Sari la conținut

A început împădurirea judeţului Galaţi


dcp100168

Postare recomandata

Peste două milioane de salcâmi vor fi plantaţi în judeţ

Primăriile din judeţ au început, de luni, să ridice puieţii de salcâm daţi cu titlu gratuit de către Consiliul Judeţului, prin programul de împădurire. Potrivit directorului Serviciului Public de Administrare a Domeniului Public şi Privat Galaţi, Vali Viorel Sandu, anul acesta, producţia de salcâm este de 2.800.000 de puieţi, fiind deja livraţi 1.100.000 de puieţi.

„S-au înscris şi anul acesta, pentru programul de împădurire, 41 de primării. În acest moment, cumulând cei doi ani de program, nu există primărie în care să nu se fi cerut salcâmi pentru împădurire. Sunt acoperite toate comunele”, ne-a explicat directorul SPADPP Galaţi, Vali Viorel Sandu.

Primele primării la apel

Au luat deja în primire salcâmi de la pepinierele serviciului din cadrul Consiliului Judeţului primăriile din Tecuci (30.000 de puieţi), Bălăbăneşti (124.000 de puieţi), Bereşti Meria (34.000 de puieţi), Schela (100.000 de puieţi), Cuca (100.000 de puieţi), Drăguşeni (100.000 de puieţi), Fundeni (160.000 de puieţi), Corni (50.000 de puieţi), Corod (50.000 de puieţi), Lieşti (20.000 de puieţi), Cerţeşti (32.000 de puieţi) şi Costache Negri (27.000 de puieţi).

Reamintim că atât anul trecut, cât şi anul acesta, Consiliul Judeţului a aprobat un program de împădurire a judeţului şi producţia a peste 2.600.000 de puieţi de salcâm, precum şi repartizarea în mod gratuit a acestora către consiliile locale, în funcţie de cerinţe. Pentru acest lucru, Consiliul Judeţului a acordat în ambii ani o subvenţie de 200.000 de lei Serviciului Public de Administrare a Domeniului Public şi Privat pentru crearea a două pepiniere de salcâm.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Campanie de împădurire în localitatea gălăţeană Munteni

Localitatea Munteni, din judeţul Galaţi, se va îmbogăţi în primăvara aceasta cu 7.500 de puieţi de salcâmi. Campania de împădurire începe pe 2 aprilie şi vine ca o modalitate de a sărbători Ziua Pământului, care este celebrată în toată lumea pe 22 aprilie. La campania de împădurire din Munteni vor lua parte atât locuitori, cât şi fermierii din zonă.

„Pe parcursul zilei îi vom vizita şi pe copiii de la Şcoala Gimnazială nr. 1 din Ungureni, comuna Munteni. Cu ajutorul ONG-ului Junior Achievement, aceştia vor avea parte de o lecţie interactivă despre educaţia ecologică şi importanţa ei pentru viaţa noastră de zi cu zi”, arată comunicatul de presă al organizatorilor, compania Cargill.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Programul de împădurire în judeţ s-a oprit, după ce primarii n-au mai făcut solicitări
* Primarii vor continuarea programului de împădurire, dar nu au solicitat arbori pentru anul 2015 * Consiliul Judeţului a cheltuit 400.000 de lei pentru împădurirea unei suprafeţe de aproximativ 1.000 de hectare

În doi ani de derulare a programului de împădurire al Consiliului Judeţului (CJ) Galaţi, au fost plantaţi, potrivit instituţiei, 5.460.900 de puieţi de salcâm, iar suprafaţa de teren împădurită este de peste 1.000 de hectare. Copacii tineri au fost plantaţi pe terenurile accidentate, în golurile de pădure, pe terenurile neproductive, dar şi pe taluzul Falezei Dunării sau în Grădina Publică din Galaţi. În cei doi ani, CJ a alocat 400.000 de lei Serviciului Judeţean de Administrare a Domeniului Public şi Privat (SJADPP) pentru crearea pepinierelor de salcâm.

În 2013, 49 de primării au solicitat puieţi de salcâm, dar numai 43 dintre acestea şi-au ridicat puieţii de la pepiniera SJADPPJ. În 2014, 37 de primării au împădurit, dintr-un total de 43 care au solicitat arbori tineri, şase dintre acestea nemairidicând puieţii solicitaţi.

În 2015, programul s-a întrerupt

Chiar dacă SJADPP al judeţului, instituţie din subordinea CJ însărcinată să se ocupe de crearea pepinierei şi de furnizarea puieţilor către primării, a trimis şi anul acesta adrese primarilor să îi întrebe dacă mai vor puieţi, primarii nu prea au răspuns.

"Programul de împădurire este foarte important. Cred că acest proiect trebuie să se deruleze şi pe viitor, pentru că judeţul Galaţi are nevoie de păduri noi. Primarii pot înfiinţa perdele forestiere sau pot planta puieţi pe terenurile degradate. Eu am trimis adrese tuturor primăriilor şi le-am spus să-mi răspundă numai dacă vor. Mi-au răspuns 10-12 primării care mi-au spus că nu mai au nevoie, iar celelalte nu mi-au răspuns, cu două, trei excepţii, motiv pentru care anul acesta nu au mai fost alocaţi bani pentru continuarea programului de împădurire", ne-a spus directorul Vali Viorel Sandu. "Dacă ar fi existat cerere, am fi cerut subvenţie pentru crearea unei noi pepiniere, pentru că trebuia să închiriem un nou teren", ne-a mai spus acesta.

Primăriile care au solicitat anul acesta, au primit

Potrivit unei informări a Consiliului Judeţului Galaţi, au fost doar două solicitări pentru puieţi de salcâm în 2015, din partea primăriei Cudalbi (50.000 de puieţi) şi a comunei Valea Mărului (pentru împădurirea unei suprafeţe de 5, 5 hectare, respectiv 27.500 de puieţi). Primarii ambelor comune ne-au confirmat telefonic nu numai că au şi primit puieţii, dar i-au şi plantat sau dat mai departe către localnicii care au vrut să planteze pe terenurile lor. Chiar dacă potrivit CJ, au fost doar doi primari care au solicitat, potrivit primarului din Vlădeşti, Eracli Drujescu, şi el a cerut, anul acesta, 50.000 de puieţi şi i-a şi primit.

