AndreiM Posted January 25, 2010 Posted January 25, 2010 Concurs Interjudetean “BUCURIILE LUI DECEMBRIE"Organizat de Scoala Gimnaziala nr. 17 “NICHITA STANESCU” Galati în parteneriat cu: Inspectoratul Scolar al judetului Galati Casa Corpului Didactic GalatiSindicatul Învatamântului Preuniversitar GalatiSectiunea Creatie artistica Ciclul primarPremiul IElevul GABOR ADRIANClasa a III-a ALiceul de arta Tg. Mures Îndrumator: Libeag MariaPremiul IIEleva RADUT GEORGIANA ALEXANDRAClasa a IV-a BScoala nr. 38 “Grigore Moisil” GalatiCoordonator: Prichici Vasilica Premiul IIIElevul PRAJANU MARIANClasa a IV-a SAM SiretelCoordonator: Prajanu Mioara MentiuneEleva COMAN ANDREEA Clasa a IV-aScoala cu clasele I – VIII, Vadul-Parului Coordonator: Lamba Elena Premiul specialElevul HUBATI DORIAN COSTIN Clasa a IV-aScoala gimnaziala nr. 25 “Petru Rares”Coordonator: Hubati Elena Laura Sectiunea Creatie literara Ciclul primarPremiul ILARION RUXANDRAClasa a III-aColegiul National „Jean Monnet” PloiestiCoordonator: Oprea Carmen IolandaPremiul IIBRÂNDAS ILINCA RALUCAClasa a IV-a BScoala cu clasele I – VIII „Andrei Muresanu” OradeaCoordonator: Muscas AnaPremiul IIIAVASILICAI IUSTINAClasa a IV-a CScoala nr. 12 „Miron Costin” GalatiCoordonator: Bordei IonicaMentiuneNEAGU IOANAClasa a III-a AColegiul National „Jean Monnet” PloiestiCoordonator: Oprea Carmen IolandaSectiunea Creatie artistica Ciclul gimnazialPremiul ICazimir Miruna Clasa a VII-aGrup Scolar Vladeni, IasiCoordonator: Busuioc Irina CarmenPremiul IIIacob Mirela Clasa aVI-a Scoala cu clasele I – VIII Liteni, IasiCoordonator: Oprea Alina GinaPremiul IIIPlesca Livia Clasa a VII-aGrup Scolar Vladeni, IasiCoordonator: Busuioc Irina CarmenMentiuneDehelean Raul Clasa a VII-aClubul copiilor si elevilor Lipova, AradCoordonator: Iordache CameliaSectiunea Creatie literara Ciclul gimnazialPremiul IIBANISTEANU PAULAClasa a VI-a AScoala cu clasele I – VIII “I. C. Bratianu”Coordonator: Caraion Mirela Premiul IIPATRICHE ALINA CLAUDIAClasa a VIII-a Scoala nr. 1 Chiraftei, GalatiCoordonator: Vasile Simona AlicePremiul IIILAZURCA MARIANAClasa a V-a CScoala nr. 3 “Mihai Eminescu” Radauti, SuceavaCoordonator: Popescu Maria MentiuneCODREANU NARCISA CATALINAClasa a VIII-a Scoala nr. 17 “Nichita Stanescu” GalatiCoordonator: Barbu Anca
sylvia84 Posted January 25, 2010 Posted January 25, 2010 Concurs Interjudetean “BUCURIILE LUI DECEMBRIE" Organizat de Scoala Gimnaziala nr. 17 “NICHITA STANESCU” Galati în parteneriat cu: Inspectoratul Scolar al judetului Galati Casa Corpului Didactic GalatiSindicatul Învatamântului Preuniversitar Galati"Incheierea concursului a avut loc in data de 23.01.2010 la ora 10:00 a.m.
