dcp100168 Posted January 22, 2008 Posted January 22, 2008 Scoala galateana nu e pregatita pentru invatamantul de la trei ani La fel ca in toata tara, noile legi ale invatamantului preuniversitar au luat prin surprindere sistemul. Principala problema care trebuie rezolvata in teritoriu se refera la invatamantul obligatoriu de la trei ani. Astfel, copiii vor fi adusi la gradinite cu doi ani mai devreme decat pana acum. "Educatia timpurie a copiilor trebuie sa dureze de la 3 la 6 ani în cadrul gradinitelor, iar MECT îsi asuma rolul de a crea premisele unei educatii timpurii de calitate prin introducerea în structura învatamântului preuniversitar a unei clase pregatitoare - clasa 0. Astfel, învatamântul obligatoriu de 10 clase va începe de la vârsta de 6 ani cu clasa pregatitoare", se precizeaza in noile propuneri legislative. Proiectul, care ar putea fi implementat in 2009 sau 2010, nu este viabil in acest moment si din cauza faptului ca nu exista gradinite nici macar pentru toti picii de 6 ani, iar educatoarele pregatite sunt in numar destul de mic. Primarul nu a construit nicio gradinita in doua mandate Asa cum am mai prezentat de-a lungul ultimului an, sistemul prescolar din Galati nu se afla la standarde foarte bune, principala carenta constituind-o lipsa investitiilor in sediile gradinitelor. Reamintim aici o declaratie a lui Valeriu Diculescu, presedintele Sindicatului Invatamantului Preuniversitar din Galati, organizatie sindicala cu peste 5.000 de membri, care l-a acuzat pe primarul Dumitru Nicolae ca in cele aproape doua mandate nu a reusit sa construiasca nicio gradinita. Mai mult, in fiecare an, la inceperea anului scolar, gradinitele de la parterul blocurilor nu primesc avizele sanitare din cauza spatiilor mici de care dispun. O alta problema ce va trebui rezolvata va fi cea a salariilor educatoarelor din gradinite. In mod logic, odata cu scaderea varstei de scolarizare in gradinite, va creste volumul de munca al educatoarelor care prin urmare vor dori salarizare mai buna. Statistica nationala La nivel national exista 13.000 de gradinite de stat care sunt frecventate de peste 650.000 de copii, in timp ce la nivelul judetului sunt 256 de gradinite, din care 52 in municipiul Galati. Costul educarii unui copil într-o unitate prescolara cu program normal se ridica la 1.500 de lei pe an în mediul urban si la 1.700 de lei pe an în mediul rural. La gradinitele cu program prelungit, la care în ultima vreme s-au înregistrat cele mai multe cereri in municipiul Galati, parintele suporta un cost de 1.400 de lei pe luna (pentru 20 de zile) la stat si în jur de 2.000-2.050 de lei pe luna, la unitatile particulare. http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=7 Mare idee! Nu s-a gâdit nimeni oare că nu sunt locuri la grădiniţe?
Relu Posted January 23, 2008 Posted January 23, 2008 Mă cam încearcă un zâmbet. Oare ştiu cei ce propun asemenea lucruri, că există grădiniţe unde se învaţă în două ture? Adică la ora când orice prichindel trebuie să-şi facă somnul de după amiază, el se duce la grădiniţă. Exemplu concret, la Grădiniţa nr. 36 "Mihai Eminescu" din Ţiglina I.
chance Posted January 29, 2008 Posted January 29, 2008 in toate gradinitele cu program normal se lucreaza in doua ture...unde se respecta curba de efort??? bine ca in clasa I legea stipuleaza sa se invete numai in program de dimineata...
lumy Posted August 6, 2008 Posted August 6, 2008 :shock: da de ce nu ii pune pe copii sa se duca la gradinita de cand incep sa scoata primele cuvinte?
Sheena Posted August 6, 2008 Posted August 6, 2008 Deoarece acum ministerul invatamantului se confrunta cu o scadere drastica a numarului de copii si probabi ca le trebuie si lor o norma de copii pe care sa ii tina la scoala. Si daca nr de copii de la clasa 1 pana la a8-a a scazut drastic a pus legea asta "De la 6 ani" vazand ca nici asa nu isi completeaza norma o alta lege stupida e pe cale sa apara. Invatamantul de la 3 ani si dupa cum ii stim noi pe guvernantii nostri in curand o sa vrea sa ii aduca la scoala pe copii de cum incep sa "pape cu biberonul" (ultima parte a fost o mica gluma care sper sa nu le treaca prin cap si politicienilor nostri)
Recommended Posts