„Am primit anul trecut toţi puieţii ceruţi, iar anul acesta am cerut suplimentar, pentru că mai sunt oameni care mai taie din arborii maturi pentru a-şi procura lemne de foc, cât şi din cauza faptului că nu s-au prins toţi plantaţi în anii trecuţi”, ne-a declarat primarul Eracli Drujescu. Totodată, sunt primari care, chiar dacă au avut solicitări de puiet din partea localnicilor şi consideră că programul de împădurire al Consiliului Judeţului este benefic, nu au răspuns adresei SJADPPJ. „Am solicitări de la persoane fizice pentru puieţi de salcâm pentru a planta terenurile degradate. Am primit hârtie de la Consiliul Judeţului, dar nu am mai făcut solicitare, cu toate că programul ar trebui continuat”, ne-a spus primarul comunei Fundeni, Manuel Lupu. În acest moment, potrivit directorului SJADPPJ, Vali Viorel Sandu, nu a mai rămas nimic din producţia de anul trecut.

Cele mai harnice primării

Potrivit situaţiei de repartiţie a puieţilor de salcâmi, în 2013, cei mai mulţi arbori tineri au mers către Costache Negri (313.000 puieţi), Vlădeşti (135.000) şi Smulţi (121.000). În 2014, locul întâi pe podium, cu cei mai mulţi puieţi ridicaţi, îl ocupă Primăria Ghidigeni (215.000), pe locul doi se află Primăria Ţepu (180.000), iar pe locul trei se află comuna Bălăbăneşti (174.000).

Consiliul Judeţului Galaţi a avut încheiat, pe toată perioada derulării programului de împădurire, un parteneriat cu Direcţia Silvică Galaţi, care a asigurat consultanţă tehnică.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pădurea Gârboavele s-a îmbogăţit cu 3.000 de copaci

Pădurea Gârboavele a întinerit, la sfârşitul săptămânii ce tocmai a trecut, cu 3.000 de puieţi de stejar şi frasin. Împădurirea, care a avut loc, sâmbătă, cu ajutorul a peste 200 de elevi de la Colegiul Naţional "Mihail Kogălniceanu" şi de la Colegiul Naţional "Alexandru Ioan Cuza", face parte dintr-un plan de întinerire şi întreţinere al administratorului pădurii, Serviciul Judeţean de Administrare a Domeniului Public şi Privat (SJADPP).

"A fost o acţiune de împădurire conform amenajementului silvic. Avem două acţiuni anul acesta. Cea de sâmbătă a fost prima, va urma una în toamnă, mai mare. Facem două acţiuni de împădurire pe an, primăvara şi toamna. Noi avem un parteneriat vechi cu CNMK, participă de cinci ani la toate acţiunile de împădurire din Pădurea Gârboavele. Sunt copii care vin şi de trei ani la împădurirea de la Gârboavele. Anul acesta au participat şi zece elevi de la Cuza. Sunt copii implicaţi în protejarea mediului înconjurător", ne-a declarat ne-a explicat directorul SJADPP, Vali Viorel Sandu.

Puieţii au fost achiziţionaţi cu preţul de 52 de bani bucata, de la Ocolul Silvic Focşani.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sute de mii de puieţi de salcâm din Galaţi au fost vânduţi

Anul acesta, Serviciul Public de Administrare a Domeniului Public şi Privat (SPADPP) Galaţi, din subordinea Consiliului Judeţului Galaţi, a vândut puiet de salcâm mai multor primării din ţară, dar şi unei firme private din Galaţi. "Serviciul este recunoscut în ţară ca producător autorizat de salcâm. Am participat la mai multe licitaţii şi am prezentat oferta noastră. Astfel, am câştigat o licitaţie în Teleorman, care a achiziţionat aproximativ 200.000 de puieţi de salcâm. De asemenea, am mai vândut la Primăria Şercaia, din Braşov, 30.000 de bucăţi, la Botoşani - 50.000, dar am reuşit să vindem şi unei firme private din judeţul Galaţi un număr de 80.000 de puieţi", ne-a declarat directorul SPADPP, Vali Viorel Sandu.
Anul 2015 nu este singurul în care Serviciul a reuşit să vândă puiet de salcâm în ţară. În 2013, de la serviciul din subordinea Consiliul Judeţului au plecat 800.000 de puieţi la o firmă din Olt şi alţi  30.000 de puieţi la Primăria Braşov. Puieţii au fost vânduţi cu 0,20 lei bucata, plus TVA.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Peste un milion de copaci s-au plantat în ultimele 12 luni în judeţul Galaţi. Jumătate din noii arbori sunt stejari

  • Estimarea a fost făcută de Direcţia Silvică Galaţi pentru toamna lui 2015 şi primăvara lui 2016. S-au avut în vedere lucrările de regenerare ale pădurilor aflate în administrarea statului

Deşi se vorbeşte tot mai mult despre fenomenul despăduririi, care a luat o amploare fără precedent în România, ultimele 12 luni au fost marcate, în judeţul Galaţi, de o campanie de împăduriri foarte productivă. Potrivit datelor furnizate de Direcţia Silvică Galaţi, în pădurile aflate în administrarea statului s-au făcut regenerări pe o suprafaţă de aproape 1.000 de hectare, fiind plantaţi peste un milion de arbori.

Jumătate dintre copacii noi sunt stejari (stejar pedunculat şi brumăriu), respectiv 546.000 de puieţi, urmaţi de salcâmi (120.000 de exemplare), plopi (95.000), frasini (94.000), dar şi alte specii, precum gorun, salcie, ulm sau tei. Interesant este că s-au plantat şi specii arboricole din categoria celor care fac fructe (evident, sălbatice), respectiv 25.700 de corcoduşi, 10.700 de cireşi, 8.200 de vişini şi 500 de meri pădureţi.

Plantările au vizat în special zona de sud-est a judeţului, care este cea mai despădurită din regiune, scopul declarat al acţiunii fiind acela de a restabili echilibrul natural.

„Necesitatea acţiunii de împădurire este dictată de  formele accentuate de degradare prezente: eroziune de suprafaţă accentuată şi eroziune de adâncime, numeroase  ravene, ogaşe, rigole şi şiroiri, forme de degradare ce conduc la: scăderea fertilităţii solului, poluarea solului, activarea secetei, micşorarea producţiei agricole, reducerea suprafeţei arabile, înrăutaţirea regimului apelor, colmatarea lacurilor de acumulare, îngreunarea exploatării terenurilor agricole şi nu în cele din urma la  degradarea drumurilor şi a aşezărilor omeneşti”, afirmă conducerea Direcţiei Silvice (DS) Galaţi.

Potrivit sursei citate, aceste terenuri sunt caracterizate şi prin factori ecologici puternic limitativi: deficit puternic de apă în sol în perioada estivală, versanţi lungi neuniformi, ondulaţi cu  grad ridicat de framântare şi de insolaţie, expoziţie însorită, pantă ridicată, sol lipsit în cea mai mare parte de humus.

