Jump to content

Iisus nu este fiul lui Dumnezeu!

corbu
 Share

Recommended Posts

Scriitorul Pavel Corut, in direct la OTV, in seara de 24.01.2010, a declarat ca Iisus nu este fiul lui Dumnezeu, iar Biblia o colectie de mituri, si ca biserica ne-a franat evolutia timp de 1500 de ani. Reactiile celor care au intrat in direct - preoti, profesori teologi, inclusiv oaia de Becali 8-} - in lipsa unor argumente cat de cat plauzibile cu care sa poata combate ideeile scriitorului, s-au dedat la invective, amenintari cu moartea, incercari de mituire. :YMSICK:

BOR :-$ :^O nu a dat nici o declaratie si nici alti teologi X_X nu au deschis gura sa combata cu argumente rationamentul lui Pavel Corut.

Poate incepe sa se destepte si romanul! I-) (Imagini pe youtube si filebox).

Să se deștepte din ce? Te-ai uitat aseară la Capatos când a fost invitat Vadim? E destul de tâmpit Vadim dar legat de Religie are dreptate. Păi vine muci în ceai scriitorul lui Pește și face afirmații cu ce suport logic și moral ? hai să nu ne mai botezăm copiii, hai să nu mai practicăm slujba logodnei și taina cununiei.. hai să fim atei cu toții ca să fim români adevarați nu? că până să apară scriitorul lui Pește eram cu toții în fașă.

Penibil, nu pot sa cred de ce e în stare maimuța aia de Diaconescu pentru audiență.

și am o rugăminte.. te rog folosește mai puține smile-uri ca să nu fiu nevoit să citesc de 3 ori textul. Mulțumesc

L.e : la o studiere mai în detaliu am văzut că nenea ăsta crede în Dumnezeu și se închină lui pe o parte dar pe de altă parte concepțiile lui legate de Biserică și Iisus Hristos contrazic totul. Dacă ai credință.. crezi și atât.. sunt curios dacă Coruț ăsta crede în cele zece porunci și dacă da, ce părere are de a treia poruncă.

Nu am urmarit evenimentul, insa presupun ca "muci in ceai" ala face afirmatii pe acelasi suport moral si logic cu care ne mint si ne salta banii din buzunare astia de mai bine de cei 1500 ani despre care vorbeste respectivul. Cine zice ca nu poti abera mai mult decat un preot, un politician si-un berbec care nu au altceva in comun decat alergatul dupa propria bunastare?

"Daca ai credinta, crezi si atat".. nu te supara, dar de unde dracu le scoti, Andrei? Pai daca ideea respectiva (indiferent ca iti zice "nu manca, nu te ridica, nu comenta") nu-ti ofera un alt motiv de a crede in ea decat acela ca ti-a fost impusa inca de la nastere, mai merita sa faci demersurile necesare pentru a crede in ea? Nu te incanta, macar uneori, sa faci si altceva decat ceea ce auzi peste tot? Ma indoiesc.. In gandire, religia a fost cea mai mare si mai reusita metoda de stopare a evolutiei.

Pana la urma, se pare ca scriitoru` lu peste ala are, pe undeva, dreptate, si anume tocmai la referirile legate de evolutie..

Nu pot nega faptul că ăștia de mai bine de 1500 de ani ne fură sau că numai de Religie și de enoriași le pasă. Însă muci în ceai ăsta, așa cum îmi place mie să-i zic o fi mare scriitor și inteligent, dar atât timp cât am fost crescut cu această idee de a crede în Dumnezeu fără să mă îndoiesc de existența lui nu o să-l ascult pe măscăriciul ăsta sau pe Dan Brown sau alți zmei treziți de nu știu unde cu teoria chibritului.

„ dacă ai credință crezi și atât ” nu mi se pare o prostie dacă o privești la modul general. Dacă tu crezi în ceva, ce folos să te îndoiești ? Crezi că ești bărbat? sau te îndoiești ?

dă-mi te rog un exemplu concret prin care să-mi demonstrezi că religia timp de n ani a stopat evoluția și în ce fel.

Ți-e frică de Dumnezeu? Crezi în El ?

Să nu crezi că nu m-am întrebat de dovada existenței lui Dumnezeu, dar atât timp cât „ palpabil ” nu există o dovadă, măscăriciul ăsta vorbește tot pe lucruri „ nepalpabile ” și probabil rezultate în urma unor socoteli nefondate.

Fiecare cum a fost crescut dar nu am să stau să fac investigații dacă Iisus este sau nu fiul lui Dumnezeu, eu doar cred în Sfânta Treime și de câte ori o să am ocazia la Catedrală/Biserică/Mănăstire o să aprind o lumânare și o să-mi fac o rugăciune.

