Sari la conținut

Instituţiile publice (încă) nu au rampe pentru persoanele cu handicap


dcp100168

Postare recomandata

De la înălţimea sănătăţii noastre, privind în jos fără mânie

* Rampe cu înclinaţie mare, prea înguste sau care nu duc nicăieri - cam aşa sunt mare parte din accesibilităţile construite la Galaţi * Toate clădirile instituţiilor publice ar trebui să aibă rampe pentru persoanele în scaunul rulant... * Însă, nici măcar amenda nu pare să sensibilizeze

"Prea multe scări, prea multe�" Asta îşi spun aproape de fiecare dată când au nevoie de ceva cei cu care soarta nu a fost prea darnică. Cei care s‑au trezit într‑o zi fără forţa de a se mai ridica în picioare. Cei pentru care viaţa s‑a schimbat într‑o clipă, fără ca ei să aibă vreun cuvânt de spus sau vreo putere de a ţine piept implacabilului. Sunt persoanele cu dizabilităţi, ţintuite în scaune cu rotile, din cauza unui accident de maşină, a unei sărituri în apă, a unui tratament greşit� Ce este în sufletul lor e greu de imaginat. Cum îşi duc viaţa zi de zi, putem vedea uneori, când încearcă să înfrunte lumea care îi priveşte fie cu milă, fie cu indiferenţă. Autorităţile, în schimb, demonstrează o nepăsare crasă faţă de ei, dar şi faţă de legea care le‑a impus de ani să respecte nevoile persoanelor cu handicap. Toate instituţiile publice ar fi trebuit să aibă rampe şi căi de acces, o parte măcar din mijloacele de transport în comun ar fi trebuit adaptate, parte din locurile de parcare ar fi trebuit rezervate, semnalizate� Chiar ceea ce s‑a făcut a fost, din păcate, doar pentru a bifa o realizare. Sunt rampe cu o înclinaţie mult prea mare, prea înguste, din gresie fără aderenţă, ori rampe care pur şi simplu nu duc nicăieri. O batjocură la adresa celor în scaune cu rotile, dar şi la adresa legii, luată uşor în râs pentru că foarte rar se verifică cât din prevederi se şi respectă.

Lege sau tocmeală

Potrivit Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, 31 decembrie 2007 ar

fi trebuit să fie termenul‑limită pentru executarea multor accesibilităţi şi adaptarea la nevoile acestor oameni. Astfel, autorităţile administraţiei publice locale aveau obligaţia să ia măsuri pentru adaptarea trecerilor de pietoni de pe străzile şi drumurile publice (inclusiv marcarea prin pavaj tactil), dar şi să monteze sisteme de semnalizare sonoră şi vizuală la intersecţiile cu trafic intens. În afară de câteva adaptări la trecerile de pietoni şi doar pe o singură parte a străzii, nu s‑a făcut nimic. Ce să mai vorbim de semnalizare sonoră sau pavaj tactil. Pentru a facilita accesul neîngrădit al persoanelor cu handicap la transport, până la 31 decembrie 2010 trebuie adaptate toate mijloacele de transport în comun aflate în circulaţie, precum şi staţiile mijloacelor de transport în comun, conform prevederilor legale (inclusiv cu marcarea prin pavaj tactil a spaţiilor de acces spre uşa de intrare în mijlocul de transport). Tot până în 2010, trebuie montate panouri de afişaj corespunzătoare nevoilor persoanelor cu handicap vizual şi auditiv în mijloacele de transport public şi imprimate cu caractere mari şi în culori contrastante rutelor şi indicativele mijloacelor de transport în comun.

Administratorii infrastructurii feroviare şi operatorii de transport feroviar au obligaţia ca în următorii trei ani să adapteze cel puţin un vagon şi staţiile principale de tren, pentru a permite accesul persoanelor cu handicap care utilizează fotoliul rulant.

Hotel şi taxi accesibil

Proprietarii de spaţii hoteliere au fost şi ei obligaţi prin aceeaşi lege, ca până la sfârşitul anului 2007, să adapteze cel puţin o cameră pentru găzduirea persoanei cu handicap care utilizează fotoliul rulant, să marcheze prin pavaj sau covoare tactile intrarea, recepţia şi să deţină harta tactilă a clădirii, să monteze lifturi cu însemne tactile.

