Jump to content

Care credeti că este motivul pentru comentariile reduse de pe forum?

AndreiM
 Share

53 members have voted

1. 1. Care credeți că este motivul pentru comentariile reduse de pe forum?

• -Staff-ul nu-și face treaba
      2
    • -Sunt prea multe știri
      7
    • -Forumul este prea încărcat și greu de navigat
      4
    • -Îmi place doar să citesc
      26
    • -Altul, voi spune pe forum
      14

Recommended Posts

Prin acest chestionar dorim să aflăm motivul sau motivele pentru care comentariile au atins un nivel „ critic ”.

Cei care aleg varianta: " altul, voi spune pe forum " sunt rugati sa publice aici motivul.

Orice propunere de imbunatatire este binevenita si rasplatita cu o bere :) .

1.Forumul nu este specializat (tematic) si se adreseaza numai galatenilor.

2.Temele de discutie propuse (multe din ele) sunt suficient de generale ca sa nu incite la comentat;

3.Forumul are ca subiecte propuse in principal citate selectate din presa locala sau nationala (e un fel de revista a presei), care deja contin concluzii partiale sau finale despre evenimentul prezentat, deci nu mai "incap" multe comentarii.

4.Galatiul (judetul si orasul) este sarac la capitolul "evenimente".

N-as putea sa votez pentru ca ar tb sa aleg cate putin din fiecare...In primul rand cred ca e putin dezinteres din partea unora din moderatori, care nu-si prea fac treaba pe domeniul lor...ar trebui sa faca tot posibilul sa-si atraga, intr-un fel sau altul (cum, e treaba lor), oameni care sa posteze cu drag pe domeniul lor de activitate (!?)...sa-i vad activi si mereu dispusi sa colaboreze cu cei care posteaza...chiar si la intalnirea forumistilor ar tb sa fie prezenti ptr ca fac parte, mai mult ca altii, din acest forum..Repet, cred ca e putin dezinteres..lucru deloc placut....In al doilea rand, cred ca stirile ar tb un pic micsorate, nu ca numar, ci ca volum.. ar tb grupate intr-o singura categorie, nu imprastiate haotic peste tot..mi s-a intamplat o data sa caut o anumita stire, pentru a o arata cuiva, si mi-a luat ceva timp s-o gasesc...imi pierdusem rabdarea la un moment dat...Dar, recunosc, sunt multumita atunci cand citesc o stire "proaspata", inainte de a o citi intr-un ziar.. ;) ...De ex, cand a murit presedintele Poloniei, toate televiziunile si radiourile au difuzat stirea, aflase o lume intreaga, iar pe forum aceasta stire a aparut mult prea tarziu...(dar a aparut, ar spune unii...si nu contest.. :) ..)...In genere, imi place site-ul, intru mereu si pe alte forumuri, dar acolo e mai haotic ca aici, sunt mai complicate si mult mai greu de accesat, aici e mai ordine, sa spun asa....Cred ca ar tb sa mai fie adaugate subiecte care sa atraga vizitatorul...cum si despre ce subiecte, nu e treaba mea, eu doar imi dau o parere...Si....ar mai fi...dar astea sunt cele mai importante, din punctul meu de vedere....Bine ar fi sa existe mai multi care sa spuna ce le place si ce nu ptr ca asta ar ajuta la o imbunatatire a forumului....

Edited by alina25

Sunt de acord cu Alina.

Site-ul se axeaza foarte mult pe stiri, ceea ce e foarte bine, dar nu lasa loc pentru comunitate sau exprimarea ei. Ma refer strict din punct de vedere al unui forum.

Aparitia de noi subiecte care sa provoace oamenii la comentarii, dispute, completari,sustineri, etc, indiferent de genul abordat/deschis, consider a fi indispensabil unui forum, sau mai bine zis, unei comunitati.

n-are importanță cine inițiază subiectul, important e să avem o diversitate de inițiatori. dacă ar fi să fac un top al inițiatorilor cu mai mult de zece topicuri, ...cred că degetele de la mână sunt multe...

Pai, forumul fiind unul destinat preponderent stirilor, evident ca nu prea poti sa comentezi ficare stire. Eu personal intru si citesc atunci cand am timp, si bineinteles ca si postez daca eu consider de cuviinta :) Insa cu siguranta daca apar subiecte "incitante" pot aparea si 'discutiile", insa mare grija ce doriti :)

1.Forumul nu este specializat (tematic) si se adreseaza numai galatenilor.

