Sari la conținut

Elevii se revoltă împotriva profesorului de matematică


dcp100168

Postare recomandata

Grevă din cauza „profului de mate“

* Peste 100 de elevi de la liceul „Emil Racoviţă” din Galaţi au intrat ieri dimineaţă în grevă * Viorel Dinescu spune că notele date sunt pe măsura efortului intelectual al liceenilor

Liceenii au refuzat să intre la cursuri şi s-au adunat pe terenul de sport din curtea liceului, cerând schimbarea imediată a unuia dintre profesorii de matematică, pe care îl acuză că „predă aiurea şi că pune note după ureche”. După circa două ore de negocieri şi după ce Inspectoratul şcolar a promis că va face o anchetă, cursurile au fost reluate. Cei mai supăraţi s-au dovedit a fi liceenii de la clasele de a XII-a, care spun că proful de mate i-a umplut de note de trei şi patru. Profesorul contestat, Viorel Dinescu, spune că protestul elevilor este total nejustificat. „Nu am absolut nimic cu ei". Învaţă prost, au lacune foarte mari, iar notele sunt pe măsură”, a comentat Dinescu.

http://www.adevarul.ro/rss/articol/grev ... -mate.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grevă din cauza „profului de mate“

* Peste 100 de elevi de la liceul „Emil Racoviţă” din Galaţi au intrat ieri dimineaţă în grevă * Viorel Dinescu spune că notele date sunt pe măsura efortului intelectual al liceenilor

Liceenii au refuzat să intre la cursuri şi s-au adunat pe terenul de sport din curtea liceului, cerând schimbarea imediată a unuia dintre profesorii de matematică, pe care îl acuză că „predă aiurea şi că pune note după ureche”. După circa două ore de negocieri şi după ce Inspectoratul şcolar a promis că va face o anchetă, cursurile au fost reluate. Cei mai supăraţi s-au dovedit a fi liceenii de la clasele de a XII-a, care spun că proful de mate i-a umplut de note de trei şi patru. Profesorul contestat, Viorel Dinescu, spune că protestul elevilor este total nejustificat. „Nu am absolut nimic cu ei". Învaţă prost, au lacune foarte mari, iar notele sunt pe măsură”, a comentat Dinescu.

http://www.adevarul.ro/rss/articol/grev ... -mate.html

Mi-a fost profesor la scoala generala domnul Dinescu ,si inclin sa-i dau dreptate, intr-adevar dansul noteaza pe masura cunostintelor care le ai adica in functie de cat esti de pregatit primesti si nota, au trecut 30 de ani si imi amintesc si acum dezinvoltura cu care ne facea demonstratiile cand preda, severitatea dansului, care si pe noi atunci ne speria dar care ne-a prins tare bine in viata. Democratia este prost inteleasa acum si parintii fara pregatire culmea sunt de partea "odraslelor".As propune aici sa-si dea cu parerea toti membrii forumului referitor la profesorii "zbiri" din trecut cu exemplificari, gen "Ursu",care ne-au deschis drumul in viata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu provin dintr-o familie de profesori de mate... Mai mult fratele meu si cumnata mea sunt tot profi de mate !!! Asa ca, pot spune, ca am o opinie cat mai obiectiva vis-a-vis de ce a insemnat in trecut invatamantul si ceea ce reprezint el la ora actuala!!!

Fac o paranteza si imi amintesc ca elev fiind la LMK sa iei note de 6 in oral cumulate cu note de 5 in teza erai super meserias si erai sigur ca intri la facultate!!! Cel putin la matematica nu se prea puneau note maxime mai mult de 7 sau 8 !!! La fizica era cam acelasi lucru!

Revin... E o mare diferenta calitativa in invatamant fata de ce a fost... In primul rand ELEVII din zilele noastre sunt victimele sistemului, a asa zisei reforme ! In trecut nimeni nu s-ar fi suparat daca lua note mici. ACUM acestor elevi LE TREBUIE NOTE MARI DEOARECE AU NEVOIE DE ELE CA SA INTRE LA FACULTATE !!! Pe buna dreptate ei sunt ingrijorati ca nu pot intra unde doresc ca sa-si continue studiile ... deoarece e posibil sa le ocupe locurile alti elevi care vin de la licee unde notele mari se iau MUUULLLTT mai usor. DECI e de inteles reactia lor !!! Totodata profesorul isi face treaba si am inteles ca e un profesor bun chiar daca e exigent. Insa nu as vrea sa aud ca pune note mici doar ca sa ii vina la pregatire elevii speriati !!! SE PRACTICA INTENS !!!