Pădurarii sunt de părere că una dintre marile probleme actuale este păşunatul haotic. „Factorul antropeic prezent prin păşunatul excesiv, neraţional practicat de-a lungul timpului pe orice fel de vreme, fără un asolament, fără  fertilizări, pe terenuri cu pante în general peste 20º, cu substrate petrografice foarte friabile eroziunii de suprafaţă şi de adâncime, orientarea greşită a parcelelor şi a drumurilor de exploatare, a condus la transformarea a suprafeţe mari de păşuni în terenuri degradate”, spune conducerea DS Galaţi.

adevarul.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Reîmpădurire la Odaia Manolache. Stejarii de mâine, plantaţi de copii de grădiniţă

În Luna Plantării Arborilor, Direcţia Silvică Galaţi a ajutat mai mulţi copii de grădiniţă să înţeleagă bucuria plantării puieţilor de stejar. Nouăsprezece copii de la Grădiniţa nr. 45 (din zona Parfumul Teilor) au mers, joi, în satul Odaia Manolache, din comuna Vânători, pentru a planta copaci, într-o acţiune de reîmpădurire din Luna Plantării Arborilor (15 martie - 15 aprilie). Alături le-au fost şeful de Ocol Silvic Galaţi, Costin Gheorghiţă, inginerul silvic Roxana Ivan şi pădurarii din zonă.

"Aici a fost o pădure de salcâm. După ce aceasta a fost tăiată, am pregătit terenul - am scos cioatele, am arat şi am scarificat - iar acum punem stejar, în combinaţie cu ulm. Plantăm pomii la distanţe egale, prestabilite, pentru a putea apoi să executăm lucrările de întreţinere", ne-a spus Roxana Ivan.

Copiii s-au bucurat din sufletul că pot planta puieţii de stejar. Deja - spuneau educatoarele - de la începutul săptămânii nu mai aveau linişte, gândindu-se că vor sădi, cu mâinile lor, câte un copac. Încet, cu ajutorul pădurarilor, fiecare copil a reuşit să-şi îndeplinească dorinţa. La final, cei mici au primit certificate de viitor pentru copacul plantat.

"Chiar dacă stejarul e o specie care creşte, în primii ani, mai încet, vrem să îi aducem pe copii aici, în anii următori, ca să poată urmări creşterea puietului pe care l-au plantat", ne-a mai spus Roxana Ivan.

An de an, Direcţia Silvică Galaţi reîmpădureşte suprafeţele pe care le are în administrare şi care ajung la vârsta exploatării sau sunt defrişate din diverse alte motive. Anul trecut, spre exemplu, s-au reîmpădurit 49 de hectare.

Toamna este sezonul propice plantării de puieţi. Când lucrările nu se pot finaliza înainte de venirea iernii, plantarea continuă şi primăvara. În acest an, Direcţia Silvică şi-a propus să termine plantările până la finele acestei luni.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

O pădure va creşte pe locul fostei gropi de gunoi

Rotary Club „Dunărea de Jos din Galaţi” şi Primăria comunei Vânători au demarat joi, 7 decembrie, un proiect inedit: fosta groapă de gunoi a comunei Vânători a devenit istorie, în locul acesteia fiind plantată o pădure de salcâmi.

„Iniţiativa a fost lansată în cadrul Clubului Rotary în acest an şi am îmbrăţişat, pe loc, această idee, oferind şi tot sprijinul Primăriei comunei Vânători pentru acest proiect. Am transformat fosta groapă de gunoi a comunei în teren care se pretează plantărilor, pe o suprafaţă de aproximativ două hectare. Aici au fost plantaţi în jur de 11.000 de puieţi de salcâm şi, în câţiva ani, pe acest loc vom avea o frumoasă pădure pentru agrementul locuitorilor comunei şi nu numai” a precizat Marian Ghinea, primarul comunei Vânători.

Campania de împădurire s-a desfăşurat sub deviza “Când alţii defrişează, Rotary plantează!” şi în cadrul acesteia s-au implicat activ atât membrii Clubului Rotary “Dunărea de Jos” şi reprezentanţi a Primăriei Vânători, dar şi foarte mulţi voluntari. Cea mai tânără pădure de salcâmi a judeţului Galaţi este amplasată la ieşirea din comuna Vânători spre Tuluceşti, pe partea dreaptă a drumului naţional DN 26.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

A început Luna plantării arborilor

Garda Forestieră Focşani, instituţia care exercită atribuţiile specifice privind respectarea regimului silvic și cinegetic pe teritoriul judeţelor Galaţi, Brăila, Buzău, Tulcea, Vaslui şi Vrancea, anunţă că a început "Luna plantării arborilor", organizată în perioada 15 martie - 15 aprilie a fiecărui an. Evenimentul are loc cu participarea consiliilor judeţene, prefecturilor, primăriilor, inspectoratelor şcolare teritoriale, instituţiilor confesionale, unităţilor militare, precum şi a altor instituţii cu caracter public.

Garda Forestieră Focșani, ca structură teritorială subordonată autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură, are în primăvara acestui an un program total de împăduriri de 557,84 hectare, din care 145,98 ha împăduriri integrale, 295,06 ha completarea regenerării artificiale, 81,1 ha refaceri calamități, 18 ha împăduriri conform art. 30 din Codul Silvic și 17,7 ha regenerări naturale.

În judeţul Galaţi, campania de primăvară cuprinde împăduriri pe 51,94 ha, din care 15 ha împăduriri integrale și 36,94 ha completarea regenerării artificiale.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Sute de voluntari au plantat copaci într-o localitate din județul Galați. Pădurea va apărea într-o zonă inundabilă

O pădure întreagă o să apară în apropierea localității Cuza Vodă. Au avut grijă să se întâmple asta peste 400 de voluntari care au participat la o acțiune de plantare de puieți. Oamenii au fost mobilizați de echipa Plantăm fapte bune în România și au plantat aproximativ 25.000 de puieți de salcâm pe un teren de 4 hectare. Localitatea nu a fost aleasă la întâmplare, Cuza Vodă fiind lovită de inundații în 2013 și în 2014.