2.Temele de discutie propuse (multe din ele) sunt suficient de generale ca sa nu incite la comentat;

3.Forumul are ca subiecte propuse in principal citate selectate din presa locala sau nationala (e un fel de revista a presei), care deja contin concluzii partiale sau finale despre evenimentul prezentat, deci nu mai "incap" multe comentarii.

4.Galatiul (judetul si orasul) este sarac la capitolul "evenimente".

Total de acord. Dar, pe de alta parte, dupa parerea mea, nu cred ca situatia e atat de neagra. Stau pe forumul asta (de altfel, singurul pe care-l frecventez atunci cand am timp) cam de la inceputurile lui, si pot sa spun ca activitatea a evoluat intr-un mod pozitiv, si nu ma refer doar la numarul de utilizatori/vizualizari/postari. Poate ca pentru administratori, asta e partea cea mai importanta a forumului, insa pe mine ma bucura mult mai mult faptul ca, utilizatorii activi, atatia cati sunt, propun discutii si idei pertinente si de bun simt. Personal, prefer o crestere mai lenta a numarului de utilizatori, dar cu efecte cat mai benefice si mai de durata pentru toti acestia. Nu in ultimul rand, consider ca acest asa-zis "dezavantaj" da forumului nostru un aspect mai prietenesc si mai de incredere membrilor, inclusiv noilor veniti.

Nu in ultimul rand, consider ca acest asa-zis "dezavantaj" da forumului nostru un aspect mai prietenesc si mai de incredere membrilor, inclusiv noilor veniti.

Bine zis, foarte de acord :)

Din punctul meu de vedere, atit as avea de adaugat:

Strict tehnic vorbind, cred ca formatul actual al forumului ar mai fi un motiv, dat fiind ca arata numai cele mai recente teme.

In cel vechi erau afisate categoriile desfasurate, cu mai multe topicuri din fiecare (10-20), in felul acesta te mai incitau la comentarii si altele din urma. Ati observat ca pe subiecte mai vechi apar comentarii numai de la membri noi, care stau sa faca browse prin ele?

Edited by katman

Până să migrăm pe noul engine dezvoltarea în proporțe de 80% s-a făcut din virtutea inerției . Acum cu migrarea, forumul a cam involuat și trebuiesc luate măsuri.

Pentru că îmi place să fiu „ transparent ” o să vă întreb și pe voi: Ce ar trebui făcut? Aduși oameni noi și lăsați de izbeliște cei aproape 800 de vizitatori sau să facem vizitatorii să stea la noi?

După câteva voturi am cam mirosit rezultatul.. sunt 2 categorii :

cei care spun că ar vrea și altceva în afară de știri și cei mai comozi care doar le citesc .

Fraților, este forum de discuții nu site de prezentare.

parerile mele...in ordine de gravitate apreciata de suspinatul:

1.moderatorii - atitudine ( a se vedea numarul celor retrasi, in mod public, pe motiv de ostracizare din partea..."conducerii" complexate)

2.format forum - dupa cum au aratat si altii, e dificil de gasit subiectul (daca nu au retinut exact locatia...iar functia "cautare" e cam haotica)

3.cenzura (a se vedea punctul 1)

4.moderatorii

5.s.a.m.d

ps.....ah, si in ultimul rand....lipsa unor provocari intelectuale, datorita blazarii si limitelor celor de la pct.1 precum si raritatea vizitelor numitei catilina ;;)

(apropo....nu e pamflet, nu e polemica...e doar parerea mea)

Edited by Legumix

Sunt de acord cu Alina.

Site-ul se axeaza foarte mult pe stiri, ceea ce e foarte bine, dar nu lasa loc pentru comunitate sau exprimarea ei. Ma refer strict din punct de vedere al unui forum.

Aparitia de noi subiecte care sa provoace oamenii la comentarii, dispute, completari,sustineri, etc, indiferent de genul abordat/deschis, consider a fi indispensabil unui forum, sau mai bine zis, unei comunitati.

In plus, eu personal nu prea am timp.

Mai mult, cand imi venise si mie odata sa comentez, nu m-am putut loga! Am incercat de cateva ori si am renuntat. Cumva, gresit cred, mi s-a imprimat si ideea ca asa e mereu! Mea culpa! Dar a fost suficient sa-mi pice elanul!

Toate bune!

Am incercat un raspuns in care aminteam lipsa de timp si faptul ca , incercand sa ma loghez odata nu am putut si mi-a pierit pofta sa mai incerc!

Cand sa-l postez: ERROR 500! So?

2.gif

Toate bune!

Pentru că îmi place să fiu „ transparent ” .........

transparenta ar fi fost mai "palpabila" daca votul ar fi fost public si nu anonim.

eu am bifat ultima optiune, iar motivul este bine cunoscut.

