Jump to content

CSU Metal - volei feminin

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Katarina Barun: Visez să joc la Olimpiadă!

In Italia, Katarina Barun, a jucat mai intai la Bergamo, si apoi la Chieri, demonstrand ca este o jucatoare ce poate sa devina foarte puternica. Metal Galati este echipa la care va evolua in urmatorul sezon.

Katarina Barun

Inaltime: 194 cm

Data nasterii: 1.12.1983

Locul nasterii: Zagreb

Echipa de club: CSU Metal Galati

Cand si unde ai inceput sa joci volei?

Am inceput la Zagabria, pe cand aveam 14 ani. un antrenor m-a luat la un turneu scolar, iar apoi am continuat sa joc volei.

Care este cea mai frumoasa amintire ca jucatoare?

Cu siguranta atunci cand am castigat Liga Campionilor cu Bergamo. Chiar daca nu am jucat in finala, eram foarte fericita, oricum ajutasem echipa in faza grupelor, si era prima mea medalie de aur.

Ce parere ai despre campionatul rusesc? Ai accepta sa joci in Rusia?

Campionatul rusesc a devenit foarte puternic, deoarece foarte multe jucatoare valoroase evolueaza acolo. Daca as primi o oferta, ma gandesc ca as putea accepta.

A juca in echipa nationala este o obligatie sau o onoare?

Nu este usor sa evoluezi la nationala dupa ce ai un sezon dificil. Dar sa joc in nationala tarii mele este o onoare, deoarece reprezint Croatia.

Ai sa sustii vreo echipa la Olimpiada?

Echipa mea favorita este Italia, pentru ca joaca un volei bun dar si pentru ca majoritatea fetelos sunt de la Bergamo, le doresc tot binele.

Ai luat parte la competitii de volei pe plaja?

Am jucat acum 4-5 ani, dar doar de placere.

Sa fii stangace este un avantaj sau un dezavantaj?

Cred ca poate fi doar un avantaj, niciodata un dezavantaj. Deoarece nu sunt foarte multe jucatoare de mana stanga.

Ai vreo problema datorita faptului ca esti inalta?

Singurele mele probleme sunt sa imi gasesc incaltaminte si haine.

In afara de volei, care este hobby-ul tau?

Imi place sa-mi petrec timpul alaturi de prietenii si iubitul meu pe coasta Croatiei. In rest, nu am un hobby deosebit.

Care e cel mai mare vis al tau?

Cel mai mare vis este sa joc cu nationala mea la Olimpiada.

http://www.sport365.ro/Katarina_Barun_V ... 63440.html

• 3 weeks later...

CSU Metal îşi reia pregătirile

După o binemeritată vacanţă, care a urmat unui sezon încărcat (ne revenim în special la jucătoarele din Serbia, care au activat pe mai multe planuri), voleibalistele CSU Metal îşi reiau, astăzi, pregătirile. Dublă campioană şi câştigătoare a două Cupe, echipa noastră va începe pregătirile sub îndrumarea antrenorului secund Nenad Djurovici, urmând ca peste o săptămână să ajungă la Galaţi şi un al doilea secund - sârbul Branko Kovacevici. Acesta îl va înlocui pe Paul Bogdan, plecat în Capitală pentru a antrena echipa Rapid.

În ceea ce îl priveşte pe Zoran Terzici, acesta se află deja la Beijing, cu selecţionata Serbiei - participantă în premieră la Jocurile Olimpice. Din lot fac parte şi trei jucătoare care în sezonul viitor vor evolua sub culorile clubului patronat de Corneliu Mangalea. Este vorba despre Ivana Djerisilo Stankovici, Sanja Malagurski - legitimate în această vară - plus Brizitka Molnar, care are deja două sezoane sub culorile CSU Metal.

În afara celor trei voleibaliste plecate la Olimpiadă, din lot mai fac parte - "noutăţile" Alida Marcovici (de la rivala Dinamo Bucureşti), croata Katarina Barun, bulgăroaica Maria Filipova, belgianca Frauke Dirickx, precum şi mai vechile noastre cunoştinţe Alina Albu, Adriana Dumitru, Alexandra Trică, Daiana Mureşan, Nneka Onyejekwe, Sabina Miclea şi Mayvelis Martinez. Au plecat de la Galaţi Maja Ognjenovici, Diana Neaga (la Dinamo), Ioana Pristavu (la Constanţa), moldoveanca Tatiana Liulenova, precum şi Dragana Marinkovici şi Ivana Ostojici.

http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=25931

Alida Marcovici a lasat Dinamo pentru campioana Romaniei

Echipa de volei feminin CSU Metal si-a luat un centru cu experienta in Europa. Fosta jucatoare a echipei Dinamo Bucuresti, Alida Marcovici a evoluat in toate cupele europene, cu exceptia Ligii Campionilor. La ora actuala jucatoarea in varsta de 35 de ani este considerata unul dintre cei mai buni centri de pe continent.

