Jump to content

Valea Oraşului - cartierul care stă mai mult sub apă

dcp100168
 Share

Recommended Posts

După o ploaie torenţială, Valea Oraşului este din nou sub apă

* Cartierul va fi inundat, la fiecare potop, până în 2016

Aşa cum era de aşteptat, ploaia de miercuri după-amiază a transformat din nou Valea Oraşului într-o mică Veneţie. Este a patra oară anul acesta când gălăţenii care locuiesc pe strada Alexandru Moruzi şi pe străduţele adiacente au avut nevoie de cizme pentru a se putea deplasa. Deşi ploaia de miercuri nu a ţinut mai mult de o oră, cel puţin nouă străzi au fost acoperite de apă.

Locuitorii s-au arătat şi de această dată foarte supărați. ”Plătim taxe ca în centru şi ne plouă... tot ca în centru. Aşa ni se întâmplă de fiecare dată. Nu înţeleg de ce nu se face nimic şi pentru această zonă”, ni s-a plâns o gălăţeancă.
Cei mai curajoşi au încercat să traverseze apa cu ajutorul maşinilor, dar ideea nu s-a dovedit una foarte bună. ”Am traversat strada pentru că mi se părea că apa nu este foarte mare. Până am ajuns în capătul străzii, însă, nivelul apei a crescut şi mi-a ajuns la motor”, ne-a spus un şofer, nevoit să-şi împingă maşina.
Apa a intrat şi în zeci de curţi, fără a pătrunde totuşi în casele oamenilor. ”Nu sunt case afectate, dar apa a intrat în câteva curţi. Am adus şi barca pentru eventualele intrevenţii, dar momentan nu se impune folosirea ei”, ne-a declarat Gabriel Rînghianu, purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi.
Viceprimarul Cosca ridică din umeri
La faţa locului nu au ajuns doar pompierii, care s-au chinuit să evacueze apa de pe străzi, ci şi viceprimarul Radu Cosca. Întrebat care este soluţia pentru ca străzile din Valea Oraşului să nu mai fie inundate, viceprimarul a ridicat din umeri. ”Nu mă întrebaţi ce este aici şi ce vom face, pentru că eu nu am participat la programul ISPA. Lucrările au fost făcute pe fonduri europene, iar ISPA este un proiect care nu poate fi modificat timp de cinci ani, adică până în 2016. Între timp ne gândim la o altă strategie”.
O strategie se caută încă din luna mai, când cele nouă străzi din Valea Oraşului au fost inundate de mai multe ori în numai 24 de ore. Concluzia lui Radu Cosca a fost însă dezarmantă. ”Aşa o să ne chinuim până la toamnă”, a conchis viceprimarul.
Cum Galaţiul a avut parte de o vreme foarte capricioasă, iar meteorologii anunţă că vor mai fi ploi torenţiale şi în continuare, gălăţenilor din Valea Oraşului nu le rămâne decât să se împace cu ideea că vor avea curţile şi străzile inundate de fiecare dată când plouă abundent. Şi asta în ciuda faptului că plătesc taxe şi impozite de centru.

viata-libera.ro

Deja autoritatile si alesii nostri ajung sa treaca de la starea de nesimtire morala la cea de nesimtire fizica. Nu doar ca nu au raspunsuri si solutii la niciun fel de intrebari/probleme la care ar trebui sa reactioneze, dar au si tupeul de a pasa vina sau, mai rau, de a se purta ca si cand n-ar mai avea, practic, nicio responsabilitate! Iar asta o sa-i coste, pe rand, mai devreme sau mai tarziu, pe toti.  

• 1 month later...

De ce se inundă permanent Valea Oraşului. Canalizare înfundată cu milioane de euro

* Primăria Galaţi afirmă că a investit, în ultimii doi ani, în infrastructura străzilor din Valea Oraşului, 1,9 milioane de euro        SC Apă Canal susţine că a investit în reţelele edilitare fonduri europene de 2,6 milioane de euro şi fonduri proprii de peste 300.000 de euro * Şi totuşi, numai anul acesta, Valea Oraşului s-a inundat de cinci ori!

„Bun venit în mica Veneţie!”, ar putea să scrie la intrarea în Valea Oraşului, după fiecare ploaie zdravănă, când străzi întregi sunt acoperite de apă şi lipsesc doar gondolele.

Numai anul acesta, străzile au fost inundate de cinci ori, spre disperarea oamenilor, care s-au săturat să audă că „plătesc tribut trecutului”, după cum afirma primarul Marius Stan la inundaţia din 30 mai, refugiat din calea apelor pe treptele Spitalului CFR, de unde dădea febril telefoane.

Nici viceprimarul Radu Cosca nu le-a oferit oamenilor o soluţie, susţinând, la inundaţia de pe 22 iulie, că programul ISPA nu poate fi modificat până în 2016, semn că gălăţenii din Vale, plătitori de taxe şi impozite, vor mai trece prin chinul inundaţiilor.

Nimic nou sub... ploaie

La fel se întâmpla şi în mandatul fostului primar Dumitru Nicolae, cu menţiunea că cei care mergeau să constate efectele erau viceprimarii Mircea Cristea şi Nicuşor Ciumacenco. Tocmai pentru că e toamnă, anotimp în care, prin excelenţă, plouă, iar Valea Oraşului trăieşte sub ameninţare, am încercat să aflăm ce a făcut administraţia actuală în doi ani, în Valea Oraşului.

Mai exact, în baza Legii 544 privind liberul acces la informaţiile de interes public, am trimis câte o cerere de informaţii către Primăria municipiului Galaţi şi către SC Apă Canal SA. Le-am cerut să ne spună, fiecare, valoarea totală a investiţiilor în infrastructură şi reţele de apă şi canalizare, realizate în ultimii doi ani, în Valea Oraşului, pe ce străzi au fost realizate, câţi bani s-au cheltuit în acest scop şi care a fost sursa de finanţare. De asemenea, le-am cerut să ne spună care sunt străzile rămase fără investiţii şi ce planuri au în privinţa acestora.
Răspunsuri de toată jena
Primăria a avut nevoie de 30 de zile ca să ne răspundă, sub semnătura directorului general al Direcţiei de Dezvoltare, Adrian Bucur, că valoarea totală a investiţiilor în infrastructură realizate în ultimii doi ani în Valea Oraşului este de 8.506.083 de lei, adică peste 1,9 milioane de euro!

Apă Canal a fost şi mai „surprinzătoare”, dar a răspuns în zece zile. Ca şi când nu am fi precizat că e vorba de ultimii doi ani, societatea care are obligativitatea exploatării, întreţinerii şi administrării reţelelor de apă şi de canalizare ne-a povestit despre investiţiile realizate în cadrul Măsurii ISPA (lnstrument pentru Politici Structurale de Preaderare) în perioada 2006-2011. Potrivit Apă Canal, s-au executat lucrări la reţelele de canalizare din Valea Oraşului în valoare de circa 1,04 milioane de euro. Şi tot atunci a avut loc şi execuţia Staţiei lSPA amplasată în zona Valea Oraşului în valoare de circa 1,6 milioane de euro. Apă Canal s-a grăbit să ne spună şi că, în ultimii doi ani, a reinvestit din profitul obţinut în montarea contoarelor cu citire la distanţă şi în înlocuirea capacelor de canalizare, a grătarelor gurilor de scurgere, cu capace, respectiv grătare din material compozit, care nu mai pot fi valorificate la centrele de colectare fier vechi.
Ce străzi a modernizat Primăria în ultimii doi ani
Potrivit Primăriei Galaţi, valoarea totală a investiţiilor în infrastructură realizate în „ultimi” doi ani în Valea Oraşului este de 8.506.083 de lei, adică peste 1,9 milioane de euro, de la bugetul local. Conform municipalităţii, „străzile care au fost modernizate până acum în Valea Oraşului sunt următoarele: Sclupturii (sic!), Canalului, Gloriei, Vidra, Săliştei, Ghecet, Daciei, Elicei, Sulinei, Dacului, Sindicatelor, Apolon, Vasile Lupu, Răsăritului, Cezar Boliac (sic!), Faurului, Tăuni şi Rahovei. Lucrările de modernizare au constat în realizarea de reţele subterane de alimentare cu apă şi canalizare, reconstituirea sistemului rutier la toate străzile şi aleile carosabile”.

Primăria a omis să ne spună cine a executat aceste lucrări. Despre calitatea lucrărilor, e suficient să aruncăm o privire către strada Ana Ipătescu, una dintre arterele vitale din Valea Oraşului, ca să ne facem o idee.

Potrivit Primăriei, străzile nemodernizate din Valea Oraşului sunt Izvor, Cernei, Dimitrie Cantemir, Griviţei, Măcin, Jupiter, Crişana, Mircea cel Bătrân, George Enescu, Plevnei, Spaniolă, Decebal, Vadu Cărăbuş, Olteniţei, Vamei, Siretului, Leului.

La întrebarea noastră despre ce planuri are Primăria în privinţa acestor străzi, nu am primit răspuns.

Ce a făcut Apă Canal în cadrul ISPA
Potrivit Apă Canal, în cadrul ISPA s-au realizat în Valea Oraşului extinderi reţele canalizare pentru 18 străzi şi reabilitarea unei singure reţele de canalizare, pe strada Crişana, lucrări de 1.048.000 de euro. Este vorba de străzile lzvor, Cernei, Dimitrie Cantemir, Jupiter, Crişana, Mircea cel Bătrân, Ana lpătescu, Vadu Cărăbuş, Olteniţei, Elicei, Daciei, Leului, Ghecet, Spaniolă, Săliştei, Sulinei, Măcin, Victor Babeş. Reabilitarea reţelei de canalizare s-a realizat în strada Crişana pe o lungime de 0,112 km, reprezentând circa 0,9 la sută din totalul reţelelor din Valea Oraşului. Tot pe ISPA, pentru realizarea staţiei de pompare intermediare (ISP1) pentru transferul apei uzate către staţia de epurare s-au cheltuit circa 1.600.000 de euro.