De asemenea, toţi operatorii de taxi ar trebui să asigure la această dată cel puţin o maşină adaptată transportului persoanelor cu handicap care utilizează fotoliul rulant.

Constituie discriminare refuzul conducătorului de taxi de a asigura transportul persoanei cu handicap şi a dispozitivului de mers.

* * *

Cât din toate acestea a fost realizat, cât se respectă, ştim cu toţii. Dar cel mai bine simt cei care chiar au nevoie de aceste accesibilităţi, cei cărora le este îngrădit accesul la o viaţă normală doar dintr‑un dezinteres al autorităţilor, al celor care ar trebui să privească din când în când şi în jos, de la înălţimea sănătăţii lor.

Campioana

Corina are acum 33 de ani, iar destinul ei a luat o întorsătură neaşteptată în urmă cu şase ani, năruindu‑i, la acea vreme, toate visele. Urma să se căsătorească, dar a rămas fără picioare în urma unui cumplit accident de tren, iar viitorul soţ a uitat de toate jurămintele făcute până atunci, dând bir cu fugiţii� A rămas singură, a plâns, s‑a revoltat, şi‑a înăbuşit durerea, după care a decis: nu va renunţa la viaţa ei, va merge mai departe! Şi, în ciuda celor trăite, Corina a reuşit! E o învingătoare�

Odată, de Crăciun...

Cine a spus că valoarea şi tăria omului se vădesc în încercările vieţii a avut mare dreptate, iar Corina Custură este poate unul dintre cele mai grăitoare exemple. Am văzut‑o pentru prima dată acum câteva zile şi am deja senzaţia că o cunosc de‑o viaţă� Corina este o fată simplă, iar frumuseţea şi bogăţia îi izvorăsc, necenzurate, din sufletul ei mare. A trăit multe până acum, sunt clipe dureroase, pe care nici nu doreşte să şi le mai amintească. Totul a început (ori s‑a sfârşit?!) pe 27 decembrie 2004. În a treia zi de Crăciun� "Alergam după trenul care abia plecase din gară, am încercat să urc în penultimul vagon şi am alunecat sub roţi� Trebuia să mă căsătoresc în martie� A fost un şoc pentru mine şi familia mea", a început Corina să povestească. Terminase Facultatea de Transporturi CFR din Bucureşti doar de cinci ani de zile. Avea o mulţime de vise, dorea să‑şi întemeieze o familie, când, brusc, şi‑a dat seama că viaţa ei avea să urmeze o traiectorie nebănuită. A suferit patru operaţii grele, după care a ajuns în căruciorul cu rotile, pe care a fost nevoită să înveţe să‑l mânuiască. Au urmat zile întregi de lacrimi, durere, renunţări� Nu ştia încotro să o apuce�

Cea mai bună!

Dar Corina a avut şansa să întâlnească prieteni adevăraţi. "Oameni la fel ca mine, cu dizabilităţi� care mi‑au dat încredere, curaj şi pe care am simţit că mă pot baza! Am venit la Asociaţia Sporting Club (n.r care apără drepturile persoanelor cu handicap locomotor) şi am văzut că oamenii de aici nu au încetat să lupte, în ciuda handicapului de care sufereau. Au fost un exemplu pentru mine! Aşa am început să fac şi eu sport, să particip la activităţile asociaţiei. Mi‑am făcut noi prieteni, am intrat din nou în contact cu oamenii, am început o altă viaţă socială�", a mai povestit tânăra. După un repaus îndelungat, Corina şi‑a reînceput serviciul, ca inginer, la serviciul de reparaţii şi întreţinere (din cadrul CFR Galaţi). De la serviciu, venea la Sporting Club, să se antreneze pentru competiţii. A muncit mult, a strâns din dinţi şi a luptat pentru un ţel: să devină cea mai bună! Iar rezultatele nu au întârziat să apară. În numai şase ani, Corina Custură a devenit de cinci ori (!) campioană naţională la power lifting (ridicarea halterelor din poziţia împins culcat, un sport practicat în special de persoanele cu dizabilităţi), la categoria ei de greutate: 82, 5 kg. "Sunt cea mai bună din România la categoria mea! Ridic 97,5 kg, care este un record la noi în ţară, şi vreau să‑mi îmbunătăţesc rezultatul! Mai ales că a început să‑mi placă să primesc medalii şi diplome, să mă bage toată lumea în seamă!", a mai spus Corina râzând.