Principalul motiv pentru care fosta jucatoare a lui Dinamo a ales sa vina la Galati il reprezinta faptul ca CSU Metal va evolua in acest an in Indesit Champions League. „Am ales sa vin la Galati, in primul rand pentru ca voi putea in Champions League, pana acum n-am avut aceasta ocazie. Sper sa castig si campionatul si Cupa cu noua mea echipa”, ne-a declarat ultima achizitie din tabara formatiei galatene. Despartirea de Dinamo a fost grea, insa a meritat. Alida isi va bifa alaturi de CSU Metal, prima prezenta in cea mai buna competitie europeana de volei feminin. „A fost greu ca dupa atatia ani sa ma despart de Dinamo, dar am preferat sa vin la o echipa mai buna atat timp cat inca mai pot sa fac fata unei pregatiri la un nivel ridicat”, a mai precizat ex-dinamovista. Alida a fost incantata de primirea de care a avut parte la Galati. „Imi place foarte mult noul meu colectiv, mi se pare extraordinar, am fost primit foarte bine si consider ca impreuna putem face lucruri frumoase atat in campionatul intern cat si in Europa”, a concluzionat cea mai noua dintre „metaliste”, care in sezonul trecut ne-a facut multe zile fripte. Marcovici a semnat cu formatia galateana un contract pe o perioada de un an, cu posibilitatea de prelungire.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... articol=10

Lotul Serbiei la Jocurile Olimpice

Team manager: Darko Djurickovici

Antrenor principal: Zoran Terzici - CSU Metal Galati

Antrenor secund: Nebojsa Protici

1. Jelena NIKOLICI - 26 / 1,94 / 75 / VC Takefuji Bamboo

2. Jovana BRAKOCEVICI - 20 / 1,96 / 77 / Zoppas Conegliano

3. Ivana DJERISILO-Stankovici - 25 / 1,85 / 72 / CSU Metal Galati, ex-VBC Volero Zürich

5. Natasa KRSMANOVICI - 23 / 1,86 / 70 / VBC Volero Zürich

7. Brizitka MOLNAR - 23 / 1,82 / 66 / CSU Metal Galati

9. Jovana VESOVICI - 21 / 1,82 / 68 / Jedinstvo Uzice

10. Maja OGNJENOVICI - 24 / 1,83 / 68 / ex-CSU Metal Galati

11. Vesna CITAKOVICI © - 29 / 1,87 / 75 / Eczacibasi

13. Maja SIMANICI - 28 / 1,80 / 70 / ZOK Rijeka

15. Sanja MALAGURSKI - 18 / 1,91 / 77 / CSU Metal Galati, ex-HIT Nova Gorica

17. Stefana VELJKOVICI - 18 / 1,90 / 76 / Postar 064 Belgrad

18. Suzana CEBICI (L) - 23 / 1,67 / 60 / Jedinstvo Uzice

Meciurile Serbiei în grupele Olimpiadei

Serbia - Kazahstan 3-1 (25-21, 25-17, 23-25, 25-21)

Serbia: Nikolici 20, Krsmanovici 6, Brakocevici 20, Djerisilo 7, Citakovici 11, Ognjenovici 6 - Cebici (L); Vesovici 4, Malagurski, Veljkovici.

Algeria - Serbia 0-3 (14-25, 13-25, 13-25)

Serbia: Djerisilo 13, Citakovici 9, Ognjenovici 6, Nikolici 7, Krsmanovici 9,Brakocevici 11 - Cebici (L); Molnar, Vesovici 3, Veljkovici 1

Serbia - Brazilia 0-3 (15-25, 13-25, 23-25)

Serbia: Nikolici 14, Krsmanovici 3, Brakocevici 7, Djerisilo 7, Citakovici 3, Ognjenovici 2 - Cebici (L); Vesovici 3, Malagurski, Veljkovici 3

Serbia - Italia 0-3 (23-25, 20-25, 19-25)

Serbia: Brakocevici 12, Djerisilo 8, Citakovici 3, Ognjenovici 3, Nikolici 11, Krsmanovici 7 - Cebici (L); Malagurski

Rusia - Serbia 3-0 (25-21, 25-16, 25-20)

Serbia: Citakovici 3, Ognjenovici 2, Nikolici 13, Veljkovici 6, Brakocevici 16, Djerisilo 1 - Cebici (L); Krsmanovici, Vesovici 7, Malagurski