Pe lângă contoare cu citire la distanţă în valoare de 400.000 de lei şi înlocuirea capacelor de canalizare - investiţii de 45.000 de lei, Apă Canal modernizează Staţia de pompare "13 lunie" din Valea Oraşului cu o electropompă cu automatizare completă, în valoare de 903.842 de lei fără TVA, din surse proprii.
De ce se inundă cartierul
Apă Canal spune că lucrările ISPA au rezolvat doar parţial deficienţele reţelelor de canalizare din zonă şi asta pentru că „la stabilirea nivelului investiţiilor, municipalitatea a avut în vedere necesitatea realizării lucrărilor de reabilitare şi/sau extindere în cât mai multe zone ale oraşului”.

În opinia Apă Canal, reţelele de canalizare din Valea Oraşului sunt subdimensionate atât ca diametru cât şi ca număr de cămine/guri de scurgere. „Dezvoltarea zonei cu numeroase locuinţe, executarea asfaltării pe suprafeţe întinse în amonte de Valea Oraşului, sistemul de canalizare subdimensionat şi deficitar în guri de scurgere ape pluviale, folosirea necorespunzătoare a sistemului de canalizare prin aruncarea de resturi menajere, a dejecţiilor de la animale, a pansamentelor şi bandajelor etc, coroborat cu cantităţile tot mai mari de ape meteorice căzute într-un interval scurt, conduc la acumularea rapidă a apei în zona de jos a Văii Oraşului”, susţine Apă Canal.

Societatea afirmă că Primăria va trebui să găsească resurse financiare necesare înlocuirii şi/sau redimensionării treptate a reţelelor existente, în paralel cu execuţia unor bazine de retenţie pentru colectarea apelor meteorice în perioadele cu ploi în exces, cu posibilitate de refulare direct în Dunăre. Apă Canal va executa o Staţie de pompare nouă în Valea Oraşului şi o conductă de refulare, în valoare de 926.000 de euro, finanţare nerambursabilă, în perioada 2014-2020.

Viceprimarul Florin Popa: "Cei din Valea Oraşului nu vor mai fi inundaţi"
Declaraţia a fost făcută de viceprimarul Florin Popa, cu ocazia adoptării Master Planulului revizuit şi a Listei prioritare de investiţii a Apă Canal pentru perioada 2014-2020. Operatorul regional pregăteşte cererea de finanţare pentru un proiect din care comuna Matca s-a retras, Galaţiului fiindu-i redistribuită suma de 8.166.000 de euro. Din aceşti bani, aproape un milion de euro sunt alocaţi pentru staţiile de pompare din Valea Oraşului. „Cei din Valea Oraşului, când va mai creşte nivelul Dunării şi vor fi ploi torenţiale, nu vor mai fi inundaţi, pentru că am găsit soluţia tehnică pentru a preîntâmpina acest lucru", a spus Popa. Dar asta prin 2020...

Conducte vechi de o sută de ani

Potrivit răspunsului furnizat de SC Apă Canal, prin Programul ISPA, în municipiul Galaţi s-au reabilitat 78,37 de kilometri de reţea de apă, ceea ce reprezintă 11,35 la sută din totalul reţelei municipiului, şi 20,88 de kilometri de reţea de canalizare - patru la sută din totalul reţelei de canalizare a municipiului. Extinderile executate în Valea Oraşului reprezintă 18,6 la sută din totalul lucrărilor de extindere reţele canalizare realizate în cadrul Măsurii ISPA, iar reabilitările însumează 0,5 la sută din totalul lucrărilor de reabilitare reţele canalizare din cadrul ISPA.
Potrivit Apă Canal, în municipiul Galaţi, aproximativ 70 la sută din reţelele de distribuţie apă şi de canalizare au durata normată depăşită, sunt uzate fizic şi moral. În Valea Oraşului, aproximativ 29 la sută dintre reţele au durata normată depăşită. Mai exact sunt încă în funcţiune conducte din perioada 1908-1942. Din care oamenii beau apă!

Sume uriaşe pentru reabilitare completă

Deşi, în mandatul primarului Dumitru Nicolae, lucrările ISPA erau prezentate drept panaceu al reţelelor oraşului, conform estimărilor Apă Canal, municipiul Galaţi mai are nevoie de aproximativ 72 de milioane euro pentru reabilitarea reţelelor de canalizare. Pentru reabilitarea reţelelor de distribuţie apă, Apă Canal crede că ar mai fi nevoie de aproximativ 50 de milioane de euro.

viata-libera.ro

Pompierii gălăţeni au intervenit, doar anul acesta, la cinci inundaţii în Valea Oraşului

Anul acesta, Galaţiul a avut parte de vreme ploioasă, iar meteorologii nu sunt foarte optimişti în ceea ce priveşte prognoza de toamnă. Din cauza precipitaţiilor, gălăţenii care locuiesc în Valea Oraşului au avut parte de mai multe inundaţii.
Fiecare ploaie simplă de vară, care nu a ţinut niciodată mai mult de o oră, a transformat străzile în lacuri. "Cele mai afectate străzi au fost Moruzi, Griviţei, Tăuni, Vezuviului şi Corabiei”, ne-a declarat maiorul Eugen Chiriţă, purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi.
Pompierii gălăţeni au fost cei care au intervenit de fiecare dată pentru evacuarea apei de pe străzi. Pentru cele cinci inundaţii de anul acesta, au fost mobilizate autospecialele, motopompele şi barca din dotarea ISU, dar şi oameni. „Au fost înregistrate, în total, 13 intervenţii. Şi asta din cauză că, la o inundaţie, s-a intervenit în mai multe puncte, fiind mobilizaţi mai mulţi oameni”, ne-a explicat Eugen Chiriţă.

N-au fost case afectate

La fiecare dintre cele cinci inundaţii, au participat câte cel puţin patru autospeciale, însemnând aproximativ 20 de pompieri, care au evacuat apa atât de pe străzi, cât şi din câteva curţi.
Cea mai gravă situaţie s-a consemnat pe 30 mai, când, după o inundaţie în timpul zilei, străzile au fost acoperite de ape, de două ori, şi în timpul nopţii, nefiind afectată însă nicio casă. „Anul trecut a fost o singură inundaţie, pe 29 august, când au fost afectate şase străzi şi 94 de curţi, din tot atâtea existente. Atunci au fost afectate şi trei case, dar şi Spitalul CFR”, a conchis purtătorul de cuvânt al ISU.
Cum Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă este un serviciu de utilitate publică, nu se poate calcula costul unei astfel de intervenţii.

viata-libera.ro

Acolo au fost intotdeauna probleme. Mai nasol e ca idiotii au stricat toata reteaua de canalizare si zone in care nu existau probleme au ajuns ca la prima ploaie sa devina un imens lac, in care cei 200 milioane de euro au intrat degeaba: zona librariei centrale, zone ale cartierelor Micro 19, 20 si 21, etc. 

• 5 months later...

Valea Oraşului, cartierul inundat de patru ori în trei săptămâni

* Familiile care stau pe străzile Cărămidăriei, Vezuviului, Etna şi Timişeana sunt inundate la fiecare ploaie sau topire a zăpezii, de ani de zile, din cauză că nu există sistem de canalizare sau staţie de pompare

Am fost sunaţi, luni, 9 februarie, de către Angelică Parnea, pentru că are casa plină de apă, iar Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă s-a săturat să tot vină să-i golească locuinţa. Marţi, am fost să vedem cu ochii noştri în ce ape se scaldă, la propriu şi la figurat, familia care stă pe Cărămidăriei 12, în Valea Oraşului. Ajunşi în zona Menarom, ne-am tot învârtit cu maşina timp de vreo zece minute gândindu-ne pe unde să înaintăm, toate străduţele fiind pline cu apă. Biserica "Izvorul Tămăduirii" apărea ca o insulă pierdută într-un ocean... Într-un final, am înaintat pe strada Cărămidăriei. Trei angajaţi ai Apă Canal făceau măsurători încălţaţi cu cizme de cauciuc, accesorii vestimentare fără de care nu se putea circula în zonă.

Case între ape

Casa lui Angelică Parnea este înconjurată de ape. Pentru a ajunge la poartă am mers pe lângă gard, sărind de pe o piatră pe alta. În curte, apa se încăpăţânează să rămână, cu toate eforturile oamenilor de a o înlătura. Pereţii camerelor sunt scorojiţi, iar podelele arată mai mult a mucava. Domnul Parnea a cumpărat acum zece ani casa, de la un profesor; casă bună, din cărămidă, însă aproape în fiecare an strada şi locuinţa îi sunt umplute de apa adunată de la ploi.

"În trei săptămâni, cei de la ISU au venit de trei - patru ori pentru a scoate apa din casă şi de pe stradă. Au venit vineri, au întins cred vreo 14 furtunuri pentru a colecta apa şi a o elibera la cea mai apropiată canalizare funcţională, însă sâmbătă apa a intrat iar în casă. Stăm mai mult în umezeală decât pe uscat. Suntem vreo 20 de familii aici, în zona aceasta”, ne povesteşte Georgel, băiatului lui Angelică Parnea.

Situaţia se repetă de fiecare dată când se topeşte zăpada sau după ce plouă. Canalizare există, spun oamenii, însă este colmatată. "Municipalitatea poate face canalizarea la loc, scot tuburile, rămân căminele. Trebuie să înlocuiască numai tuburile. Am cheltuit o groază de bani. Am făcut şanţuri din banii noştri, dar degeaba. Ne-au promis şi cei din Primărie că fac şanţuri să plece apa la vale, dar am rămas cu promisiunea. Au zis să aşteptăm vara, să se usuce pământul, ca să facă şanţuri de scurgere. Pot face şi acum dacă vor, dar nu vor”, ne-au spus Angelică Parnea.

