dcp100168 Posted August 21, 2010 Posted August 21, 2010 Maşină de Poliţie distrusă în timpul unei urmăririTrei autoturisme parcate regulamentar şi o maşină de Poliţie au fost avariate grav după o urmărire soldată cu un accident rutier. Un echipaj de poliţie aflat în patrulare a încercat să reţină nişte traficanţi de ţigări, care însă a fugit la bordul unui automobil marca Audi.Sâmbătă după-amiază, în jurul orei 17.55, o maşină aparţinând Inspectoratului Judeţean de Poliţie a fost distrusă în timpul unei urmăriri ca-n filme, pe strada Nicolae Alexandrescu. Poliţiştii alergau după un grup de traficanţi de ţigări şi, pe această stradă, aflată în apropierea Pieţei Centrale, agentul aflat la volan, a pierdut controlul maşinii, a lovit o alta parcată pe marginea străzii, după care a ricoşat în alte două automobile. Imediat, la faţa locului au apărut şi alţi oameni ai legii.Martorii spun că maşina de poliţie se afla în misiune, cu semnalele acustice şi luminoase pornite şi că gonea cu o viteză ameţitoare după un autoturism alb, marca Audi. „Amândouă maşinile mergeau cu mare viteză. Aia de poliţie avea girofarul în funcţiune şi încerca să oprească un Audi alb. În momentul în care a intrat pe stradă, a luat un dâmb şi efectiv a zburat în maşina parcată. După aceea s-a răsucit şi a mai lovit două maşini", a declarat Alexandra Ionescu, martor al accidentului.La faţa locului s-au adunat câteva zeci de oameni, care se minuinau de pagubele pe care a putut să le producă acest eveniment rutier. Proprietarul unuia dintre autoturismele distruse, un BMW, Adrian Lazăr spune că nu crede că cineva îl va desbăgubi cineva prea curând. Maşina sa a fost lovită atât în partea din faţă cât şi în spate. Portbagajul, dar şi botul autoturismului sunt distruse complet. „Au venit cei de la Rutieră, au întocmit un proces verbal, dar din punctul meu de vedere paguba este aproape totală. Nu aveam CASCO, dar sper să aibă bunul simţ de a mă despăgubi. Dacă nu, ajung cu ei prin tribunale", a spus acesta.Purtătorul de cuvânt al IPJ, Ştefan Gohoreanu, spune că până în acest moment cei care sunt autorii morali ai acestui accident, traficanţii, nu au fost prinşi. „Colegii noştri acţionaseră în urma unei informaţii, împotriva unor traficanţi de ţigări. În momentul în care au ajuns pe strada Nicolae Alexandrescu s-a produs acest eveniment rutier. Până în acest moment, maşina care era urmărită nu a fost depistată", a declarat acesta.Din fericire, în urma acestui accident, poliţiştii aflaţi în maşină nu au fost răniţi.Poliţiştii au organizat filtre pentru prinderea traficanţilor.http://www.adevarul.ro/locale/galati/VIDEO-GALERIE-FOTO-Masina-Politie-traficantii_0_320968295.html
mambo Posted August 21, 2010 Posted August 21, 2010 un logan urmarea un audi... sa mor de ras nu alta. si ca sa fie scena completa, soferul loganului era un prost. spor la vanatoare, curcanilor.
gabi Posted August 22, 2010 Posted August 22, 2010 un logan urmarea un audi... sa mor de ras nu alta. si ca sa fie scena completa, soferul loganului era un prost. spor la vanatoare, curcanilor.un logan urmărea un audi... da, se mai întâmplă, că nu-l putea urmări decât cu ce aveau...... să mori de râs nu alta... îți doresc să mori de moarte bună, e mai bine pentru tine;soferul loganului era un prost... ai concluzionat tu, omniscient fiind;spor la vanatoare, curcanilor... și răutatea gratuită ar trebui să ajungă pe o culme, așa-i?
mambo Posted August 22, 2010 Posted August 22, 2010 ia te uita unde statea ascuns militianul... ori ai picat aici din urma accidentului ala? ma rog, duminica la 6 dimineata probabil erai de serviciu. sa nu-mi spui ca lucri la penitenciar
gabi Posted August 22, 2010 Posted August 22, 2010 ia te uita unde statea ascuns militianul... ori ai picat aici din urma accidentului ala? ma rog, duminica la 6 dimineata probabil erai de serviciu. sa nu-mi spui ca lucri la penitenciar veneam de la o nuntă, curiosule, şi acum m-am trezit. ai o artă de a interpreta lucrurile...
mambo Posted August 22, 2010 Posted August 22, 2010 ai o artă de a interpreta lucrurile...in rest am avut dreptate, nu?