Clasament grupa B

1. BRAZILIA - 10 5 0 377-226 1,668 15:0 MAX

2. ITALIA - 9 4 1 372-315 1,181 12:4 3,000

3. RUSIA - 8 3 2 353-312 1,131 10:6 1,667

4. SERBIA - 7 2 3 343-349 0,983 6:10 0,600

5. Kazakhstan - 6 1 4 323-404 0,800 4:13 0,308

6. Algeria - 5 0 5 230-392 0,587 1:15 0,067

În sferturi, Serbia va întâlni Cuba

"Legiunea" sârbă de la CSU Metal a părăsit Olimpiada, după ce a pierdut în sferturi:

Cuba - Serbia 3-0 (26-24, 25-19, 26-24)

Serbia: Ognjenovici 4, Nikolici 15, Veljkovici 3, Brakocevici 16, Djerisilo 6, Citakovici 5 - Cebici (L); Krsmanovici 2, Molnar

• 2 weeks later...

Trei galatence, la Balcaniada de volei junioare

La Tuzla (Bosnia-Hertegovina) s-au incheiat sambata intrecerile Campionatelor Balcanice de volei pentru junioare, cu participarea a 9 tari, printre ele fiind si Romania. In grupa preliminara B, Romania s-a clasat pe locul 2, cu 3 puncte (setaveraj 4:4), dupa Bulgaria – 3 pct (5:4) si inaintea Turciei – 3 pct (4:5). Romania a pierdut cu 1-3 (16-25, 25-22, 19-25, 23-25) partida contra Bulgariei si a invins cu 3-1 (13-25, 25-19, 25-18, 28-26) nationala Turciei. Intr-un alt joc, Turcia a castigat cu 3-2 (25-13, 22-25, 25-19, 17-25, 15-12) in fata Bulgariei. In turneul pentru locurile 5-8, Romania a invins cu 3-0 (25-13, 25-15, 25-16) Muntenegru, iar pentru locurile 5-6, nationala de junioare a tarii noastre s-a impus cu 3-1 (16-25, 25-21, 25-13, 25-18) in fata Greciei.

Celelalte finale de clasament s-au incheiat cu urmatoarele rezultate: Turcia – Muntenegru 3-0 (25-9, 25-15, 25-15) - pentru locurile 7-8; Bosnia-Hertegovina – Republica Moldova 3-0 (25-15, 25-17, 25-11) - pentru locurile 3-4 si Serbia – Bulgaria 3-0 (25-17, 26-24, 25-20) - pentru locurile 1-2. Clasamentul final al competitiei s-a prezentat astfel: 1. Serbia; 2. Bulgaria; 3. Bosnia-Hertegovina; 4. Republica Moldova (reprezentata de echipa Speranta Chisinau); 5. ROMANIA; 6. Grecia; 7. Turcia; 8. Muntenegru; 9. FYR Macedonia.

Lotul Romaniei a fost urmatorul: Ioana Baciu (nascuta in anul 1990, are in prezent o inaltime de 1.83 metri, provine de la echipa CSU Targu Mures), Mihaela Irimia (1990/1.78 m/ CSU Metal Galati), Adela Raduca (1990/1.81 m/CSM Bucuresti), Adriana Valcu (1991/1.81 m/ Volei 2004 Constanta), Lidia Dancu (1990/1.75 m/CSS Sibiu), Andra Cucu (1990/1.88 m/CSS Targu Mures), Flavia Judea (1991/1.88 m/LPS Bihorul Oradea), Sabina Miclea Grigoruta (1990/1.84 m/CSU Metal Galati), Bianca Cazacu (1990/1.80 m/Pro Volei Cluj), Anamaria Melu (1990/1.85 m/CSU Targu Mures), Daiana Muresan (1990/1.87 m/CSU Metal Galati), Carmen Mateas (1991/1.88 m/CSU Targu Mures). Antrenorul lotului tricolor a fost Dan Lazarescu.

http://www.sport365.ro/Romania_locul_5_ ... 68830.html

Bugete-record pentru 2009

Sezonul competiţional 2008-2009 va începe pe 27 septembrie. Campionatul feminin de volei pare mai disputat ca oricând, asta şi pentru că echipele s-au întărit în perioada de pauză. Campioana Metal Galaţi, care ne va reprezenta în Champions League, şi-a adus în lot câteva jucătoare care pot fi în sextetul de bază al oricărei grupări puternice din Europa. Mai mult, clubul din Moldova a anunţat un buget de aproximativ 1,2 milioane de euro, ceea ce înseamnă enorm pentru o formaţie din ţara noastră. O altă candidată la titlu este Dinamo Bucureşti, echipa din Capitală anunţând prin vocea managerului Marian Ştefan o investiţie de un milion de euro pentru actuala ediţie de campionat.