Reţele de canalizare dezafectate

Potrivit purtătorului de cuvânt al societăţii Apă Canal, Cornelia Arnătu, în zona aceea de oraş nu mai există sistem de canalizare din 1988, iar toată apa adunată acolo provine de la acumulări de după ploi sau ninsori. "Noi nu avem reţele acolo. Zona cuprinsă între străzile Corabiei, Etna, Banat, Vezuviului, Timişeana, Cărămidăriei a fost demolată, pe timpul lui Ceauşescu, pentru că urma să se fie transformată în zonă industrială. Oamenii care aveau proprietăţi acolo au primit apartamente în oraş.

Pe timpuri, exista şi o staţie de pompare a apei, dar nu mai există din 1988, nu mai există decât rămăşiţele vechii reţele de canalizare. Oamenii nu au nici măcar bazine vidanjabile, ca să spunem că apa se adună în bazine, iar noi mergem să le golim. Toată apa, pur şi simplu, bălteşte”, ne-a explicat purtătorul de cuvânt al societăţii Apă Canal.

Care sunt soluţiile

În acest moment, Apă Canal nu poate face decât verificări asupra cotei terenului, pentru a vedea dacă nu cumva terenul este sub cota Dunării, iar apa să vină şi din fluviu. De asemenea, intervine împreună cu ISU pentru a evacua apa. Totodată, furnizorul de apă a sesizat Primăria cu privire la situaţie, dar mai departe totul ţine de investiţii şi lucrări ample. "Ca soluţii, nu văd decât investiţia într-o nouă reţea de canalizare şi o staţie de pompare sau măcar nişte bazine vidanjabile", ne-a mai spus purtătorul de cuvânt al Apă Canal, Cornelia Arnăutu.

Problema de pe strada Cărămidăriei este cunoscută şi la nivelul Primăriei. „Ca măsuri imediate, am solicitat sprijinul ISU Galaţi, să intervină cu două motopompe pentru evacuarea apei de pe străzile afectate de topirea zăpezilor. Ca soluţie pe termen lung, pentru rezolvarea problemei, este luată în calcul construirea unor bazine de retenţie, care să colecteze apele pluviale”, ne-a transmis purtătorul de cuvânt al Primăriei Galaţi, Emanuela Turcu.

viata-libera.ro

• 1 month later...

Inundaţii în cartierele mărginaşe din oraş. Apa a intrat în case

Plouă de trei zile la Galaţi şi sistemul de canalizare a început să cedeze în zonele de la marginea oraşului. De aseară, apa pluvială a depăşit pragurile şi bordurile şi a intrat în curţi şi gospodării. Pe timpul nopții, mai mulţi locatari au sunat la 112 pentru că apa le-a intrat şi în case.

Pe strada Cărămidăriei, undeva în zona de vale a oraşului, în spatele pieţei de pe str. Prutului, de dimineață, apa a intrat nu doar în curţi, ci şi în  mai multe case. Din păcate, acolo majoritatea locatarilor sunt vârstnici şi singuri.

În casa lui Angelică Banea, de 75 de ani, apa a intrat în toate camerele, chiar dacă omul şi-a făcut un fel de zid de saci, dar apa a trecut peste. "Nici nu ştiu ce să fac acum la noapte. Cred că mă sui în pod, să dorm cu porumbeii, dacă nu vor reuşi să scoată toată apa, măcar cea din casă", a spus Angelică Banea.

Toţi locatarii din zonă dau vina pe canalizări. "De la canalizări ni se trage totul, că sunt vai de ele. Ori sunt înfundate, ori nu mai fac faţă. La noi a intrat apa şi în curte şi în case. Eu m-am urcat pe gard să merg prin curte", a spus Ion Nenciu.

Pompierii intervin cu motopompele, dar sunt pregătiţi să treacă şi la evacuare dacă situaţia se va înrăutăţi. "Lucrăm cu motopompe pentru a scoate apa şi din case, şi din curţi. Dacă  mai este necesar, suplimentăm forţele", a precizat mr. Eugen Chiriţă, ISU Galaţi.

La Barboşi, tot din cauza ploii, care a inundat un canal dezafectat prin care combinatul se alimenta cu apă tehnologică, apa a intrat în mai multe curţi ale caselor din zonă.

presagalatibraila.com

Investiţie pentru împiedicarea inundaţiilor în Valea Oraşului

* Familiile care stau pe străzile Cărămidăriei şi Corabiei sunt inundate la fiecare ploaie, de ani de zile, din cauză că nu există sistem de canalizare sau staţie de pompare * Lucrările vor începe când se usucă pământul

În luna februarie, am fost sesizaţi de către unul dintre proprietarii de pe strada Cărămidăriei, Angelică Parnea, că la el în casă totul bălteşte. Asta în condiţiile în care toată zăpada din Galaţi se topise şi nici nu plouase în perioada respectivă. Echipajele de intervenţie al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă şi Apă Canal fuseseră de trei - patru ori în trei săptămâni. Cu toate acestea, casa lui era înconjurată de ape. Pentru a ajunge la poarta casei am mers pe lângă gard, încălţaţi cu cizme de cauciuc, sărind de pe o piatră pe alta, fiindcă apa depăşea glezna piciorului.

„Au venit vineri, au întins cred vreo 14 furtunuri pentru a colecta apa şi a o elibera la cea mai apropiată canalizare funcţională, însă sâmbătă, iar a venit apa în casă. Stăm mai mult în umezeală decât pe uscat. Suntem vreo 20 de familii aici, în zona aceasta”, ne-a spus Georgel, băiatului lui Angelică Parnea, pe 10 februarie. Pe 11 februarie, situaţia era aceeaşi. Pe 16 februarie, la fel. Georgel ne-a sunat disperat că nu mai poate sta în casă din cauza umezelii. La sfârşitul lunii martie, pe 30, ploile au umplut din nou de ape străzile din Valea Oraşului. Cinci case au fost afectate la finalul lunii trecute, potrivit mr. Eugen Chiriţă, purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi.

Reţea de canalizare şi staţie de pompare dezafectate din 1988

Potrivit purtătorului de cuvânt al societăţii Apă Canal, Cornelia Arnăutu, în zona aceea de oraş nu mai există sistem de canalizare din 1988, iar toată apa adunată acolo provine din acumulări de apă meteorică. „Noi nu avem reţele acolo. Zona cuprinsă între străzile Corabiei, Etna, Banat, Vezuviului, Timişeana, Cărămidăriei a fost demolată, pe timpul lui Ceauşescu, pentru că urma să se fie transformată în zonă industrială. Oamenii care aveau proprietăţi acolo au primit apartamente în oraş. Pe timpuri exista şi o staţie de pompare a apei, dar nu mai există din 1988, nu mai există decât rămăşiţele vechii reţele de canalizare. Nu ştiu cum au ajuns oamenii acolo, pentru că zona nu trebuia să existe. Oamenii nu au nici măcar bazine vidanjabile să spunem că apa se adună în bazine, iar noi mergem să o golim. Toată apa bălteşte, pur şi simplu”, ne-a explicat purtătorul de cuvânt al societăţii Apă Canal.

Soluţia - nu unul, ci două bazine colectoare

În luna februarie angajaţii Apă Canal au început antemăsurătorile pentru a vedea despre ce investiţie ar fi vorba pentru a construi o conductă care să preia apa pluvială şi să o ducă într-un colector funcţional. La sfârşitul lunii martie, măsurătorile au fost finalizate. „S-a transmis documentaţia tehnică, împreună cu planurile şi ce ar trebui făcut în zonă pentru a rezolva problema, către Primărie. Devizul de lucrări ajunge undeva la aproximativ 80.000 de lei. Este destul de mult, dar este nevoie de două conducte colectoare care să preia apa meteorică, din cauza structurii cartierului de case. La cât cheltuim pentru a interveni să scoatem apa de fiecare dată, eu zic se justifică lucrarea”, ne-a spus purtătorul de cuvânt al Apă Canal, Cornelia Arnăutu.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Primăriei Galaţi, Emanuela Turcu, Primăria Galaţi are fondurile necesare pentru a executa aceste lucrări, care vor începe atunci când vremea o va permite, respectiv când se vor opri precipitaţiile şi se va usca pământul. Asta, bineînţeles, dacă apele vor catadicsi să se retragă, având în vedere că, potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Galaţi, Eugen Chiriţă, apele se adună în zonă şi când nu plouă.

viata-libera.ro

• 1 month later...

Realizarea conductelor colectoare din Valea Oraşului, în etapa de licitaţie

Execuţia lucrărilor promise de către Primăria Galaţi în Valea Oraşului pentru realizarea conductelor colectoare care să preia apa de ploaie este în etapa de licitaţie, potrivit Primăriei Galaţi, iar lucrările vor începe după finalizarea procedurilor de achiziţie publică.

În Valea Oraşului, proprietarii de pe străzile Corabiei, Etna, Banat, Vezuviului, Timişeana şi Cărămidăriei sunt inundaţi la fiecare ploaie, la fiecare topire de zăpadă, dar şi pe vreme bună, dacă apele Dunării sunt mai ridicate decât cota terenului pe care sunt situate casele. Unul dintre proprietarii de pe strada Cărămidăriei, Angelică Parnea, a avut casa între ape din ianuarie şi o bună perioadă din primăvară, iar Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă şi Apă Canal au fost sunate săptămână de săptămână, dacă nu chiar şi la două zile, pentru a scăpa de apa din drum şi din casă.

În zona aceea de oraş nu mai există sistem de canalizare din 1988, iar de fiecare dată când plouă, străzile se transformă în lacuri.

Lucrare documentată tehnic din februarie

Angajaţii Apă Canal au început antemăsurătorile pentru a vedea despre ce investiţie ar fi vorba pentru a construi conductele care să preia apa pluvială din luna februarie. La sfârşitul lunii martie, măsurătorile au fost finalizate, iar documentaţia tehnică a fost transmisă, împreună cu planurile, către Primărie. Potrivit declaraţiilor de atunci ale purtătorului de cuvânt al Apă Canal, Cornelia Arnăutu, devizul de lucrări ajunge undeva la aproximativ 80.000 de lei. Rămâne să vedem care va fi valoarea finală a contractului pentru realizarea lucrărilor.

viata-libera.ro

• 5 months later...

