Jump to content

Vorbe...

Relu
 Share

Recommended Posts

Mă enervează când aud fetele zicând: „... în p**la mea”. De parcă ar avea așa ceva :lol:

O altă vorbă la care mi se pune pata: „mâncați-aș...”.

„Aia ... ăla ... ” De parcă „aia” sau ”ăla” n-ar avea nume... :blink:

„chestie” ... ca mai sus

costa x RON sau x RONI

Pentru că aud din ce în ce mai des majoritatea care confundă moneda națională a României care nu este RON-ul ci este LEUL. M-am certat de multe ori, cu diferite persoane pe această temă.

1.Ron - nu există în Dicționarul explicativ al limbii române

2.Ron a fost valabil atât timp cât a circulat și Rol-ul pentru a se face diferența.

3.Ron nu este noua monedă a României ci este DOAR O CODIFICARE a acesteia.

Deci , Leul rămâne moneda națională a României până când vom trece la Euro.

Am observat si eu, katman, ca cei din Muntenia folosesc "decat" in loc de "doar" si de multe ori ajung la exprimari de genul celei expuse de tine.

Si, pentru ca tot incepuse Relu lista cu "manca-ti-as".. as adauga fericit "misto" si restul exprimarilor din categoria <da` si mie cinci mii>; la fel de mult ma enerveaza vorbele imprumutate de pe la vestici, cum ar fi "Oh, Jesus!" sau "Oh, c`mon!", nelipsind accentul specific, de parca in limba romana nu mai gasim alte formulari decat cele din prima categorie (aia cu "da si mie" :)).

D-le Relu, atentie. Nu ar trebui sa promovati astfel de atitudine. Ne cearta d-nul Legumix. Păi se poate?

relu are dreptate...partial!

nu se spune "ciumeg" se spune "zmardoi" =))

pe mine ma irita la culme cei care nu folosesc negatiile, in propozitiile negative, omitand particula specifica "NU"

Ex: Am decat 2 lei. @-) Am decat cartofi.

Edited by Legumix

Am cautat după net

Am luat cartea după masă

Am descoperit o noua locatie in care au ceai bun (locatie inseamna...chirie, taxa!)

Daca ultimul exemplu il pot intelege si tolera, data fiind apropierea dintre loc si locatie si dorinta de exprimare (pseudo)elevata, primul ma calca pe nervi.

Apropo de asta. Conversatie cu o fosta colega de facultate, ea e braileanca.

Ea: după ce înveţi?

Eu: după masă

• 2 months later...

Ce doriti?

Struguri...

De cit?

Decit struguri...

:))))

Am auzit-o la Badea

Faza geniala si ABSOLUT RELA!!!Eram in Bucuresti, la metrou la Unirii. Ma asez la coada sa iau "covrigi pe banda". Ajung la gemulet, dau 10 lei, si:

Eu, amabil: cinci Brasoveni si cinci Dobrogeni, va rog.

Ea, cu o fata plictisita: DECAT Brasoveni...

Eu, cu o fata tampa: de cinci lei...

Ea, cu o fata de bovina: DECAT Brasoveni!!!

Eu, enarvat la culme: matematic vorbind, am cerut de cinci lei Dobrogeni si de cinci lei Brasoveni!!! Deci, Brasoveni DE CINCI LEI!!!

Ea, vizibil iritata mai zbiara odata la mine: DECAT Brasoveni!!!

Eu, flamand si iritat: Bai inteligento!!! DE CINCI LEI!!!!

Ea, transfigurata: AM DECAT Brasoveni!!!

Eu, calmat brusc: pai in cazul asta, da-mi zece Brasoveni si du-te dreaq de inculta de capitala, tu si tot neamu' tau de vanzatori cu patru clase!!!

In spatele meu, aud discutii: ete' si la asta, ne invata pe noi cum sa vorbim, provincial nespalat...du-te la DOCTORA de cap sa te tratezi...

Faza geniala si ABSOLUT RELA!!!Eram in Bucuresti, la metrou la Unirii. Ma asez la coada sa iau "covrigi pe banda". Ajung la gemulet, dau 10 lei, si:

Eu, amabil: cinci Brasoveni si cinci Dobrogeni, va rog.

Ea, cu o fata plictisita: DECAT Brasoveni...

Eu, cu o fata tampa: de cinci lei...

Ea, cu o fata de bovina: DECAT Brasoveni!!!

Eu, enarvat la culme: matematic vorbind, am cerut de cinci lei Dobrogeni si de cinci lei Brasoveni!!! Deci, Brasoveni DE CINCI LEI!!!

Ea, vizibil iritata mai zbiara odata la mine: DECAT Brasoveni!!!

Eu, flamand si iritat: Bai inteligento!!! DE CINCI LEI!!!!

Ea, transfigurata: AM DECAT Brasoveni!!!

Eu, calmat brusc: pai in cazul asta, da-mi zece Brasoveni si du-te dreaq de inculta de capitala, tu si tot neamu' tau de vanzatori cu patru clase!!!

In spatele meu, aud discutii: ete' si la asta, ne invata pe noi cum sa vorbim, provincial nespalat...du-te la DOCTORA de cap sa te tratezi...

24.gif TARE !!! Proasta vroia sa spuna ca are numai "brasoveni".

"DOCTORA" - e prima oara cand aud! 24.gif

PS

Raman la parerea ca cea mai corecta limba romana se vorbeste in Dobrogea... Constanta...

24.gif TARE !!! Proasta vroia sa spuna ca are numai "brasoveni".

"DOCTORA" - e prima oara cand aud! 24.gif

PS

Raman la parerea ca cea mai corecta limba romana se vorbeste in Dobrogea... Constanta...

"Doctora" am auzit-o peste tot in Bucuresti. Vai draga, du-te la "doctoră" sa-ti dea tratament. Am fost la doamna "doctoră". "Doctora" mi-a zis sa iau astea...si multe alte ciudatenii pe care nu mi le aduc aminte in acest moment dar o sa le postez la un eventual "refresh". Iar despre Constanta...cand luram la DMHI, Mangalia am auzit "e DECÂT cinci ŞĂIBI aicia" de prea multe ori. Identic limbaj ca in Bucuresti...DECÂT ca e alt oras. :))=))

... Iar despre Constanta...cand luram la DMHI, Mangalia am auzit "e DECÂT cinci ŞĂIBI aicia" de prea multe ori. Identic limbaj ca in Bucuresti...DECÂT ca e alt oras. :))=))

Si-acolo? 39.gif Dar... parca n-au accentul ... celorlalti.