Dinamo şi Metal aşteaptă decizia Alidei Marcovici. Marcovici, una dintre cele mai bune voleibaliste din Europa pe postul de centru, a declarat că este tentată să mai evolueze încă un an, însă ar prefera să prindă meciuri de Liga Campionilor.

Duelul dintre Bucureşti şi Galaţi pare să fie arbitrat de Ştiinţa Bacău, acolo unde Florian Grapă, fostul antrenor al echipei naţionale, a reuşit să aibă mereu rezultate. Rapid Bucureşti, Penicilina Iaşi şi Unic Piatra Neamţ şi-au anunţat şi ele intenţia de a prinde podiumul, astfel că rezultatele - surpriză ar putea apărea oricând.

http://www.adevarul.ro/articole/bugete- ... 009/368706

CSU Metal, de la 1 la 18

Voleibalistele de la Metal si-au ales, pentru noul sezon, numerele de pe echipamentul de joc. n funcție de preferințe sau superstiții, jucătoarele s-au hotărât în privinţa numerelor cu care vor evolua în teren. Mai jos se poate observa numarul de pe echipament, numele sportivelor si numele imprimat pe tricouri.

1 Katarina Barun - BARUN

2 Daiana Muresan - MURESAN

3 Ivana Djerisilo - DJERISILO

4 Brizitka Molnar - BIKE

5 Nneka Onyejekwe - NNEKA

6 Frauke Diricks - DIRICKX

7 Alexandra Trica - TRICA

11 Alina Albu - ALBU

12 Mariya Filipova - MARIYA

13 Sabina Miclea - SABINA

14 Sanja Malagurski - SANJA

15 Mayvelis Martinez - MAY

17 Adriana Dumitru - DUMITRU

18 Alida Marcovici - MARCOVICI

Programul meciurilor

4-6.11.2008

Muszynianka Fakro Muszyna - CSU Metal Galati

VakifBank Istanbul - Volley Bergamo

11-13.11.2008

Volley Bergamo - Muszynianka Fakro Muszyna

CSU Metal Galati - VakifBank Istanbul

9-11.12.2008

Muszynianka Fakro Muszyna - VakifBank Istanbul

CSU Metal Galati - Volley Bergamo

16-18.12.2008

Volley Bergamo - CSU Metal Galati

VakifBank Istanbul - Muszynianka Fakro Muszyna

13-15.01.2009

VakifBank Istanbul - CSU Metal Galati

Muszynianka Fakro Muszyna - Volley Bergamo

20.01.2009

Volley Bergamo - VakifBank Istanbul

CSU Metal Galati - Muszynianka Fakro Muszyna

S-au stabilit si datele exacte de disputare ale partidelor pe care le va juca reprezentanta nostra:

06.11: Fakro Muszynianka Muszyna- CSU Metal Galati

12.11: CSU Metal Galati - VakifBank Günes Istanbul

10.12: CSU Metal Galati - Foppapedretti Bergamo

16.12: Foppapedretti Bergamo - CSU Metal Galati

14.01: VakifBank Günes Istanbul - CSU Metal Galati

20.01: CSU Metal Galati - Fakro Muszynianka Muszyna

In aceste zile, voleibalistele de la CSU Metal Galati se afla intr-un stagiu de pregatire, in Serbia. Sportivele antrenate de Branko Kovacevici iau parte si la Memorialul "Iva Vujosevic". Echipa galateana a reusit sa se impuna, scor 3-1 (25-18, 24-26, 25-13, 25-18), in confruntarea cu sarboaicele de la Klek. Antrenorul secund Kovacevici a inceput meciul cu urmatorul sextet: Dirickx, Martinez, Dumitru, Marcovici, Muresan, Nneka – Filipova (libero).

In meciul al doilea, Metal Galati - Dinamo Azotata 3-2 (25-23, 22-25, 25-19, 24-26, 15-3). In finala, 3-0 cu sarboaicele de la Radnicki Nis Petrol, iar CSU Metal Galati a castigat Memorialul "Iva Vujosevici".