Să se deștepte din ce?...

L.e : la o studiere mai în detaliu am văzut că nenea ăsta crede în Dumnezeu și se închină lui pe o parte dar pe de altă parte concepțiile lui legate de Biserică și Iisus Hristos contrazic totul. Dacă ai credință.. crezi și atât.. sunt curios dacă Coruț ăsta crede în cele zece porunci și dacă da, ce părere are de a treia poruncă.

Sa se destepte in sensul acceptarii si altor pareri, credinte, in sensul acceptarii dialogului civilizat pe o tema, sa se destepte in sensul acceptarii principiului - sustinut si de divinitatea crestina, nu si de Biserica- a libertatii de constiinta.

,Nenea asta'are si el dreptul fundamental la libertate de constiinta, are dreptul sa creada in ce zei vrea, sa si-i inchipuie dupa cum vrea, asa cum au toti ceilalti din lume; totodata are si dreptul la opinie si la exprimarea ei.

In ceea ce priveste poruncile dumnezeesti, intrebarea ta are relevanta daca o pui intr-un context si o perspectiva anume - daca intri pe wikipedia vei vedea cate variante de enumerare si porunci sunt. Din punct de vedere ortodox, el nu ia numele lui Dumnezeu in desert, ci tocmai, cauta apropierea, aplicarea si explicarea poruncilor, dar fara implicatia Bisericii, asa cum cere porunca a 2-a. :YMPEACE: .

Pavel Corut nu contesta existenta lui Divinitatii, contesta Biserica!(la toate religiile, nu numai la cea crestina, implicit la cea ortodoxa)

Daca accepti principiul libertatii de constiinta, vei intelege. ;)

Edited by corbu

Iti pot da mii de exemple prin care religia a stopat evolutia, incepand de la faptul ca pe timpul Imperiului Roman, aceasta era confundata cu dreptul (iar prin prisma acestui lucru, majoritatea nu avea dreptul nici sa dispuna de propria viata in unele cazuri) si ajungand in ziua de astazi unde anumiti lideri religiosi sunt bagati la inaintare, in diferite scopuri necurate, de la razboaie (vezi cazul din Afganistan) pana la alte mizilicuri de ordin politic de pe meleagurile noastre. Toate chestiunile de genul i-au facut pe majoritatea sa se afunde in formalism si sa se detaseze si de samburele de adevar pe care l-ar proclama respectivele religii. Iar cand apare cate unul care incearca sa ne deschida ochii, il ocaram sau, mai rau, il omoram, intorcandu-ne la viata noastra cea importanta, unde tre sa stai de 6 cand intra preotul peste tine in casa sa iti dea cu icoana in cap ca sa-i umpli buzunarele, unde te duci si muncesti de dimineata pana seara 3 sferturi din viata, tragi pentru o casa, o masina si o suma frumusica de bani, dar poate ca nici alea nu te-ar satisface, pentru ca n-ai timp sa faci copii si nici macar sa-i infiezi.. Asta e viata pentru majoritatea, dar nu si pentru mascariciul ala pentru care, presupun, faptul ca Iisus e sau nu fiul lui Dumnezeu conteaza la fel de mult cat conteaza pentru tine sau pentru mine si care incerca sa transmita un cu totul si cu totul alt mesaj (pe care nu cred ca l-ar fi putut puncta altcineva mai bine de atat):

Daca accepti principiul libertatii de constiinta, vei intelege. ;)

39.gif E un subiect delicat. Delicat in primul rand pentru noi, romanii.

Noi inca n-avem inca capacitatea sa stim a dialoga, nu stim sa ascultam.

Gandim emotional si subiectivitatea argumentelor ne caracterizeaza.

Suntem mistici dar vrem sa fim perceputi ca rationali. Nu constientizam ca acest raport este disproportionat

De aceea subiectele pe fond de religie sau politica nu vor duce decat la radicalizare, la centrifugarea opiniilor.

Sa se destepte in sensul acceptarii si altor pareri, credinte, in sensul acceptarii dialogului civilizat pe o tema, sa se destepte in sensul acceptarii principiului - sustinut si de divinitatea crestina, nu si de Biserica- a libertatii de constiinta.

,Nenea asta'are si el dreptul fundamental la libertate de constiinta, are dreptul sa creada in ce zei vrea, sa si-i inchipuie dupa cum vrea, asa cum au toti ceilalti din lume; totodata are si dreptul la opinie si la exprimarea ei.

De acord cu primul citat cu mențiunea că a purta un dialog civilizat ține puțin de educație. După mine un dialog civilizat înseamnă susținerea unui punct de vedere cu argumente, chiar daca se ridică puțin tonul.