Medalii cu străluciri aparte

Pe 31 august, gălăţeanca noastră va pleca la Jocurile Paralimpice de la Beijing, unde va trebui să‑şi demonstreze performanţele, în competiţie cu alte persoane cu dizabilităţi, din întreaga lume. "Anul trecut, la Campionatul European din Grecia, am obţinut locul trei! Sunt optimistă, voi lupta să cuceresc şi acum o medalie!", ne‑a mai spus tânăra sportivă.

Corina a luat viaţa de la capăt: e tenace, curajoasă, hotărâtă, iar prietenii adevăraţi pe care îi are în jur au mare încredere în ea. "Corina ne‑a dat o lecţie de viaţă! A reuşit să învingă toate greutăţile, deşi mulţi se aşteptau să clacheze. Corina este o învingătoare, un exemplu nu numai pentru persoanele cu dizabilităţi, care au încetat să lupte, din cauza handicapului dobândit�", ne‑a spus Vasile Cristea, preşedintele Asociaţiei Sporting Club Galaţi. Până la Jocurile Paralimpice de la Beijing, Corina mai are de trecut un "hop". Ea urmează acum cursurile unei şcoli de şoferi (vă daţi seama cât de greu este să înveţi să conduci pe o maşină modificată special pentru persoanele cu dizabilităţi?!) şi îşi doreşte foarte mult să obţină permisul de conducere. La voinţa pe care o are, nu ne îndoim că va reuşi� După cum suntem la fel de siguri că şi de la Beijing se va întoarce cu o medalie, o recompensă pe care o merită din plin. Corina a demonstrat că niciun lucru nu e imposibil de realizat. Ea nu are nevoie de medalii ca să fie considerată o adevărată campioană.

576 de gălăţeni în scaunul rulant

* Persoanele cu handicap locomotor reprezintă un sfert din totalul persoanelor cu dizabilităţi din judeţ

La 31 ianuarie 2008, judeţul Galaţi înregistra un număr de 8.347 de persoane cu handicap. 1.894 sunt persoane cu handicap locomotor, iar dintre aceştia 576 au un handicap grav, fiind încadraţi în gradul I de handicap, 981 cu handicap accentuat (amputaţii) şi 336 cu handicap mediu. Sunt date furnizate de Mădălina Filoti, director adjunct în cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului � Direcţia de Asistenţă Persoane Adulte. Vorbim deci de aproape 600 de oameni aflaţi în scaunul rulant, care au propriile nevoi, dar în primul rând nevoia de acces în instituţii publice.

Consiliul Judeţului - 3.000 de lei amendă

* Nici astăzi nu există rampă de acces în această instituţie

La mijlocul anului trecut, Autoritatea Naţională pentru Persoanele cu Handicap a efectuat o serie de controale la instituţiile publice pentru a vedea în ce măsură se respectă legea. Ce s‑a descoperit nu este greu de ghicit. Claudia Pop, actual inspector regional al Inspecţiei Sociale, care a participat atunci la verificări, ne‑a declarat că încă nu are putere clară de decizie în acest domeniu. "Eu aş propune efectuarea de controale împreună cu alte instituţii abilitate, iar acolo unde rampele sunt neconforme să fie dărâmate şi reconstruite, potrivit STAS‑ului. La controlul pe care l‑am efectuat anul trecut am dat o serie de avertismente pentru neconformităţi, printre acestea numărându‑se şi Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate şi Inspectoratul Şcolar, iar la Consiliul Judeţului am aplicat o amendă de 3.000 de lei." Nici amenda aplicată acum câteva luni nu pare să fi "mişcat" responsabilii din cadrul CJ. Nici până astăzi frumuseţea de clădire nu a fost dotată cu rampă. Şi nici CJAS nu s‑a grăbit, iar la OJPC, de exemplu, le‑ar trebui un lift�

