Jump to content

Un jandarm a bătut o tânără în mijlocul strazii

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Un jandarm a bătut o tânără în mijlocul strazii

Zeci de telefoane, ameninţări şi urmăriri. Prin asta a trecut în ultimile zile, adolescenta în vârstă de 17 ani, până se dea faţă în faţă cu subofiţerul jandarmeriei din Tecuci, care a lovit-o până când a băgat-o în spital. În timp ce restul domnişoarelor şi doamnelor primeau, ieri pe 8 martie, flori şi cadouri, Danilea V., din comuna gălăţeană Matca, a primit drept cadou o bătaie zdravănă, chiar în mijlocul străzii. „Atenţia” a primit-o din partea unui amic, Emanuel Badiu, care este jandarm, în cadrul Detaşamentului 4 Tecuci.

Adolescenta spune că primea ameninţări cu bătaia din partea lui, de câteva zile şi că în momentul în care a fost bătută, în plină stradă, în faţa unui bar, nimeni nu a sărit în ajutorul ei. Ba mai mult, tânăra susţine că mai erau doi jandarmi de faţă, dar nu schiţat niciun gest. „M-a tot sunat în ultimele zile şi mi-a zis că mă urmăreşte, că o să mă bată când mă prinde. Am crezut că glumeşte. El este un amic de-al meu. Aseară m-a sunat până când m-a văzut. A venit la mine şi mi-a zis că-i stric relaţia. M-a tras afară, m-a pus jos şi m-a lovit cu picioarele. Jandarmul era îmbrăcat în civil”, a declarat Daniela.

Dintre toţi cei de faţă, doar un bărbat, care ar fi avocat, după spusele adolescentei, a ajutat-o şi a dus-o cu maşina la poliţie, pentru a depune plângere. „Nu s-a băgat nimeni. Mai erau doi jandarmi cu el, dar au stat şi s-au uitat. Noroc că s-a băgat un domn avocat, care a văzut totul. M-a luat cu maşina şi m-a dus la secţia de poliţie. Mi-a şi zis că poate să fie martor în proces”, a mai spus tânăra de 17 ani.

Mama Danilei este revoltată şi spune că îl va da în judecată pe agresorul fetei sale. Femeia s-a speriat de moarte când a fost sunată de către fiica sa care plângea în hohote şi când i-a zis că este la poliţie. „M-a sunat fata disperată, plângea şi mi-a zis că este la poliţie. Nu înţelegeam ce s-a întâmplat. Mi-a mai zis fata că este ameninţată de el, dar nu credeam că se va ajunge la asta. Eu nu-l cunosc pe el. E un prieten de-al fetei. Aşa ceva nu se poate. Un jandarm care în loc să supravegheze liniştea publică, omoară lumea pe stradă. Mai era o maşină de jandarmi, dar ei nu făceau nimic”, a declarat mama fetei de 17 ani.

Jandarmul a fost trecut în rezervă

În urma incidentului, Emanuel Badiu, care era angajat al Jandarmeriei din anul 2006, şi-a depus demisia, care a şi fost acceptată. Acesta a fost trecut în rezervă, iar cazul se află atenţia Poliţiei Municipiului Tecuci, pentru stabilirea vinovăţiei subofiţerului bătăuş. „Luni, 8 martie, un subofiţer din cadrul Detaşamentului 4 Tecuci, care se afla în afara orelor de serviciu, a avut o altercaţie cu o tânără în vârstă de 17 ani, pe strada 1 Decembrie 1918, din municipiul Tecuci. Subofiţerul a fost angajat din luna aprilie 2006, iar activitatea şi-a desfăşurat-o în cadrul Detaşamentului 4 Tecuci”, a declarat lt. Costin Barbu, ofiţer relaţii publice în cadrul Jandarmeriei Galaţi.

Poliţiştii tecuceni au demarat cercetări în acesta caz pentru a stabili împrejurările în care a avut loc incidentul şi i-au audiat pe toţi cei care au fost martori la bătaie. „Partea vătămată a fost audiată de către poliţişti, dar şi martorii prezenţi în bar în momentul în care aceasta a fost agresată. Actele premergătoare întocmite au fost înaintate către Parchetul de pe lângă judecătoria Tecuci pentru a dispune cu privire la competenţa de soluţionare”, a declarat Cristina Tatulici, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Galaţi.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Un_jandarm_a_batut_o_tanara_in_plina_strada_dupa_care_si-a_dat_demisia_0_221978149.html

