Jump to content

Paula Seling şi Ovi vor reprezenta România la Eurovision 2010

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Paula Seling şi Ovi vor reprezenta România la Eurovision 2010

Melodia Playing With Fire, interpretata de Paula Seling si Ovi, va reprezenta Romania la cea de-a 55-a editie a concursului Eurovision, ce va avea loc la Oslo (Norvegia), in luna mai. Piesa a fost compusa de Ovidiu Cernauteanu (Ovi) si a fost urmata in clasament de Luminita Anghel (cantecul Save Their Lives) si Catalin Josan (cantecul Around Around). La Selectia Nationala din acest an au participat 16 concurenti. Paula Seling si Ovi au fost desemnati castigatori prin votul jriilor de specialitate (50%) si cel al telespectatorilor (televoting - 50%).

Paula Seling a inceput sa studieze pianul la varsta de sase ani, iar la 10 ani canta deja in corul scolii. A lansat pana in prezent 13 albume. Printre cele mai importante realizari ale Paulei se numara: castigarea trofeului Mamaia pentru interpretare (1997) si pentru slagare (1998), castigarea trofeului Cerbul de Aur (2002), deschiderea concertelor Joan Baez, Chick Corea , Beyonce si duete realizate cu artisti internationali, precum Al Bano si Anita Doth (2 Unlimited).

Ovidiu Cernauteanu (Jakobsen) s-a nascut in Botosani, dar din 1995 s-a stabilit in Norvegia, tara pe care a fost aproape sa o reprezinte in 2009, in etapa finala a concursului Eurovision de la Moscova. Ovi a intrat in finala norvegiana cu melodia Seven Seconds, scrisa de Simone Larsen. Primul sau album dance, Nanu Disco, a aparut in Groenlanda, fiind bine primit in Danemarca. Anul trecut, Ovi a obtinut Cerbul de Bronz si Premiul de Popularitate in cadrul concursului Cerbul de Aur.

Paula Seling si Ovi vor concura in cea de-a doua semifinala a competitiei Eurovision 2010, alaturi de Elvetia, Lituania, Suedia, Ucraina, Danemarca, Azerbaijan, Israel, Armenia, Georgia, Turcia, Irlanda, Slovenia, Olanda, Bulgaria, Croatia, Cipru. Cea de-a doua semifinala va avea loc pe data de 27 mai, la Oslo.

Piesa Playing With Fire a intrat la inceputul acestui an in atentia mass-media din Norvegia, tara castigatoare a editiei precedente si gazda a editiei din 2010. Mai multe radiouri au preluat-o spre difuzare, iar lumea muzicala si ascultatorii s-au aratat interesati de ceea ce ei numesc ei "duetul romano-norvegian". Casa de discuri Da Works, care are contract cu Ovi, mizeaza pe succesul acestui single, dupa ce producatorul piesei, Simen Eriksud, a fost revelatia top-urilor scandinave in 2009.

Eurovision 2010 va fi cea de-a 55-a editie a celebrului concurs muzical si va avea loc in Norvegia, la Oslo, pe Telenor Arena: * 25 mai - semifinala I, * 27 mai - semifinala II, * 29 mai - finala.

Editia din 2009 a concursului a fost castigata de Alexander Rybak, cu piesa Fairytale (387 de puncte - record). Reprezentanta Romaniei, Elena Gheorghe, a terminat pe locul 19.

http://life.hotnews.ro/stiri-showbiz-7000109-video-audio-paula-seling-ovi-vor-reprezenta-romania-eurovision-2010-piesa-playing-with-fire.htm

http://www.youtube.com/watch?v=Cw35fIXHaNk&feature=player_embedded

• 1 month later...

Reprezentanţii României la competiţia Eurovision de la Oslo s-au clasat pe primul loc în preferinţele OGAE Rest of the World, o asociaţie a fanilor Eurovision din toate ţările din lume care nu participă la concurs. Trofeul va fi înmânat celor doi artişti români în timpul conferinţei de presă pe care aceştia o vor susţine pe 22 mai la Oslo.

Concursul Eurovision are, în afară de numeroşii participanţi şi sutele de milioane de telespectatori, şi un foarte mare număr de fani grupaţi în asociaţiile OGAE (Organisation générale des Amateurs de l'Eurovision).

În fiecare an, în perioada dintre selecţiile naţionale şi înainte de începerea concursului internaţional Eurovision sunt lansate diverse clasamente şi topuri ale fanilor, în încercarea de a determina favoriţii preliminari, informează TVR, citată de Mediafax. Membrii OGAE organizează adevărate evenimente în cadrul cărora sunt audiate piesele participante, care sunt votate.

La ora actuală există aproximativ 40 de asociaţii OGAE din ţările participante la Eurovision.