Strada modernizată pe care au răsărit boscheţii

Chiar dacă a fost trecută, în 2014, din zona C de impozitare în zona B, alături de Crinului, Gerului, Henri Coandă, Sulinei, Unirii şi Zefirului, pe motiv că are utilităţi, iar starea carosabilului este bună, strada "Gheorghe Stroiciu" din Port are probleme clare la capitolul calitatea lucrărilor. Aşa cum se poate vedea şi din fotografia de mai sus, buruienile au crescut prin asfalt de parcă ar fi crescut pe câmp.

Modificarea de pe harta fiscală ar însemna că, odată cu dările mai mari, strada arată ca în palmă, dar în realitate e plină de bălării de la un capăt la altul şi este mizerabilă. Ce-i drept, nu a crescut, încă!, niciun arbore în mijlocul carosabilului, dar parcă nici mult nu mai e. Boscheţii au început să crească pe marginea carosabilului, pe la borduri, dar şi pe trotuar. Propriu-zis calea e străjuită de verdeaţă, probabil e perdeaua verde de care tot duce lipsă judeţul pe timp de iarnă.

Oamenii de acolo plătesc impozitul pe casă mai mult decât o făceau până în 2014, din cauza trecerii dintr-o zonă de impozitare în alta, dar şi mai mult din 2015, din cauza creşterii impozitelor, respectiv 61 de lei pentru o cameră, 125 de lei pentru două camere, 167 de lei pentru trei camere şi 199 de lei pentru patru camere.

Stradă modernizată recent

În noiembrie 2011, Atlas câştiga contractul scos la licitaţie de către Primăria Galaţi pentru lucrări de modernizare a două loturi de străzi din Valea Oraşului, în valoare de 5,5 milioane de lei. Lotul I cuprindea străzile Gloriei, Sculpturii, Canalului şi Vidra, iar Lotul II străzile Daciei, Sălişte, Sulinei, Ghecet şi Elicei. Ca să înţelegeţi legătura, strada Canalului, din lotul I, este tocmai strada "Gheorghe Stroiciu". Asta înseamnă că strada cu pricina a fost reabilitată recent şi nu ar exista motive ca într-un timp atât de scurt să se fisureze astfel încât să lase loc arbuştilor să crească.

Strada, fostă Canalului, a fost redenumită "Gheorghe Stroiciu" prin decretul numărul 531/1970 de către Nicolae Ceauşescu, astfel luând numele unuia dintre comisarii care au condus detaşamentele revoluţionare în lupta împotriva armatei române, „în numele Comitetului Bolşevic Român". Mai în glumă, mai în serios, se pare că Stroiciu luptă împotriva românilor şi din mormânt, n-o fi vrând să avem şi noi o stradă ca lumea, chiar dacă face parte din categoria B de impozitare.

viata-libera.ro

post-2782-0-33546600-1447022285_thumb.jp

• 1 year later...

Valea Oraşului va avea o nouă faţă

Primăria a informat că, în acest moment, în cadrul lucrărilor de modernizare din Valea Oraşului (etapa a V-a) se intervine pe străzile: Dimitrie Cantemir, Crişana, Jupiter,  Izvor, Măcin, Cernei, Fundătura Cernei, Mircea cel Bătrân. Valoarea contractului de lucrări este de 2.900.000 lei cu TVA iar constructorul care lucrează în zonă este SC Citadina 98 SRL. Lucrările de executare presupun înlocuirea reţelei de apă cu branşamentele aferente iar acolo unde lucrările de canalizare nu au fost executate prin programul ISPA s-au realizat acum. S-a introdus canalizare pe str. Dimitrie Cantemir, iar în acest moment lucrările pe străzile Mircea cel Bătrân şi Izvor sunt finalizate. Pe strada Dimitrie Cantemir, tronsonul Daciei-Sindicatelor, suprastructura este realizată în proporţie de 95% şi încep pregătirile de asfaltare, iar pe tronsonul Sindicatelor-Sulinei se lucrează la racorduri de canalizare şi terasamentul drumului. Pe strada Crişana se lucrează la suprastructura drumului. Străzile Cernei şi Fundătura Cernei sunt pregătite pentru asfaltare. Pe străzile Jupiter şi Măcin se lucrează la terasamente. Termenul pentru finalizarea lucrărilor este 30.12.2016.

monitoruldegalati.ro

• 1 year later...

Licitaţie pentru ultimele lucrări de modernizare a străzilor din Valea Oraşului. Patru ofertanţi pentru un contract

Licitaţia pentru modernizarea străzilor din Valea Oraşului incluse în cea de-a VI-a etapă de investiţii s-a finalizat. Potrivit datelor din Sistemul Electronic de Achiziţii Publice, nu mai puţin de patru asocieri de firme şi-au disputat contractul cu o valoare totală estimată de 5.309.938 de lei fără TVA.

Asocierea Citadina ’98 SA - Tancrad SRL, asocierea Constructa Mecanique SRL - Obercons Comp SRL, asocierea SC Dreams Riviera SRL - Romsit Construct SRL - Trans PEC SA şi SC Rovis Lider SRL au depus oferte în cadrul acestei licitaţii. A fost desemnată câştigătoare asocierea SC Dreams Riviera SRL - Romsit Construct SRL - Trans PEC SA, cu o ofertă de 3.413.619 de lei, preţul cel mai mic licitat.

Conform caietului de sarcini, prin proiect se prevede înlocuirea sau, după caz, introducerea reţelei de apă pe străzile George Enescu, Plevnei, Spaniolă, Decebal, Vadu Cărăbuş, Olteniţei, Vămii, Siretului şi Leului şi înlocuirea sau, după caz, introducerea reţelei de canalizare pe străzile Plevnei şi Siretului, şi, desigur, branşamente de apă şi canalizare până la limita de proprietate. În categoria lucrărilor care vor fi efectuate mai intră reabilitarea carosabilului cu asfalt, reabilitarea trotuarelor, modernizarea iluminatului public prin înlocuirea stâlpilor acolo unde este cazul şi montarea corpurilor noi de iluminat cu LED.

Conform administraţiei locale, acesta este ultimul lot de străzi din Valea Oraşului care îşi aşteaptă modernizarea.

viata-libera.ro

• 9 months later...

Modernizare în bătaie de joc în Valea Oraşului. Borduri poziţionate şi repoziţionate pe strada cu două nume

Borduri zdravene pentru trotuare inexistente, canalizări supraînălţate, iar de restul - pietriş denivelat, aşa arată una dintre străduţele din Valea Oraşului, a cărei modernizare a început în septembrie 2018. Singurul progres este, potrivit locatarilor străzii, schimbarea a două rânduri de borduri, după care muncitorii au dispărut! Se poate, însă, şi mai rău: străduţa înecată în gropi, nămol şi gunoaie, inclusă în acelaşi proiect de modernizare.

„Vă scriu în calitate de cetăţean al acestui «minunat» oraş, care s-a săturat de lipsa de responsabilitate şi promptitudine a celor din conducerea oraşului.

În urmă cu şase luni, au început lucrările de modernizare a străzii Alexandru Ioan Cuza şi a străzii George Enescu. Începutul a fost mai greu, în luna decembrie, în apropierea sărbătorilor lucrările s-au oprit - condiţiile meteo, sărbătorile de iarnă. În luna februarie, au revenit lucrătorii şi au început să scoată bordurile pe care abia le montaseră înainte de sărbători. După două săptămâni de rearanjat şi poziţionat bordurile, lucrările s-au oprit iar. Şi aşa au rămas.

Am făcut numeroase sesizări la Primărie pentru a continua lucrările şi pentru a ne oferi un termen de finalizare. Am fost asigurat că începând cu data de 15 martie vor continua lucrările, în funcție de vreme. Dar nimeni nu a mişcat o piatră.

Vă rog pe această cale să promovaţi această "minunată" realizare şi de asemenea poate puteți dumneavoastră să obțineți un răspuns din partea autorităților”, este mesajul pe care l-am primit la redacţie din partea gălăţeanului Andrei Urzică.

Domnia sa ne-a trimis şi fotografii doveditoare ale situaţiei semnalate. Iar ieri, când am ajuns în zona respectivă, n-am găsit nici urmă de utilaje sau dovezi ale activităţii muncitorilor. În schimb, am constatat că e o adevărată aventură să străbaţi la pas străduţa respectivă, mai ales după o ploaie zdravănă! Despre traficul auto, nu mai vorbim!

De două ori absurd

Pe gardul metalic al unei case am remarcat un anunţ lipit cu scotch: „Vă aducem la cunoştinţă că începând cu data de 17 septembrie 2018 vor începe lucrările de reabilitare a străzii George Enescu, conform contractului «Modernizare străzi Valea Oraşului - etapa VI» încheiat cu Primăria municipiului Galaţi”. Că în scriptele Primăriei strada se numeşte „George Enescu”, iar pe tăbliţele indicatoare de pe porţile locuitorilor scrie „strada Al. I. Cuza”, e o absurdă treabă birocratică.

Marele paradox este că, potrivit autorităţilor locale, progresul investiţiei la finele anului trecut era de trei la sută, iar termenul de finalizare - august 2019.

Ce spune administraţia locală

La sesizarea noastră, autorităţile ne-au explicat că, pe strada Cuza/Enescu, bordurile fuseseră montate greşit, iar constructorul a fost obligat să le repoziţioneze, pe propria cheltuială. Nu am primit, însă, o explicaţie pentru trenarea lucrărilor!

