Jump to content

Oţelul - FC Braşov 1-0

dcp100168

Recommended Posts

Mincă: "Mergem la Galaţi să batem"

Portarul titlular de la FC Braşov, Mihai Mincă, a declarat că vrea toate punctele din disputa de duminică, din deplasare, cu Oţelul Galaţi. "Îmi pare rău că nu am reuşit să câştigăm meciul cu Unirea, însă atâta am putut în acest joc. Ştiam că va fi un meci dificil, pentru că au jucători valoroşi. Noi ne dorim la fiecare meci să câştigăm, dar mai sunt momente când nu se poate acest lucru. Mergem la Galaţi să obţinem toate cele trei puncte, însă vom vedea pe teren dacă vom şi putea. Important este să acumulăm cât mai multe puncte", a spus Mihai Mincă.

Goalkeeper-ul a fost completat de colegul său, atacantul Cătălin Dedu: "Noi speram să câştigăm meciul cu Unirea Urziceni. Nu au fost cu nimic mai presus decât noi, însă acesta este fotbalul şi a trebuit să ne mulţumim cu un punct din acest joc. Ne trebuie mai multă concentrare în faţa portii. Intrăm pe teren determinaţi, însă nu avem şansă la finalizare. Noi ştim ce avem de făcut, dar ne lipseşte ceva... Poate ar trebui să mergem şi pe la biserică, poate aşa spargem ghinionul. Vom întâlni la Galaţi o echipă organizată, care a început foarte bine campionatul. Au un antrenor bun, dar noi mergem să câştigăm".

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/minca-mergem-la-galati-sa-batem-7040900

Trei absenţe în lotul Oţelului

Mijlocaşii Gabriel Nicu Giurgiu şi Răzvan Iulian Ochiroşii vor rata cel puţin partida cu FC Braşov, din etapa a VI-a a Ligii I, din cauza accidentărilor suferite în partida cu CFM Universitatea Cluj, din runda precedentă. Giurgiu are entorsă de gleznă şi va sta departe de antrenamente timp de aproximativ zece zile, iar Ochiroşii va trebui să se recupereze după o entorsă de genunchi.

Marius Stan (director general FC Oţelul): "Din păcate, eşecul de la Alba Iulia, 1-2 cu U Cluj, ne-a costat prea mult. Pe lângă pierderea celor trei puncte, ne lipsesc trei oameni importanţi la următorul meci, pentru că şi suspendarea lui Borbely este o problemă."

http://www.otelul-galati.ro/stiri.php?id=2639

Bilete la Oţelul - Braşov

Preţurile biletelor pentru meciul de duminică, FC Oţelul Galaţi - FC Braşov, din etapa a VI-a a Ligii I: Tribuna I - 20 lei, Tribuna a II-a - 15 lei, Peluze - 10 lei, Tribuna Zero - 50 de lei.

Biletele se vor comercializa duminică, 29 august, între orele 9.00 - 19.00 (inclusiv în pauza meciului), la casele de bilete din jurul stadionului "Oţelul". Tichetele pentru Tribuna Zero sunt disponibile la Clubul ArcelorMittal din Ţiglina I.

http://www.otelul-galati.ro/stiri.php?id=2644&page=1

Munteanu: Aştept o altă atitudine de la jucătorii mei la meciul cu FC Braşov

Antrenorul Dorinel Munteanu a declarat, vineri, că se aşteaptă ca jucătorii formaţiei Oţelul Galaţi să aibă o altă atitudine la meciul cu FC Braşov, faţă de cea de la partida pierdută, etapa precedentă, cu Universitatea Cluj, transmite corespondentul MEDIAFAX. "Va fi foarte greu să câştigăm în faţa Braşovului. Va fi foarte greu, aşa cum a fost şi la celelalte jocuri de până acum. Braşovul, în ciuda faptului că a pierdut câţiva jucători faţă de sezonul trecut, a început foarte bine campionatul. Îmi doresc de la jucătorii mei o cu totul altă atitudine faţă de cea de la Cluj, din etapa precedentă", a declarat antrenorul Dorinel Munteanu.

