Jump to content

Navă gălăţeană capturată de piraţii somalezi


Recommended Posts

Posted

Navă gălăţeană capturată de piraţii somalezi

Un cargobot libian navigând sub pavilion nord-coreean a fost capturat miercuri dimineaţă de piraţi în zona Golfului Aden, informează reprezentanţii forţei navale antipiraterie desfăşurate de UE (Atalanta). Potrivit liderului Sindicatului Liber al Navigatorilor (SLN), Adrian Mihălcioiu, nava are la bord zece marinari, unul dintre aceştia fiind român, iar ceilalţi nouă sirieni. Nava „M/V RIM”, cu o capacitate de 4.800 de tone, a fost capturată în nord-vestul Golfului Aden, la sud de coastele Yemenului. Cargoul, proprietate a societăţii libiene White Sea Shipping, naviga în afara culoarului de securitate. „Nava „M/V RIM”, fostă „Râmnicu Vâlcea”, a fost fabricată în 1973 la Galaţi şi a făcut parte din flota românească. Cargoul a fost vândut Belgiei, ajungând în prezent în posesia armatorului libian”, a declarat, Adrian Mihălcioiu. El a adăugat că nava se îndrepta spre India, unde urma să fie vândută şi tăiată. „Este o navă veche, pe care armatorul a considerat că nu mai merită să o păstreze”, a precizat liderul SLN. În prezent, cargoul libian se îndreaptă spre Bazinul Somalez. Acesta este cel de-al treilea vas capturat de piraţii somalezi de la începutul anului.

Pe lângă navigatorul român de pe „M/V RIM”, în mâinile piraţilor somalezi se mai află patru navigatori români, aflaţi pe navele britanice „Asian Glory” şi „St. James Park”. Navele „Asian Glory” şi „St. James Park”, aparţinând firmei britanice Zodiac Maritime Agencies, au fost răpite de piraţii somalezi pe 1 ianuarie 2010, respectiv 28 decembrie 2009. La bordul fiecăreia dintre ele se află câte doi români.

http://www.infoportal.ro/presa~info-1523102.html

  • 1 month later...
Posted

Un marinar român de pe o navă capturată de piraţi este în pericol de moarte

Marinarul român îmbarcat pe nava Rim care a fost capturată de piraţii somalezi, în Oceanul Indian, în 2 februarie, şi-a anunţat telefonic prietena că piraţii ameninţă că îl vor ucide vineri noapte dacă răscumpărarea pe care au cerut-o pentru a elibera nava nu va fi plătită.

Prietena marinarului Virgil Teofil Creţu cere intervenţia urgentă a autorităţilor române pentru salvarea vieţii acestuia. Mariana Andrei susţine că a primit, în cursul zilei de vineri, un telefon de la prietenul său, care i-a spus că piraţii ameninţă că vor începe să ucidă marinarii luaţi ostatici dacă nu vor primi banii pe care îi cer pentru eliberarea navei. "Mi-a telefonat de pe telefonul piraţilor (îi auzeam vorbind în arabă) şi mi-a spus că aceştia ameninţă că îi vor ucide în această noapte dacă nu vor primi răscumpărarea. Din câte am înţeles de la el, răscumpărarea cerută de către piraţi este mai mare decât ar valora nava, iar din acest motiv armatorul, un libanez pe nume Rami, refuză să dea bani piraţilor", a susţinut Mariana Andrei, prietena lui Virgil Teofil Creţu, marinarul român de pe nava NV Rim. Femeia a cerut autorităţilor române să se implice şi să încerce eliberarea marinarului, precizând că, până în prezent, niciun oficial nu ar fi luat legătura cu familia acestuia.

Contactat telefonic, tatăl marinarului Virgil Teofil Creţu a fost rezervat în declaraţii. Întrebat dacă a fost contactat de vreun oficial care să-l informeze despre situaţia fiului său, acesta a răspuns că a fost anunţat de Serviciul Paşapoarte şi a primit o singură dată un telefon de la fiul său.

La rândul său, reprezentantul Federaţiei Internaţionale a Transportatorilor în România, Adrian Mihălcioiu, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX că situţia este într-adevăr foarte gravă pentru că nava pe care a plecat marinarul român nu are asigurare şi era dusă de către armator la dezmembrat, iar drept urmare, probabil, răscumpărarea cerută de piraţii este prea mare în comparaţie cu valoarea navei. Mihălcioiu a spus că pentru o navă normală răcumpărarea este cuprinsă între două şi patru milioane de euro, însă în acest caz piraţii somalezi ar fi cerut un milion de euro pentru răscumpărare, valoare la care nava în cauză nu se ridică. Potrivit sursei citate, compania prin a plecat marinarul român este falimentară, astfel că nu va avea de unde să plătească răscumpărarea, cu atât mai mult cu cât starea navei era deficitară.