Reprezentanţii Primăriei municipiului Galaţi ne-au explicat că predarea amplasamentului pentru proiectul ”Modernizare străzi Valea Orașului - etapa VI” a fost făcută pe data de 9 august 2018 şi că valoarea contractului încheiat pentru executarea lucrărilor cu asocierea SC Dreams Riviera SRL - SC Romsit Construct SRL - SC Trans PEC SA este de 4.062.207de lei cu TVA. Durata contractului este de 12 luni, iar în proiect sunt prinse străzile Vadu Cărăbuş, Olteniţei, Leului, Spaniola, Decebal, Vămii, Siretului, Plevnei şi George Enescu. Şi dacă pe strada Enescu se vede că au trecut, totuşi, muncitorii, pe străduţa Plevnei dezastrul edilitar e la el acasă. Nu există nici măcar borduri noi, repoziţionate, ci doar gropi, nămol şi gunoaie.

viata-libera.ro

• 3 months later...

Ca-n filmele cu proşti la Galaţi. Cum s-au apucat muncitorii să refacă strada greşită: „Păreau mai interesaţi de bordurile şi pavajele din granit“

Un proiect de reabilitare a nouă străduţe din cartierul gălăţean Valea Oraşului s-a dovedit un mare eşec. Cu câteva zile înainte de termenul de predare a lucrării de peste 1 milion de euro, pe opt dintre străzi nu s-a făcut nimic, iar în singurul loc unde au intervenit constructorii, jumătate din treabă s-a făcut greşit, pe o altă stradă.

Un proiect în valoare de peste 1 milion de euro, care presupune reabilitarea a nouă străduţe (cu o lungime totală de 1.130 de metri) din cartierul „Valea Oraşului” din Galaţi, are şanse mari să intre în Cartea Recordurilor ca fiind lucrarea edilitară cel mai prost executată din istorie.

În urma unui lanţ de erori ce pare fără de sfârşit, în vara trecută constructorii au început să lucreze pe o stradă ce nu figurează în lista celor vizate de proiect, apoi totul a fost rămas baltă timp de un an, peste câteva zile fiind termenul final de predare a investiţiei care, practic, nu există.

Un secol de nepăsare

Atunci când primăria din Galaţi a anunţat că va reabilita nouă străzi din Valea oraşului ce nu mai văzuseră picior de constructor de un secol - George Enescu, Plevnei, Spaniolă, Decebal, Vadul Carabuş, Olteniţei, Vămii, Siretului şi Leului – mai toată lumea a fost entuziasmată. Licitaţia a decurs fără probleme, fiind câştigată de asocierea dintre firmele Dreams Riviera SRL, Romsit Construct SRL şi SC Trans PEC SA (toate fiind vechi abonate la contracte cu primăria), iar în 9 august 2018 au început, teoretic, lucrările ce urmau să se întindă pe fix 12 luni.

Încă de la început, însă, treaba nu prea a mers cum trebuie. În octombrie 2018 constatam, pentru prima dată, că doar pe una dintre cele nouă străzi (pe George Enescu, mai exact) apăruse o mică echipă de muncitori, care a scos bordurile masive din granit, vechi de circa 150 de ani, iar în locul lor a pus nişte borduri ieftine din beton, fără însă a le fixa definitiv. Apoi, lucrările s-au oprit, pentru a fi reluate în aprilie 2019. Tot la relanti şi tot numai pe strada George Enescu. Surprinzător este că, fără ca nimeni să observe asta, echipa de muncitori a trecut, după ce au scos pavajul şi asfaltul de pe o bucată de circa 80 de metri din amintita stradă, pe o altă arteră, Alexandru Ioan Cuza, netrecută în contractul de execuţie.

Când oraşul este administrat din creion

Încă de la bun început, o serie de localnici au atras atenţia că pe panoul care anunţa lucrările este trecută o adresă greşită şi că se află pe strada Alexandru Iona Cuza, nu pe George Enescu. Muncitorii au continuat însă treaba, fără să le pese de reclamaţii. „Păreau mai curând interesaţi de bordurile şi pavajele din granit. Sunt foarte vechi şi am auzit că se vând cu bani buni. Le-au demontat cu grijă, au nivelat un pic pământul, au aruncat nişte borduri noi, din beton, apoi duşi au fost”, ne-a povestit Mircea Şerban, un locuitor al zonei.

Confuzia a fost semnalată Primăriei şi de către deputatul USR Bogdan Rodeanu, însă răspunsul edililor a fost halucinant: „În documentele oficiiale, bucata de stradă pe care s-au început lucrările figurează sub denumirea George Enescu”. Asta cu toate că pe clădiri scrie Alexandru Ioan Cuza, iar în cărţile de identitate ale locuitorilor tot la fel. „Să înţeleagă şi conducerea primăriei PSD Galaţi: pe o stradă nu pot exista două case cu acelaşi număr: numărul 14 de pe strada George Enescu este la intersecţia cu strada Dogăriei, iar numărul 14 de pe strada Alexandru Ioan Cuza este la intersecţia cu strada Egalităţii. Am întrebat oamenii ce stradă este şi au răspuns: Alexandru Ioan Cuza. Noi le-am arătat desenul din caietul de sarcini. Dumnealor ne-au arătat buletinele. Acolo este strada Alexandru Ioan Cuza, nu George Enescu”, ne-a spus acesta.

De altfel, segmentul respectiv al străzii Alexandru Ioan Cuza este arondat secţiei de votare numărul 44, de la Şcoala Generală nr. 24 (aşa cum scrie inclusiv în documentele primăriei: „Alexandru Ioan Cuza, numere pare de la 2 la 28 şi impare de la 1 la 17”), deci confuzia este mai mult decât evidentă. Cu toate acestea, atât în caietul de sarcini al licitaţiei, cât şi în proiectul de execuţie datele sunt trecute eronat. „Nu au nicio scuză, nu au cum să dea vina doar pe proiectant. Sunt oameni plătiţi să verifice informaţiile. Dacă nici măcar amplasamentul nu l-au verificat, atunci este clar cum se munceşte în Primăria Galaţi”, ne-a mai spus Rodeanu.

Un proiect practic ratat

Deşi în prima fază edilii au susţinut că se lucrează unde trebuie, la scurt timp şantierul a fost abandonat şi aşa a rămas până în ziua de azi. Locuitorii zonei sunt supăraţi pe situaţie, căci strada neterminată arată oribil, iar acolo unde nici măcar nu s-a intervenit e şi mai rău: canalizarea este praf şi pulbere, reţelele de apă ciuruite, carosabilul este o succesiune de gropi. „În campania electorală ne-a spus că ne ajută şi pe noi să avem străzi ca oamenii, după ce nu ne-a băgat nimeni în seamă atâta amar de vreme (N.R.: zona nu a fost reabilitată de un secol). Când s-a aprobat proiectul ne-am bucurat, dar după asta am descoperit că am fost minţiţi”, spune localnicul Mircea Şerban.

În ceea ce priveşte suspendarea lucrărilor, municipalitatea merge pe ideea că încă ne aflăm în termenul contractual (care expiră pe 9 august 2019), deci nu sunt chiar aşa de multe motive de îngrijorare.

adevarul.ro

• 2 months later...

Investiții în Valea Orașului pentru modernizarea unor străzi nereabilitate vreodată

Mai multe străzi din Valea Orașului, care nu au mai fost reabilitate de zeci de ani, sunt acum modernizate de municipalitate. Strada George Enescu a fost deja asfaltată, iar în curând autoritățile vor interveni pe strada Plevnei, unde s-au făcut investiții la rețeaua de apă și canalizare, urmând să se toarne asfalt, iar gălățenii care locuiesc în zonă să beneficieze de o infrastructură decentă și de un trai civilizat. Rând pe rând vor fi modernizate și alte străzi din Valea Orașului precum Vadu Cărăbuș, Olteniței, Leului, Spaniolă, Decebal, Vămii și Siretului.

gazetagalatiului.ro

• 1 month later...

Dezastru edilitar în Valea oraşului

Nu mai puţin de trei canalizări, toate descoperite, îşi cască gurile ameninţătoare pe străduţa Plevnei din Valea Oraşului. Zilele trecute, spun locuitorii zonei, un copil a căzut în canalizarea din mijlocul drumului. Din fericire, s-a ales doar cu o sperietură. Alte două canalizări au fost acoperite empiric, de locatari, cu bucăţi de lemn fixate cu bolovani. În capul străzii, o conductă iese din pământ şi se întinde cât e de lungă spre trotuarul străzii Săliştei. Lângă ea, sunt depozitate gunoaie. Cam aşa arăta ieri modernizarea unei străduţe care nu măsoară mai mult de 80 de paşi.

Alături de Vadu Cărăbuş, Olteniţei, Leului, Spaniolă, Decebal, Vămii, Siretului şi George Enescu, strada Plevnei face parte din proiectul "Modernizare străzi Valea Oraşului - etapa VI", derulat de Primăria municipiului Galaţi. Conform datelor oficiale, sunt ultimele nouă străduţe din această zonă vitregită a oraşului unde ajunge, în sfârşit, civilizaţia.

Potrivit autorităţilor, predarea amplasamentului a fost făcută pe data de 9 august 2018, valoarea contractului încheiat pentru executarea lucrărilor cu asocierea SC Dreams Riviera SRL - SC Romsit Construct SRL - SC Trans PEC SA este de 4.062.207 lei cu TVA, iar durata era de 12 luni.

În primăvară, aţi putut citi despre lucrările executate în cadrul acestei investiţii în articolul "Modernizare în bătaie de joc în Valea Oraşului. Borduri poziţionate şi repoziţionate pe strada cu două nume". Ieri, am revenit în Valea Oraşului, dar pe strada Plevnei, la sesizarea locuitorilor.

"La noi, la români, ce rezistă?"

"De cel puţin trei săptămâni stăm aşa! Cred că era înainte de primul tur al alegerilor când au lăsat canalizările aşa, fără capac. Acolo a căzut un copil. A avut noroc că era mai dolofănel şi a aterizat în picioare. L-a scos mamă-sa", ne-au povestit două locatare ale străzii.

"Când s-a deschis şantierul şi au început prima dată lucrările, constructorii au asigurat cât de cât strada, dar la noi, la români, ce rezistă? Nu vedeţi că şi gunoiul şi-l lasă în drum? Canalizările sunt făcute mai recent şi aşa le-au lăsat, deschise. Cred că sunt trei săptămâni de când au plecat constructorii. Că au venit, au lucrat două zile, au plecat iar, au mai revenit peste două săptămâni, au mai lucrat, au plecat şi tot aşa", îşi aminteşte o locatară a străzii.