CSU Metal Galati a castigat Memorialul "Iva Vujosevici"

Formatia galateana CSU Metal a reusit sa isi adjudece trofeul pus in joc la Memorialul "Iva Vujosevici". Ajunse in finala competitiei din Serbia, sportivele din Galati au dispus de Radnicki Nis Petrol, scor 3-0 (25-18, 25-16, 25-16). Adversara nu a pus mari probleme echipei pregatite de Branko Kovacevici, acest lucru permitand antrenorului sa ruleze intreg lotul avut la dispozitie. Dupa meciul final, organizatorii au decis sa-i acorde jucatoarei Frauke Dirickx - titlul de cea mai buna coordonatoare. Lotul echipei Metal din turneul sarb: Frauke Dirickx, Mayvelis Martinez, Adriana Dumitru, Alida Marcovici, Daiana Muresan, Nneka Onyejekwe, Maryia Filipova, Sabina Miclea, Alexandra Trica si Alina Albu.

http://www.sport365.ro/CSU_Metal_Galati ... 70506.html

"Cupa Ardealul"

In perioada 18-22 septembrie, la Tg. Mures, se va desfasura un puternic turneu amical - dotat cu trofeul "Cupa Ardealul". La aceasta competitie vor lua parte sase formatii si se va juca in sistem "fiecare cu fiecare". Echipele participante: CSU Metal Galati, CSV Tomis Constanta, CSU Gaz Tg. Mures (echipa gazda), Unic Piatra Neamt, Dinamo Pancevo si Radnicki Belgrad, ultimele doua din Serbia.

http://www.sport365.ro/Volei_feminin_Cu ... 70760.html

Vis împlinit pentru Daiana Mureşan

Metal Galaţi este dominată de internaţionalele sârbe, însă campioana României a propulsat şi câteva talente autohtone. Daiana Mureşan este unul dintre ele. Pentru voleibalista născută pe 6 iulie 1990, la Timişoara, ultimii ani au fost cu adevărat senzaţionali. Inclusă în lotul lui CSU Metal Galaţi, Daiana Mureşan a contribuit la realizarea eventului, campionat - Cupa României, atât în 2007, cât şi anul acesta. „N-am fost titulară, însă antrenorul Zoran Terzic m-a introdus mai mereu pe teren şi-i sunt recunoscătoare pentru asta“, ne-a mărturisit tânăra care, pe postul de trăgător fals, e la concurenţă cu moldoveanca Tatiana Liulenova şi cu croata Katarina Barun. „Este foarte bine că suntem mai multe jucătoare pe post. Vin meciurile din Liga Campionilor, unde adversarele sunt de calibru. Nu mă sperie concurenţa. Am de la cine învăţa“, crede Daiana.

Promovată în naţionala de senioare

Succesele de pe plan intern, precum şi cele din recentul turneu din Serbia, o fac pe tânăra jucătoare să privească cu multă încredere viitorul formaţiei sale. De altfel, ea este optimistă de felul ei, iar cei care au văzut-o jucând au observat, probabil, că obişnuieşte deseori să zâmbească. Are şi motive. După evoluţiile din campionat, timişoreanca a fost promovată în naţionala de seniori şi căpitanul selecţionatei de junioare. Şi cum în vară şi-a serbat şi majoratul, părinţii i-au oferit drept cadou o vacanţă în Italia. „Am fost şapte zile la Florenţa, Follonica şi Pisa. Visam să ajung în Italia şi Spania. În Italia am fost în vacanţă, iar în Spania am ajuns cu naţionala de senioare“. Vacanţa a trecut, iar acum Daiana Mureşan şi cole­gele ei se pregătesc pentru ediţia de campionat care va debuta pe 27 septembrie, în aceste zile Metal Galaţi participând la turneul de la Tg. Mureş.

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/vo ... an-3205781

Dinamo Pancevo a câştigat Cupa Ardealul

Turneul amical disputat la Tg. Mures a fost adjudecat de formatia sarba Dinamo Pancevo. CSU Metal Galati s-a clasat pe locul doi, iar CSV Tomis Constanta a incheiat competitia pe pozitia a treia. Dinamo Pancevo a reusit sa castige trofeul pus in joc, obtinand cinci victorii, din tot atatea posibile.

Rezultate galatencelor: CSU Metal Galati - Radniciki Belgrad 3-0, CSU Metal Galati - Dinamo Pancevo 2-3, CSU Metal Galati - CSV Tomis Constanta 3-2, CSU Metal Galati - CSU Gaz Tg. Mures 3-0, CSU Metal Galati - Unic Piatra Neamt 3-0.

Katarina Barun (Metal Galati) a fost desemnata cea mai buna tragatoare de la acest turneu.

A inceput campionatul ;)

CSM Lugoj - CSU Metal Galati 0-3 (17-25, 18-25, 23-25)

Primele doua seturi au fost castigate lejer de formatia campioana, ultimul fiind ceva mai strans. Asta si datorita faptului ca Branko Kovacevic le-a introdus in teren, pe mai tinerele jucatoare, Daiana Muresan, Sabina Miclea si Alexandra Trica. CSU Metal a inceput partida cu urmatorul sextet: Frauke Dirickx, Alina Albu, Adriana Dumitru, Katarina Barun, Nneka Onyejekwe, Mayvelis Martinez si Mariya Filipova - libero.

