Jump to content

Poveste de dragoste cu sfârşit penal

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Poveste de dragoste din ghetou cu sfarsit penal

Incercand probabil sa scape din ghetoul de la G4 din Micro 19, unde locuieste, intr-o camaruta, cu parintii si inca doi frati, o adolescenta de 13 ani a fugit de acasa. Evident ca familia este disperata si a anuntat politia. Numai ca oamenii legii au aflat ca fata a plecat de bunavoie sa locuiasca cu un baiat de 19 ani care ii ofera conditii mai bune de viata, crede ea. Fata a renuntat si la scoala, si la tot, numai sa nu locuiasca in ghetou. Tanarul ei iubit s-a ales insa cu dosar penal.

Caz dificil pentru politistii galateni, prin implicatiile sociale si penale pe care le are ceea ce, la prima vedere, poate parea doar o banala poveste de dragoste, care insa este foarte complicata din pricina varstei indragostitei. Mai precis, Emanuela, de 13 ani si jumatate, a fugit de acasa cu un baiat de 19 ani, tanar care lucreaza la Salubritate si in casa caruia a mai locuit, politistii descoperind ca fata nu este la prima abatere. Parintii sunt insa disperati deoarece isi vor neaparat fata inapoi, chit ca prea bune conditii de locuit nu ii pot oferi, in schimb tin mortis sa isi termine scoala. "Cred ca totul a inceput pe 1 martie, cand ne-a spus ca se duce si ea in oras, dar nu ne-a zis si cu cine. Si apoi ne-a spus ca a gasit un baiat, ca vrea sa stea cu el si sa renunte la scoala. Am pazit-o noi cum am putut. Am si rugat profesorii si directoarea scolii unde invata sa inchida portile scolii ca sa nu plece cu el, ca o asteapta. Dar tot a plecat. Am fost cu politistii la el acasa, dar parintii lui nu ne-au lasat inauntru si acum nu stim cum sa o facem sa se intoarca acasa", spunea Anisoara Mereuta, mama tinerei fugite.

Politistii stiu de caz, dar, deocamdata, tot ce au putut face a fost sa intocmeasca un dosar de urmarire penala pe numele iubitului adolescentei. "Disparitia tinerei a fost reclamata la Politie ieri dimineata. Lucratorii nostri au descoperit ca adolescenta fugise de mai multe ori de acasa la acest tanar. Tanarul este cercetat pentru savarsirea infractiunii de intretinere de acte sexuale cu o persoana minora", a declarat cms. sef Valerian Pecingina, IPJ Galati. Deznodamantul povestii de dragoste a Emanuelei de la G4 este inca greu de intrezarit, mai ales ca nici traiul cu parintii, adica cinci persoane in 2 metri patrati, la G4, nu o atrage.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=4