Jump to content

Sportul Studenţesc - Oţelul Galaţi 0-1

dcp100168

Recommended Posts

• 2 weeks later...

Preţul biletelor la Sportul Studenţesc - Oţelul Galaţi

Conducerea Sportului Studenţesc a stabilit preţul biletelor pentru partida cu Oţelul Galaţi, prima a sezonului 2010-2011 a Ligii I. Dacă până acum spectatorii din Regie vedeau gratis meciurile "Găştii Nebune", din acest an aceştia vor fi nevoiţi să scoată din buzunar minim 10 lei. Strategia clubului poate părea ciudată, dar, prin fixarea unui preţ apropiat de cel practicat de celelalte echipe bucureştene, se doreşte asigurarea unui climat civilizat în tribunele din Regie.

Astfel, pentru meciul cu oţelarii lui Dorinel Munteanu preţurile biletelor sunt următoarele:

10 RON - peluze

15 RON - tribuna II

20 RON - tribuna I

Acestea vor fi puse în vânzare la casele de bilete ale stadionului în ziua meciului (vineri), începând cu ora 12.30.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/pretul-biletelor-la-sportul-studentesc-otelul-galati-6668196

O să fie multă civilizaţie în tribune, că n-o să ai pe cine să înjuri :))

Munteanu: "Un rezultat bun în Regie înseamnă cel puţin un punct"

Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat că un rezultat bun ar însemna cel puţin un rezultat de egalitate în partida din deplasare cu formaţia Sportul Studenţesc, din prima etapă a Ligii I. "Avem prilejul vineri să arătăm că ne-am pregătit foarte bine în această pauză competiţională. Vreau să debutăm cu bine în noua ediţie de campionat , startul este important pentru moralul oricărei echipe. Un rezultat bun ar însemna să aducem cel un puţin un punct din Regie. Prietenia pe care o am cu Selymes va rămâne deoparte pentru 90 de minute. Glumind, pot spune că plec cu un avantaj faţă de el, jucam amândoi pe banda stângă, dar eu eram mijlocaş şi el fundaş", a spus Munteanu, care a mai afirmat că nu consideră un avantaj faptul că joacă în prima etapă cu o echipă nou-promovată.

Din lotul formaţiei gălăţene lipsesc Liviu Antal şi John Ibeh, ambii accidentaţi.

Partida dintre Sportul Studenţesc şi Oţelul Galaţi, contând pentru prima etapă a Ligii I, se va disputa vineri, de la ora 16.30.

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/munteanu-un-rezultat-bun-in-regie-inseamna-cel-putin-un-punct-199445.html

Avancronica meciului Sportul Studentesc Bucuresti - Otelul Galati

Tibor Selymes a declarat că este foarte important pentru gruparea bucureşeteană să debuteze în noul sezon al Ligii I cu o victorie, deoarece jucătorii pe care îi pregăteşte sunt unii de moral: "Este foarte important să începem cu dreptul, pentru că Sportul este o echipă de moral. Un egal în meciul cu Oţelul ar reprezenta un eşec pentru mine, deoarece jucăm acasă şi este important pentru noi să ne câştigăm meciurile de pe teren propriu, pentru a putea sta liniştiţi. Obiectivul nostru este să câştigăm meci de meci, să ne pregătim serios pentru fiecare partidă, iar apoi vom vorbi şi despre un obiectiv mai îndrăzneţ", a spus Selymes.

Echipa probabilă: V.Niculescu - Ciupe, Cioranu, Ghinga, Cheţan - Irimia, Cruceru, Nae, D.Varga - Curelea, Ferfelea; Antrenor: Tibor Selymes; Accidentat: T.Bălan; Rezerve: Viciu, Farmache, Patrichi, Nicola, Postolache, Dobre

Sportul Studentesc a revenit in prima liga dupa o pauza de patru ani. La sfarsitul sezonului 2005-2006, desi au terminat pe locul patru in clasament, fiind la un pas de cupa UEFA, "alb-negrii" au fost retrogradati in liga secunda de FRF pentru ca nu si-au platit datoriile la timp. Atunci a fost o nedreptate pentru ca, daca vroia, Mircea Sandu ar fi putut trece cu vederea intarzierea de cateva zile a primirii banilor, insa acesta avea o datorie morala fata de Valentin Condescu care l-a ajutat sa obtina voturile pentru presedintia FRF. Obiectivul "studentilor" in acest sezon este de a se mentine in prima liga pentru ca e greu de crezut ca, fara nici o investitie ar mai avea sansa de a ajunge in topul clasamentului. Ar fi important ca echipa di Regie sa debuteze cu o victorie pentru ca i-ar ajuta moral pe tinerii jucatori si mai ales ca in etapa viitoare va juca in Stefan cel Mare cu Dinamo.