Cât despre al doilea citat, Corbu a punctat totul. Nenea ăsta are da dreptul la ce vreți voi ca fiecare român de altfel, problema este că românul le avea pe toate ca să o poată primi și pe asta cu Religia, și când l-am făcut măscărici nu l-am făcut degeaba.

Riaji, nenea ăsta nu are un scop ca noi toți probabil pentru că din cărțile alea, din banii lui Diaconescu trăiește probabil mult mai bine ca mine și ca tine.

Nu înțeleg de ce din cauza romanilor sau a războiului din Afganistan nu conduc eu acum un Ferrari sau de ce stau în România și nu în Elveția, Suedia etc.

Nu are nicio treaba religia, și nu înțeleg de ce să se deștepte românul la ordinul „ marelui ” Coruț ? De ce nu se deșteaptă să-i dea jos pe toți care ne conduc și ne bagă mai tare în mizerie? De ce nu se deșteaptă să facă ceva cu Educația copiilor??? De ce nu se deșteaptă să pastreze natura curată, de ce nu se deșteaptă să nu mai aștepte ziua de 15 și 30 pentru salariu și în rest să tot caute să tragă chiulul și tot nemulțumit de Salariu ?

Crezi ca are Religia de-a face cu cele enumerate mai sus? Crezi că din cauza romanilor nu o ducem noi românii bine? te înșeli, privește alte țări dezvoltate care au fost cândva mai în groapă ca noi !!!!

românul le avea pe toate ca să o poată primi și pe asta cu Religia, și când l-am făcut măscărici nu l-am făcut degeaba.

Riaji, nenea ăsta nu are un scop ca noi toți probabil pentru că din cărțile alea, din banii lui Diaconescu trăiește probabil mult mai bine ca mine și ca tine.

...nicio treaba religia, și nu înțeleg de ce să se deștepte românul la ordinul „ marelui ” Coruț ?...ca are Religia de-a face cu cele enumerate mai sus?...

Scuze, dar confunzi, ca multi altii, religia cu Biserica. P.Corut nu neaga religiozitatea, ci Biserica, interpusa fraudulos intre om si divinitate.(ceva in genul vamii: imi dai, treci - aduci la popa, ti se iarta pacatele).

Daca respingi o idee - chiar daca ea e buna, doar pentru ca nu iti convine de cel ce o emite, indiferent din ce motiv, ai doar de pierdut.

Din punctul meu de vedere, tacerea reprezentantilor Bisericii nu inseamna ca raman filozofi, ci ca nu au contrargumente, fiindca argumentul suprem, temelia Bisericii, a fost citat: Biblia, pe care Biserica o interpreteaza in fiecare zi, an, epoca dupa cum ii convine. Daca o citesi pur si simplu, intelegi adevarul. l-)

legat de Religie și nu Biserică, vorbeam cu Riaji.

Știu că Pavel Coruț discută despre Biserică și preoți, am spus asta mai sus și repet, nu neg faptul că la preoți trebuie să le bagi mereu ceva în buzunar, ca la doctori de fapt. Și iar ne lovim.. de ce nu Doctorii ? și vorbim de preoți! și ca o paranteză.. știți cât au preoții buzunarele? până la călcâie. Văzut cu ochii mei.

Nu înțeleg de ce din cauza romanilor sau a războiului din Afganistan nu conduc eu acum un Ferrari sau de ce stau în România și nu în Elveția, Suedia etc.

Nu are nicio treaba religia, și nu înțeleg de ce să se deștepte românul la ordinul „ marelui ” Coruț ? De ce nu se deșteaptă să-i dea jos pe toți care ne conduc și ne bagă mai tare în mizerie? De ce nu se deșteaptă să facă ceva cu Educația copiilor??? De ce nu se deșteaptă să pastreze natura curată, de ce nu se deșteaptă să nu mai aștepte ziua de 15 și 30 pentru salariu și în rest să tot caute să tragă chiulul și tot nemulțumit de Salariu ?

Crezi ca are Religia de-a face cu cele enumerate mai sus? Crezi că din cauza romanilor nu o ducem noi românii bine? te înșeli, privește alte țări dezvoltate care au fost cândva mai în groapă ca noi !!!!