Nenorocitii astia de ziaristi de cand pana cand stabilesc ei prin tertipuri proprii-tipic jurnalistice-statutul unui om???Anuma...Jandarm BATAUS?????? De cand pana cand un individ stabileste el prin viu grai statutul unui om atata timp cat nu exista varianta LUI, ( una la mana).Doi, cum poti calomnia un om inaintea unei sentinte definitive si irevocabile stabilita de tribunal????Ce e cu cavalcada asta???Cumva acea tipa era ,,cheia bisericii Negre din Brasov" sau ,,Yala Catedralei din Galati" si nu stiam noi????Ori ce inseamna asta????Pai daca va zic cate panarame de pitipoance ce FLIRTEAZA cu gardienii comunitari de la Energetic si muuulte alte licee galatene!! Ce tot atata victimizam cetatenii si dand impresia ca TOATA politia si jandarmeria ar fi...,,muma padurii" cotidianului, de care trebuie sa fugim ca dracul de tamaie????Mi-e sila de aceste gandiri de om incuiat si tampit la cap!!!!De unde stie ziaristul lui ,,sapte cai" ca acea fata nu l-a santajat la randu-i pe jandarm cu niste chestii????Cine poate stabili INAINTE despre ce a fost vorba??? Zau ca parca traim in jungla iar jurnalismul nu este altceva decat decat...BARFA LA MARGINEA SANTULUI DE LA TARA !!!!!!!

=)) Câtă înverşunare...

Indiferent de cate amenintari sau vraji putem presupune ca ii facea fata, un lucru e cert: jandarmul A BATUT-O! Deci este BATAUS! Nu e normal sa se intample asa ceva, mai ales ca un jandarm se presupune a fi "om al legii". Avea multe alte mijloace la dispozitie sa-si faca dreptate, daca intr-adevar a fost lezat in vreun fel.

Ca era sau nu jandarm mi se pare total irelevant.

A ridicat mina asupra unei femei. Indiferent ca era in civil, acest comportament este incompatibil cu statutul de om si mai mult, militar.

Cei 2 jandarmi martori care nu au intervenit trebuiau dati afara.

Sergabi, dar ma uimesti... Mai inainte spuneai, de asemenea generalizind, de politie ca nu face altceva decit sa dea amenzi in trafic. Si cind un angajat al unei institutii ce trebuie sa apere cetatenii isi da in stamba, zici ca poate aia era pitipoanca? Dar pe parte inversa, de unde poti sti ca era sau nu? Dar daca era sotia/prietna/sora ta, mai spuneai la fel? Cere-i te rog parerea ca sint curios daca ti-o impartaseste..

Edited by katman

Ca era sau nu jandarm mi se pare total irelevant.

A ridicat mina asupra unei femei. Indiferent ca era in civil, acest comportament este incompatibil cu statutul de om si mai mult, militar.

Cei 2 jandarmi martori care nu au intervenit trebuiau dati afara.

Sergabi, dar ma uimesti... Mai inainte spuneai, de asemenea generalizind, de politie ca nu face altceva decit sa dea amenzi in trafic. Si cind un angajat al unei institutii ce trebuie sa apere cetatenii isi da in stamba, zici ca poate aia era pitipoanca? Dar pe parte inversa, de unde poti sti ca era sau nu? Dar daca era sotia/prietna/sora ta, mai spuneai la fel? Cere-i te rog parerea ca sint curios daca ti-o impartaseste..

Nenea Katmane,...am mai spus intr-un topic ca AM IN FAMILIE niste retarzi carora le-am dat cu flit atat la propriu cat si la figurat. Asa ca daca unor rude ale mele ma inversunez asa de tare,...iti inchipui ce reactie am pentru unul strain de persoana mea!

Buun!!! Da nenea,... sunt in trafic atat MILITIENI/TABLAGII numiti azi ,,agenti",...dar sunt si politisti adevarati!!!! Nu i-am bagat pe toti in aceeasi oala!!! Iar cu lovitul unei femei???? Ha,...ma faci sa rad!!!! Femeia e una,...PITIPOANCA, COCALARITA,TIGANCA-DE-MAHALA e alta!!!! Am pocnit-o pe una din aceste specii in autobuz,...de i-au mers ideile in tot bostanul!!!!De ce????Simplu!!! A FACU-TO PE MAMA CURVA!!!! Doar pentru faptul ca mama, la 69 ani( STATEA IN PICIOARE) si fara sa vrea a atins-o cu piciorul...tanara domnita la nici 20 ani...statea jos! Eu in prima faza am intrebat-o FRUMOS si civilizat: ,,De ce ai vorbesti asa urat mamei mele???" Raspuns: ,,Pentru ca e pensionara curva si nu vede pe unde calca si tu un latrau parvenit din ea!!!"( CITAT DIN ZISELE TINEREI !!!!).....Acum...nenea Katmane,...ce reactie puteai avea dumneata cand toata lumea din preajma chicotea si deja erai vizat ca fiind ,,vinovat".Da,..am pocnit-o o singura data de i-a dat sangele din buza! Sa stie jigodia ca nu se cade ca o ,,FEMEIE DELICATA SI GINGASA O FLOARE"( bla-bla!!!), sa faca albie de porci o femeie de 69 ani fie mama fie ori care alta femeie batrana( aceeasi reactie aveam!). Repet, femeie se cheama acea fiinta umama de sex feminin care ARE EDUCATIE SI CEI 7 ANI DE-ACASA!!! Ori o ,,specie" degenerata, isterica ce are apucaturi de handicapata si in public, aruncadu-mi cu noroi fara motiv catre persoana care mi-a dat nastere si mie mai ales,...scuze!!! Daca o femeie a ajuns in asa hal de comportament, si cineva INCA se mai gaseste sa imi reproseze ca nu am actionat corect,...atunci sincer,...ala e tampit rau de tot!!!