Reprezentantul Federaţiei Internaţionale a Transportatorilor în România a afirmat că marinarul a plecat pe cont propiu, nu printr-o agenţie de crewing, fără să se informeze, în prealabil, despre ce fel de societate era vorba. Mihălcioiu a precizat că românul ştia că nava urma să fie dusă la tăiat, adăugând că în aceste condiţii marinarul trebuia să îşi dea seama că-şi pune viaţa în pericol. De asemenea, Adrian Mihălcioiu a spus că a discutat situaţia cu Ministerul Afacerilor Externe, menţionând că nu ştie ce se poate face în această situaţie, apreciind că, eventual, statul român ar putea să plătească răscumpărare pentru marinar, însă nu ştie în ce condiţii s-ar putea face acest lucru.

Într-un răspuns al MAE la solicitarea MEDIAFAX se arată că celula de criză a Ministerului Afacerilor Externe monitorizează zilnic situaţia navei M/V Rim şi este în contact permanent cu firma proprietară a navei, care negociază cu răpitorii. De asemenea, MAE afirmă că este în contact cu familia cetăţeanului român şi că acesta este în stare fizică bună, în condiţiile date. Potrivit documentului citat, menţinerea integrităţii fizice şi a siguranţei cetăţeanului român sechestrat şi găsirea mijloacelor necesare rezolvării în bune condiţii a situaţiei de criză sunt principalele preocupări ale MAE.

Reprezentantul Federaţiei Internaţionale a Transportatorilor în România, Adrian Mihălcioiu, declara atunci că echipajul navei Rim este format din zece marinari, unul dintre aceştia fiind român, iar ceilalţi nouă sirieni.

http://www.mediafax.ro/social/un-marinar-roman-de-pe-o-nava-capturata-de-pirati-este-in-pericol-de-moarte-5638771

Posted

Piraţii cer trei milioane de dolari pentru eliberarea unei nave pe care se află şi un român

Piraţii somalezi cer trei milioane de dolari răscumpărare pentru eliberarea cargoului libian MV RIM, la bordul căruia se află şi un marinar român, ameninţând că îi vor ucide pe membrii echipajului în cazul în care nu primesc suma solicitată. "Piraţii aflaţi la bord cer trei milioane de dolari pentru a elibera nava şi pe cei zece membri ai echipajului", a declarat Andrew Mwangura, responsabil al unui program de asistenţă pentru marinari. "Ameninţă că îi vor ucide pe ostatici", a adăugat el.

http://www.mediafax.ro/externe/piratii-cer-trei-milioane-de-dolari-pentru-eliberarea-unei-nave-pe-care-se-afla-si-un-roman-5784295/

  • 2 months later...
Posted

Marinar român rănit pe o navă capturată de piraţii somalezi

Prietena marinarului român îmbarcat pe nava Rim, capturată de piraţii somalezi în Oceanul Indian, în 2 februarie, susţine că acesta a fost împuşcat în şold în timpul unei confruntări între două grupări, ea solicitând intervenţia urgentă a autorităţilor pentru salvarea marinarului. "L-au împuşcat pe Teo. Mi-a spus că a fost rănit la şold în timpul unui schimb de focuri între piraţi. Nu ştiu mai mult... Cer intervenţia de urgenţă a statului român pentru salvarea acestui om care stă de peste patru luni acolo, fără ca cineva să încerce să facă ceva", a declarat telefonic Mariana Andrei, prietena marinarului Virgil Teofil Creţu. Potrivit acesteia, piraţii somalezi din Golful Aden care au capturat nava Rim s-au despărţit în două tabere care au devenit rivale. O parte dintre aceştia au părăsit nava, iar acum îi atacă pe cei rămaşi la bord.

Liderul Sindicatului Liber al Navigatorilor şi reprezentantul Federaţiei Internaţionale a Transportatorilor în România, Adrian Mihălcioiu, a declarat că a fost informat, miercuri dimineaţă, de faptul că Virgil Teofil Creţu, marinarul român de pe nava Rim, capturată de piraţii somalezi la începutul lunii februarie, ar fi fost împuşcat. "Marinarul a luat legătura cu familia şi a spus că a fost împuşcat în şold de către piraţi. Deocamdată, nu ştim mai multe amănunte, dar situaţia este foarte gravă în condiţiile în care a fost rănit şi nu există asistenţă medicală la bordul navei", a declarat Adrian Mihălcioiu.

Posted

Marinarul român de pe nava RIM a fost operat şi este în afara oricărui pericol

Marinarul român eliberat de pe nava RIM a fost operat, joi, iar starea sa de sănătate este stabilă, acesta aflându-se în afara oricărui pericol, a comunicat MAE, vineri. Potrivit Ministerului de Externe, în prezent, marinarul român beneficiază în continuare de asistenţă medicală de specialitate.

MAE a anunţat miercuri că doi marinari, printre care unul român, aflaţi la bordul navei RIM, au fost uşor răniţi într-o "altercaţie între răpitori", precizând că starea de sănătate a cetăţeanului român este stabilă şi se fac demersuri pentru a acorda asistenţa medicală necesară persoanelor rănite". Ministerul Afacerilor Externe a primit confirmarea oficială că nava "M/V RIM", la bordul căreia se află şi un cetăţean român, a fost eliberată de sub controlul piraţilor somalezi, se arăta într-un comunicat al instituţiei remis MEDIAFAX.

Potrivit NAVFOR, incidentul s-a produs la sud-est de Garacad, în largul coastelor nordice ale Somaliei.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.