E probabil, dar nu e cu siguranta adevarul, doar pentru ca o crezi tu sau oricine altcineva. La situatia asta ma refer: ca i se pune pumnul in gura, desi nu a facut decat sa-si spuna parerea. Ca a facut-o in emsiunea lui Dan Diaconescu, e partea a 2-a :)

Iti spun eu de ce nu conduci un Ferrari: pentru ca il conduc ceilalti, minoritatea care se foloseste de ideea de Biserica, printre altele, pentru manipulare. Faptul ca stai in Romania si nu in Elvetia, e o alta discutie cu mult mai lunga si mai filosofica; cert e ca daca ai sa vrei, ai sa ajungi, candva, si pe-acolo. Da, religia are legatura cu tot ceea ce ai insirat mai sus. Iar ideea nu era sa se destepte romanul la ordinul nimanui si vezi tu, chestia asta ma nemultumeste si mai tare.. ca punctezi intr-un alt loc, cu mult mai indepartat de cel al discutiei noastre, in conditiile in care, oamenii nu vor sa intrevada nici macar aspectul asta. Deci, de ce si-ar dori (sau mai bine zis, de ce ar merita..) un salariu mai mare, o educatie mai buna pentru copiii lor sau un mediu mai sanatos, cata vreme sunt adormiti de 2000 de ani si fac "ce le zice popa"?

Nu in ultimul rand, aplica principiul pentru toate statele si popoarele lumii, daca vrei. Sau.. sa inteleg ca asta ar fi, de fapt, marea problema a noastra, a romanilor? Ca altii au si noi nu, desi meritam..? Asta, desigur, in conditiile in care conteaza atat de mult sa conduci Ferrari in loc de Dacia, sa mananci kiwi in loc de mere, sa ai incalzire prin pardoseala si nu de la calorifer, sau sa vezi un drapel cu 52 stelute in loc sa vezi un simplu tricolor.

chestia asta ma nemultumeste si mai tare.. ca punctezi intr-un alt loc, cu mult mai indepartat de cel al discutiei noastre, in conditiile in care, oamenii nu vor sa intrevada nici macar aspectul asta.

Te înșeli. Ți-am dat niște comparații pertinente în care să vezi că nu sunt numai preoții și Biserica de vină pentru sistem. Să fim serioși, câți dintre cei care locuiesc în mediul urban sunt „ credincioși ” adevărați ? Majoritatea credinciosilor locuiesc în mediul rural, deci de care minoritate vorbim ?

Deci, Riaji, nu te supăra... ce te nemulțumește mai mult? Preoții corupți sau tot sistemul corupt? Stai puțin și analizează să vezi de unde pleacă corupția și poate ai să-ți dai seama că dacă acum câteva zeci de ani eram conduși de oameni civilizați poate acum conduceai un Ferrari.

Și poate m-ai catalogat greșit.. nu am încălzire în pardoseală și conduc și Dacia.. Dar lucrul ăsta nu mă oprește să mă gândesc că dacă m-aș fi născut în civilizație mi-ar fi fost mult mai bine acum .

Eu am să mă opresc aici pentru că am dus discuția departe de subiect. Poate mai sunt și alți gălățeni care au ceva de spus.

Citind tot ce ati postat mai sus m-ati determinat sa vin si eu cu niste precizari. Am citit cartea parintelui Arsenie Boca (pe care vi-o pot imprumuta pentru mai multe informatii)..Acesta spune: “Mintea care cugetă că nu există Dumnezeu cade în propria sa sentinţă, căci a te lupta din toate puterile împotriva a ceea ce nu există dovedeşte nebunia acestei lupte, nonsensul, absurdul şi prin urmare şi nebunia minţii care o conduce". Matei (5, 19): " Cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, si va invata asa pe oameni, foarte mic se va chema in Imparatia Cerurilor, iar cel ce va face si va invata, acesta mare se va chema in Imparatia Cerurilor"... Va intelege numai cine are macar un strop de credinta in suflet...

@Alina: Parerea mea e ca nu prea are legatura citatul cu discutia, cata vreme nu s-a pus la indoiala existenta lui Dumnezeu; in plus, din comentariul facut de tine pe marginea paragrafului respectiv, imi permit sa cred ca inca nu l-ai inteles.. iar daca mi-ai permite sa-ti dau si un sfat, acela ar fi sa nu incurci rugaciunea cu credinta si teama cu dorinta (asa cum, de altfel, iti si spune respectivul citat).

Te înșeli. Ți-am dat niște comparații pertinente în care să vezi că nu sunt numai preoții și Biserica de vină pentru sistem. Să fim serioși, câți dintre cei care locuiesc în mediul urban sunt „ credincioși ” adevărați ? Majoritatea credinciosilor locuiesc în mediul rural, deci de care minoritate vorbim ?

Deci, Riaji, nu te supăra... ce te nemulțumește mai mult? Preoții corupți sau tot sistemul corupt? Stai puțin și analizează să vezi de unde pleacă corupția și poate ai să-ți dai seama că dacă acum câteva zeci de ani eram conduși de oameni civilizați poate acum conduceai un Ferrari.