AndreiM Posted August 23, 2010 Posted August 23, 2010 Urmarie ca-n filme.. ma rog! Agentul de la volan s-a pripit nitel. E logic ca n-ai cum sa prinzi un Audi, indiferent de cat de vechi o fi cu un Logan 1.4 . Dupa parerea mea treaba era cat se poate de simpla: agentul se tinea dupa audi cat putea, sa nu-l piarda din ochi si dadea prin statie coordonatele astfel ca ceilalti politisti sa-l poata urmari si ei iar intr-un final sa-l prinda. Banuiesc ca agentul respectiv sufera de vreo promovare rapida sau de a fi eroul orasului. Jandarmeria ce pazea? de ce nu au chemat Subaru-rile ?
mambo Posted August 23, 2010 Posted August 23, 2010 Subaru Forester in urmarirea unui A? ar avea aceleasi sanse ca ale loganului. ar fi fost buna o Cupra. dar alea sunt pt autostrada. am intles ca sunt vreo 2 in dotarea militiei.
AndreiM Posted August 23, 2010 Posted August 23, 2010 oricum e subaru nu logan. Da, asa stiam si eu de Cupra si de faptul ca atunci cand au fost luate le-a luat la " jaraghit " fiecare agent . In Italia daca nu ma insel este un Lamborghini de politie in fiecare oras.
gabi Posted August 23, 2010 Posted August 23, 2010 (edited) sunt două, una albă și una neagră, și nici măcar nu sunt ale poliției, sunt date în comodat, spre folosință, de importatorul mărcii, adică de porsche românia. nu au dreptul de a le conduce decât o mână de oameni pe puzderia de autostrăzi din țara asta. apoi, pe lângă faptul că jandarmeria are alte atribuții decât a urmări mașini, un logan de 1.6 (are și poliția câteva, deși cele de patrulare sunt de 1.4, marea majoritate) bate la fund acea mașină de teren la trafic urban. Edited August 23, 2010 by gabi
AndreiM Posted August 23, 2010 Posted August 23, 2010 nu au dreptul de a le conduce decât o mână de oameni pe puzderia de autostrăzi din țara asta. bate la fund acea mașină de teren la trafic urban.Legat de mâna aia de oameni.. căutați prin arhivele PRO TV și o să vedeți despre ce e vorba.Cât despre Subaru și Logan mă îndoiesc că un 1.6 respectiv 64 kW poate concura cu un 2.5 cu 123 kw chiar și în traficul urban. Acum nu sunt în domeniu să pot face afirmații de dotările jandarmiei și ale poliției la fel cum nu pot face afirmații daca jandarmeria se bagă peste poliție sau invers. Cert este că ei teoretic ar trebui să protejeze cetățenii chiar și de agenți cu mintea-n freză și cu aere de vedetă.
mambo Posted August 23, 2010 Posted August 23, 2010 ..................... chiar și de agenți cu mintea-n freză și cu aere de vedetă.cu mucii-n freza mai bine spus.
Relu Posted August 23, 2010 Posted August 23, 2010 mă, să nu-mi spuneți că ăsta era unul din Loganurile alea de 70.000 de euro
mambo Posted August 23, 2010 Posted August 23, 2010 acum se pare ca audi-ul nu mai era fugara ci era chiar atacatoarea. link.
gabi Posted August 23, 2010 Posted August 23, 2010 Legat de mâna aia de oameni.. căutați prin arhivele PRO TV și o să vedeți despre ce e vorba. Cât despre Subaru și Logan mă îndoiesc că un 1.6 respectiv 64 kW poate concura cu un 2.5 cu 123 kw chiar și în traficul urban. Acum nu sunt în domeniu să pot face afirmații de dotările jandarmiei și ale poliției la fel cum nu pot face afirmații daca jandarmeria se bagă peste poliție sau invers. Cert este că ei teoretic ar trebui să protejeze cetățenii chiar și de agenți cu mintea-n freză și cu aere de vedetă. nu caut, aşa o fi. idem şi în continuare. mă, să nu-mi spuneți că ăsta era unul din Loganurile alea de 70.000 de euro loganurile alea au rămas doar pe hârtie şi sunt în primul rând creaţia politicienilor care negociază contracte pentru orice ţine de achiziţii publice.