Organizatorii acțiunii de plantare au venit în județul Galați pentru a continua o activitate începută în urmă cu câțiva ani. „Noi am mai plantat aici în primăvară cu ajutorul copiilor. De asemenea s-au mai făcut plantări în trecut care au fost distruse de inundații… Astăzi vom planta 25.000 de puieți de salcâm. Avem patru hectare pregătite, vom planta doar pe trei pentru că pe primul hectar sunt deja puieți puși în trecut. Avem 400 de voluntari de la diferite asociații și societăți din Galați, avem și voluntari din București care ne ajută la organizare. Zona este predispusă alunecărilor de teren și inundațiilor, au fost inundații aici și asta este important pentru noi. Noi căutăm astfel de terenuri. Criteriile sunt foarte clare”, a explicat Petru Sandu, coordonatorul acțiunii de la Cuza Vodă.

Primarul comunei a participat la acțiunea de împădurire, aceasta fiind una dintre soluțiile de protejare a caselor în fața inundațiilor. Comunitatea a fost afectată de inundații în 2013 și în 2016, iar existența unor păduri ar fi diminuat distrugerile făcute de apele revărsate. „Este o adunare importantă pentru comuna noastră. Sunt aici vreo 400 de persoane din Galați, dar și din comună. Rolul acțiunii este pentru oxigenarea planetei, dacă alții distrug pădurile, noi vrem să construim, ne străduim să facem bine naturii. Bineînțeles, împădurire se face și ca urmare a celor două inundații din 2013 și 2016 care ne-au afectat foarte mult. Cel puțin 200 de gospodării au fost inundate, oamenii au avut mari probleme. Se va stabiliza solul, facem o faptă bună și umplem pământul, nu-l lăsăm pârloagă ca în alte părți. În plus, preîntâmpinăm viiturile, ne apărăm de inundații. Dacă vedeți această vale, apa a venit și pe acolo, a luat puieții, dacă ar fi fost pădure eram mai protejați”, a declarat Dănuț Codrescu, primarul comunei Cuza Vodă.

Și localnicii au venit să planteze copaci, știind că pădurea le poate proteja casele de inundații și de alunecări de teren. „Poate proteja localitatea de problemele pe care le putem întâmpina. În zonă aici au fost atâtea inundaţii, şi cutremurele la Ivoarele tot aici. Aluviunile se depun pe aici şi nu mai nenorocesc case. Ar trebui peste tot să se facă asemenea împăduriri, gesturi, fapte”, a spus unul dintre localnici.

La acțiunea de împădurire au participat angajații unor societăți importante și ai unor instituții din Galați, câțiva politicieni și numeroși voluntari veniți de la București.

expressdedunare.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Plantare de puieţi la Mănăstirea Cârlomăneşti

O activitate de plantare a unor puieţi de salcâm, stejar şi frasin, pe o suprafața de 1,5 hectare, s-a desfășurat la mănăstirea Cârlomăneşti din judeţul Galaţi, în cadrul programul național „România prinde rădăcini”. Activitatea a fost organizată de Protoieria Tecuci și Mănăstirea Cârlomăneşti, cu sprijinul mai multor voluntarilor din parohiile acestei protoierii şi a tinerilor din cadrul Ligii Tineretului Creștin Ortodox, filiala Tecuci. În funcție de condițiile meteo, activitatea va continua şi în zilele următoare până la finalizarea plantării unui număr de 6.000 de puieţi. În anii precedenți mănăstirea a plantat  pe terenul pe care îl deține, peste 100.000 de puieţi.

gazetagalatiului.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

(21 martie)

O amplă operaţiune de împădurire în România dedicată memoriei lui Eremia Grigorescu

O amplă acţiune de împădurire are loc, joi, în satul Izvoarele, din judeţul Galaţi, unde circa 200 de voluntari plantează o pădure cu 20.000 de salcâmi, care va purta numele generalului Eremia Grigorescu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Copacii vor fi plantaţi pe dealurile din jurul localităţii Izvoarele, cunoscută pentru sutele de cutremure misterioase şi pentru numeroasele alunecări de teren.

Voluntarii de la asociaţiile „Frontiera Gălăţeană” şi „Galaţi, oraşul meu”, împreună cu angajaţi de la ISU şi de la Poliţia Locală Galaţi plantează pădurea de salcâm, acţiunea numindu-se „Drumul Generalului". Aceasta este dedicată generalului Eremia Grigorescu, deoarece anul acesta se împlinesc 100 de ani de la moartea eroului.

Viitoarea pădure de la Izvoarele va purta numele generalului născut în judeţul Galaţi şi va avea aproximativ 20.000 de salcâmi.

„Împădurirea se face pe dealurile din localitatea Izvoarele unde au avut loc numeroase cutremure şi alunecări de teren. Participanţii şi-au propus să planteze 20.000 de salcâmi, aceştia vor ajuta la stabilizarea solului. Pădurea va purta numele generalului Eremia Grigorescu pentru că se împlinesc o sută de ani de la moartea eroului”, a declarat pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi, Eugen Chiriţă.

În cadrul acţiunii sunt montate basoreliefuri cu chipul generalului la Izvoarele, dar şi în alte locuri care au legătură cu activitatea lui Eremia Grigorescu.

mediafax.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

404 hectare de pădure vor fi regenerate

Direcţia Silvică Galaţi va parcurge cu lucrări de regenerare, în cursul acestui an, o suprafaţă efectivă de 404 ha în fondul forestier de stat pe care îl administrează. 195 ha vor fi regenerări naturale, 161 ha – regenerări artificiale (împăduriri) integrale, iar 48 ha – completări în regenerările anilor anteriori. Pentru lucrările de regenerare din primăvara lui 2019 s-au folosit 451.000 de puieţi forestieri din cele trei pepiniere proprii, 248.000 dintre ei în cadrul Ocolului Silvic Tecuci. În ocoalele Galaţi şi Hanu Conachi s-au folosit câte 71.000 de puieţi, iar la Griviţa – 61.000.

viata-libera.ro

Direcția Silvică Galați, din cadrul Regiei Naționale a Pădurilor „Romsilva”, administrează în prezent o suprafață de 32.593 ha din care 20.741 ha fac parte din „Fondul forestier de stat”, iar 11.852 ha constituie „Fond forestier privat”, pentru care sunt asigurate serviciile de pază și administrare a fondului forestier. Structura organizatorică a direcției este compusă din 4 ocoale silvice, 3 pepiniere silvice, 15 districte silvice și 83 cantoane silvice.