Cum ziaristul care mananca kkt ca ,,jandarmul bataus",....asa zic si eu...De ce nu ar fi si acea fata o pitipoanca ce si-a batut joc cumva de acel om????Poate o fi chiar vreo tipa cu influenta, cine stie???Eu sa fiu in locul jandarmului, da!!! Fac ceva in ea uniforma( oricum imi dau demisia, nu?), dar te articulez de o sa ma tii minte toata viata!!! Poate chiar acea fata s-a bagat CU BOCANCII in viata acelui jandarm iar idioata( multe femei pe fata pamantului DRACU' GOL!!!!) i-a fi facut viata un calvar!!!! NU STIE NIMENI fratilor ce a fost intre ei!Tocmai de aceea NIMENI nu are dreptul INAINTEA UNEI SENTINTE JUDECATORESTI sa delibereze el ca e...bataus, ca dracu-lacu' !!!!!!!

Edited by Sergabi31

nu știu, ... nu cred că ne putem pronunța noi în acest caz. da, e înjositor să lovești o femeie, dar în același timp, să recunoaștem, unele chiar o cer.

dar chiar așa să fie, îți trebuie un motiv temeinic să faci așa ceva...

Foarte corect Relu!!! Asa este!

Fiecare avem sotii, prietene, logodnice, etc. Normal ca nu le lovim! Sau ar trebui sa nu le lovim.Dar sincer, cu mana pe inima o spun,...orice om cu judecata si discernamant nu va ...,,lua pe langa casa lui" o specie degenerata precum cea cu care am avut conflict.E logic asa ceva!! Iar in mama copiilor tai nu se cade din punct de vedere moral sa o lovesti fizic sau verbal( cuvintele dor mai mult decat o palma!!!!).Dar sincer,....cand o straina, de sex feminin,..se napusteste deodata asupra ta cu ,,cuvinte" ,,deochiate" demne de Ferentari,...scuze. Tin sa mentionez,...de acea individa,...am fost si ,,bagat in cea care mi-a dat viata"....!!!Deci chiar m-am pierdut rabdarea unui om care de altfel,...sincer,..asi trai 100000 de ani,...caci nu prea ma agit asa de tare pe drumul catre ,,final" precum marea noastra atleta...Maricica Puica in vremurile de aur!

stimati useri si admini,

Mi se pare anormal ca un user sa foloseasca cuvinte atat de vulgare si sa nu fie macar avertizat in conditiile in care acest forum este unul public si cu anumite reguli. Mie mi se face greata atunci cand citesc postarile domnului sergabi31 si nu e singurul. Nu cred o iota din ceea ce spune, dar nu asta e important. Ceea ce conteaza este ca asa ceva nu trebuie tolerat. Ne adresam civilizat oamenilor normali, nu unor retardati.

• 2 weeks later...

un jandarm a făcut şi-a dres...

nu, un individ aflat în timpul liber a agresat o persoană, întâmplător de sex feminin, cu care s-a întâlnit la un (în faţa unui) bar, având motivaţii personale, izvorâte dintr-o relaţie conflictuală mai veche. desfiinţăm o instituţie pentru că un ins şi-a băut minţile la crâşmă? scoatem coasa din hambar şi ciocanul din cămară? reformăm instituţiile statului? ieşim în stradă pentru că un om nu şi-a mai stăpânit reacţiile? îi concediem colegii?

reacţionăm prea instinctual. la ţară bătăile sunt frecvente iar părerea bărbaţilor de acolo vizavi de femei e arhicunoscută. ăsta ne e nivelul social, intelectual etc. la oraş ne instinctualizăm şi ne canibalizăm, la ţară în unele locuri nu mai ai de unde coborî standarde. astea sunt realele probleme, nu că un "jandarm" (de parcă rolul social îndeplinit de acesta a lovit femeia, nu omul în sine) a lovit pe cineva.

şi încă o chestie. corespondenţa timpurilor:

...„Atenţia” a primit-o din partea unui amic, Emanuel Badiu, care este jandarm, în cadrul Detaşamentului 4 Tecuci... scrie jurnalistul.

..."Emanuel Badiu, care era angajat al Jandarmeriei din anul 2006, şi-a depus demisia, care a şi fost acceptată... a declarat lt. Costin Barbu, ofiţer relaţii publice în cadrul Jandarmeriei Galaţi".

poate dau prea mare atenţie la detalii. asta e... kill in peace ;).

Edited by gabi

despre sergabi numai de bine. când vizitam mai des acest loc, parcă am sesizat că era pasionat de fotografie. acum sesizez că e şi pasionat de împrăştiat creieri pe pereţi.

tot respectul, fiecare cu hobby-urile lui.