Jump to content

Este amnistia fiscală o soluţie pentru România?

dcp100168

Recommended Posts

Este amnistia fiscală o soluţie pentru România?

Anul trecut, guvernul italian a luat o decizie care a generat o gramada de discutii – a promis “iertarea de pacate” celor care isi repatriaza averile ascunse in strainatate. Practic, italienii erau invitati sa transfere in tara banii ascunsi prin Elvetia, Luxemburg sau alte tari cu un sistem fiscal prietenos, si sa plateasa drept impozit un procent intre 5 si 7% din sumele repatriate. In schimb, nimeni nu ii intreba cum au facut banii respectivi. Aceasta masura a determinat repatrierea a 104.5 mld euro sau echivalentul a 6.9% din PIB-ul Italiei, impozitele incasate de stat ridicandu-se la 5.6 mld euro.

Operatiunea a fost considerata un succes, astfel ca ideea unei masuri similare a ajuns si in Romania. Cat de oportuna este insa amnistia fiscala in cazul nostru?

Pentru inceput, trebuie sa vedem despre ce sume este vorba. Oficial, romanii detin in bancile din strainatate intre 4 si 5 mld euro, detalii aici. Acestia sunt bani declarati.

Intrebarea este cati bani nedeclarati sunt ascunsi in paradisurile fiscale. Conform unor cifre vehiculate in media, doar in Elvetia exista peste 10 miliarde euro, astfel ca suma totala poate ajunge si la 20 de miliarde. Cifra mentionata anterior poate parea mare, insa daca luam in considerare faptul ca de 20 de ani in Romania se fura din toate pozitiile, se trag tepe si se invart bani negrii, lucrurile capata o alta perspectiva.

Teoretic, prin impozitatea cu 5-10% a acestor sume, statul roman poate castiga in jurul a 1-2 mld euro, insa pentru ca acest sistem sa functioneze, ar trebui ca infractorii sa tremure la gandul ca bratul lung al justititiei din Romania ii va ajunge oriunde. Or, asa ceva nu se intampla.

Sa presupunem ca, in schimbul unui impozit de X%, statul roman decide sa nu ii intrebe de sanatate pe cei care isi aduc banii in tara. Ce motive ar avea aceste persoane sa isi declare averile, in conditiile in care stiu ca daca nu se conformeaza, nu au ce sa pateasca? De ce sa plateasca X%, cand pot sa nu plateasca nimic?

Bineinteles, vor exista persoane care vor prefera albirea (unei parti a) averilor in acest mod, insa grosul fondurilor vor ramane acolo unde sunt acum.

Pe de alta parte, exista si o problema de moralitate – daca cei care au furat sunt iertati si pastreaza 90% din ce au furat, inseamna ca cei care au lucrat cinstit au fost fraieri.

Stiu ca nu este foarte “corect” ceea ce spun acum, dar in loc ca autoritatile romane sa ii ierte pe cei care au furat, nu ar fi mai bine sa “investesteasca” 1-2-3 milioane de euro in cumpararea unor informatii despre cei care ascund banii?

Asa au procedat si alte tari, in frunte cu Germania. Numai ca, procedand astfel, nu stii ce cumperi. Poate unii dintre cei care incheie afacerea vor cumpara informatii care se refera la ei insisi….

http://khris.ro/index.php/07/2010/este-amnistia-fiscala-o-solutie-pentru-a-aduce-mai-multi-bani-la-buget/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Khrisro+%28khris.ro%29

Ce părere aveţi? Mie mi-e că la noi o soluţie de genul ăsta nu va aduce niciun ban la buget...

bineinteles ca nu vor aduce bani la buget. la noi nu e ca in italia. cand te-au prins bancherii cu bani in bancile lor atunci sa te tii bine: comision de administrare, comision de retragere, comision de lichidare cont, comision de....., comision de....., etc.... "Victima" (fraier) scrie pe fruntea ta.

o situatie identica a fost cu introducerea taxei de 5 lei la telefonia fixa de la RDS, care telefonie a fost gratuita candva (ma refer la abonament). sa-mi spuneti si mie cati dintre voi, cei care nu prea foloseati telefonia fixa, ati fost la casieriile RDS sa reziliati abonamentul dupa ce s-a scumpit?

la fel si cu amnistia, adica vino tu cu banii la noi ca te iertam un pic, apoi stim noi sa te jumulim, statul pe de-o parte, bancile pe alta parte.

Pai e prosti astia care au dat deja spaga atunci cand au furat sa mai bage iarasi un parandarat???

Ce s-a furat la noi s-a furat cu o larga si minunata complicitate a celor care conduceau, la diferite nivele, orice in tara asta.

Daca la italieni e ceva mai complicat cum au facut aia banii, la noi e mult mai simplu: grosul s-a furat de la stat avand aranjamentele cu cei de la conducerea stattului.

Parerea mea e ca nu se va intampla nimic.

Si, ca sa fiu necredincios pana la capat: banii astia vor ajunge la... ghici cine? Eterna gasca ca a devalizat Romania, sub diverse coloraturi sau initiale. Deci, cel mult va fi o noua redistribuire a unei parti din averea furata pana acum.

bineinteles ca nu vor aduce bani la buget. la noi nu e ca in italia. cand te-au prins bancherii cu bani in bancile lor atunci sa te tii bine: comision de administrare, comision de retragere, comision de lichidare cont, comision de....., comision de....., etc.... "Victima" (fraier) scrie pe fruntea ta.

o situatie identica a fost cu introducerea taxei de 5 lei la telefonia fixa de la RDS, care telefonie a fost gratuita candva (ma refer la abonament). sa-mi spuneti si mie cati dintre voi, cei care nu prea foloseati telefonia fixa, ati fost la casieriile RDS sa reziliati abonamentul dupa ce s-a scumpit?

la fel si cu amnistia, adica vino tu cu banii la noi ca te iertam un pic, apoi stim noi sa te jumulim, statul pe de-o parte, bancile pe alta parte.

Cat credeai ca va mai fi gratis acest serviciu?? Este normal sa platesti, pentru ca orice serviciu prestat are anumite costuri. Nu mi se pare nejustificata taxa, atat timp cat ai libertatea de a alege. Eu de exemplu folosesc toate serviciile oferite de Rds si sunt multumit de ele. Cine nu doreste aceasta taxa, sau i se pare nejustificata poate rezilia contractul cu furnizorul de servicii si gata se poate duce la Romtelecom, UPC sa vezi acolo preturi si calitate (indeosebi la UPC).

eu nu am zis ca e nejustificata taxa. si nici nu pun la indoiala calitatea serviciilor (desi candva am avut motive). doar metoda de agatare a clientului (fraierului dupa cum am mai spus) este josnica. daca specificau de la bun inceput "primul an gratuit apoi 5 lei /luna" oare cati abonati de telefonie fixa aveau acum?

Edited by mambo

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.