Potrivit șefului Direcției Silvice Galați, Valentin Hahuie, o problemă este reprezentată de faptul că o mare parte din „Fondul forestier privat” este format din proprietăți mici, ai căror proprietari nu au contract de servicii cu Romsilva și aceste suprafețe nu pot fi administrate așa cum ar trebui: „Aproape 40% din aceste proprietăți private sunt suprafețe cu câteva mii de proprietari, respectiv cu proprietăți sub 1 ha, necuprinse în contracte de asigurarea serviciilor silvice de administrare, conturând astfel imaginea unui fond forestier fărâmițat, constituind astfel principala problemă în dezvoltarea durabilă a pădurilor județului și menținerea funcțiilor ecologice ale acestora”.

În cursul anului 2019, Direcția Silvică Galați va efectua lucrări de regenerare a suprafețelor de pădure pe o suprafață de 404 ha din „Fondul forestier de stat” aflat în administrarea sa, din care pe 195 ha regenerări naturale, pe alte 161 ha regenerări artificiale (împăduriri) integrale, iar pe 48 ha completări în suprafețele împădurite în anii trecuți. Materialul săditor, respectiv puieții necesari împăduririlor sunt produși în cea mai mare parte în cele 3 pepiniere proprii ale Direcției Silvice Galați.

În cadrul lucrărilor de împăduriri executate în primăvara 2019 în zona Direcției Silvice Galați au fost plantați un număr de 451.000 bucăți de puieți forestieri, defalcați pe specii astfel: Stejar brumăriu – 81.000, salcâm – 81.000, stejar pedunculat – 71.000, plop alb – 62.000, gorun – 40.000, frasin 30.000, stejar pufos – 26.000, ulm – 13.000, gladiță – 10.000, cireș sălbatic – 7.000, vișin turcesc – 7.000, etc.

stiridegalati.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Galaţi, al doilea judeţ din ţară cu terenurile cele mai degradate

Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Costel Alexe, a prezentat într-o conferinţă de presă desfăşurată la Pepiniera Cozieni, planul celei mai mari campanii de împădurire din România, numită ”Românii Plantează: O pădure cât o ţară!”. Cu această ocazie, ministrul a dezvăluit faptul că Galaţiul este al doilea judeţ pe ţară în privinţa terenurilor degradate.

"Cei 50 de milioane de puieţi vor fi completaţi de alte milioane, imediat după ce finalizăm identificarea terenurilor degradate. Acestea vor fi împădurite în toamna acestui an. Am semnat un protocol cu ACOR prin care primăriile din ţară ne vor sprijini să avem aceasta evidenţă care îi lipseşte acum României. Deja, avem semnale din ţară legate de sute de hectare de terenuri într-o astfel de situaţie. Cele mai mari suprafeţe au fost identificate în judeţele Olt (200 ha), Galaţi (133 ha), Vaslui (165 ha), Tulcea (70 de ha)", a declarat ministrul Mediului, Costel Alexe.

Potrivit Ministerului Mediului, în cadrul celei mai mari campanii de împădurire din ultimul deceniu, vor fi plantate peste 2.500 de păduri de la zero şi completate alte 7.000 de păduri tinere. Cele mai multe păduri plantate de la zero vor fi în judeţele: Suceava (360), Maramureş (140) şi Sibiu (90). Totodată, campania cuprinde şi începerea lucrărilor la centura verde a municipiului Oradea (65 ha), dar şi la perdeaua de protecţie a autostrăzii A2 din judeţul Constanţa (24 ha).

monitoruldegalati.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Galaţi, printre judeţele cu deficitul cel mai mare de păduri din România

Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Costel Alexe, a efectuat luni, 25 mai 2020, o vizită de lucru în judeţul Teleorman. Cu această ocazie, ministrul a vorbit despre situaţia terenurilor degradate din ţara noastră, dar şi despre planul ministerului în legătură cu acestea. „Suntem aici pe un teren degradat. Un teren cu destinaţie agricolă, dar necultivat de mulţi ani. Un teren care nu foloseşte nici agriculturii şi nici nu este împădurit. Astfel de locuri sunt peste tot în ţară! Ultimele date de inventar sunt la nivelul anului 2014. Iar, potrivit datelor INS, în România sunt cel puţin 500.000 de hectare de terenuri degradate. Aceste date trebuie actualizate şi văzute direct din teren. Pentru că planul nostru este să le împădurim. Urmează etapa de toamnă a celei mai mari campanii de împădurire din ultimul deceniu: «O pădure cât o ţară». Gândiţi-vă că, dacă planul nostru se împlineşte, aceasta ar fi cea mai mare extindere a fondului forestier din ultimii 30 de ani!“, a declarat ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, aflat pe un teren degradat de pe raza localităţii Orbeasca.

Precizăm că în ultimii 10 ani au fost împădurite doar 26.000 de ha de terenuri degradate. „Le-am cerut tuturor primarilor din ţară să identifice în timp cât mai util terenurile degradate şi să demareze măsurile necesare în vederea completării fişei perimetrului de ameliorare, care va sta la baza împăduririi terenurilor în campania de împădurire din toamnă şi în cele din sezoanele următoare. Aştept o implicare serioasă şi promptă a tuturor UAT-urilor, mai ales că terenurile degradate pot deveni păduri pentru toţi românii. Şi mai ales că în România avem foarte multe judeţe care suferă de lipsa pădurilor. Avem şase judeţe din ţară în care pădurile sunt sub 10% din suprafaţa totală a judeţului. Aştept o cooperare care să reînvie pădurile, mai ales acolo unde acestea au dispărut în timp!“, a mai spus ministrul Costel Alexe.

Judeţele cu deficitul cel mai mare de păduri sunt: Călăraşi (4% păduri din suprafaţa judeţului), Teleorman (5%), Constanţa (6%), Ialomiţa (6%), Brăila (6%) şi Galaţi (8%).

Primăriile din ţară sunt rugate să sprijine demersul Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor de identificare a terenurilor degradate pentru a fi împădurite. Acestea vor fi incluse pentru împădurire în campania de toamnă „O pădure cât o ţară“.

monitoruldegalati.ro

Conform datelor prezentate de Direcția Silvică Galați într-un raport destinat prefecturii locale, în județul nostru ar fi aproape 37.000 de hectare de pădure, din care 7.700 de hectare au fost preluate în pază abia anul trecut, după ce au fost timp îndelungat la dispoziția hoților de lemne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

430.000 de puieţi vor fi plantaţi în Galaţi, în cadrul campaniei ”O pădure cât o ţară”

“O pădure cât o ţară este mai mult decât o mare adunare de oameni care plantează. Campania are în spate de strategii silvice, prin care construim păduri puternice. Am anunţat, în prima etapă a campaniei, plantarea a peste 50 de milioane de puieţi. Cu toate că am avut perioadă de urgenţă în mijlocul campaniei, am reuşit să plantăm în primăvară 33 de milioane de puieţi. Ne apropiem de partea a doua a campaniei ‘O pădure cât o ţară’ şi astfel, în octombrie – noiembrie vom planta peste 17 milioane de puieţi. Dacă în primăvară ne-am concentrat pe zonele de munte şi deal, în toamnă  campania va ajunge în zonele de câmpie, în mod special în judeţele deficitare în păduri“, a declarat ministrul Costel Alexe. Acesta a participat miercuri la evenimentul de lansare a acestei ediţii a campaniei, în Pădurea Pustnicu, de lângă Bucureşti. 