sylvia84 Posted January 27, 2010 Posted January 27, 2010 Fotografii concurs gasiti aici: -> Linkul meu
sylvia84 Posted January 28, 2010 Posted January 28, 2010 Fotografii concurs gasiti aici: -> Linkul meuFotografii cu lucrarile participante la Sectiunea Creatie artistica Ciclul primar si gimnazial le puteti vedea aici : ->Concurs Interjudetean “BUCURIILE LUI DECEMBRIE"Part.2
sylvia84 Posted January 28, 2010 Posted January 28, 2010 Creativitatea inspitata de feeria iernii Finalizarea concursului ,,BUCURIILE LUI DECEMBRIE “ DECEMBRIE-luna feerică ce aduce valsul fulgilor de nea puri. DECEMBRIE- Bucuria zăpezii umple sufletele de energie şi veselie, de imaginaţie şi îndârjire în lupta cu nămeţii care parcă vor să stea stavilă în faţa celor ce se aruncă în marea pufoasă de nea. DECEMBRIE- ultima lună a anului ,cea în daruri , în datini populare. Cei mari şi cei mici fac bilanţul anului care se încheie şi-şi fac ,,daruri pe măsură”. DECEMBRIE- luna când Moş Nicolae şi Moş Crăciun aduc daruri în ciorăpei sau sub brăduţul vesnic verde din fiecare casă, cu viteza luminii şi în acord de colinde. DECEMBRIE încheie un an plin de obstacole peste care au trecut toţi oamenii mari şi mici, iar în ultimul ceas, la miez de noapte, soseşte micuţul AN NOU, plin de ambiţie . DECEMBRIE este pentru români luna care a îndeplinit visul de veacuri al generaţiilor, este bucuria întregirii neamului din 1 Decembrie 1918, de la Alba Iulia, o bucurie care s-a transformat în Ziua Naţională aRomâniei. Aceste bucurii sunt transmise elevilor, care sunt prinşi în nenumărate activităţi educative, interculturale şi transdisciplinare. Ele ,,vorbesc” în numele elevilor şi transmit ce este în sufletuele şi inimile lor. Unii se exprimă prin cuvinte, alţii prin mânuirea penelului şi amestecul culorilor; unii îndoaie sau decupează materiale pe care le ansamblează dându-le viaţă şi trimiţând semnale mutuale despre sensibilitatea şi veselia lor. Ingenioşi şi plini de imaginaţie elevii se întrec prin creaţii din cele mai variate. Acestea au fost argumentele pentru organizarea concursului interjudeţean ,,Bucuriile lui Decembrie” de către Şcoala nr.17,,Nichita Stănescu” din Galaţi ,în parteneriat cu Casa Corpului Didactic Galaţi şi Sindicatul Învăţământului Preuniversitar Galaţi, care a sponsorizat acţiunea. Cadrele didactice organizatoare, Doina Enache si Jenica Stefan, au materializat munca elevilor prin acordare de premii variate, valoroase, educative şi motivante pentru alte compeţii. Concursul acesta s-a dovedit a fi strâns; lucrările au fost variate şi ingenioase la secţiunea-artă şi pline de sensibilitate la secţiunea-creaţii literare. Varietatea zonelor geografice din care au sosit lucrări pentru concurs au dovedit interes din partea cadrelor didactice coordonatoare şi dorinţă de a prezenta la nivel naţional că elevii nostri sunt deosebiţişi sensibili .Am simţit că cel mai dificil pentru elevi s-a dovedit a fi alegerea unei bucurii din luna decembrie. Deşi concursul lăsa libertatea deplină de a jongla nestingherit cu tot ce înseamnă această lună calendaristică, elevii au pendulat între clasicul Moş Crăciun şi textul descriptiv. Nu putem trage decât o singură concluzie: bagajul lecturilor personale este unul foarte important în cultivarea creativităţii elevilor. Literatura a rămas singura care luptă pentru conturarea personalităţii creatoare a fiecărui copil, pentru definirea interioară a acestora, pentru puterea de selecţie clară a valorilor