”, adaugă Mihaela. ”Ne-ar fi imposibil să trăim fără mâncarea de la cantină” Soţul Mihaelei suferă de o formă gravă de epilepsie. În adolescenţă, după ce a terminat zece clase, chiar înainte de a urma o şcoală de meserii, s-a îmbolnăvit de meningită şi a zăcut în comă timp de câteva luni. Și-a revenit, însă a rămas cu sechele de natură fizică şi psihică. Acum, creierul nu i se irigă suficient, motiv pentru care problemele de sănătate i s-au agravat. În trecut, Valentin G. avea o memorie extraordinară, pentru care era asemuit cu un calculator, astăzi nu s-ar putea descurca fără ajutorul soţiei sale. Singurul venit al celor doi sunt indemnizaţiile de handicap, în total puţin peste 700 de lei pe lună. În asemenea condiţii, mâncarea pe care o primesc de la Cantina de Ajutor Social Galaţi este esenţială pentru a trece de la o zi la alta. ”Cam 200 de lei se duc pe medicamente, în fiecare lună. Din restul banilor, ne-ar fi imposibil să trăim, dacă nu am primi mâncarea de regim de la cantină. Suntem beneficiari ai cantinei din 2008”, a precizat Valentin. Finanţarea europeană cu impact social În spatele fiecărui om aşezat la rând pentru a-şi ridica porţia zilnică de hrană se află necazuri adesea ignorate de aproape toţi cei din jur. Cantina de Ajutor Social e unul puţinele lucruri care le dau speranţă şi îi ajută să rămână pe linia de plutire. Drept urmare, pe lângă renovarea şi utilarea propriu-zisă a cantinei, investiţia cu fonduri europene finalizată în urmă cu doi ani şi jumătate a însemnat, automat, şi creşterea calităţii vieţii persoanelor asistate, prin oferirea unei alimentaţii zilnice raţionale, adecvate, după caz, persoanelor vârstnice, copiilor de diferite vârste, dar şi bolnavilor cronic. ”Din punct de vedere economic, lucrările de renovare, dotare şi reabilitare, desfăşurate cu ajutorul finanţării europene, au condus la o reducere a cheltuielilor cu utilităţile, ceea ce înseamnă că s-a consumat mai puţină apă, energie electrică şi gaze naturale. În acelaşi timp, utilajele şi echipamentele primite în cadrul proiectului sunt uşor de exploatat şi nu poluează mediul înconjurător. Dar, desigur, cel mai important este că a crescut calitatea serviciilor asigurate persoanelor asistate”, a explicat Mihaela Alupoaie, şefa Direcţiei de Asistenţă Socială a Municipiului Galaţi şi membră, în calitate de responsabil monitorizare şi raportare, în cadrul proiectului de finanţare europeană. Acorduri cadru pentru cumpărarea alimentelor Meniurile zilnice de la Cantina de Ajutor Social Galaţi se stabilesc pe baza unor reţetare, cu o săptămână sau cu două înainte. Apoi, este întocmit un plan de mediu, pe baza căruia se fac achiziţiile. "Procedurile se fac pe ani bugetari. Încheiem acorduri cadru, nu contracte, ci promisiuni de livrare. Eu nu pot să iau de la altcineva decât de la ei, la preţuri cuprinse între un minimum şi un maximum. Atunci când închei contract cu un singur furnizor eşti legat de acel furnizor şi de un preţ fix. Se poate întâmpla însă ca firma în cauză să nu mai poată furniza. Şi atunci trebuie făcută altă procedură. Ca să evităm aceste situaţii, noi lucrăm, de patru ani, cu acorduri cadru. În cadrul acestor acorduri, noi încheiem contracte subsecvente. Adică, se fac reofertări pe perioade de timp care sunt similare cu ciclurile de producţie. S-a terminat cartoful de iarnă, apare cartoful nou. E clar că nu poţi cere acelaşi preţ. Acest lucru ne permite să luăm produse la preţuri convenabile. Astfel, cu 12 lei de persoană, reuşim să facem felul unu şi felul doi, să dăm o pâine şi să asigurăm şi un produs pentru cină. Nu prea sunt zile fără carne în meniu. Se asigură astfel un echilibru. Reuşim chiar să dăm şi un aliment dulce, ceea ce este important, deoarece mai bine de jumătate dintre beneficiari sunt copii", a precizat Adriana Marin, administratorul cantinei. Valoarea lucrărilor, aproape trei milioane de lei Modernizarea cu fonduri europene a Cantinei de