Surpriza etapei, Stiinta Bacau - Dinamo 3-0!

Campioana României la volei feminin şi-a prezentat lotul

Echipa CSU Metal Galaţi, campioana României la volei feminin, şi-a prezentat, luni, lotul pentru noul sezon în care obiectivele sunt câştigarea titlului şi a Cupei, dar şi calificarea din faza grupelor Ligii Campionilor. Noile achiziţii ale formaţiei gălăţene sunt Alida Marcovici, de la Dinamo Bucureşti, două jucătoare componente ale echipei naţionale a Serbiei, Ivana Djerisilo şi Sanja Malagurski, ridicătoarea belgiană Frauke Dirickx şi croata Katarina Barun. Aceasta din urmă are în palmares câştigarea Ligii Campionilor în 2007 cu Volley Bergamo, echipa italiană fiind una dintre adversarele gălăţencelor în grupa C. Celelalte două formaţii din grupă sunt Fakro Muszyna (Polonia) şi VakifBank Gunes Istanbul (Turcia). "Prin aceste şase transferuri sperăm să facem faţă în Liga Campionilor, vrem să trecem măcar de grupe deşi am nimerit cu cei mai puternici adversari posibili. Bugetul nostru este unul decent, dar mult sub cel al adversarelor din grupa C. Am înţeles că Bergamo mizează pe zece milioane de euro, cei din Instabul cam pe cinci milioane, iar polonezele pe trei milioane euro. Cu toate acestea sperăm să avem o prezenţă cel puţin onorabilă", a declarat finanţatorul echipei gălăţene, Corneliu Mangalea.

CSU Metal Galaţi îşi va disputa partidele din Liga Campionilor în sala Rapid din Bucureşti, deoarece nu s-a găsit nicio altă sală care să îndeplinească cerinţele obligatorii ale forului continental. "În ţară poate doar Sala Polivalentă din Bucureşti să fi fost la standardele impuse, dar aici nu am găsit loc liber. Nici cea de la Rapid nu este chiar în regulă, putem juca doar cu anumite derogări, dar chiar şi aşa ne asumăm riscul unor amenzi", a adăugat Mangalea. Din lotul cu care s-a câştigat eventul în sezonul precedent nu mai fac parte Maja Ognjenovici, Ivana Ostojici, Dragana Marinkovici, Tatiana Liulenova şi Diana Neaga.

Fotografia oficială a echipei CSU Metal Galaţi, pentru sezonul 2008-2009

2_946d800af372b123c2d18aa2b65fe277_thumb

Numerele de pe tricourile jucatoarelor:

1 Katarina Barun

2 Daiana Muresan

3 Ivana Djerisilo

4 Brizitka Molnar

5 Nneka Onyejekwe

6 Frauke Diricks

7 Alexandra Trica

11 Alina Albu

12 Mariya Filipova

13 Sabina Miclea

14 Sanja Malagurski

15 Mayvelis Martinez

17 Adriana Dumitru

18 Alida Marcovici

„Terzici este cel mai bun antrenor din România”

Alida Marcovici a declarat pentru „Adevărul Sporturi” că nu se va retrage încă din activitate. Transferată în această vară la campioana Metal Galaţi, jucătoarea consideră că nu mai poate prinde un con-tract în străinătate din cauza vârstei, 36 de ani

Chiar dacă Bergamo are un buget de aproape 10 milioane de euro, Alida Marcovici crede că Metal poate învinge gruparea italiană

Adevărul: - Ai revenit asupra deciziei de a te retrage pentru un an în Champions League?

Alida Marcovici: - Eu nu am spus niciodată că vreau să renunţ la volei. Presa m-a înţeles greşit. Am afirmat că mă voi retrage de la echipa naţională, atât.

- Ce înseamnă încă un an în voleiul de performanţă?

- Pentru mine, foarte mult. Mi-am dorit să evoluez mereu în Liga Campionilor şi acum am această şansă cu Metal Galaţi.

- Avem o grupă foarte dificilă, însă sunt sigură că potem să ne calificăm.

- Aveţi adversare foarte valoroase: Muszyna, din Polonia, Bergamo, din Italia, şi Vakifbank, din Turcia.

- Aşa este. Sunt grupări cu nume în Europa şi ne va fi foarte greu în acest sezon, însă eu cred în calificare, cum am mai spus. Normal, la echipa din Polonia joacă foarte multe voleibaliste din naţionala lor, la Bergamo sunt jucătoare de clasă, iar turcoaicele pot oricând să câştige pe orice teren.