Am luat în calcul și această variantă, însă am vrut ca acea opțiune să nu limiteze numărul de voturi.

Cei care au ceva de spus o pot face aici fără niciun fel de jenă ( și le mulțumesc ) iar cei care nu au ceva de spus au votat la obiect.

oamenilor le place mai mult sa vorbeasca pe messinger.sa poarte un dialog.asta in cazul unora-ca altii sunt lenesi pur si simplu sau n-au nimic de spus sau nu-i intereseaza decat persoana lor.---****----asta e doar un motiv..mai sunt si altele-----*****---***---****** :)

am votat "alte motive" pentru ca nu exista si varianta :postez cand am ceva de spus si sunt multumit de activitatea forumului...cred ca ma cunoasteti destul de bine sa stiti ca nu am "periat" pe nimeni niciodata si nu am de gand sa incep cu moderatorii acestui forum.personal chiar sunt multumit de forum. nu spun ca felul cum arata forumul este perfectiunea intruchipata dar nici nu sunt un cunoscator asa ca prefer sa nu dau sfaturi.vorbesc doar in dreptul meu.poate trebuie privita restrangerea activitatii forumului si intr-un context ceva mai larg.eu sunt membru pe ceva mai multe forumuri tematice.am observat o scadere a interesului fata de "lumea virtuata" pe toate forumurile pe care le frecventez.nu sunt sociolog dar nu pot sa fac abstractie de perioada din "lumea reala".cand nu pot sa inchid ochii de grija zilei de maine...este cam greu sa gasesc dispozitia necesara sa postez pe forum.si , ma repet, este doar cazul meu.probabil ca fiecare are motivele lui.in concluzie este binevenita discutia asta dar nu cred ca sunt motive reale de ingrijorare

am numarat celelalte forumuri pe care sunt membru activ de mai mult de 10 ani si pe care intru zilnic.sunt 14 din toata lumea(italia,sua,rusia,germania,marea britanie,china,romania).cu exceptia unui forum britanic specializat pe off road toate celelalte sunt aproape moarte.nu pot sa cuantific acum care este mai activ,forumul nostru sau cel britanic.numai pe astea doua in fiecare zi gasesc ceva nou.restul...la pamint.si toate astea erau extrem de active pana acum ceva timp.cred ca este vorba de o restrangere generalizata a activitatii.forumul britanic de care va spuneam este unul din cele mai cunoscute din lume cu tematica respectiva.acolo posteaza aproape toti zapacitii din lume pasionati de 4x4 ,enduro,cross enduro etc.repet;este binevenita ingrijorarea dar nu cred ca sunt motive intemeiate altele decat conjunctura actuala.PS.ANDREIIIII ASTEPT BEREA.:))

Edited by Gabbiano

In alta ordine de idei - LIPSA DE TIMP (unul dintre cele mai invocate "alte motive") :( + astenia de primavara :) si altii, dar nu vor sa recunoasca.

Ca sa inteleaga si cititorii de forum care la acest moment sunt obositi (cunoastem!): de ce ar creste numarul comentariilor ?!? forumul nu traieste nici din numarul de postari, nici din locul pe care il ocupa in trafic.ro, ci din influenta pe care o au postarile asupra comunitatii locale.

Edited by oana6200

• 2 weeks later...

Pana acum, am comentat direct pe articol, la VL. Pacat ca nimic din ce se comenteaza pe site-ul VL sau pe forum, nu va schimba nimic in mentalitatea alesilor si a locuitorilor. Eu unul am fost tentat sa renunt de doua ori, deoarece nimic din ce comentam, nu aparea pe site, deoarece "linkul de confirmare nu este bun sau comentariul a fost deja aprobat", lucru care mi-a mirosit a cenzura, pentru ca anumite comentarii erau un pic mai acide. Dar, sa lasam art. 30 din Constituţia României şi art. 10 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului sa vorbeasca pentru noi. Cum am mai comentat pe site: ma las de comentarii pana se va misca ceva in Galati, sau ma voi plictisi atat de tare incat nici sa deschid pagina VL nu voi avea chef...sau...imi va bate primarica si prietenii lui, vreun politist d'ala rutier comunitar care trece strada aiurea, un grataragiu de oras sau un dubar la usa...sa ma intrebe de sanatate...Stim din regulament ca: "Administratorul site-ului poate pune la dispoziţie, în urma unei solicitări scrise, adresa de mail şi IP-ul calculatorului de pe care s-a trimis un anumit comentariu." Asa ca...oricare din variantele de mai sus sunt posibile.

O alta varianta ar fi ca unele subiecte, chiar nu sunt de interes...