Pe mine m-a prins anul '90 in clasa a X-a... Atunci, cu toate schimbarile care se petreceau, ca elev stiai clar ce ai de facut:

Ca sa urmezi liceul trebuia sa dai examenul de treapta 1 - la care invatai la mate si romana. Dupa 2 ani urma sa dai alt examen de treapta 2 la care trebuia sa inveti la mate si fizica. Nu zic ca era perfect, poate ca unii nu aveau inclinatii la mate sau fizica. Dar asta se potea rezolva elegant.

Treapta a 2-a te tinea in "priza".

Urma peste 2 ani BAC-ul care n-avea o importanta majora ca si marimea mediilor. Dupa bac se DADEA EXAMEN LA FACULTATE !!! Examen pe bune !!! Cu cel putin 3 probe! NU interesa pe NIMENI cu ce medii ai terminat liceul sau cat ai luat la bac!

ACUM trebuie sa inveti la ABSOLUT toate MATERIILE si e CLAR ca NU POTI FI PERFORMANT la TOATE !!!

In momentul de fata este greu sa fii elev dar si mai greu e pentru parinti ... care sunt nevoiti sa-si pregateasca copii la "n" materii (eventual cu profesorii de la clasa) in speranta saltarii notelor !

Ma gandesc cu groaza ca la scoala generala unde am invatat eu si unde vroiam sa-mi dau copilul exista o profa de tehnologie care "taie si spanzura", mai este si isterica de istorie pe care am prins-o si eu si care plesnea (inclusiv fizic) elevii intr-o veselie. Ar fi culmea sa ajungi sa fii nevoit sa-ti dai copilul la pregatire la tehnologie sau istorie!

In concluzie, in cazul profesorului de la Racovita... elevii au dreptate ... si profesorul are dreptate. De vina este sistemul actual din invatamant care incurajeaza specula notelor si nu interesul elevilor de a-si cladi viitorul intr-un mediu sanatos si, de ce nu, concurential...

Atat timp cat intrarea la facultate se face pe baza notelor anterioare si nu pe EXAMEN vom avea cat mai des astfel de situatii!!!

Sa speram ca lucrurile se vor schimba si se va reveni la normalitate macar pentru generatiile urmatoare...

PS

Intrebati profesorii de la facultate despre nivelul pregatirii al proaspetilor studenti... O sa fiti surprinsi (sau nu) de raspunsuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mare parte, tind sa-ti dau dreptate. Depinde, insa, si ce tip de invatamant cauta sa urmeze marea majoritate a viitorilor studenti. Cu adevarat, sunt putine facultatile din Romania in care se primesc studenti pe baza de examen (in fara de marele centre, Bucuresti, Iasi, Cluj si Constanta, nu mai stiu alte exemple), marea majoritate a locurilor in restul facultatilor fiind pe baza mediei de bac sau a mediilor la anumite obiecte din liceu. Nu cred insa ca lucrurile se vor corecta prea curand in acest sens, in conditiile in care toate guvernarile de dupa 1990 si-au batut joc de acest sistem de invatamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram sigur ca trebuie sa apara asa ceva in presa... daca regulamentul ar fi bine facut eu i-as sanctiona pe elevii respectivi... binenteles ca profesorul e de vina, ca pune note aiurea, din burta si nu pe merit nu? Cu chestii dinastea abureste presa opinia publica si se intoarce toata lumea impotriva profesorilor... numai ca nu stie nimeni cata prostie exista in creierele alea "destepte" ale distinsilor elevi... habar n-au sa faca exercitii si probleme de nivel mai slab, insa vor note mari... e absurd, dar e adevarul din invatamantul romanesc.

p.s. uitasem sa va spun ca zilele trecute am facut cunostinta cu niste studenti de la vreo 2 facultati... printre care unii la marea facultate de arte din Galati... niste analfabeti, profesional vorbind... erau de pe alta planeta... altii de la drept si ase... fereasca Dumnezeu ce lacune mari aveau in mai multe domenii... si-atunci... de ce ne mai agitam atat cu notele astea? eu zic sa le punem la toti 10... ca sa fie toata lumea multumita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viorel Dinescu este o persoana deosebita. Sa fii profesor de matematica si sa obtii premiul Academiei pentru poezie, e ceva. Tind sa-i dau dreptate, mai ales ca omul a zis ceva foarte simplu si totodata extrem de vizibil oricui in tara asta: "Învaţă prost, au lacune foarte mari, iar notele sunt pe măsură"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.