AndreiM Posted August 24, 2010 Posted August 24, 2010 loganurile alea au rămas doar pe hârtie Asa e, dar sunt mediatizate si acum de parca ar fi singurele " negocieri " cu statul de pana acum.
mambo Posted August 25, 2010 Posted August 25, 2010 (edited) alta isprava de-a militienilor sanctionata rapid de comunitate (doar a blogarilor deocamdata):Scrisoare deschisă adresată domnului Christian CiocanStimate domnule Ciocan,Din start spun (şi dumneavoastră ştiţi asta) am apreciat la adevărata sa măsură deschiderea pe care o aveţi, şi dumneavoastră şi instituţia pe care o reprezentaţi, către ceea ce înseamnă modernitate şi ieşirea din închistăciunea clasică poliţenească. E o misiune grea, desigur, dar cu atât mai nobilă.Ieri am creat oareşce vânzoleală cu subiectul cu poliţiştii care au avut o altercaţie cu un cetăţean (unii îl fac nesimţit, dar asta nu îi smulge nici un neg din calitatea sa de, totuşi, cetăţean). În acest context v-am văzut la Realitatea TV cum aţi declarat că, fiind ora 3 noaptea şi că cetăţeanul cu pricina se îndrepta către poliţiştii cu princina filmându-i cu un telefon mobil, acesta din urmă a avut noroc că nu l-au încătuşat primii doi.Cum declaraţia dumneavoastră îmi ridică nişte semne de întrebare, v-aş ruga să îmi răspundeţi la întrebările/nelămuririle de mai jos. Pe care le puteţi considera stupide (poate şi sunt), dar mă veţi ierta dacă acum sunt în postura cetăţeanului cretin, dar nu mai puţin cetăţean, totuşi. Care cetăţean chiar vrea să înţeleagă care e faza şi să nu mai facă greşeli de astea pe viitor.1. Vă rog să îmi spuneţi dacă avem sau nu voie, ca simpli cetăţeni, să filmăm poliţişti atunci când sunt într-un spaţiu public şi dacă nu avem voie să îmi spuneţi şi legea care ne împiedică să o facem.2. Vă rog să îmi spuneţi dacă există un interval orar când putem filma poliţiştii, având în vedere că dumneavoastră aţi precizat că la incidentul cu pricina era ora 3 noaptea, ceea ce mă face să cred că or fi fiind alte ore la care avem voie să îi filmăm, dar nu noaptea.3. Vă rog să îmi spuneţi de ce aţi declarat că “a avut noroc” cetăţeanul cu pricina că nu l-au încătuşat. Adică, dacă îmi permiteţi, ori a încălcat o lege (pe care v-aş ruga să mi-o spuneţi) şi merita luat la pulane de să îi sară civismul nesimţit din cap, caz în care trebuia încătuşat, cum ziceţi dumneavoastră, chiar arestat, dacă aşa e legea. Ori cetăţeanul a fost amendat pentru… trecere ilegală, adică pentru că a mers în mijlocul străzii ca să poarte dialogul nesimţit cu polişţiştii. Chestia asta cu “norocul” ca variantă ad-hoc de interpretare a legii este, cum să vă spun eu ca să mă înţelegeţi, absolut oripilantă.Atât. Nu vă mai reţin. Eventual doar să fac precizarea că am ales această modalitate epistolară pentru că se înscrie perfect în stilul 2.0 pe care şi dumneavoastră îl abordaţi cu succesul cuvenit în această lume modernă.Cu stimă şi chiar cu prietenieCristian China-Birtaadicătelea io, chinezuPS. Şi pentru că faza asta cu jurnalismul cetăţenesc văd că ia amploare, îmi permit să vă sugerez să organizaţi un seminar pentru bloggeri în care să ne explicaţi până unde putem merge cu filmările astea şi cam care sunt legile care ar putea să ne atace dur când dăm pe dinafară de ce cetăţeni ne credem.si raspunsul d-lui Ciocan:Buna dimineata!Va raspund cu placere la toate intrebarile – si la altele pe care mi le-ati putea adresa pe parcurs – la 0757.123456, numarul meu de telefon.Puteti inregistra convorbirea si reda ce credeti de cuviinta, pentru clarificari in spatiul public.Pana atunci, am mai spus-o si o mai spun, orice politist poate fi filmat de orice persoana – oricand in serviciu – si in timpul sau liber, daca este imbracat in uniforma, cu respectarea unor reguli sociale si atunci cand aceasta activitate nu intra in conflict cu procedurile politiei (voi detalia).Oamenii au dreptul sa stie, in conditiile legii (va voi explica cu placere) despre activitatile politiei si, totodata, ce pot face sau ce nu au dreptul (tot potrivit legii) sa faca cetatenii.Altfel, apreciez ce faceti in web 2.0 si, uneori, ma amuz la modul serios!Cu respect,Christian CiocanP.S.: Cu permisiunea dumneavoastra, pentru Anne-Marie: Deja verific. Pana atunci si oricand puteti folosi 0757.123456 – Christian CiocanSursa Edited August 25, 2010 by mambo
Recommended Posts