Și poate m-ai catalogat greșit.. nu am încălzire în pardoseală și conduc și Dacia.. Dar lucrul ăsta nu mă oprește să mă gândesc că dacă m-aș fi născut în civilizație mi-ar fi fost mult mai bine acum .

Eu am să mă opresc aici pentru că am dus discuția departe de subiect. Poate mai sunt și alți gălățeni care au ceva de spus.

Desigur ca nu doar preotii si Biserica sunt de vina, vina apartine aproape in totalitate "credinciosilor". Cat despre nemultumirea de care vorbeam.. ea nu se refera nici la sistemul corupt, nici la cei care beneficiaza de el atat cat se refera la oamenii de rand care il sustin fara sa incerce sa isi dea macar seama si care, in plus, se plang de asta intr-un moment sau altul (de cele mai multe ori, cand cineva incearca sa le deschida ochii).

Exemplul cu incalzirea prin pardoseala nu te viza direct, Andrei :) Era dat pentru a arata ca mai sunt in lumea asta <plina de credinta> persoane pentru care aspectele astea chiar nu reprezinta nimic. Ideea de "bine" va ramane, intotdeauna relativa.

Si ai dreptate cu discutia, cred ca ne-am indepartat destul de la subiect.

riaji, m-oi fi abatut de la subiect, dar, in contextul general mi-am pastrat ideea...era vorba de religie, spiritualitate, dumnezeu, iisus, biserica...citeste postarile anterioare mie si vei vedea cine s-a abatut, de fapt, de la subiect...dar, normal, e mult mai usor sa critici pe cineva decat sa faci in asa fel incat comentariile sa fie strict legate de subiect...probabil a fost greseala mea ca am postat si asta ma va face ca pe viitor sa nu mai postez absolut nimic pe acest forum...va voi citi, in schimb, cu drag...

riaji, m-oi fi abatut de la subiect, dar, in contextul general mi-am pastrat ideea...era vorba de religie, spiritualitate, dumnezeu, iisus, biserica...citeste postarile anterioare mie si vei vedea cine s-a abatut, de fapt, de la subiect...dar, normal, e mult mai usor sa critici pe cineva decat sa faci in asa fel incat comentariile sa fie strict legate de subiect...probabil a fost greseala mea ca am postat si asta ma va face ca pe viitor sa nu mai postez absolut nimic pe acest forum...va voi citi, in schimb, cu drag...

Unele comentarii nu pot fi facute fara o anumita argumentare, Alina. Altfel, discutiile nu ar mai avea cu siguranta acelasi sens si efect.

Cat despre raspunsul meu (in care am subliniat ca e doar o parere proprie - Andrei: ar trebui sa nu mai postam parerile, doar de dragul de a nu contrazice, eventual supara alti utilizatori?).. daca tu l-ai perceput altfel (mai exact ca pe o critica, desi nu asa am intentionat sa apara), e numai problema ta si in consecinta iti apartine, asa cum iti apartin si restul deciziilor legate de acest subiect, forum, etc.

Mai cred, insa, ca ar fi pacat sa ne lasi sa ne <certam> singuri pe-aici, doar pentru atat :):YMHUG:

Edited by riaji

• 2 weeks later...

Probabil din ciclul "Biserica ne tine in urma" face parte si dorinta de veacuri a acesteia de a invata....oamenii. Probabil se putea spune ca Biserica este impotriva progresului daca ascundea tiparnitele, primele carti tiparite, primele biblioteci la care sa aiba acces toata lumea, primele scoli infiintate pe langa manastiri...etc..si exemplele pot continua la nesfarsit, pentru ca asta este o parte din activitatea ei si nu numai....

Trebuie sa fii destul de "incuiat" sa nu stii ca Andrei Saguna a infiintat 900 de scoli pe cheltuiala proprie si averea proprie a lasat-o scolilor si invatamantului..si ...e de ajuns de fapt un click pentru a afla faptele acestui MITROPOLIT....si ca el alti zeci si sute.

Vreti exemple??? Vreti sa stau sa scriu EU cate se fac de catre Biserica in ziua de azi??? Cauta si vei gasi...doar sa ai dorinta de a afla. Cat de absurd poti fi sa te opresti la acel ban pe care il dai (daca il dai) ocazional unui preot ce nu intra peste tine in casa,ci ii deschizi DACA VREI..usa cu doua ocazii mari si late pe an.

Sunt scarbit de lipsa de respect pe care o arata unii oameni, scriind "Iisus" cu litera mica cu toate ca este nume propriu...din cate imi aduc aminte din scoala..doar pentru a lovi in divinitate cu fiecare ocazie. Si exemple de acest gen pot continua.

Nu am scris de mult pe acest forum si ma arat dezgustat de aceste "opinii" care nu au la baza nici cea mai mica informare asupra realitatii, asupra a ceea ce ne reprezinta de veacuri...si ne mentine constiinta treaza, in fata unor bolnavi ca Pavel Corut si altii asemenea lui....