http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=22714

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor din presa, vorbiti aiurea! Sa fim seriosi , avem probleme mai importante! Ne gandim la oamenii batuti de soarta in loc sa ne gandim la noi oamenii batuti si furati de coruptie? Da de ce sa facem rampe de acces cand putem sa ne luam un penthouse - noi ne permitem doar revista - in Londra? Da de ce sa ne stresam cand avem atat de facut? Mai ales ca posibilitati exista cu tona in Romania. Da cum sa le facem noi viata mai usoara amaratilor cand putem foarte bien sa avem vile pe Faleza, basoreliefuri de care stau agatate tablori scumpe - cine stie cunoaste - si apoi sa venim cu un discurs de interes obstesc care chipurile va salva comunitatea din mana comunistilor flamanzi de sange si impozite. Nu are sens, domnilor. Ca doar noua ce ne iese? Nimic? Nasol moment. Sorry, nu se poate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Instituţiile publice (încă) nu au rampe pentru persoanele cu handicap

La opt ani de la aprobarea Legii 448/2006 privind protecţia şi promovarea persoanelor cu handicap, un control efectuat de Agenţia Judeţeană Pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (AJPS) Galaţi arată că autorităţile publice locale din Galaţi nu sunt pregătite nici acum să ofere accesul neîngrădit la servicii publice persoanelor cu dizabilităţi. Deşi legea 448 vorbeşte de obligaţia primăriilor de a se asigura, de pildă, încă din 2010, că toate mijloacele de transport în comun au rampe de acces, la Galaţi, mai puţin de jumătate din autobuze, troleibuze şi tramvaie au aşa ceva. În condiţiile în care Primăria Galaţi nu are rampă de acces a persoanelor aflate în scaun cu rotile şi nici grup sanitar adecvat lor, par de domeniul fanteziei alte prevederi ale legii 448 privind, de exemplu, marcarea cu pavaj tactil a spaţiilor de acces spre uşa de intrare în mijlocul de transport în comun, sau asigurarea, mai ales la birourile de relaţii cu publicul, a interpreţilor autorizaţi ai limbajului mimico-gestual!

Primăria Tecuci, fruntaşă, cea din Galaţi, la coada clasamentului!

Din 12 instituţii publice, câte au fost verificate de AJPS Galaţi, doar Primăria municipiului Tecuci şi Consiliul Judeţean Galaţi respectă în totalitate condiţiile de asigurare a accesului neîngrădit al persoanelor cu dizabilităţi. În rest, instituţii publice din sănătate, justiţie şi administraţie publică locală nu asigură condiţiile prevăzute de lege pentru accesul persoanelor cu dizabilităţi. Cele mai multe deficienţe au fost constatate la Primăria municipiului Galaţi, unde, din zece aspecte verificate, şapte nu respectau prevederile legale în domeniu – nu există rampe de acces, locuri de parcare, grupuri sanitare special amenajate, ascensor, birou de audienţe, interpret autorizat al limbajului mimico-gestual şi nici măcar panouri de informare speciale pentru cei cu dizabilităţi. În plus, potrivit lui Răzvan Avram, şeful AJPS Galaţi, din cele 157 de mijloace de transport în comun, câte se aflau, anul trecut, în proprietatea municipalităţii, doar 87 sunt dotate cu rampe de acces pentru persoanele cu dizabilităţi.

Sunt şi alte instituţii cu probleme

Potrivit aceluiaşi raport al Agenţiei Judeţene Pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (AJPS) Galaţi, cele mai des întâlnite probleme sunt lipsa locurilor de parcare special destinate persoanelor cu handicap în parcările instituţiilor publice, dar şi lipsa interpreţilor autorizaţi ai limbajului mimico-gestual. Astfel de probleme se întâlnesc la instituţii publice de mare interes precum Primăria Galaţi, Spitalul Judeţean „Sf. Apostol Andrei”, Tribunalul şi Curtea de Apel Galaţi, Direcţiile regională şi judeţeană a finanţelor publice şi serviciile publice judeţean şi local de evidenţa persoanelor.
Deşi nerespectarea condiţiilor impuse de Legea 448/2006 atrage după sine aplicare de amenzi cuprinse între 6.000 şi 12.000 de lei, inspectorii AJPS Galaţi nu au aplicat sancţiuni, impunând în schimb măsuri de remediere a acestora.

presagalatibraila.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Instituţii fără rampe de acces pentru persoanele cu dizabilităţi

Din cele trei sedii centrale ale autorităţilor locale - Primăria, Consiliul Judeţean şi Prefectura Galaţi - numai cea din urmă are o rampă de acces, modernă, acţionată electric şi care permite intrarea în instituţie a persoanelor aflate în scaun cu rotile.