Antrenorul Dorinel Munteanu a declarat că formaţia sa are ca obiectiv pentru noul sezon competiţional să acumuleze mai multe puncte decât în precedentul campionat.

Echipa probabilă: Grahovac - Râpă, Sg.Costin, Sârghi, Sălăgeanu - G.Paraschiv, Giurgiu, Neagu, Ochiroşii - Pena, Borbely; Antrenor: Dorinel Munteanu; Accidentaţi: L.Antal, Ibeh; Rezerve: Abraham, Cojoc, Perendija, Viglianti, Petean, Iorga , S.Ilie, Elek

Meci de X

Sport 365 va recomanda: În ultimele 5 meciuri disputate în Regie (perioada 1997-2005), Sportul s-a impus de 4 ori (2-1 în 2001-02, 2-0 în 2002-03, 3-2 în 2004-05, 4-0 în 2005-06), pierzand un meci (0-1, 1997-98). De atunci insa au trecut multi ani si faptul ca Sportul a castigat ultimele patru meciuri cu galatenii e de acum istorie. Stadionul din Regie nu are nocturna astfel ca meciul se va disputa la ora 15:30 la o temperatura peste 30 grade ceea ce e in avantajul gazdelor, care au jucatori mult mai tineri si sunt obisnuiti cu meciuri matinale in liga a doua in sezonul trecut. Echipa lui Selymes este printre cele mai tinere din liga intai astfel ca nu are experienta meciurilor de prima liga, unde maine, multi jucatori isi vor face debutul. Oaspetii au un lot mai experimentat, joaca impreuna de un an de zile, este mai omogen, insa vor trebui sa abordeze meciul cu atentie maxima, pentru ca Sportul e o echipa imprevizibila. Sportul - Otelul este in mod normal meci de X.

Sportul Studenţesc Bucureşti - Oţelul Galaţi

23.07.2010, Bucureşti, Stadium: "Regie", ora: 16:30, live GSP TV

Arbitru: Marius Avram (Bucureşti)

Palmares: 28 10 5 13 35-44

Primul meci: 1-0 la Galaţi, în 12 octombrie 1986

Scor maxim: 0-4 la Galaţi (1997) şi 4-0 în Regie (2005)

Ultima victorie a Oţelului în Regie: 1-0 la 29 noiembrie 1997

Ultimul meci jucat în Regie: 4-0 la 1 octombrie 2005.

http://www.sport365.ro/Avancronica_meciului_Sportul_Studentesc_Bucuresti_Otelul_Galati-n122878.html

Sportul Studenţesc - Oţelul Galaţi 0-1

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, vineri, în deplasare, scor 1-0 (1-0), echipa nou-promovată Sportul Studenţesc, în primul joc al ediţiei de campionat 2010-2011.

Golul a fost marcat în minutul 4, când Costin a trimis, din propria jumătate, o pasă lungă verticală pentru Iorga, acesta a evitat ofsaidul şi a şutat puternic sub bară.

Sportul Studenţesc: 33. Viciu - 15. Ciupe (29. Farmache '69), 24. Patriche, 5. Lung, 4. Cazan - 30. Irimia - 22. Postolache, 19. Cruceru, 20. Varga (11. Gheorghe '80) - 10. Ferfelea (8. Nae '55), 9. Curelea. Antrenor: Tibor Selymeş.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 16. Sîrghi, 18. Sg. Costin, 23. Sălăgeanu - 29. Giurgiu, 26. Neagu - 7. Iorga (5. Petean '90+2), 10. Paraschiv, 11. Ochiroşii (14. Ilie '61) - 27. Pena (19. Elek '72). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Farmache '74 / Ochiroşii '13, Sălăgeanu '45, Sîrghi '47.