OTV-izatilor fratilor...ca asta e directia spre care mergem...

Lasati bolnavi mintal sa va "gadile" mintile, in loc sa studiati cat de putin istoria, fara partinire si idei preconcepute. Vad ca pe langa politica si fotbal am inceput sa ne pricepem cu totii si la religie..si suntem teologi innascuti....cunoscatori ai dogmelor si invataturilor acesteia...

Imi bat gura degeaba... ..pentru cine vrea sa creada am 1000 de argumente..pentru cine nu vrea,nu am nici unul.

Ca tot ai adus vorba de Andrei Saguna, mi-am amintit de Brasov si Biserica Sfantul Nicolae. Biserica are un mic muzeu si putini sunt cei care stiu ca prima Scoala din Romania a fost la Brasov prin 1580 daca nu ma insel. Tot putini sunt si cei care stiu ca in aceasta scoala au fost tiparite primele carti in limba romana sub curente religioase, tiparite cu ajutorul Diaconului Coresi.

Mergeti la Brasov si veti vedea mandria cu care va vorbesc cei de acolo despre primele carti tiparite si prima scoala din Romania.

Vorba lui Ermitaje.. de ce nu au fost ascunse aceste tiparnite? Pentru 1 leu cat costa biletul la intrare in muzeu? nu prea cred

Probabil veti intreba de ce primele carti au fost tiparite sub curente religioase.. daca o sa recititi sau cititi Amintiri din Copilarie o sa gasiti raspunsul.

Probabil din ciclul "Biserica ne tine in urma" face parte si dorinta de veacuri a acesteia de a invata....oamenii. Probabil se putea spune ca Biserica este impotriva progresului daca ascundea tiparnitele, primele carti tiparite, primele biblioteci la care sa aiba acces toata lumea, primele scoli infiintate pe langa manastiri...etc..si exemplele pot continua la nesfarsit, pentru ca asta este o parte din activitatea ei si nu numai....

Trebuie sa fii destul de "incuiat" sa nu stii ca Andrei Saguna a infiintat 900 de scoli pe cheltuiala proprie si averea proprie a lasat-o scolilor si invatamantului..si ...e de ajuns de fapt un click pentru a afla faptele acestui MITROPOLIT....si ca el alti zeci si sute.

Vreti exemple??? Vreti sa stau sa scriu EU cate se fac de catre Biserica in ziua de azi??? Cauta si vei gasi...doar sa ai dorinta de a afla. Cat de absurd poti fi sa te opresti la acel ban pe care il dai (daca il dai) ocazional unui preot ce nu intra peste tine in casa,ci ii deschizi DACA VREI..usa cu doua ocazii mari si late pe an.

Sunt scarbit de lipsa de respect pe care o arata unii oameni, scriind "Iisus" cu litera mica cu toate ca este nume propriu...din cate imi aduc aminte din scoala..doar pentru a lovi in divinitate cu fiecare ocazie. Si exemple de acest gen pot continua.

Nu am scris de mult pe acest forum si ma arat dezgustat de aceste "opinii" care nu au la baza nici cea mai mica informare asupra realitatii, asupra a ceea ce ne reprezinta de veacuri...si ne mentine constiinta treaza, in fata unor bolnavi ca Pavel Corut si altii asemenea lui....

OTV-izatilor fratilor...ca asta e directia spre care mergem...

Lasati bolnavi mintal sa va "gadile" mintile, in loc sa studiati cat de putin istoria, fara partinire si idei preconcepute. Vad ca pe langa politica si fotbal am inceput sa ne pricepem cu totii si la religie..si suntem teologi innascuti....cunoscatori ai dogmelor si invataturilor acesteia...

Imi bat gura degeaba... ..pentru cine vrea sa creada am 1000 de argumente..pentru cine nu vrea,nu am nici unul.

Pacat ca toti sustinatorii din ciclul "Biserica (aici, religia) invata de veacuri oamenii" sunt cu mult mai <putin patimasi> si mai <echidistanti> decat ceilalti, nu Ermitaje? Iar datorita acestui fapt, ei sunt cu totul si cu totul deschisi discutiilor, pe baza de argumente..