Este practic imposibil ca o persoană cu handicap fizic să ajungă la etaj, în birourile funcţionarilor publici din sediul central al Primăriei municipiului Galaţi. Pentru că funcţionează, de peste 4 ani, într-un sediu care a fost retrocedat, Primăria nu investeşte în amenjarea spaţiului nici pentru o banală rampă de acces (justificare expusă în numeroase rânduri, deşi Primăria a investit în alte lucrări, precum, de pildă, instalarea de ferestre termopan la birouri!). Când o persoană în scaun cu rotile vine la primărie, funcţionarul cu care are treabă coboară la parter, pentru a vorbi cu cetăţeanul! "S-a ajuns la un compromis, noi înţelegem că nu mai are rost să investească în sediul vechi, pentru că nu este al lor şi până când vor termina noul sediul al Primăriei, care va avea toate facilităţile pentru persoanele cu handicap, avem această convenţie: vine persoana respectivă, vorbeşte cu angajatul firmei private de pază, îi spune cu cine vrea să vorbească şi vine respectivul funcţionar jos şi vorbeşte cu el", spune Vasile Cristea, preşedintele Asociaţiei Sporting Club Galaţi, asociaţie care, din 1992, de când s-a înfiinţat, luptă pentru ca instituţiile publice să asigure, fără discriminare, accesul tuturor cetăţenilor în instituţii, indiferent dacă au sau nu deficienţe fizice, motiv pentru care, ritmic, aplică "exerciţiul" de a încerca să pătrundă în instituţiile publice, cu o persoană aflată în scaun cu rotile.

Prefectura judeţului Galaţi este unica instituţie publică din Galaţi care are o rampă performantă de acces, însă pentru a fi acţionată de angajaţi, persoana aflată afară, în scaun cu rotile, ar trebui să îşi facă simţită prezenţa, sunând la o sonerie. Care, de regulă, este stricată. "Sun şi nu vine nimeni, este clar că soneria nu funcţionează. Treaba este că acum este vară, este cald, mai mare dragul să stai afară. Iarna însă, dacă aş sta aşa de mult afară, m-ar găsi statuie de gheaţă", spune Florin Diaconiţă, care, aflat în scaun cu rotile, a încercat să ajungă în instituţie urmând procedura : a sunat la soneria instalată la baza scărilor Prefecturii, aşteptând ca apoi să vină cineva din Prefectură să îi desfacă moderna rampă de acces. După 20 de minute de căutare a cheii care acţionează rampa de acces, până la urmă, Florin a ajuns în Prefectură. "Soneria se strică mereu pentru că trec tot felul de persoane, o lovesc, aşa, să facă rău", a explicat administratorul Prefecturii. "Rampa modernă de acces a fost instalată în 2008 şi este întreţinută periodic. Nu prea avem însă solicitări pentru folosirea ei, maxim 2-3 pe an, atât!", a spus purtătorul de cuvânt al Prefecturii Galaţi, Petrica Paţilea, explicând astfel şi de ce funcţionează greoi rampa - nu prea este folosită.

Multe instituţii publice de larg interes pentru cetăţeni se află, însă, în Blocul Cristal, o instituţie cu trei etaje, fără rampă de acces sau lift, în care persoanele cu dizabilităţi nu au nici o şansă să ajungă singure. Aici funcţionează: Oficiul de Cadastru (în subordinea MAI), Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane (MAI), Camera Agricolă a Judeţului Galaţi (Consiliul Judeţean), Agenţia de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură (Ministerul Agriculturii), Autoritatea Naţioanlă de Reglementare pentru Serviciile Publice de Gospodărire Comunală (Guvernul României), Direcţia de Integrare Europeană, Dezvoltare Economică şi Autorizarea Serviciilor Publice Deconcentrate (Prefectura Galaţi şi MAI), Zona Liberă Galaţi, (Consiliul Local şi Ministerul Transporturilor), Agenţia de Dezvoltare Regională de S-E - filiala Galaţi etc. "Sunt scări şi apoi alte scări şi alte scări... şi sunt instituţii publice. Cum să ajung în birou? Nici măcar un gardian nu este la intrare, pentru a-i spune ce problemă am... vin degeaba aici, nu înţeleg de ce nu se rezolvă ceva şi pentru noi, până la urmă şi noi suntem cetăţenii acestei ţări, şi noi i-am votat şi nu noi am ales să fim aşa cum suntem", spune, cu tristeţe, Florin Diaconiţă, după ce a aşteptat zeci de minute în faţa Oficiului de Cadastru fără ca măcar să vină vreun angajat să îl întrebe dacă are sau nu o problemă de rezolvat la birourile instituţiei. Singura prezenţă a fost o tânără funcţionară care se nimerise să se afle la parter şi care când a auzit întrebarea "care este procedura de acces în instituţie pentru persoanele cu dizabilităţi" a răspuns stins "nu aţi nimerit persoana potrivită...", după care a dispărut.