Ajutor Social Galaţi a fost posibilă printr-un proiect derulat în cadrul Programului Operaţional Regional (POR) 2007-2013, Axa prioritară 3 – ”Îmbunătăţirea infrastructurii sociale”, domeniul major de intervenţie 3.2 – ”Reabilitarea/ modernizarea/ dezvoltarea şi echiparea infrastructurii serviciilor sociale”. Contractul de finanţare a fost semnat pe 30 aprilie 2014, între Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice – Autoritatea de Management POR, ADR Sud-Est, ca Organism intermediar POR, de o parte, şi parteneriatul dintre Unitatea Administrativ Teritorială (UAT) Municipiul Galaţi şi Cantina de Ajutor Social Galaţi, parteneriat reprezentat de UAT Municipiul Galaţi, în calitatea de beneficiar, de cealaltă parte. Proiectul a fost depus spre finanţare, la ADR Brăila, în iunie 2010, iar contractul de finanţare a fost semnat în aprilie 2014 şi finalizat în martie 2016. Valoarea totală a proiectului a fost de 2.868.104,71 de lei, cu TVA, din care suma de 2.269.804,46 de lei a reprezentat asistenţa financiară nerambursabilă solicitată (finanţare asigurată în proporţie de 85 la sută din Fondul European de Dezvoltare Regională şi în proporţie de 13 la sută de la Bugetul de stat – n.red.), iar 46.322,54 de lei a însemnat contribuţia proprie în proporţie de 2 la sută a beneficiarului. Valoarea TVA a fost de 551.9777,71 de lei. viata-libera.ro
dcp100168 Posted January 31, 2019 Author Posted January 31, 2019 Deciziile aleşilor locali. O magazie scumpă foc Întruniţi în şedinţă ordinară, aleşii locali au au dat undă verde construirii unei magazii în valoare de 323.872 de lei pentru Cantina de Ajutor Social. Cât poate să coste o magazie? Aceasta a fost întrebarea adresată autorităţilor de consilierul local PNL Alexandru Şerban, la dezbaterea studiului de fezabilitate şi a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul "Spaţii stocare alimente aferente Cantinei de ajutor social, strada Săliştei nr. 8". Pentru că instituţia nu dispune de un spaţiu pentru păstrarea în condiţii optime a alimentelor neperisabile, s-a propus realizarea unei construcţii pe o structură metalică uşoară, cu regim de înălţime parter, realizarea de instalaţii electrice, apă şi canalizare interioare şi a reţelelor de apă şi canalizare exterioare. "Cum poate ajunge la suma de 323.872 de lei o magazie de doar 50 de metri pătraţi, pentru depozitarea alimentelor neperisabile, adică fără condiţii speciale de depozitare. Asta duce la un cost de 6.477 de lei pe metru pătrat. Sunt mulţi constructori care şi-ar dori să vândă la preţul acesta!", a spus Alexandru Şerban. Răspunsul autorităţilor a fost că acesta este preţul propus de proiectant, preţul real urmând să fie stabilit la licitaţie, dând asigurări că în niciun caz nu va rămâne acesta preţul final. "Primăria contractează aceste studii de fezabilitate. Noi le acceptăm la orice valori, de 7-8-10 ori mai mari decât preţul real al unei investiţii?", a mai întrebat consilierul, dar nu a primit răspuns. Studiul de fezabilizate, realizat de SC Muşat SRL, a fost aprobat cu 17 voturi "pentru", şapte "împotrivă" şi două abţineri. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 24, 2019 Author Posted April 24, 2019 Cantina de Ajutor Social le oferă asistaților produse alimentare înainte de Paște Primăria municipiului Galați informează că, în zilele de 24 și 25 aprilie, cu ocazia Sărbătorilor Pascale, Cantina de Ajutor Social Galați va distribui celor 397 de asistați social, produse alimentare specifice acestei sărbători. „Distribuirea produselor se va face atât miercuri, cât și joi (24 aprilie și 25 aprilie), în intervalul orar 10.30 – 13.30. Beneficiarii vor primi pastă de tomate, legume, brânză telemea, zahăr, făină, mălai, smântână, ouă, pâine, pulpă de porc, pui, cârnați proaspeți, unt, cașcaval, salam, ulei, cozonac”, a informat Biroul de Presă al Primăriei Municipiului Galați. reperul.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now