Judeţele în care Romsilva va planta cei mai mulţi puieţi  sunt: Tulcea (peste jumătate de milion de puieţi), Galaţi (430.000), Ialomiţa (370.000), Călăraşi (200.000), Dolj (180.000), Brăila (150.000), Vaslui (110.000). Dintre aceştia, peste 1 milion de puieţi sunt de stejar, peste 700.000 de plop, salcie (150.000), frasin, arţar şi alte specii. De asemenea, în cadrul acestei ediţii a campaniei, vor fi plantate păduri de la zero pe o suprafaţă de 1.100 ha şi vor fi  completări pe o suprafaţă de peste 2.000 de ha. 

În cadrul ediţiei de primăvară a campaniei ”O pădure cât o ţară”, au fost plantate de la zero, la nivel naţional, 2.400 de păduri şi completate alte 7.000 de păduri tinere. Cele mai multe păduri plantate de la zero au fost în judeţele: Suceava, Maramureş şi Sibiu.

“În cadrul campaniei ‘O pădure cât o ţară’, vor fi realizate şi lucrări de substituire, prin care vom construi păduri mai puternice decât avem astăzi. De exemplu, aici, la Pustnicu, vrem să readucem la viaţă pădurile dominate de stejar! Acum avem, în această zonă, în jur de 75% tei, deşi cândva Codrii Vlăsiei erau dominaţi de stejar. Urmărim ca prin lucrări de  substituire să revenim la ce a fost odată, 75% stejar şi restul alte specii, printre care şi tei”, a adăugat ministrul Costel Alexe.

money.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

ANIF Galați dă startul împăduririlor în județul Galați

Directorii Filialei Teritoriale de Îmbunătățiri Funciare Galați și Direcției Silvice Galați, Adrian Pîrvu și Valentin Hahuie, au semnat un protocol de colaborare, având ca scop consultanța de specialitate în realizarea de lucrări de împădurire. Primele plantări de puieți de salcâm pe terenurile ANIF se vor face la Vârlezi.

Practic, este vorba despre un program de plantări de puieți de salcâm care va fi demarat în scurt timp de ANIF Filiala Teritorială Galați, pe o suprafață de circa 3.200 de hectare din județ, la care vor primi consultanță de specialitate din partea inspectorilor silvici gălățeni. Conform directorului ANIF Galați, există plantații înființate în urmă cu peste 30 de ani, în care nu au mai fost făcute lucrări de completare și care au fost deteriorate atât din cauza factorilor naturali, cât și a factorilor social-economici și antropici, iar primele plantări vor fi făcute în zona Vârlezi.

"În primă fază, vrem să plantăm 3.000 de puieți de salcâm, cea mai propice specie pentru combaterea eroziunii solului. Ne dorim să completăm zonele forestiere acolo unde avem goluri în plantații, în vederea prevenirii eroziunii de suprafață. Pentru început, vom merge în zona Vârlezi. Majoritatea terenurilor noastre nu sunt pe teren plat, sunt pe coastă, unde e un pic mai greu de ajuns cu tractoare sau cu alte utilaje. Am avut o discuție și cu un consultant pe fonduri europene, ca să vedem ce sume putem accesa prin PNRR. Dacă Direcția Silvică ne spune că temperaturile ne sunt favorabile, ne dorim să plantăm cam 3.000 de puieți în fiecare săptămână și sperăm să începem săptămâna viitoare. Important este să începem, să fim un exemplu pentru celelalte filiale ANIF, să arătăm că se poate face acest lucru cu bani din bugetul propriu", ne-a spus Adrian Pîrvu, directorul ANIF Galați.

La rândul său, Gheorghe Luca, purtătorul de cuvânt al Direcției Silvice Galați, ne-a spus că inițiativa ANIF se va suprapune, într-o anume măsură, cu Luna plantării arborilor, eveniment anual organizat de Romsilva între 15 martie și 15 aprilie. "În Luna plantării arborilor, colaborăm cu elevii din școli și licee, cu voluntari. În ultimii doi ani, activitățile au fost puțin limitate, din cauza pandemiei. Noi vom asigura consultanță de specialitate pentru ANIF, ei urmând să planteze cu oamenii lor. De regulă, plantările se fac pe suprafețele unde au intervenit fenomene de uscare sau de pierdere a capacității de regenerare, acolo unde se pune problema stabilizării solului. Principalul factor care contează la plantări este să nu fie îngheț la sol și acesta să nu fie îmbibat cu apă sau zăpadă", ne-a spus inginerul silvic Gheorghe Luca.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

3.000 de salcâmi, plantați de ANIF Galați în zona localității Vârlezi

Personalul gălățean al Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare a plantat sâmbătă, 19 februarie, 3.000 de puieți de salcâm, pentru stabilizarea terenului de lângă drumul județean dintre localitățile Vârlezi și Crăiești. La acțiunea desfășurată cu sprijinul și asistența tehnică ale Direcției Silvice Galați au participat și 35 de elevi de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri”.

„Împreună cu personalul ANIF Galați, am plantat 3.000 de puieți de salcâm în Plantația “Litera A” din cadrul Amenajării Câmpia Covurlui, B.H. Suhurlui Sec, pe care o avem în administrare. În urma protocolului de colaborare încheiat cu Colegiul Național ”Vasile Alecsandri”, la această acțiune ni s-a alăturat un grup de 35 de elevi entuziaști și harnici, însoțiți de doamnele profesoare Georgeta Prada și Lizeta Iordachi. Tinerii eco-ambasadori au contribuit astfel alături de noi la revitalizarea plantației antierozionale “Litera A”, care are un rol foarte important în stabilizarea terenului din imediata vecinătate a drumului județean dintre localitățile Vârlezi și Crăiești. Le mulțumim colegilor de la Direcția Silvică Galați, de a căror asistența și îndrumare tehnică ne-am bucurat pe toata durata activității”, a declarat Adrian Pîrvu, directorul ANIF Galați, pe pagina sa de Facebook.  

regionalpress.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Regenerări de păduri, pe 461 de hectare din județ

Direcția Silvică Galați informează că, în anul 2021, suprafața parcursă cu lucrări de regenerare a pădurilor, în fondul forestier proprietate publică a statului, a fost de 461 de hectare, din care regenerări naturale au fost pe 305 ha și regenerări artificiale (împăduriri și reîmpăduriri) pe 156 ha. În cadrul ocoalelor silvice Grivița, Hanu Conachi și Tecuci, există o suprafață totală de 50 ha de pepinieră și 2 ha de plantaje, de pe care se obține materialul săditor și de reproducere utilizat pe șantierele de împăduriri. Anual, se obțin circa 1,5 milioane de puieți forestieri de salcâm, glădiță, plop, salcie, stejar și alte specii de amestec și de ameliorare a solului.