Tehnicianul Oţelului nu îi va putea folosi duminică pe Giurgiu şi Ochiroşii, ambii accidentaţi, dar nici pe Borbely, suspendat. "Din păcate avem trei indisponibilităţi. Fiecare jucător primeşte o şansă, a venit momentul ca cei care vor intra să profite de această şansă. Sper ca ei să aibă o evoluţie care să ajute echipa, de asta fac parte din lotul nostru", a spus Munteanu.

Avancronica partidei Oţelul Galaţi - FC Braşov

Avancronica partidei Oţelul Galaţi - FC Braşov, care se va disputa, duminică, de la ora 18.00, pe stadionul "Oţelul", în cadrul etapei a VI-a a Ligii I.

Oţelul Galaţi, echipa probabilă: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 16. Sîrghi, 18. Costin, 14. S. Ilie - 37. Viglianti, 26. Neagu - 8. Antal, 30. Paraschiv, 23. Sălăgeanu - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu. Rezerve: 22. Abraham, 20. Cojoc, 30. Perendija, 7. Iorga, 5. Petean, 9. Buş, 19. Elek. Absenţi: Giurgiu, Ochiroşii (accidentaţi), Borbely (suspendat).

FC Braşov, echipa probabilă: 32. Mincă - 20. Voicu, 15. Oros, 21. A. Rusu, 12. Cr. Ionescu - 7. Chipciu, 18. Cristescu, 10. Ilyeş, 14. Bădoi - 23. V. Badea, 9. Hadnagy. Antrenor: Daniel Isăilă. Rezerve: 13. Kajcsa, 17. Dedu, 55.L. Dumitru, 8. Mateiu, 26. Williams, 6. Majernik, 11. Martinovici. Absenţi: Năstăsie (accidentat).

Oţelul Galaţi - FC Braşov, duminică, ora 18.00, Gsp TV

Arbitri: Alexandru Tudor - Bogdan Velicu, Andrei Constantinescu - Daniel Decă.

Observatori: Florin Chivulete, Ştefan Stana.

Palmares: 34 17 5 12 41-40

Primul meci: 1-4, la Braşov, în 2 noiembrie 1986.

Singura victorie a echipei FC Braşov la Galaţi: 2-0, în 25 aprilie 2003.

Ultimul meci disputat la Galaţi: 1-1, în 2 octombrie 2009.

Avancronica meciului Otelul Galati - FC Brasov

Pentru meciul cu FC Braşov, Dorinel Munteanu nu va putea miza pe trei titulari din partida cu Universitatea Cluj, de la Alba-Iulia. Mijlocaşii Gabriel Giurgiu şi Răzvan Ochiroşii sunt accidentaţi, în timp ce atacantul Csaba Borbely a fost suspendat o etapă în urma eliminării suferite săptămâna trecută. Giurgiu şi Ochiroşii ar putea rata şi deplasarea de la Vaslui, ei suferind câte o entorsă: primul la gleznă, iar celălalt la genunchi!

Echipa probabilă: Grahovac - Râpă, Sârghi, Sg.Costin, Sălăgeanu - L.Antal, Viglianti, Neagu, S.Ilie - G.Paraschiv, Pena; Antrenor: Dorinel Munteanu; Accidentaţi: Ibeh, Giurgiu, Ochiroşii; Suspendat: Borbely; Rezerve: Abraham, Cojoc, Perendija, L.Iorga, Petean, Buş, Elek

5. Oţelul Galaţi 5 3 1 1 5-2 10

8. FC Braşov 5 2 2 1 7-5 8

Antrenorul Daniel Isăilă a declarat că Oţelul Galaţi a fost revelaţia campionatului trecut şi e într-o formă bună şi acum, dar jucătorii săi evoluează din ce în ce mai bine şi pot spera la o victorie: "Adevărul este că la Galaţi mereu am avut probleme. Am condus de fiecare dată dar niciodată nu am reuşit să şi câştigăm. Sunt o echipă omogenă, revelaţia campionatului trecut şi se poate spune că şi acum sunt într-o formă foarte bună. Totuşi, şi noi creştem de la meci la meci, astfel că putem să sperăm la un rezultat bun. Mergem cu gândul de a lua cele trei puncte, însă ştim că va fi un joc dificil".