Vecinul ei iese din curte şi priveşte neajutorat dintre cele două canalizări descoperite care îi flanchează, stânga-dreapta, poarta. În orice direcţie ar lua-o, ar trebui să fie atent să nu cadă în ele. Să-şi mai scoată maşina din curte nici nu se pune problema. Ştie deja că unul dintre vecini a nimerit cu roata autoturismului într-o canalizare fără capac şi nu vrea să rişte: "Dacă puteţi, spuneţi-le să vină să termine lucrarea, că se apropie iarna", ne roagă bărbatul.

"Pe astea două canalizări le-au acoperit oamenii", ne arată locuitorii improvizaţiile de capac: o bucată de pal, o şipcă, o bucată de lemn, fixate cu bolovani.

"Ne facem nevoile în stradă"

Se simte un miros greu şi oamenii îmi arată de ce. „Nu ştiu dacă e normal să ne facem nevoile în stradă. Ce vedeţi că se scurge prin ţeavă din curţile oamenilor în canalizare e evacuarea de la WC! Au lăsat canalizările deschise!", ne arată un locatar al străzii.

Bărbatul ne mai arată o anomalie. În dreptul imobilului ruinat care aparţine Primăriei, din Plevnei nr. 3, nu există canalizare. Iar dacă în locul ruinei devenite focar de infecţie se va amenaja vreodată dispensar, aşa cum s-ar fi dorit, ar trebui să se spargă strada! Oricum, locatarii zonei tratează imobilul cu la fel de mult "respect", depozitând gunoaiele în dreptul lui.

Revenind la modernizarea străzii Plevnei, am solicitat Primăriei Galaţi un punct de vedere privind stadiul lucrărilor, motivele pentru care canalizările sunt descoperite şi date privind termenul de execuţie. La solicitarea noastră, Biroul de presă al Primăriei municipiului Galaţi ne-a comunicat că pe strada Plevnei s-a introdus canalizarea şi s-au executat lucrările la racordurile de canalizare, acestea fiind asigurate cu capace OSB, care ulterior au fost furate. "Primăria a atenţionat constructorul şi în cel mai scurt timp canalizările vor fi asigurate din nou. Contractul are ca termen de finalizare data de 31.12.2019", ne-a comunicat Biroul de presă.

viata-libera.ro

• 2 weeks later...

Dezastru edilitar supraimpozitat de aleşii locali

Gălăţenii care au proprietăţi pe nouă străzi vor plăti, din 2020, impozite şi taxe mai mari, deoarece, prin decizia aleşilor locali, au fost încadraţi în zone de impozitare superioare. Partea proastă pentru mulţi dintre ei este că autorităţile se grăbesc să le ia banii, dar în acest moment lucrările de modernizare care au justificat modificarea zonelor de impozitare sunt departe de a fi finalizate. Din contră! Unii oameni locuiesc într-un adevărat dezastru edilitar.

În Valea Oraşului, strada Plevnei este, în continuare, în plin şantier. Din cele trei canalizări descoperite, despre care scriam pe 21 noiembrie, una singură are acum capac! În schimb, bucata de PFL cu care locatarii străzii astupaseră o altă canalizare a cedat şi s-a rupt. În fiecare din capetele străzii, câte o conductă iese din pământ şi se întinde cât e de lungă, pe unde poate. Noroiul este la putere şi aici, ca şi pe străduţa vecină, Vamei.

Dezastru am găsit şi pe strada Leului, şi pe strada Spaniolă, tot din Valea Oraşului, unde lucrările de modernizare sunt eparte de finalizare. Iar la faţa locului n-am întâlnit nici urmă de muncitor sau materiale de construcţii, deşi autorităţile declară că termenul de finalizare este 31 decembrie 2019.

Ceva s-a schimbat, totuşi! Prin Hotărârea Consiliului Local nr. 523 din 21 noiembrie 2019 - chiar în ziua în care publicam articolul despre modul cum "evoluează" modernizarea pe strada Plevnei - aleşii locali au aprobat modificarea zonelor de impozitare pentru 2020.

Astfel, strada Plevnei a fost trecută din categoria C de impozitare în zona superioară - B, cu taxe şi impozite mai mari. De asemenea, au ajuns din zona C în zona B străzile Siretului, Spaniolă, Vamei, Vadul Cărăbuş, Leului, Olteniţa şi Bravilor.

Strada Cerealelor a trecut din B în zona A de impozitare, dar măcar aici lucrările de modernizare sunt finalizate, nu ca în Valea Oraşului!

În schimb, strada Smîrdan a fost trecută din zona A în zona B de impozitare, pe tronsonul cuprins între numerele 21 şi 29.

viata-libera.ro

În urma unui articol din ”Viaţa liberă”, se modifică iar zonele de impozitare

Articolul „Dezastru edilitar supraimpozitat de aleşii locali/ Lucrările nu sunt finalizate, dar dările cresc”, publicat în ediţia de miercuri, 4 decembrie 2019, a ziarului „Viaţa liberă”, a determinat modificarea unei hotărâri de Consiliu Local aprobată luna trecută. Este vorba despre hotărârea care delimitează zonele de impozitare. Concret, străzile din Valea Oraşului ale căror lucrări de modernizare sunt departe de a se fi încheiat, ba din contră, par abandonate, se reîntorc în zona de impozitare C, acolo unde erau înainte ca aleşii să decidă că merită să urce în zona B.

Pe ordinea de zi a şedinţei ordinare a Consiliului Local de joi, 12 decembrie, se află un proiect de modificare a delimitării zonelor de impozitare. Sunt vizate tocmai străduţele din Valea Oraşului, Plevnei, Spaniolă, Olteniţa, Vamei, Siretului, Leului şi Vadul Cărăbuş, care, prin Hotărârea Consiliului Local nr. 523 din 21 noiembrie 2019 erau încadrate din zona C în zona de impozitare B!

„Partea proastă pentru mulţi dintre ei este că autorităţile se grăbesc să le ia banii gălăţenilor care au proprietăţi pe aceste străzi, dar în acest moment lucrările de modernizare care justifică modificarea zonelor de impozitare sunt departe de a fi finalizate. Din contră! Oamenii locuiesc într-un adevărat dezastru edilitar”, scriam în ediţia de miercuri, 4 decembrie a ziarului „Viaţa liberă”. Ei bine, articolul nostru nu a trecut neobservat.
Proiectul de hotărâre inclus pe ordinea de zi a şedinţei de joi, 12 decembrie, a Consiliului Local propune revenirea acestor străduţe în zona de impozitare C, în care se aflau înainte de a beneficia de aşa-zisa modernizare.

Ce s-a întâmplat

Conform documentelor care însoţesc proiectul de hotărâre, chiar în ziua apariţiei articolului nostru, Instituţia Arhitect Şef a transmis o adresă către Direcţia Dezvoltare, Infrastructură şi Lucrări Publice, Serviciul Investiţii: „Având în vedere (…) articolul «Dezastru edilitar supraimpozitat de aleşii locali» publicat în ziarul „Viaţa liberă” din 4 decembrie 2019, vă rugăm să ne transmiteţi punctul de vedere. Faţă de această situaţie considerăm că în cazul în care cele relatate în articol sunt reale este necesară rectificarea HCL nr. 523/21.11.2019”, se arată în document.

„Vă comunicăm că municipiul Galaţi are în programul de investiţii obiectivul «Modernizarea străzi Valea Oraşului – etapa VI», în care sunt cuprinse lucrările pe străzile Plevnei, Spaniolă, Decebal (tronson Săliştei – George Enescu), Olteniţei, Vămii, Siretului, Leului, Vadu Cărăbuş, la această dată, în derulare. După finalizarea lucrărilor vor fi înaintate propunerile pentru zonare. Având în vedere datele prezentate vă rugăm să procedaţi la modificarea/revizuirea HCL 523/2019 privind zonarea teritoriului cu modificările şi completările ulterioare”, se arată în răspunsul Serviciului Investiţii, ajuns şi pe masa aleşilor.

Urmarea

Conform documentelor, Comisia pentru stabilirea zonelor de impozitare a terenurilor din municipiul Galaţi s-a întrunit pe 5 decembrie 2019 „pentru a clarifica propunerile de modificare ale delimitării zonelor de impozitare pentru anul fiscal 2020, adoptate prin HCL nr. 523 din 21 noiembrie 2019”.

„Din analiza propunerilor prezentate, considerăm oportun ca străzile Plevnei, Spaniolă, Olteniţa, Vamei, Siretului, Leului şi Vadul Cărăbuş să fie încadrate în zona de impozitare C, urmând ca, după finalizarea lucrărilor de modernizare, să se facă propuneri de încadrare într-o zonă superioară de impozitare”, se arată în procesul verbal al Comisiei.
Astfel, proiectul de hotărâre care va fi supus votului aleşilor prevede revenirea în zona de impozitare C a străzilor Vadul Cărăbuş, Leului, Olteniţa, Plevnei, Siretului, Spaniolă, Vamei. Rămâne de văzut ce vor decide aleşii.

Lucrările au încremenit

Cel mai probabil gălăţenii care au proprietăţi pe aceste străzi se vor bucura că nu vor fi nevoiţi, în 2020, să scoată mai mulţi bani din buzunar.
Dar cel mai mult şi-ar dori ca lucrările începute pe străzile pe care locuiesc să se finalizeze. Şi asta pentru că, în ciuda articolelor publicate de noi în ultima vreme, modernizarea pare că a încremenit. În cazul în care nu a fost cu totul abandonată.

viata-libera.ro

• 1 year later...