Si totusi.. imi permit sa cred ca nu de "a fi incuiat" e vorba cand trebuie sa recunoastem meritele unor OAMENI precum Andrei Saguna sau (daca tot suntem la capitolul asta..) Stefan cel Mare, iar discutia ajunge intr-un cu totul si cu totul alt punct. Eu, personal, cand vorbeam de faptul ca religia impiedica evolutia, nu ma refeream nicio secunda la evolutia stiintifica -ar fi si culmea, avand in vedere ca putem cumpara cruciulite de agatat in oglinda de la masina sau ca slujbele se transmit in unele parti prin sisteme audio de inalta fidelitate, sau chiar live pe internet-, ci, din contra, la revolutia interioara: cea mentala si mai ales cea sufleteasca. Cum spuneai si tu.. pentru cine vrea sa creada, exista mii de argumente, pentru cine nu, nu exista niciunul, deci e de prisos sa incep sa iti spun acum care au fost primele carti tiparite, din ce punct de vedere au avut castig de cauza oamenii vremii care au finantat miscarea respectiva in zona Tarilor Romane, sau, de ce nu, sa te rog sa-mi explici cum de singurul post tv/radio pe care-l prinzi la orice ora din zi si din noapte si pe orice varf de munte din Romania e Trinitas si, mai ales, cum percep romanii aceste detalii.

Nu cred ca a dat nimeni, indiferent de ce parte a baricadei se afla in discutie, la o parte o serie de merite ale unor oameni care s-au dedicat cu totul unor scopuri si idealuri comune tuturor, dar de-aici si pana la a-i baga pe toti in aceeasi oala e cale lunga.

Nu in ultimul rand, iti recomand cu caldura sa lasi la o parte scarba si dezgustul de care vorbeai mai sus, tocmai pentru a putea privi discutiile in mod rational si obiectiv; sau pentru a reusi sa intelegi, macar in parte, si alte puncte de vedere pe care altfel le-ai percepe cu mult mai departe de ideea esentiala pentru care au fost impartasite.

Sa mai adaug si ca, asa cum ne pricepem cu totii la fotbal, politica si religie, ne pricepem si la medicina, respectiv psihologie..?

Vreti sa stau sa scriu EU cate se fac de catre Biserica in ziua de azi???

@ermitage: Dar cine esti "TU" in raport cu ceilalti? Nu ti-a cerut nimeni nimic, nu trebuie nici sa te enervezi, nici sa o iei personal. Esti cumva parte din Biserica? Esti crestin (ortodox)? Dovedeste-o, facand din relatia ta cu oamenii, inclusiv cu cei de pe forum, un exemplu de smerenie, bunatate si intelegere. :YMHUG:

Sa fii convins ca daca cineva scrie iisus in loc de Iisus nu inseamna ca nu respecta divinitatea - exista si au existat oameni analfabeti care si-au dovedit credinta in divinitate, chiar daca nu stiau sa-i scrie numele lumesc. Oricum, divinitatea, sa fii sigur, nu tine cont de numele cu care o invoci, limba, scrierile, caracterele, semnele sau forma folosite pentru a o numi sau invoca. :-)

Totodata relatia cu divinitatea nu tine (nu trebuie sa tina) de sex-asa cum impune Biserica, de anotimp, data sau ora din zi - asa cum impune Biserica, de gesturi si atitudini sablon - asa cum impune Biserica; relatia fiecarui suflet cu divinitatea este unica si personala si nu depinde de intermediari- asa cum vrea Biserica... Vrei exemple? Iti ofer miliarde...suntem multi pe planeta asta.

Daca te consideri superior celeorlalti numai fiindca faci parte dintr-un anumit cult religios - pacatuiesti, mandria e un pacat crestin, :ymblushing: si dovedesti doar ca esti limitat la nivelul impus de Biserica! Exista popor "ales"? Restul lumii e pagana si va ajunge in iad? Maica Domnului era crestina? Dar Iosif? Daca eu imi spun "marele", "luminatul", "preasfantul", inseamna ca asa sunt? Ortodoxia este dreapta fiindca asa s-a autointitulat. Daca traduci termenul, vei descoperi ca toate credintele lumii sunt dreptcredincioase!

Citez:,,"Biserica ne tine in urma" face parte si dorinta de veacuri a acesteia de a invata....oamenii.'' Biserica a sustinut si raspandit cunoasterea numai in interes propriu, prin educarea religioasa, prin raspandirea culturii religioase si interzicand chiar si prin crime celelate orientari. De aceea se sustine ca Biserica ne-a tinut si ne tine in urma! Si in ziua de azi procedeaza la fel- vezi atitudinea B.O.R., a membrilor si adeptilor ei, fata de celelate culte religioase si fata de orice tinde sa le scada influenta si puterea :-

''Lasati bolnavi mintal sa va "gadile" mintile, in loc sa studiati cat de putin istoria, fara partinire si idei preconcepute.'' Istoria scrisa de cine? Partinirea si ideile preconcepute sunt baza religiei!

Pace si intelegere! :YMPEACE:

Nu ti-a cerut nimeni nimic, nu trebuie nici sa te enervezi, nici sa o iei personal.

