AdiTZA Posted May 19, 2010 Posted May 19, 2010 (edited) Aceasta oferta am primit-o de la o firma de recrutare, in urma aplicatiei mele ca "electrician". Ca sa vedeti voi ca una cauti si alta gasesti (cel putin la noi in Romania). Cel mai interesant de vazut este ce cerinte sunt pentru un culegator ceapa in Spania. Unii isi cumpara BMW culegand ceapa si capsuni. Oare ei cum s-au descurcat? Probabil, din cerinte nu reiese ca trebuie sa fii si cocalar (sau macar sa ai samanta de cocalar). Si uite asa...stau si ma minunez de cerinte..."Posturi pentru Dumneavoastra in acest moment avem disponibil in Spania la cules ceapa : contract pe 3 luni cu prelungire pana la 12 luni, cazare asigurata, salariu 35 – 60 euro/zi,.Plecarea marti 25.05.2010.Pentru intocmirea Dosarului de selectie in vederea obtinerii unui loc de munca in strainatate trebuie sa veniti cu urmatoarele documente:a. Copie de pe cartea de munca incheiata la zi.Nimic impotriva cu astab. 2 foto color tip pasaport - fundal albNimic impotriva nici cu astac. 1 foto color 9/12 in tinuta business, in picioare - a se vedea ca nu sunt infirmitatiLa ce mama lor le trebuie foto "in tinuta business"??? Ce treaba are tinuta business cu handicapul (poate e mental...sau...poate sunt surdo-mut, sac!) sau cu culesul de ceapa???d. Actul de identitate - xerocopieNimic impotriva...dar...cu mici rezervee. Pasaportul - paginile cu fotografia – xerocopie colorMa intrebam tampit cu pasaportul in mana: "Pe cate pagini se insira fotografia?"f. Actele de calificare - xerocopiiPoi am...dar "e" de cu totul alta meserie!!! Oare trebuie sa leg ceapa in paralel sau serie?g. Adeverinta de sãnãtate de la medicul de familieSa zicem ca merge si asta...nimic impotriva...h. Certificat de CAZIER JUDICIAR -ORIGINALOk, mi s-a mai cerut...dar...i. Permis auto – xerocopie - daca avetiIaca nu am. Trebuie sa transport ceapa dupa ce o "inseriez" cu laditele? Lasa ca au altii...j.Tarif de mediere – 200 euro platiti in lei la cursul zilei.Hai lasa-ma!!!! Si eu cand platesc asta? Dupa ce ma angajezi, sau inainte? Si de ce?k. Analize medicale: HIV, VDRL, ANTIGEN HBs.Sa mor eu!!! Poi astea sunt cerinte pentru doctori si asistente medicale. Nici la "transatori carne" nu se cereau astea...l. Dovada de la serviciul pasapoarte ca nu aveti interdictie de a parasi tara.Ok...ar merge si asta...si cu ce va ajuta? Adica, pot fi "cules" de Interpol si de pe plantatie...m. Dovada de la primarie ca sunteti luat in evident servicilor sociale si nu va parasiti copii minori( daca aveti copii minori)."Poi am copil minor, si daca plec, asta nu inseamna ca il parasesc...ramane cu sotia...Si daca am...ce? Nu ma mai angajati?Daca sunteti in cautarea unui loc de munca si dati peste asemenea anunturi, sau cerinte...impartasiti-le cu noi...macar sa facem haz de necaz. Edited May 19, 2010 by AdiTZA
Relu Posted May 19, 2010 Posted May 19, 2010 Cu mulți ani în urmă, am vrut să-mi schimb locul de muncă din combinat. La interviu, am fost întrebat dacă sunt căsătorit. Nu, nu eram căsătorit, la acea dată. „Îmi pare rău, dar nu angajăm decât familiști” „De ce?” „În caz de necesitate, pe familiști îi găsim întotdeauna acasă”.
AdiTZA Posted May 20, 2010 Author Posted May 20, 2010 „În caz de necesitate, pe familiști îi găsim întotdeauna acasă”.Absolut genial!!!!
dcp100168 Posted July 13, 2010 Posted July 13, 2010 Am văzut o dată un anunţ în care se solicitau cunoştinţe de limba engleză pentru un motostivuitorist. Iar explicaţia la telefon a fost foarte simplă: tractoraşul respectiv are o grămadă de butoane cu left/up/down etc.
adykat Posted July 17, 2010 Posted July 17, 2010 am fost intrebata ce zodie sunt dupa ce am raspuns,mi s-a spus ca nu-s compatibila la zodie cu seful am fost intrebata ce culoare imi place si cate haine de culoarea aceea am pai daca imi place oranj..tb sa ma si imbrac neaparat cu haine asa colorate?
catilina22003 Posted July 18, 2010 Posted July 18, 2010 ah! da da da. nu ma gandisem la zodii... la interviu, dupa celelalte intrebari, veni si ultima-desigur si cea mai importanta: ce zodie sunteti? Fecioara, raspund candid dand din gene. Si iata-ma acum in al 6-lea an de munca la aceeasi firma, lucrand in continuare cu implicare si devotament pentru patronul ce crede cu sfintenie in zodii
Mikka Posted July 19, 2010 Posted July 19, 2010 Si iata-ma acum in al 6-lea an de munca la aceeasi firma ....Pai se pare ca patronului tau ii cam plac... fecioarele!
dcp100168 Posted November 6, 2010 Posted November 6, 2010 Vina de a avea studii superioareŞtiam deja că s-au dus demult timpurile în care absolvirea unei facultăţi îţi deschidea drumul spre un job bine plătit şi spre un statut social demn de toată lauda. Nu ştiam însă cât de puţin înseamnă astăzi o diplomă obţinută după ani de studiu. Ne-a lămurit ieri Cătălina Ursu, care ne spune că a absolvit facultatea de Drept, în urmă cu trei ani. „Am mai lucrat în acest timp, ca lucrător comercial. Am luat toate cabinetele de avocatură pe strada Brăilei la rând, să vedem cine are nevoie de un începător. Nimeni n-a avut”, ne spune Cătălina. „Mi-am depus CV-ul la un supermarket, tot pentru un post de lucrător comercial. M-au sunat, aşa că aseară joi seara am mers la interviu, unde am sta în frig vreo oră. Când m-au primit, în sfârşit, mi-au spus: „Ah, dar tu ai facultate. Nu poţi să lucrezi ca lucrător comercial aici. Dacă îţi găseşti altceva şi pleci? Aşa că m-au respins şi tot fără job am rămas. Nu ştiu dacă mă credeţi, dar nu e prima dată când mi se întâmplă să fiu respinsă pentru că am studii superioare. Şi nici măcar nu solicitasem salariu de absolvent de facultate”, declară absolventa. Spune că n-ar fi venit la redacţie, dar s-a gândit că merită să ne arate cât de absurdă e viaţa uneori. Şi cât de lipsiţi de bun simţ sunt angajatorii care cheamă la interviuri candidaţi, deşi ştiu dinainte că îi vor respinge. Deşi n-a reuşit să-şi valorifice dorinţa de munci ca lucrător comercial, chiar dacă a studiat ani la rând o ştiinţă veche de milenii, Cătălina Ursu nu disperă şi îşi caută în continuare de lucru. Poate că până la urmă cineva îi va oferi exact ceea ce îi lipseşte: o şansă să arate ce poate face.http://www.viata-libera.ro/articol-Vina_de_a_avea_studii_superioare_2.html
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now