De asemenea, din 2003, există OGAE Rest of the World, o asociaţie a fanilor din toate celelalte ţări din lume care nu participă la concurs. Astfel, în urma votului fanilor, România s-a clasat pe primul loc, la o distanţă considerabilă de Elveţia, ţara de pe locul al doilea, iar trofeul va fi înmânat celor doi artişti români, Paula Seling & Ovi, în timpul conferinţei de presă pe care aceştia o vor susţine pe 22 mai la Oslo.

În prezent, după voturile a 25 de asociaţii OGAE, România se află în prima jumătate a clasamentului, pe locul al 16-lea.

Paula Seling şi Ovi au câştigat finala selecţiei naţionale Eurovision, piesa "Playing With Fire" urmând să reprezinte România la semifinala internaţională Eurovision Song Contest, care va avea loc la Oslo, Norvegia, în luna mai.

Prima semifinală internaţională va avea loc pe 25 mai, în timp ce a doua, în care a fost inclusă România, va avea loc pe 27 mai. Finala Eurovision se va desfăşura în data de 29 mai.

Anul trecut, România a fost reprezentată în competiţie de Elena Gheorghe, care a participat cu piesa "The Balkan Girls", ce s-a clasat pe locul al 19-lea în concurs. Câştigătorul ediţiei 2009 a concursului a fost reprezentantul Norvegiei, Alexander Rybak, cu piesa "Fairytale".

http://www.infoportal.ro/presa~info-1697291.html

• 4 weeks later...

Romania s-a calificat în finala concursului Eurovision

Romania s-a calificat in finala concursului de muzica Eurovision 2010 care se va disputa sambata, 29 mai, la Telenor Arena din Oslo. Reprezentantii Romaniei, Paula Seling si Ovidiu Cernauteanu, au interpretat piesa "Playing With Fire". Printre alte state calificate in finala de sambata se numara Georgia, Azerbaidjan, Cipru, Israel, Turcia. In cea de-a doua semifinala au concurat 17 tari, iar primele 10 s-au calificat in finala de sambata, 29 mai. Tarile castigatoare au fost anuntate aleatoriu, Romania fiind extrasa din cel de-al optulea plic.

La casele de pariuri, artistii romani au fost cotati cu sanse mari de a ajunge in finala, insa nu sunt vazuti favoriti pentru finala din 29 mai. Clasamentele intocmite de jurnalisti si de fani plaseaza Romania intre finaliste, dar in faza finala a competitiei, conform acestor topuri, Paula Seling si Ovi s-ar clasa in a doua jumatate a clasamentului.

http://life.hotnews.ro/stiri-muzica-7329278-video-romania-calificat-finala-concursului-eurovision.htm

Locul 3 pentru România m/

Exagerat de multe puncte a luat Germania...

Germania a castigat sambata, 29 mai, finala Eurovision, Lena obtinand 246 de puncte pentru piesa Satellite. Paula Seling si Ovi, reprezentantii Romaniei, au terminat concursul pe locul 3, egaland performanta obtinuta de Luminita Anghel si Sistem in 2005.

Bravo Paula si Ovi!

(Ovi mi s-a parut a avea emotii de numa' numa')

Mi-a placut Lena! (Germania)..imi pare ca aduce cu Lykke Li, dar si cu Soap&Skin.

Nici Sweet People - Alyosha n-a fost mai prejos ;) ba daca stau bine si ma gandesc vocea blondei e absolut..yammy :d

Edited by catilina22003

Ai dreptate Oana, Ovi a avut mari emotii, mi-era teama sa nu se simta asta in vocea lui....dar, ooofff, a fost bine....si mie mi-a placut Germania, dar eu cred ca Paula si Ovi au fost mai buni...si acum, serios vorbind, cred ca Germania era cea mai in masura sa castige concursul pe criza asta... ;) ...

"Ovi" - slab comparativ cu partenera sa.

Destul de slabe unele melodii - multe parca prea "inspirate" din altele.

Insa cel mai penibil au fost comentatorii... Cred ca una din conditiile de angajare la TVR e sa fii lobotomizat. Daca nu total, macar semi.

Mi s-a parut cel mai bun Eurovision de pina acum, in ceea ce priveste calitatea melodiilor. M-a surprins Islanda, o melodie superba si o voce pe masura.

Albania mi-a mai placut in special, si Franta cu nebunia aia de ritm... :)

Cit despre comentatori, ori ca era ora tirzie, ori... Nu stiu, pe mine m-au facut sa rid...

Ziceam ca daca i-ar auzi cineva din afara ce dau pe gura, nu mai pupam Eurovision 10 ani :))

Am stat cu inima in git sa vad cum urca Ro incet, dar sigur in clasament.

Cu emotii din partea lor sau fara, si-au meritat locul. Au fost votati dincolo de preferinte geografice (Bulgaria ne-a dat melu', Ucraina la fel) sau religioase sau ce or mai fi.

Moldovenii sa traiasca, alaturi ca intotdeauna :)