Definitia de Forum i-a cerut.

D-le Corbu nu v-am vazut facand referire la spusele lui Ermitaje privind istoria religiei in Romania.

Dvs si Riaji sustineti acelasi punct de vedere, ca trebuie sa credem in Dumnezeu, indiferent ca ii spunem dumnezeu si nu Dumnezeu, sau ca trebuie sa credem in El fara a tine cont de unele obiceiuri precum Sfintirea unui lucru.

Pana acum din toate discutiile eu am inteles urmatoarele:

Ca Biserica a incetinit evolutia. Vorbind strict de tara noastra am afirmat mai sus impreuna cu Ermitaje faptul ca toata cultura si scoala din Romania se datoreaza Bisericii, lucru pe care cred ca il aprobati si dvs.

Daca este adevarata afirmatia, raspundeti-mi va rog in ce fel a fost incetinita evolutia noastra ca oameni ? Va rog sa-mi spuneti punctul de vedere personal nu citate sau gandurile lui Corut.

Definitia de Forum i-a cerut.

D-le Corbu nu v-am vazut facand referire la spusele lui Ermitaje privind istoria religiei in Romania.

Dvs si Riaji sustineti acelasi punct de vedere, ca trebuie sa credem in Dumnezeu, indiferent ca ii spunem dumnezeu si nu Dumnezeu, sau ca trebuie sa credem in El fara a tine cont de unele obiceiuri precum Sfintirea unui lucru.

Pana acum din toate discutiile eu am inteles urmatoarele:

Ca Biserica a incetinit evolutia. Vorbind strict de tara noastra am afirmat mai sus impreuna cu Ermitaje faptul ca toata cultura si scoala din Romania se datoreaza Bisericii, lucru pe care cred ca il aprobati si dvs.

Daca este adevarata afirmatia, raspundeti-mi va rog in ce fel a fost incetinita evolutia noastra ca oameni ? Va rog sa-mi spuneti punctul de vedere personal nu citate sau gandurile lui Corut.

Pai.. intai de toate, la un moment dat fiecare poate ajunge sa creada in ceea ce vrea sa creada, in ciuda a tot ceea ce ne spune preotul la slujba sau a ceea ce discutam noi pe forum, si asta pentru ca traim si simtim viata in mod diferit. Tot ce putem face aici e sa incercam sa oferim si o alta viziune anumitor detalii (fie ele istorice, sociale, culturale etc) pentru completarea propriilor convingeri si invataturi trase, dar nimic mai mult. Asadar, reformulez: eu cred in Dumnezeu, insa nu pentru ca trebuie si nu consider utile majoritatea practicilor religioase. Da, sunt de parere ca Biserica a incetinit in mare masura evolutia spirituala. Nu, in niciun caz nu se datoreaza Bisericii toata cultura si scoala din Romania.

Si-acum, cu toate ca nu sunt de acord cu ultima afirmatie, Andrei, imi permit sa incerc sa sintetizez raspunsul la intrebarea pusa de tine (raspuns care va fi cu siguranta punctul de vedere personal si pe care l-am tot repetat si mai sus -de altfel, nici nu auzisem de Pavel Corut pana sa apuc sa citesc subiectul asta aici-): prin incercarea de asuprire a libertatii de constiinta a maselor de-a lungul timpului. Metodele au fost dintre cele mai diverse si pot enumera aici de la prostul obicei de a saruta mana preotilor cu toate ocaziile, pana la si mai prostul obicei de a nu i se face o slujba unei persoane decedate, pe motivul ca exista suspiciunea ca respectiva s-ar fi sinucis. Slujitorii bisericii sunt marii vinovati de modul in care a evoluat de-a lungul timpului religia, iar aceste cerinte facute sa-l umileasca si sa-l modeleze in subconstient pe enorias exact dupa predica si modalitatea (proprie!) de interpretare a Bibliei de catre preoti au contribuit din plin la fenomenul de care vorbeam mai sus: stoparea evolutiei spirituale. Nu cred ca mai are niciun sens sa amintim detaliile patetice cu care iese la inaintare in explicatii Biserica prin reprezentantii ei oridecateori crestinul de rand isi pune intrebari de genul: "la ce ne-ar folosi dpdv spiritual o catedrala a mantuirii neamului mai luxoasa decat un hotel de 4 stele si cu un centru comercial de invidiat?" sau "cum isi permite preotul sa-mi spuna ca nu-mi citeste pomelnicele daca nu cotizez cu 3 lei la cutia milei?".

Cred totusi ca ar fi mai bine sa ne axam si pe subiectul de baza al topicului, si anume referitor la relatia lui Iisus cu Dumnezeu.