- Este Metal un fel de victimă în această grupă?

- Nu. Au venit la Galaţi sportive de top, care au experienţă de Champions League, aşa că le va fi foarte greu şi adversarelor noastre. Eu zic că putem învinge acasă.

- Ce părere ai de tehnicianul sârb Zoran Terzici?

- Nu am făcut foarte multe antrenamente până acum cu el, dar îmi place pentru că lucrează foarte mult pe stilul nou, cu pregătire fizică, şedinţe tehnico-tactice şi tot ceea ce are nevoie o echipă pentru jocuri.

- Este Zoran Terzici cel mai bun antrenor din România?

- Da, cu siguranţă. A calificat şi naţionala Serbiei la Jocurile Olimpice şi asta spune multe.

- Fostul selecţioner, Florin Grapă, a declarat că nu-şi poate explica cum de ai renunţat la Dinamo. Cum comentezi acest lucru?

- Am făcut-o doar pentru Liga Campionilor. Cu naţionala nu am avut şansa să ajung la Olimpiadă, aşa că am ales varianta de a evolua pentru Metal în cea mai puternică întrecere din Europa.

- Crezi că sezonul viitor ai putea prinde un contract în străinătate?

- Va fi foarte greu. (Râde) Cine credeţi că mă mai ia pe mine acum, la 36 de ani? Mi-aş dori, dar nu cred că va fi posibil.

http://www.adevarul.ro/rss/articol/terz ... mania.html

CSU Metal ‑ al treilea 3-0 consecutiv

Trei etape au trecut din actuala ediţie a Diviziei A1, feminin. Şi, deocamdată, CSU Metal Galaţi nu a întâmpinat nicio rezistenţă! Este campionatul unul modest, din punct de vedere valoric, ori fetele noastre sunt prea puternice. După cum se derulează lucrurile, credem că ambele variante sunt valabile. Sâmbăta aceasta, elevele lui Zoran Terzici s‑au deplasat la Mioveni, pentru meciul cu formaţia locală Dacia. Ca şi în primele două partide din acest sezon, şi de aceasta gălăţencele s‑au impus la un scor clar: 3‑0 (20, 14, 21). Învingătoarele au jucat în formula: Sabina Miclea, Alida Marcovici, Ivana Djerisilo, Mayvelis Martinez, Alina Albu, Katarina Barun - Mariya Filipova (libero). Au mai intrat în joc Daiana Mureşan şi Nneka Onyejekwe.

În etapa viitoare, echipa noastră va juca, pe teren propriu, cu Unic Piatra Neamţ.

Valoroasa voleibalistă Alida Marcovici a lăsat Capitala pentru Galaţi

Actualul lot al dublei campioane naţionale de volei, CSU Metal Galaţi, include un grup de jucătoare de mare valoare - în majoritate componente ale loturilor naţionale ale ţărilor din care provin. Una dintre acestea este şi fosta dinamovistă Carmen Alida Cioroianu-Marcovici, care a avut amabilitatea să dialogheze cu noi pe teme sportive şi nu numai.

- Alida, ai lăsat Capitala şi ai ajuns la Galaţi. Care au fost argumentele convingătoare?

- Argumente au fost mai multe. În primul rând, dl Mangalea (n.n. - preşedintele şi patronul clubului) m-a dorit de multă vreme la echipă, însă nu am putut onora... invitaţia, pentru că Clubul Dinamo s-a împotrivit. Acum m-am aflat la final de contract şi am hotărât să ajung în oraşul dumneavoastră.

Alte două argumente au fost acelea că la Galaţi se doreşte marea performanţă, aici având şi prilejul să joc, în premieră, în Liga Campionilor.

- Cum a fost primită o dinamovistă în fieful adversarelor?

- Surprinzător de bine. Faptul că odată cu mine la Galaţi au ajuns şi alte jucătoare, acomodarea a fost mult mai uşoară. De altfel, cu jucătoarele mai vechi ale actualului club mă cunoşteam de mai multă vreme, iar acest lucru mi-a fost de ajutor.

- Faptul că CSU Metal are jucătoare din şase ţări sunt şi probleme cu omogenizarea. Mai ales că trei dintre jucătoare (n.n. cele trei sârboaice prezente la Olimpiadă şi Cupa Mondială) au ajuns foarte târziu la lot.