Volumul de masă lemnoasă recoltat în fondul forestier proprietate publică a statului a fost de 45.000 mc, cu 6.100 mc mai puțin decât maximul anual stabilit.
De asemenea, anul trecut, s-au efectuat lucrări și tratamente silvice pe un total de 388 ha, din care tăieri de regenerare în păduri - 312 ha, substituiri sau refaceri de arborete degradate - 10 ha, lucrări de conservare - 67 ha. S-a exploatat masă lemnoasă din suprafețe afectate de uscare pe 105 ha și au fost parcurse cu lucrări de igienizare 1.624 ha.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ANIF Galați continuă plantările de puieți

Condițiile meteo de luni, 14 martie, s-au dovedit propice, astfel că reprezentanții Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare (ANIF) Galați au continuat plantarea puieților de salcâm în județ. „Continuăm la Vârlezi, cu încă 1.000 de puieți și beneficiem și de ajutorul elevilor voluntari de la școala generală din localitate”, ne-a informat Adrian Pîrvu, directorul ANIF Galați. Aceasta este cea de-a doua operațiune de plantări derulată de ANIF Galați în acest an, cu sprijinul și asistența tehnică a personalului Direcției Silvice, după cea din 19 februarie, când s-au plantat 3.000 de puieți lângă drumul județean dintre localitățile Vârlezi și Crăiești.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Trei mii de salcâmi plantați la Mănăstirea Cârlomănești

O campanie de plantare a trei mii de puieți de salcâm s-a desfășurat, în această lună, la Mănăstirea Cârlomănești. Acțiunea a fost organizată de Mănăstirea "Sf. Nicolae și Sf. Martiri Brâncoveni" Cârlomănești, în parteneriat cu Primăria și Școala Gimnazială din comuna Cerțești, precizează Arhiepiscopia Dunării de Jos. La acțiune au participat 50 de elevi, alături de profesorii lor, aceștia având ocazia să se bucure de petrecerea în natură a timpului liber, dar și de ospitalitatea viețuitorilor din mănăstirea gălățeană. De altfel, la activitatea tinerilor, recreativă și creativă deopotrivă, au participat și starețul mănăstirii, preacuviosul părinte Nicodim, dar și preotul Gheorghe Joghiu, unul dintre susținătorii și sprijinitorii acestui așezământ monahal.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Fonduri europene pentru "plămânul verde" al județului

Schema de ajutor de stat "sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite", din cadrul PNDR 2014-2020, a fost aprobată prin ordin al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) în anul 2016. Ajutoarele pentru împădurire și crearea de suprafețe împădurite se acordă ca ajutoare cofinanțate din fonduri europene. Schema este implementată de MADR, prin Autoritatea de Management pentru Programul Național de Dezvoltare Rurală, prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale și prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA).

Scopul ajutorului îl reprezintă acordarea unui sprijin financiar deținătorilor publici și privați de terenuri agricole și neagricole și forme asociative ale acestora pentru împădurirea și crearea de suprafețe împădurite. Schema vizează plantațiile forestiere realizate prin trupuri de pădure pe terenurile agricole și neagricole sau perdele forestiere de protecție pe terenurile agricole și neagricole. Trupurile de pădure reprezintă o suprafață de teren care se întinde pe cel puțin 0,5 ha, cu arbori mai înalți de cinci metri la maturitate, în condiții normale de vegetație și consistență de peste 10%, în timp ce perdelele forestiere de protecție sunt formațiuni cu vegetație forestieră acoperind minimum 0,1 ha, amplasate la o anumită distanță unele față de altele sau față de un obiectiv, cu scopul de a-l proteja împotriva efectelor unor factori dăunători și/sau pentru ameliorarea climatică, economică și estetico-sanitară a terenurilor.
Conform datelor prezentate de APIA - Centrul Județean Galați, la această dată, în județ sunt în derulare 13 proiecte, aparținând unui număr de 11 beneficiari, pe o suprafață totală de 187,41 ha. Dintre acestea, patru se află în al patrulea an de angajament, amplasamentele deja împădurite fiind pe raza localităților Ivești, Oancea, Schela (foto) și Târgu Bujor. Per ansamblu, suma totală autorizată la finanțare a fost de 306.535,47 de euro, ceea ce reprezintă 1.492.306,62 de lei.
Importanța împăduririlor, mai ales într-un județ de câmpie care nu excelează în acest sens, nu mai trebuie explicată, ținând cont și de actualul context al schimbărilor climatice. La o recentă reuniune a fermierilor locali, dedicată secetei crunte din acest an, fostul director al Direcției pentru Agricultură Județene și fost secretar de stat în MADR Floricel Dima a menționat faptul că față de media națională de 28% suprafață împădurită, județul nostru se situează la doar șase la sută.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Galațiul se împădurește prin PNRR

Pe 25 noiembrie 2022 s-a lansat schema de ajutor de stat "Sprijin pentru investiții în noi suprafețe ocupate de păduri" din cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), informează Garda Forestieră Focșani, instituție aflată sub autoritatea Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor și care tutelează cele șase județe din Regiunea Sud-Est. Implementarea schemei cuprinde mai multe etape, iar pentru ușurarea aplicării a fost special concepută aplicația informatică "Program de gestionare împăduriri PNRR".

Conform bilanțului pe anul 2022 dat publicității de Garda Forestieră Focșani, pentru județul Galați au fost acceptate împăduriri pe amplasamente cu o suprafață totală de 174 de hectare. Este cea mai mare suprafață acceptată anul trecut, după Vaslui (187 ha) și înaintea celor din județele Brăila (6 ha), Buzău (2 ha), Tulcea (55 ha) și Vrancea (33 ha).

