Jump to content

Recommended Posts

Posted

Vor fi închise supermarketurile duminica?

Parlamentarii vor sa inchida in zilele de duminica supermarketurile. Deputatii din Comisia de Agricultura vor sa introduca aceasta propunere in Codul bunelor practici comerciale pentru a incuraja vanzarile din piete ale producatorilor agricoli autohtoni. "Incercam sa introducem o modificare in legea Codului bunelor practici. Pe modelul unor tari din Uniunea Europeana, precum Germania sau Austria, vom propune ca marile retele de magazine sa fie inchise in zilele de duminica. In acele state s-a recurs la o asemenea masura pe considerente de legislatia muncii. La noi se va incuraja astfel comertul din piete cu produse locale", a declarat deputatul Valeriu Steriu, vicepresedinte in Comisia pentru agricultura, potrivit gandul.info, citat de Mediafax. Propunerea a fost enuntata inca de la finele anului trecut, dar deputatii spun ca au asteptat reactia marilor retele la prevederile Codului. "Marii retaileri nu au niciun stapan, storc producatorii romani si pe de alta parte fac importuri masive", a declarat Steriu.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7106589-propunere-parlamentara-supermarketurile-fie-inchise-duminica.htm

Unii oameni chiar n-au ce face pe-acasa...

Posted

Producatorii romani sunt inabusiti de taxe, impozite si birocratie. Datorita lor e mai usor sa faci profit prin a importa si a vinde decat sa produci.

Tot datorita legislatiei proaste este permisa si "stoarcerea producatorilor autohtoni".

Abia de curand s-a discutat despre codul bunelor practici, acum vor sa-l modifice iar.

In economie, mai rau decat un climat economic prost este climatul economic prost si instabil.

Trebuie sa invete si ai nostri mari de sus, sa gandeasca mai bine, sa faca o strategie pe termen mediu si lung si sa se tina de ea. Mutarile astea de bambilici ... Doamne ce dobitoci !

Cine naiba mai investeste in tara asta. (doar aia care dau spaga la toate partidele si au profitul garantat)

Alde logan de 60.000 de euro.

Posted

Reprezentanţii legumicultorilor acuză: „Mafia ţigănească din pieţe va fi cea favorizată!"

Proiectul de lege pentru închiderea hipermarketurilor duminica e contestat chiar de cei care teoretic benficiază de el: ţăranii. „Nu pe ţărani vor ei să-i ajute! Totul e o minciună!", acuză reprezentanţii legumicultorilor. Legat de iniţiativa parlamentară prinvind închiderea supermarketurilor în zilele de duminică, pentru a încuraja comerţul din pieţele ţărăneşti, Florinel Ciocan preşedintele asociaţiei profesionale „Asociaţia Naţională a Tinerilor Producători de Legume şi Alte Produse Agricole şi Zootehnice", spune că totul e doar o mascaradă.

„Ajută pe naiba! Mafia ţigănească din pieţe va fi cea favorizată!", a declarat, în exclusivitate pentru „Adevărul de Seară", Ciocan. El a adus ca argument politica bizară a Ministerului Agriculturii şi Registrului Comerţului, care a pus şi pun piedici peste piedici, astfel încât ţăranii să ajungă foarte greu cu produsele în pieţe. „Nu pe ţărani vor ei să-i ajute! Totul e o minciună! Vor să ne termine! Asta ni se pregăteşte pe ascuns folosinduse la tot felul de ascunzişuri şi furtişaguri de către Ministerul Agriculturii şi Registrul Comerţului, încălcându-ne dreptul la liberă circulaţie şi la liberă practică", spune Ciocan.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Reprezentantii_legumicultorilor_acuza-_-Mafia_tiganeasca_din_piete_va_fi_cea_favorizata_0_240575974.html

Posted

Florinel Ciocan preşedintele asociaţiei profesionale „Asociaţia Naţională a Tinerilor Producători de Legume şi Alte Produse Agricole şi Zootehnice", spune că totul e doar o mascaradă.

„Ajută pe naiba! Mafia ţigănească din pieţe va fi cea favorizată!", a declarat, în exclusivitate pentru „Adevărul de Seară", Ciocan. El a adus ca argument politica bizară a Ministerului Agriculturii şi Registrului Comerţului, care a pus şi pun piedici peste piedici, astfel încât ţăranii să ajungă foarte greu cu produsele în pieţe. „Nu pe ţărani vor ei să-i ajute! Totul e o minciună! Vor să ne termine! Asta ni se pregăteşte pe ascuns folosinduse la tot felul de ascunzişuri şi furtişaguri de către Ministerul Agriculturii şi Registrul Comerţului, încălcându-ne dreptul la liberă circulaţie şi la liberă practică", spune Ciocan.

Asa este ! Tiganii traiesc de pe urma producatorilor!14.gif La Piata Centrala exact asa stau lucrurile. Asta va fi inca o lege pentru tigani.

Daca vrei sa incurajezi producatorii locali se poate face in "N" moduri dar in nici un caz printr-o lege prezentata frumos, pline de scopuri "nobile" la suprafata avand insa efecte contrare.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.