- În orice condiţii omogenizarea este o problemă de timp. Nucleul de 11 jucătoare a participat la zeci de antrenamente şi jocuri de verificare (plus cele "în familie"), ceea ce a contribuit într-o bună măsură la realizarea acestui deziderat. De o bucată de vreme ne-am adunat toate fetele, a venit şi dl Terzici, iar pregătirile se desfăşoară la cel mai înalt nivel. Sunt sigură că până la meciurile din Liga Campionilor, care vor debuta peste trei săptămâni, totul va fi pus la punct.

- Apropo de Ligă. S-a tot spus că aparţinem unei grupe dificile, cu jucătoare de valoare. Care este părerea căpitanului echipei gălăţene?

- La acest nivel nu cred că sunt grupe grele, foarte grele sau uşoare. Aici ajung numai echipe valoroase, aşa că va trebui să facem totul pentru a obţine o performanţă care să ne onoreze. Că sunt italience, turcoaice sau poloneze, toate adversarele vor încerca să ne pună probleme. Aşa că noi nu avem altă cale, decât să ne comportăm la înălţimea partenerelor de întrecere.

- Spune-ne câteva cuvinte şi despre competiţia internă.

- Campionatul a parcurs deja trei etape, în care ne-am impus la zero în fiecare dintre meciuri. Consider că în acest sezon adversarele principale la titlu - pe care noi vrem să-l cucerim pentru a treia oară consecutiv, la care să se adauge şi Cupa - rămân aceleaşi echipe ca şi în sezoanele trecute - Ştiinţa Bacău şi Dinamo. Am înţeles că şi Tomis Constanţa s-a întărit. Orice ar fi, noi trebuie să câştigăm totul!

- Mai sunt obligaţii şi la echipa naţională, unde va trebui să fii prezentă.

- Da. Am anunţat - aşa, ­într-o doară - că vreau să renunţ la Naţională, şi mi s-a spus răspicat că trebuie să fiu acolo! Prima acţiune la acest lot va avea loc tocmai la mijlocul anului viitor, când se vor desfăşura calificările pentru Campionatul Mondial. Până atunci, însă, avem treabă serioasă la club - campionat, Cupă şi în special meciurile din Ligă.

- Câteva vorbe pentru cititorii noştri despre Alida din afara terenului de volei...

- M-am născut la Suceava, unde am avut şi prima legitimare ca sportivă. Cursurile liceului le-am "parcurs" la Suceava şi Bucureşti, iar doi ani în urmă am absolvit Institutul de Educaţie Fizică şi Sport din Bacău. Sunt căsătorită de opt ani, cu Gino Marcovici - fost baschetbalist, cu care m-am cunoscut la Craiova. Amândoi avem calificare de profesor de educaţie fizică, amândurora ne place sportul!

- Doamnă Alida, în numele cititorilor noştri îţi mulţumim foarte mult şi îţi dorim numai succese pe toate planurile!

Carte de vizită

CARMEN ALIDA CIOROIANU-MARCOVICI este una dintre jucătoarele reprezentative ale primului eşalon de volei. Evoluează pe postul de trăgătoare principală, post pe care a cunoscut atâtea şi atâtea succese sportive de-a lungul carierei sale. Este jucătoare de bază la echipa naţională de două decenii, iar în ultimii cinci ani este căpitanul acestei selecţionate. A fost prezentă la numeroase competiţii de anvergură: şase Campionate Europene, două Campionate Mondiale, Campionatul Mondial Universitar (SUA - 1993, unde România a cucerit medaliile de aur) şi alte competiţii organizate în Europa, la nivel de cluburi sau selecţionate naţionale.

Iată şi "traseul" parcurs de Alida la echipele de club. A deprins a.b.c-ul sportului cu mingea peste plasă la Suceava (unde s-a născut, cu 35 de ani în urmă). Din 1988 a ajuns la Dinamo, în 1991 - 1994 - la Universitatea Craiova - apoi patru ani la RATB. A urmat o perioadă de două sezoane la Rapid şi alte două în Portugalia, la Boavista Porto, unde a câştigat Cupa şi Supercupa acestei ţări, şi a devenit vicecampioană naţională. A urmat încă un sezon la RATB, apoi două sezoane şi jumătate în Grecia (cea mai bună performanţă - locul al treilea), iar în 2006 a revenit acasă. A jucat un sezon la Rapid, iar ultimele două (2006-2008) la Dinamo. Din vara acestui an a îmbrăcat tricoul dublei campioane en-titre - CSU Metal Galaţi.

În competiţiile naţionale a cucerit de şase ori titlul de campioană şi tot de atâtea ori Cupa. Este o jucătoare valoroasă, de mare experienţă, care mai are multe de spus în voleiul românesc. Cu Galaţiul a semnat un contract pentru un an de zile.

http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=27575

Share

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.