Se vor realiza și mai multe perdele forestiere de protecție, prin realizarea cărora suprafața fondului forestier, la nivelul Gărzii Forestiere Focșani, va crește cu 106 ha, din care 20 de hectare în județul Galați.

De asemenea, în județul Galați au fost avizate favorabil două proiecte tehnice pentru împădurirea unei suprafețe de teren agricol de 45,66 hectare, cu o valoare publică estimată de 623.794 de euro.

Mii de hectare de pădure nepăzite

Conform bilanțului citat, la sfârșitul anului 2022 nu era asigurată paza de către ocoalele silvice și de regim pentru 15.632 de hectare de fond forestier din patru județe. Pe județe, acestea erau amplasate 8.970 ha în Buzău, 6.359 ha în Vrancea, 231 ha în Galați și 72 ha în Vaslui. "Garda Forestieră Focșani a făcut demersurile necesare în vederea identificării suprafețelor pentru care proprietarii nu se cunosc sau au decedat și nu s-a făcut dezbaterea succesorală, precum și notificarea ocoalelor silvice și a primăriilor cu privire la intenția de a efectua controale de fond și asigurarea pazei pentru aceste suprafețe de fond forestier", informează instituția.

De asemenea, pe teritoriul celor șase județe au fost identificate 430 ha de terenuri degradate, proprietate atât a UAT-urilor, cât și a persoanelor fizice. Un sfert dintre acestea, 104 ha, sunt în județul Galați.

În primul semestru al anului trecut, proprietarii de fond forestier (persoane fizice și juridice) au înaintat documentații de acordare a compensațiilor, reprezentând contravaloarea produselor pe care proprietarii nu le recoltează din cauza funcțiilor de protecție stabilite prin amenajamentele silvice care determină restricții în recoltarea de masă lemnoasă. Pentru cele 84 de documentații considerate eligibile, s-au întocmit deconturi justificative totalizând circa 18 milioane de lei, din care aproximativ 500.000 de lei pentru Galați. La această dată, toate deconturile sunt achitate.

Diferența dintre Garda Forestieră și Direcția Silvică

Gărzile forestiere sunt instituții publice teritoriale, cu personalitate juridică, în subordinea autorității publice centrale care răspunde de silvicultură (Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor), finanțate integral de la bugetul de stat, cu atribuții în implementarea și controlul aplicării regimului silvic și cinegetic în fondul forestier național și în vegetația forestieră de pe terenurile din afara fondului forestier național. Garda Forestieră Focșani are rol de reprezentare în teritoriu a autorității publice centrale care răspunde de silvicultură și are în arondare județele Vrancea, Vaslui, Galați, Brăila, Buzău și Tulcea.

Direcția Silvică Galați, ca subunitate teritorială fără personalitate juridică a Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva, are calitatea de administrator pentru fondul forestier proprietate publică a statului și, suplimentar, poate prelua pe bază de contract de administrare sau de asigurare a serviciilor silvice de pază și suprafețe de fond forestier ale altor deținători.

Din această cauză, majoritatea informațiilor transmise de Direcția Silvică Galați se referă strict la fondul forestier proprietate publică a statului pe care îl are în administrare și, parțial, pentru fondul forestier proprietate privată a persoanelor fizice și juridice sau proprietate publică a UAT pe care asigură servicii silvice de pază sau din categoria altor servicii silvice.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Luna plantării arborilor, între 15 martie și 15 aprilie

Mereu actuală, pe fondul schimbărilor climatice pe care le resimțim, nevoia de apărare, conservare și extindere a suprafețelor ocupate cu păduri este crescută în special în zonele cu suprafețe reduse de fond forestier, printre care se regăsește și județul Galați, informează Direcția Silvică Galați, prefațând astfel „Luna plantării arborilor”, care se va desfășura în perioada 15 martie – 15 aprilie 2023.

În agenda de lucru a silvicultorilor gălățeni, pentru prima jumătate a anului 2023, sunt stabilite, ca obiective concrete, împădurirea unor suprafețe din fondul forestier aflat în administrare pe 70 ha, efectuarea completărilor de puieți forestieri pe 157 ha plantate în anii anteriori, refacerea a 6 ha din suprafețe calamitate de secetă, asigurarea regenerării naturale pe 270 ha, efectuarea de semănături în pepinierele silvice pe o suprafață de 335 ari și a butășirilor de plop și salcie în pepiniere pe o suprafață de 100 de ari, multe din aceste activități fiind în plina desfășurare.

În paralel, reprezentanții Direcției Silvice Galați desfășoară acțiuni de conștientizare a rolului și importanței pădurii, în special în rândul tineretului  din grădinițe, școli, licee, și de asigurare a asistenței de specialitate pentru lucrările de regenerare a suprafețelor de fond forestier sau vegetație forestieră a altor deținători sau proprietari.

regionalpress.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Elevi și profesori de la „Racoviță” au plantat peste 2.200 de puieți

Atunci când dragostea de natură trece de la teorie la practică, lucruri foarte frumoase se întâmplă. Conform lui George Luca, responsabilul de relații cu presa al Direcției Silvice Galați, o impresionantă desfășurare de forțe, entuziasm și energie bună a avut loc luni, 27 martie, în localitatea Ivești, aproape de malul Siretului, în raza de activitate a Ocolului silvic Hanu Conachi. Pe o suprafață de fond forestier proprietate publică a statului, circa 200 de elevi și cadre didactice din cadrul Liceului Teoretic "Emil Racoviță" din Galați au plantat peste 2.200 de puieți de plop alb, specie adaptată condițiilor de dezvoltare din zona de luncă, suprafața fiind încadrată în categoria ariilor naturale protejate "Natura 2000", respectiv, ”ROSCI/ROSPA Lunca Siretului Inferior".

Mai întâi, participanților li s-a explicat cum se plantează un puiet și cum să se protejeze de eventuale accidente, după care au trecut la treabă - plantarea efectivă a puieților pe o suprafață de 118 ari.

Acțiunea de împădurire a fost coordonată de întreg personalul Ocolului silvic Hanu Conachi și de reprezentanți ai Direcției Silvice Galați. Acestora li s-au alăturat jandarmi și reprezentanți ai Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate - S.T. Galați, fiecare voluntar contribuind la clădirea unei noi celule verzi în plămânul naturii și la refacerea echilibrului ecologic în zonă.

Acțiunea s-a încadrat în calendarul campaniei "Luna plantării arborilor" și este rezultatul direct al parteneriatelor de colaborare încheiate de Direcția Silvică Galați cu Inspectoratul Școlar Județean Galați, cu instituții publice sau ONG-uri, în spiritul dragostei și respectului față de natură.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.