din realitatea ce ne înconjoară. Milităm pentru implicarea profesorilor şi a elevilor în astfel de concursuri de creaţie literară ce ne amintesc şi nouă, dar şi elevilor noştri că limba şi literatura română nu este doar o materie de studiu ce trebuie abordată strict după „modelul comunicativ–funcţional”, iar cadrele didactice de specialitate nu vizează doar „profilul de formare european”. În şcoli nu se predă „limba europeană”, deci coordonatele individualităţii noastre şi ale copiilor noştri sunt aparte, de o fineţe spirituală infinită. Finalizarea concursului s-a desfăşurat în sala Casei Corpului Didactic, unde s-a organizat şi vernisajul cu lucrările participante. La festivitatea de premiere, toţi cei care au luat cuvântul au subliniat importanţa acestui tip de activitate în viaţa şcolilor .Înv. : Jenica Ştefan şi Doina Enache de la Şcoala Gimnaziala nr17,, Nichita Stănescu”Galaţi ne spun:" Mulţumim cadrelor didactice care au răspuns şi au îndrumat elevii participanţi la concurs, căci fără dânşii acţiunea nu şi-ar fi atins obiectivele şi elevii nu-şi valorificau potenţialul creativ."/" Cu toţii, profesori, elevi, părnţi şi autorităţi locale, ar fi bine să nu rămânem indiferenţi la astfel de acţiuni şi să organizăm mai des acest gen de concursuri care solicită copiii, fiindcă scopul fundamental al unei societăţi morale şi al unei şcoli moderne ar trebui să fie „educaţia pentru valorile umane” Ca organizatori, mulţumim colegilor din Galaţi şi din ţară, care au vrut să-şi îndrume elevii spre această competiţie ."
sylvia84 Posted February 3, 2010 Posted February 3, 2010 In sfarsit a fost publicat si in Viata Libera Articol "Bucuriile lui Decembrie" Concurs Premiile de la Galaţi pleacă în toată ţara Autor:Cristina S. Carp Astazi 3 februarie 2010 Afisari: 42 Elevi din toată ţara, participanţi la un concurs interjudeţean coordonat de o şcoală din Galaţi, au aflat, săptămâna trecută, dacă se numără printre premianţi. Concursul “Bucuriile lui Decembrie” s-a desfăşurat în ultima lună a lui 2009, dar festivitatea de anunţare a câştigătorilor competiţiei a avut loc abia în ianuarie, la Casa Corpului Didactic (CCD) Galaţi. Acolo s-au aflat nu doar elevi, ci şi reprezentanţi ai instituţiei organizatoare, Şcoala Nr. 17 “Nichita Stănescu”, şi ai celor partenere, respectiv Inspectoratul Şcolar Judeţean Galaţi, CCD şi Sindicatul Învăţământului Preuniversitar. Concursul s-a adresat elevilor de ciclul primar şi de gimnaziu, fiind organizat pentru secţiunile creaţie literară şi creaţie artistică (pictură sau colaj). Deşi aflată la prima ediţie, competiţia s-a bucurat de o participare numeroasă. Participanţii au reprezentat nu mai puţin de 24 de judeţe diferite. Premiul I pentru ciclul primar, la capitolul creaţie artistică, a revenit unui concurent din Tg.Mureş, Adrian Gabor. Premiul la categoria literatură a ajuns în Ploieşti, la Ruxandra Larion. Marii câştigători de la gimnaziu au fost, la categoria creaţie artistică, Miruna Cazimir (Iaşi) şi, la categoria creaţie literară, Paula Ibănişteanu (Tulcea). Câteva premii au rămas şi în Galaţi, la Alexandra Georgiana Răduţ (clasa a IV-a, Şcoala 38 “Grigore Moisil”), Dorian Costin Hubati (clasa a IV-a, Şcoala 25 “Petru Rareş”), ambele la creaţie artistică, dar şi la Iustina Avasilicăi (clasa a IV-a, Şcoala 12 „Miron Costin”), Narcisa Cătălina Codreanu (clasa a VIII-a, Şcoala 17 „Nichita Stănescu”), la creaţie literară.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now