Arbitri: Marius Avram (central) - Mircea Orbuleţ, Iulian Radu (asistenţi) - Andrei Chivulete (rezervă). Observator: Dan Petrescu.

La meci au asistat circa 800 de spectatori, printre care şi aproximativ 30 de suporteri ai formaţiei oaspete. În pauză, în jur de 50 de persoane care doreau să intre în stadion au rămas la porţile de acces, deoarece clubul gazdă a anunţat că nu mai vinde bilete, motivând că stocul a fost epuizat. "Am tipărit un anumit număr de bilete pentru acest meci şi nu le-am mai suplimentat", a explicat, la pauză, directorul de marketing al grupării Sportul Studenţesc, Cristian Gheorghe.

http://www.mediafax.ro/sport/sportul-studentesc-otelul-galati-scor-0-1-in-primul-meci-al-editiei-2010-2011-a-ligii-i-6692256/

Munteanu: "N-am vorbit cu Selymes înainte de meci, fiindcă se interpretează prea mult!"

Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, vineri, că a ezitat să discute, înainte de meci, cu prietenul şi omologul său din tabăra adversă, Tibor Selymes, pentru că se interpretează prea mult. "Am avut emoţii înainte de prima etapă, având în vedere că am venit după o perioadă destul de lungă de pauză. Am avut în faţă un adversar incomod şi mă bucur pentru cele trei puncte câştigate pe merit. Victoria este incontestabilă. Sunt prieten cu Selymes, dar am ezitat să vorbesc cu el înainte de joc, pentru că în România se interpretează mult. M-am bucurat că a debutat în Liga I, dar cred că şi-a dat seama că este altceva faţă de Liga a II-a. Sper să rămână în prima ligă, pentru că merită", a spus Munteanu.

Stan: "Nu pot spune că am fost formidabili"

Directorul general al clubului Oţelul, Marius Stan, a spus că meciul a fost o pedeapsă inumană pentru jucători, din cauza căldurii: "Pe o căldură ca asta este greu să respiri. Să mai şi alergi este o pedeapsă inumană pentru jucători. La ora meciului cred că erau 45 de grade la nivelul solului. Cred că se impune ca toate echipele din Liga I să aibă nocturnă, pentru că s-a schimbat clima şi la noi. Chiar dacă am jucat cu o nou-promovată, nu pot spune că am fost formidabili, dar măcar au rămas cele trei puncte".

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/dorinel-n-am-vorbit-cu-selymes-inainte-de-meci-fiindca-se-interpreteaza-prea-mult-6693076

Selymes: "Se vede că am stat 4 ani în B"

Antrenorul Tibor Selymes a declarat, vineri, că echipa sa merita cel puţin un rezultat de egalitate în primul meci al sezonului, cu Oţelul Galaţi, şi că în această partidă s-a văzut că formaţia bucureşteană a evoluat în ultimii patru ani în liga a doua. "Din păcate, s-a văzut că echipa noastră a stat patru ani în Liga a II-a. Am fost foarte timoraţi, dar meritam cel puţin un egal. În afară de curaj, am fost peste Oţelul la toate capitolele. Oţelul este o echipă bună, anul trecut a fost aproape de un loc în Liga Europa. Dacă eram mai curajoşi, puteam obţine cel puţin un punct", a spus Selymes.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/selymes-am-fost-peste-otelul-la-toate-capitolele-dar-se-vede-ca-am-stat-4-ani-in-b-6692996

Şiman: "Jucătorilor le-au lipsit cam multe! Constat o realitate!"

Patronul echipei Sportul Studenţesc, Vasile Şiman, a declarat, vineri, la finalul partidei cu Oţelul Galaţi, că nu este dezamăgit de înfrângerea suferită pe teren propriu şi a precizat că jucătorilor le-au lipsit multe lucruri astăzi. "Se întâmplă la fotbal să pierzi. Nu e grea lupta pentru supravieţuire, dar când nu joci, nu poţi să câştigi meciul. Nu cred că jucătorii au avut emoţii. Jucătorilor le-au lipsit cam multe azi, ca să avem ce să discutăm. Constat doar o realitate, nu este nicio dezamăgire", a spus Şiman.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/siman-jucatorilor-le-au-lipsit-cam-multe-constat-o-realitate-6693996

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.