În partida cu Oţelul Galaţi, în lotul lui FC Braşov ar putea fi inclus şi Nuno Viveiros, care a semnat miercuri un contract pe un an cu FC Braşov. "Dacă vom reuşi să îl legitimăm este foarte posibil ca Viveiros să fie în lot. Este apt, însă singura lui problemă este că e puţin urmă cu pregătirea fizică. Vom vedea însă ce va fi...", a explicat tehnicianul. Mijlocaşul portughez în vârstă de 27 de ani Nuno Felipe Viveiros, liber de contract, a semnat cu formaţia FC Braşov. Nuno Viveiros a venit la FC Braşov din postura de jucător liber după ce a incheiat contractul cu Poli Iaşi.

Echipa probabilă: Mincă - I.Voicu, Oroş, Rusu, Cr.Ionescu - Chipciu, M.Cristescu, Ilyeş, Williams - V.Badea, Hadnagy; Antrenor: Daniel Isăilă; Accidentat: Năstăsie; Suspendaţi: -; Rezerve: Kajcsa, Dedu, L.Dumitru, Mateiu, V.Bădoi, Majernik, Nuno Viveiros, Martinović

Meci de 1X

Sport 365 va recomanda: Oţelul Galaţi - FC Braşov este meci de 1X, gazdele fiind usor favorite. Otelul a pierdut in etapa precedenta cu 2-1 in fata lui "U" Cluj, in timp ce Brasovul a facut egal acasa cu Urziceniul. In ultimele cinci meciuri jucate la Galati, Otelul a castigat de doua ori, a remizat de doua ori, iar Brasovul s-a impus o data. Pana la meciul cu "U" Cluj echipa lui Dorinel Munteanu avea o aparare beton, reusind sa nu primeasca gol timp de patru partide. Brasovenii nu au primit gol in prima etapa, la Targu-Mures, in rest, adversarele au punctat de fiecare data. Gazdele vor ataca maine, e si normal sa se intample acest lucru, joaca acasa, au un lot mai valoros si vor dori sa-si bucure suporterii, in timp ce oaspetii vor juca defensiv sperand la un 0-0 sau un 1-1. FC Brasov n-a mai castigat la Galati de sapte ani.

Oţelul Galaţi - FC Braşov

29.08.2010, Galaţi, Stadion: "Oţelul", ora: 18:00, live GSP TV

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti)

Palmares: 34 17 5 12 41-40

Primul meci: 1-4, la Braşov, în 2 noiembrie 1986.

Singura victorie a echipei FC Braşov la Galaţi: 2-0, în 25 aprilie 2003.

Ultimul meci disputat la Galaţi: 1-1, în 2 octombrie 2009.

http://www.sport365.ro/Avancronica_meciului_Otelul_Galati_FC_Brasov-n123667.html

Oţelul Galaţi - FC Braşov 1-0

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, duminică, pe teren propriu, scor 1-0 (0-0), echipa FC Braşov, într-un meci din cadrul etapei a VI-a a Ligii I. Golul a fost marcat de Sergiu Costin, în minutul 89, cu capul, din mijlocul careului mare, după o lovitură liberă executată de Sălăgeanu.

Oaspeţii au jucat în inferioritate numerică după eliminările fundaşilor Oros '71 şi Rusu '76.

În minutul 77, gazdele au ratat un penalti prin Pena, care a trimis mingea peste poartă.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 16. Sîrghi, 18. Sg. Costin, 23. Sălăgeanu - 26. Neagu, 37. Viglianti - 8. Antal (7. Iorga ' 63), 10. G. Paraschiv, 14. S. Ilie (5. Petean '90+2) - 27. Pena (19. Elek '79). Antrenor: Dorinel Munteanu.

