Sari la conținut

Un angajat al Protecţiei Copilului, ameninţat şi bătut în sediu


dcp100168

Postare recomandata

Un angajat al Protecţiei Copilului, ameninţat şi bătut în sediu

Un angajat al Protecţiei Copilului a fost agresat şi bătut, astăzi, în sediul instituţiei de către un părinte violent. Nelu Petcu (28 de ani) a intrat în sediu şi i-a spus răstit lui Laurenţiu Asaftei, inspectorul de specialitate, că vrea să-şi vadă fetiţa, în vârstă de şase ani, internată într-un centru de plasament din oraşul Târgu Bujor. Angajatul Protecţiei Copilului i-a explicat că nu este posibil deoarece fetiţa este bolnavă de varicelă (văsat de vânt) fiind contagioasă. "Pe data de 28 aprilie, am vorbit la telefon cu Nelu Petcu. Spunea că vrea să-şi viziteze fetiţa. I-am explicat că nu se poate. Nu m-a crezut şi i-am spus să vină peste patru zile pentru a-i arăta cerficatul medical. I-am spus că îi voi face şi o consiliere psihologică. Astăzi, a venit la sediul instituţiei şi a început să mă ameninţe şi să ţipe. A sărit la bătaie şi mi-a rupt cămaşa. Din păcate, erau şi câţiva copii de faţă. Nu a ţinut cont de nimic. S-a calmat abia după venirea unui echipaj de poliţie”, ne-a declarat Laurenţiu Asaftei, inspector de specialitate. Un coleg al victimei a chemat Poliţia şi a încercat să aplaneze conflictul: „Am auzit ţipete şi am ieşit pe hol. L-am văzut pe Nelu Petcu foarte nervos şi agitat. Am văzut cum a sărit la gâtul colegului meu. Am sunat imediat la Secţia 2 de Poliţie”, a declarat Marian Costianu. Fetiţa are şase şi este internată în centrul de plasament din Târgu Bujor din 2007. Conform purtătorului de cuvânt al DGASPC Galaţi, Tania Calcan, fetiţa are şi mamă.

Ameninţări permanente

Nu e prima dată când se întâmplă astfel de evenimente. Directorul Direcţiei Generale de Asistenţă şi Protecţia Copilului (DGASPC), Manon Cristoloveanu, ne-a declarat că funcţionarii instituţiei au mai fost ameninţaţi. „Dacă până deunăzi ne confruntam cu violenţa limbajului, iată că nu suntem scutiţi nici de violenţa fizică. Astfel de cazuri sunt din ce în ce mai dese. De exemplu, ieri a fost ieri pălmuită una dintre colegele noastre. Astăzi, un funcţionar a fost bătut. Poliţia a sosit şi a intervenit prompt. Va exista şi o plângere penală. Nu avem camere de supraveghere în instituţie, însă, în zilele următoare, se va organiza o licitaţie pentru pază. Din păcate, asta nu va rezolva în totalitate problema”, a declarat Manon Cristoloveanu.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Un_functionar_public_a_fost_amenintat_si_batut_in_sediul_Protectiei_Copilului_0_252575049.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.