Lucrări începute de trei ani, tot neterminate

Modernizarea ultimelor nouă străduţe din Valea Oraşului a început în august 2018, când Primăria Galaţi a predat amplasamentul către constructor, dar nu s-a încheiat nici acum. Investiţia ar fi trebuit să fie realizată în 12 luni, numai că acest termen a tot fost prelungit cu câte un an. În ianuarie 2021, Primăria a atribuit un contract pentru actualizarea proiectului “Modernizare străzi Valea Oraşului – Etapa VI”. Motivul? Sunt necesare lucrări noi, iar noul termen de finalizare a investiţiei este decembrie 2021.

"Modernizare în bătaie de joc în Valea Oraşului", "Dezastru edilitar în Valea Oraşului", "Lucrările nu sunt finalizate, dar dările cresc", sunt doar câteva dintre numeroasele articole publicate în „Viaţa liberă” din aprilie 2019 încoace, de când relatăm modul în care se lucrează în această zonă vitregită a oraşului. Vorbim despre străduţele Vadu Cărăbuş, Olteniţei, Leului, Spaniolă, Decebal, Vămii, Siretului, George Enescu şi Plevnei, care fac parte din proiectul "Modernizare străzi Valea Oraşului - etapa VI", derulat de Primăria municipiului Galaţi.

În urmă cu un an, pe 23 ianuarie 2020, anunţam o adevărată „minune”: a fost pentru prima dată când am găsit muncitori şi utilaje lucrând pe strada Plevnei. Scriam atunci că noul termen de finalizare comunicat de Primărie este decembrie 2020, precizând că lucrările sunt executate de Asocierea Dreams Riviera - Romsit Construct - Trans P.E.C., iar valoarea este de 4.062.207 de lei cu TVA.

Ne aşteptam ca acum, în ianuarie, lucrările să fie măcar pe final, dacă nu încheiate deja! Am fost naivi! Am descoperit, în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice, că Primăria Galaţi a atribuit, în ianuarie 2021, un contract pentru „Servicii de actualizare proiect pentru obiectivul «Modernizare străzi Valea Oraşului – Etapa VI»”. Valoarea este de 95.000 de lei fără TVA, iar ofertant AC Ihidro. Curioşi să aflăm ce se întâmplă, am solicitat Primăriei informaţii privind situaţia lucrărilor din Valea Oraşului, motivele prelungirii lucrărilor şi ale actualizării proiectului de modernizare.

Ce s-a realizat până acum

La solicitarea noastră, Primăria ne-a comunicat că lucrările au început în anul 2018, iar până la această dată s-au executat următoarele: pe strada George Enescu – lucrări de suprastructură și curenți slabi; pe strada Plevnei lucrări de canalizare și terasamente; pe strada Olteniței – lucrări la rețeaua de apă, terasamente și, parțial, suprastructură. „În cadrul proiectului mai sunt de executat următoarele lucrări: înlocuire/introducere rețea apă pe străzile Spaniolă, Decebal, Vadu Cărăbuș, Vămii, Siretului, Leului; lucrări de realizare a branșamentelor de apă - canalizare până la limita de proprietate, reabilitare carosabil și trotuare. Lucrările au termen de finalizare în decembrie 2021”, a precizat municipalitatea.

Cine este de vină pentru prelungiri

Pentru că nu este deloc normal ca şantierul să se prelungească atât de mult, am întrebat care sunt motivele: slaba mobilizare a constructorului, scăpări sau neglijente în proiectare ori probleme apărute pe parcursul lucrărilor. „Este vorba despre noi lucrări apărute pe parcursul derulării celor inițiale, dar și ca urmare a unor solicitări venite din partea gălățenilor din zonă. Astfel, sunt necesare lucrări de canalizare, în funcție de diferențele apărute în teren. Prin urmare, nu se pot aplica sancțiuni. Precizăm astfel că motivul prelungirii este tocmai reproiectarea pentru execuția lucrărilor”, ne-a transmis administraţia locală.

De ce este nevoie de un nou proiectant

„Contractul cu SC Proiect SA, care mai era în derulare doar pentru asistența tehnică, s-a reziliat în temeiul acordului scris al ambelor părți, dată fiind urgența rezolvării problemelor pentru continuarea lucrărilor pe șantier. SC Proiect S.A nu s-a putut angaja pentru reproiectarea noilor solicitări (introducerea canalizării pe un tronson din strada Olteniței, prin proiectarea unei stații de pompare, deoarece altfel nu sunt cote de preluare a proprietăților, precum și alte soluții tehnice pe parcursul execuției)”, ne-a comunicat Primăria.

Rămâne de văzut ce alte surprize ar putea apărea în Valea Oraşului.

viata-libera.ro

• 4 weeks later...

Oameni ajunşi la capătul răbdării, prin glodul străzii Olteniţei

"Lucrări începute de trei ani, tot neterminate", articolul publicat la finele lunii trecute în "Viaţa liberă" despre modernizarea ultimelor nouă străduţe din Valea Oraşului nu a rămas fără reacţii din partea gălăţenilor care locuiesc în zonă. Astfel, un proprietar de pe strada Olteniţei ne-a transmis şi nouă sesizarea înregistrată la Primăria Galaţi.

Gălăţeanul le solicită autorităţilor efectuarea lucrărilor necesare astfel încât să se poată circula în condiţii optime: "În momentul de faţă, ca urmare a abandonării lucrărilor începute pe 3 ianuarie 2020, strada se află într-o stare deplorabilă. Ne este îngreunat accesul la locuinţă din cauza nămolului şi a gropilor pline de apă. Menţionez că am plătit impozit foarte mare, imobilul fiind evaluat în zona A de impozitare, dar zona nu poate fi încadrată nici la ultima literă din alfabet!", reclamă gălăţeanul, precizând că nu este singurul proprietar nemulţumit de starea acestei străzi. "Nu este posibil ca pentru o stradă de aproximativ 300 metri să aşteptăm mai mult de un an să se «modernizeze». Bănuiesc că a existat un proiect aprobat atunci când a fost demarată acţiunea. Strada era de 100 de ori mai bună înainte de începerea acestor lucrări", reclamă cetăţeanul.

Potrivit răspunsului oferit luna trecută de Primărie, pe parcursul derulării lucrărilor iniţiale s-a descoperit că vor fi necesare noi intervenţii, motiv pentru care s-a impus reproiectarea. Conform Biroului de Presă, proiectarea s-a încheiat şi urmează procedurile de transmitere către autorităţi. Vestea bună este că lucrările ar putea reîncepe în primăvară, într-o primă fază pe străzile Olteniţei şi Plevenei. Termenul de finalizare rămâne finalul anului.

viata-libera.ro

• 3 months later...

Străzi inundate în mai multe zone ale Galațiului

Precipitațiile abundente căzute în noaptea de joi spre vineri au dus la acumulări mari de apă pe majoritatea străzilor din oraș, inclusiv arterele importante transformându-se, pe alocuri, în imense lacuri. Strada Brăilei, în zona Spitalului Județean, zona blocului Privilege, în micro 19, la Liceul Dunărea, pe strada Oțelarilor, în Port ori în Micro 13 s-au înregistrat acumulări mari de apă, făcând dificilă circulația autovehiculelor, dar și a pietoinilor.

Canalizările nu au mai făcut față, mai cu seamă în Valea Orașului. ”Având în vedere că debitul Dunării este mare, apa acumulată în Valea Orașului se poate evacua doar prin pompare.

Cele trei pompe de la Stația de pompare 13 iunie funcționează la capacitate maximă, cu 5.000 de metri cubi/oră fiecare și s-a solicitat suplimentarea cu o motopompă de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență”, a informat Primăria Galați la primele ore ale dimineții de vineri. De intervenție de urgență a fost nevoie și la ieșirea din Galați spre DN 25, la Tirighina, unde carosabilul a fost inundat de șuvoaie care au adus aluviuni și puneau în pericol siguranța circulației.

Galațiul este vizat de ploi abundente până sâmbătă noapte. Un ciclon extratropical format în bazinul Marii Negre va aduce în zona noastră precipitații abundente. În județele Bacău, Galați, Vrancea, Brăila, Ialomița, Călărași, Buzău, Prahova și în zona de munte a județelor Dâmbovița, Argeș, Brașov și Covasna va ploua abundent și se vor acumula cantități de apă de 40-50 l/mp și izolat 60-80 l/mp.

viata-libera.ro

„În urma manifestării fenomenelor meteorologice periculoase la nivelul municipiului Galaţi, între orele 8.30 – 12.30, în dispeceratul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Galaţi au fost primite aproximativ 50 de apeluri prin Sistemul Unic 112, care sesizau producerea unor situaţii de urgenţă în Valea Oraşului, Cartier Barboşi, Bariera Traian, strada Olteniţei, strada Vezuviului şi strada Locomobilei. În perioada menţionată, la nivelul municipiului Galaţi au fost ploi însemnificate cantitativ, respectiv 34,5 l/mp, fiind inundate 15 străzi şi 27 de gospodării (curţi, grădini şi subsoluri).
Pentru gestionarea evenimentelor, echipajele din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă au acţionat pentru evacuarea apei cu 5 autospeciale, 3 motopompe transportabile şi o motopompă de mare capacitate, cu un debit de 1,3.mc/minut. În sprijinul pompierilor au venit şi echipele de la Apă Canal, care au pornit cele 3 pompe de la Staţia 11 Iunie, care deserveşte municipiul Galaţi, cu o capacitate totală de evacuare de aproximativ 15.000 mc/oră.
În urma intervenţiei, toate situaţiile semnalate prin apel la Numărul Unic de Urgenţă 112 au fost rezolvate operativ.
Prefectul judeţului Galaţi, domnul Gabriel Aurelian Panaitescu, a convocat, în regim de urgenţă, Grupul de Suport Tehnic la Inundaţii din cadrul Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă. În urma şedinţei, s-a stabilit activarea Centrului Judeţean pentru Coordonarea şi Conducerea Intervenţiei pentru perioada supusă avertizărilor meteorologice şi hidrologice de Cod Portocaliu (18.06.2021, ora 12.00 – 19.06.2021, ora 23.00) şi Galben (18.06.2021, ora 12.00 – 21.06.2021, ora 24.00), respectiv pornirea, în caz de necesitate, a staţiilor de desecare aflate în gestionarea ANIF Galaţi“, informează Prefectura Galaţi.