FC Braşov: 32. Mincă - 20. Voicu, 15. Oros, 21. Rusu, 12. Cr. Ionescu - 7. Chipciu, 10. Ilyeş, 11. D. Martinovici (6. Majernik '72), 26. Da Silva (16. Viveiros '61) - 9. Hadnagy (14. Bădoi '79), 18. Cristescu. Antrenor: Daniel Isăilă.

Cartonaşe galbene: Sg. Costin '31, Viglianti '32, Sîrghi '43, Neagu '81, Elek '90+6. / Oros '18, '71, Voicu '48, D. Martinovici '60, Ilyeş '89, Cristescu '90+4. Cartonaşe roşii: Oros '71, Rusu '75.

Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Bogdan Velicu, Andrei Constantinescu (asistenţi) - Daniel Decă (rezervă). Observatori: Florin Chivulete, Ştefan Stana.

La meci au asistat circa 3.500 de spectatori, printre care aproximativ 10 suporteri ai formaţiei oaspete.

Greu a mai fost...

Dorinel Munteanu: Am meritat victoria

Tehnicianul Dorinel Munteanu a declarat, duminică, după meciul cu FC Braşov, scor 1-0, că Oţelul Galaţi a meritat să învingă, însă a subliniat că ultimele minute ale partidei s-au disputat aproape pe întuneric, stadionul neavând nocturnă. "Am obţinut o victorie meritată în faţa unei echipe bune, dar care nu ne-a făcut nicio problemă, n-a avut nicio ocazie la poarta noastră. A fost un joc de luptă, am arătat atitudine, răbdare, iar la capătul a 90 de minute infernale, în care am ratat şi un penalti, am reuşit să obţinem o victorie incontestabilă. Din păcate, s-a jucat spre final aproape pe întuneric, sperăm ca în cât mai scurt timp să fie montată şi instalaţia de nocturnă", a spus Munteanu. El a precizat că i se pare stupid ca FC Braşov să conteste arbitrajul, din moment ce nu a avut ocazii. "Mi se pare stupid ca oaspeţii să conteste arbitrajul atâta timp cât nu şi-au creat nicio ocazie la poarta noastră. Şi pentru un 0-0 tot ar trebui să mai ieşi la atac. Nu ştiu dacă deciziile lui Alexandru Tudor au fost sau nu corecte", a adăugat tehnicianul.

http://www.mediafax.ro/sport/munteanu-am-meritat-victoria-dar-din-pacate-s-a-jucat-spre-final-aproape-pe-intuneric-7054691

Dănuţ Oprea: Am fi meritat un rezultat de egalitate

Directorul tehnic al FC Braşov, Dănuţ Oprea, consideră că braşovenii ar fi meritat o remiză. "A fost un meci echilibrat, până în momentul în care am rămas cu doi oameni mai puţin. Cred că am fi meritat un rezultat de egalitate. Nu pot spune dacă a fost sau nu 11 metri, dacă au fost sau nu corecte eliminările, pentru că am jucat pe întuneric. Din păcate etapa viitoare, în meciul cu Dinamo, ne vor lipsi trei jucători de bază, dar nu spun prin asta că s-ar face jocurile pentru Dinamo", a precizat Oprea.

http://www.mediafax.ro/sport/ilyes-stiu-ce-se-vrea-sigur-e-ordin-de-sus-vor-sa-i-faca-pe-aceia-campioni-7054628

Şi o bucată de clasament, că arată bine...

1. Steaua Bucureşti 6 4 2 0 11-5 14

2. Dinamo Bucureşti 6 4 1 1 21-14 13

3. Oţelul Galaţi 6 4 1 1 6-2 13

4. Gaz Metan Mediaş 6 3 2 1 10-5 11

5. Rapid Bucureşti 6 3 2 1 7-3 11

6. FC Timişoara 6 2 4 0 11-9 10

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.