„Astăzi, 18.06.2021, în instalaţiile de medie tensiune aparţinând companiei Distribuţie Energie Electrică Romania - Sucursala Galaţi a avut loc un incident care a afectat zona Valea Oraşului din municipiul Galaţi. Incidentul a fost înregistrat în Punctul de Alimentare 2 Mihai Bravu la ora 09:57, iar la ora 12:39, în urma executării manevrelor de localizare a defectelor, echipele operative ale sucursalei din Galaţi au realimentat integral locurile de consum afectate. Au fost afectaţi consumatori din zona străzilor Ana Ipătescu, Portului, Dogăriei, Vadul Cărăbuş, Răsăritului, Al. Moruzzi, Farului, Tăuni, Daciei, Apollon, Dacului, Vasile Lupu, Elicei, Sindicatelor, Cantemir, Crişana, Ghecet, Măcin, Gloriei, Leului, Culturii, Spaniolă, Ghe. Triciu. Avaria a fost cauzată de condiţiile meteo deosebite - cod portocaliu de vânt şi ploi torenţiale“, transmite DEER - Sucursala Galaţi.

În Galați, acumulările de apă au produs avarii

Mai multe străzi din municipiul Galați au pierdut lupta cu ploaia puternică, curțile fiind distruse de inundații. Ghinionul s-a abătut peste străzile Olteniței, Vasile Lupu și Griviței, acolo unde canalizările nu au mai făcut față, apa ajungând chiar pana la genunchi, în anumite zone.

Pompierii au intervenit cu câte două autospeciale, motopompele fiind puse în funcțiune pentru a salva casele și gospodăriile expuse riscului. Primăria municipiului Galați informează că “din cauza debitului mare al Dunării, apa acumulată în Valea orașului nu poate fi deversată gravitațional și se evacuează doar prin pompare”.

Din nefericire, apa s-a acumulat și în cartierul Barboși, iar echipele de intervenție sunt în teren. Din cauza căderilor de tensiune, temporar se înregistrează și întreruperi în ceea ce privește furnizarea apei curente. Echipele de intervenție de la Apă Canal, Ecosal și Gospodărire Urbană acționează pentru evacuarea apei, cu sprijinul Inspectoratului pentru Situații de Urgență, iar echipele de intervenție sunt în teren.

viata-libera.ro

Gălățeancă prinsă sub dărâmăturile casei, după o alunecare de teren

O bătrână, în vârstă de 67 de ani, a fost prinsă sub dărâmăturile casei, pe strada Tunelului, din cauza surpării de teren. Femeia gătea în bucătăria de vară, iar tot ce a mai auzit înainte de dărâmarea bucătăriei a fost o bubuitură, posibilă urmare a unei acumulări de gaze. La fața locului au intervenit echipaje de la ISU și Serviciul Județean de Ambulanță Galați.

Femeia a fost salvată, însă a suferit un atac de panică și primește îngrijiri de la echipajul SAJ, refuzând transportul la spital. Pompierii încearcă să stabilească împrejurările exacte în care s-a produs incidentul.

viata-libera.ro

Zeci de curţi şi anexe gospodăreşti au fost inundate

Zeci de curţi, anexe gospodăreşti, subsoluri şi străzi au fost inundate, duminică, în cartierele Valea Oraşului şi Barboşi din municipiul Galaţi, în urma ploii torenţiale. Potrivit Biroului de presă al Primăriei municipiului Galaţi, numai între orele 5,00 şi 8,00, în municipiul Galaţi s-au înregistrat cantităţi importante de precipitaţii, din primele estimări acestea fiind cuprinse între 60 şi 80 l/mp, iar apa s-a acumulat astfel în mai multe zone din oraş. Cele trei pompe de la Staţia de pompare 13 iunie funcţionează la capacitate maximă, de 5.000 metri cubi/oră fiecare. Din cauza debitului mare al Dunării, apa acumulată în Valea Oraşului nu poate fi deversată gravitaţional şi se evacuează doar prin pompare. Apa s-a acumulat şi în cartierul Barboşi, iar echipele de intervenţie sunt în teren. Din cauza căderilor de tensiune, temporar se înregistrează şi întreruperi în ceea ce priveşte furnizarea apei curente. Echipele de intervenţie de la Apă Canal, Ecosal şi Gospodărire Urbană acţionează pentru evacuarea apei, cu sprijinul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă.

31 de gospodării din judeţul Galaţi au fost inundate

Un număr de 11 străzi şi 31 de gospodării din judeţul Galaţi au fost inundate, duminică, în urma fenomenelor meteorologice periculoase, informează Prefectura Galaţi. Potrivit sursei citate, din cauza manifestării fenomenelor meteorologice periculoase în judeţul Galaţi, între orele 5,00 şi 12,30, în dispeceratul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Galaţi au fost primite aproximativ 135 de apeluri prin Sistemul Unic 112 care sesizau producerea unor situaţii de urgenţă în mai multe zone.

În perioada menţionată, în municipiul Galaţi au fost ploi însemnate cantitativ, respectiv 34 l/mp, fiind inundate 10 străzi şi 20 de gospodării (curţi, grădini şi subsoluri) în Valea Oraşului şi 5 locuinţe din zona Barboşi.

Pentru gestionarea evenimentelor, echipajele din cadrul ISU au acţionat pentru evacuarea apei cu 3 autospeciale, 9 motopompe transportabile şi o motopompă de mare capacitate, cu un debit de 1,3 mc/minut, în Valea Oraşului. De asemenea, cele 3 pompe de la Staţia 11 Iunie, cu o capacitate totală de evacuare de aproximativ 15.000 mc/oră, rămân pornite până la evacuarea apei din toate zonele afectate.

Totodată, o stradă şi două gospodării din municipiul Tecuci au fost inundate, iar la Şendreni au fost afectate 4 gospodării (curţi şi grădini). Atât la Tecuci, cât şi la Şendreni, situaţiile semnalate au fost rezolvate operativ.

Din ordinul prefectului Gabriel Aurelian Panaitescu, Centrul Judeţean pentru Coordonarea şi Conducerea Intervenţiei rămâne activ. De asemenea, la nivelul ISU este activată Gruparea Operativă şi se menţine ridicată capacitatea operaţională, cu personal din tura liberă, pe toată perioada supusă avertizărilor meteorologice şi hidrologice de cod portocaliu (20 iunie, ora 10,00 - 21 iunie, ora 2,00) şi galben (21 iunie, ora 11,00 - 21 iunie, ora 22,00).

agerpres.ro

Prăpăd la Galaţi, după ploile torenţiale: zeci de locuinţe şi sute de curţi inundate

Instituţia Prefectului Judeţul Galaţi informează că în urma manifestării fenomenelor meteorologice periculoase din perioada 18 – 21 iunie 2021, la nivelul judeţului Galaţi au fost raportate situaţii de urgenţă în municipiul Galaţi, municipiul Tecuci, comuna Valea Mărului şi în satul Călmăţui (comuna Griviţa).

În urma apelurilor la Numărul Unic de Urgenţă 112, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Galaţi a acţionat, pentru gestionarea efectelor precipitaţiilor pe raza judeţului Galati, cu următoarele forţe şi mijloace: 50 militari, 10 motopompe, 1 motopompă de mare capacitate, 5 autospeciale de stingere şi 1 autospecială de descarcerare.

Astfel, militarii au intervenit pentru evacuarea apei din 20 de locuinţe de pe raza municipiului Galaţi şi din 164 de curţi şi grădini (154 din municipiul Galaţi, 6 din Valea Mărului, 3 din Călmăţui şi 1 din Tecuci). De asemenea, s-a intervenit pentru evacuarea apei de pe mai multe străzi din Galaţi, dar şi din parcarea unui supermarket şi dintr-un subsol din zona Portului. Aluviunile au afectat şi trei drumuri comunale, pe o distanţă de 9,8 km, din comuna Valea Mărului. Totodată, pompierii au intervenit şi pentru salvarea unei persoane suprinsă de prăbuşirea unei anexe gospodăreşti.

monitoruldegalati.ro

Peste 200 de apeluri prin care s-a cerut ajutor

Prefectura Galați a raportat în urmă cu câteva minute un prim bilanț al ultimelor ore. Peste 200 de apeluri au fost primite la 112 în decurs de o oră, prin care s-a cerut ajutor din zone inundate, cu copaci căzuți sau mașini avariate. Peste o sută de gospodării din oraș au fost afectate. Situația este critică și în județ, două sate neavând curent electric.

"În perioada menționată, la nivelul municipiului Galați au fost ploi însemnificate cantitativ, respectiv 79,6l/mp, fiind inundate peste 30 de străzi și 135 de gospodării. Totodată, o casă a fost avariată, iar alte șase case și un subsol au fost inundate.

Pentru gestionarea evenimentelor, echipajele din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență acționează pentru evacuarea apei cu șapte autospeciale, nouă motopompe transportabile și două motopompe de mare capacitate, cu un debit de 1,3.mc/minut.

De asemenea, cele trei pompe de la Stația 13 Iunie, cu o capacitate totală de evacuare de aproximativ 15.000 mc/oră, rămân pornite până la evacuarea apei din toate zonele afectate.

La 112 au fost raportate patru autoturisme avariate din cauza copacilor căzuți.

Două localități - Fântânele și Smârdan - sunt fără energie electrică, fiind afectați 1.850 de consumatori. Se intervine cu echipele de la Electrica.

Din ordinul prefectului județului Galați, Centrul Județean pentru Coordonarea și Conducerea Intervenției rămâne activ. De asemenea, la nivelul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Galați, este activată Gruparea Operativă și se menține ridicată capacitatea operațională, cu personal din tura liberă, pe toată perioada supusă avertizărilor meteorologice de Cod Portocaliu și Cod Roșu", se arată în comunicarea Prefecturii Galați.

viata-libera.ro