Vasile Cristea, preşedintele Asociaţiei Sporting Club Galaţi, o asociaţie sportivă a persoanelor cu handicap, înfiinţată în 1992 militează de ani de zile pe lângă institiţiile publice pentru ca acestea să asigure accesul ăn instituţii a persoanelor cu handicap. Greoi, lucrurile se mişc, totuşi. Noi instituţii publice înfiinţate au rampe de acces - precum sediul nou al Facultăţii de Medicină -, iar alte instituţii aflate la etaje s-au mutat la parter şi au amenjat şi rampe de acces pentru persoanele cu handicap, aşa cum este cazul Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorului. "Da, ne-am mutat în martie 2014 de la etajul al V-lea al Blocului Cristal aici, într-o clădire proprietate privată a unei persoane, unde plătim chirie, tocmai pentru ca persoanele cu deficienţe locomotorii să aibă acces. Decizia de a ne muta a venit în urma sesizărilor mai multor cetăţeni cu deficienţe locomotorii şi a două verificări efectuate de serviciul Prestaţii Sociale al ITM", a spus comisarul Carmen Tudor.

Lista problemelor de care se lovesc pesoanele cu handicap continuă cu lipsa rampelor de acces în mijloacele de transport public dar şi cu locurile de parcare special amenajate pentru personeale cu dizabilităţi, ocupate de şoferii sănătoşi, cel puţin fizic, deoarece şi lipsa bunului simţ poate fi asimilată unui handicap... "În 98% din cazuri parcările sunt ocupate de maşini conduse de şoferi fără probleme... Inclusiv am găsit maşini conduse de poliţişti care mi-au spus că ei au dreptul să parcheze pe locurile rezervate persoanelor cu handicap, pentru că s-ar afla în misiune, dar nu este adevărat, legea nu prevede nicăieri aşa ceva. Am demarat o campanie şi unde găsesc maşini parcate aşa le las în parbriz un fluturaş cu mesajul - domnule/doamnă vă rugăm nu mai parcaţi pe locurile special amenajate pentru persoanele cu handicap, nu uitaţi - Nimeni nu e imun la infirmitate", spune Vasile Cristea.

presagalatibraila.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

În sfârşit, vom avea rampe de acces pentru persoanele cu handicap la sediile Primăriei Galaţi

După mulţi ani de zile de la crearea cadrului legislativ prin care se asigură dreptul la un spaţiu public accesibil al persoanelor cu dizabilităţi, în sfârşit Primăria municipiului Galaţi face un pas spre respectarea Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, demarând lucrările pentru amplasarea rampelor de acces în sediile instituţiei.

În şedinţa de consiliu local ce urmează a se desfăşura la sfârşitul lunii februarie este propus un proiect de hotărâre ce supune aprobăriii consilierilor municipali lucrări cu o valoare totală de aproximativ 200.000 lei pentru următoarele amplasamente, fiind vizate în special sediile Direcţiei de taxe şi impozite ale municipalităţii:

- Str. Traian nr. 93, bl. A4 - Direcţia fond locativ şi Starea Civilă - de la nivel intrare la parter înalt - terasa blocului cu faţada spre str. Traian şi str. Serei este prevăzută cu rampă de acces, aflată în stare foarte bună, conformă cu prevederile Normativului NP051/2012. În interior, la intrarea blocului nu există spaţiu suficient pentru amplasarea unei rampe foarte lungi, pentru fiecare din cele 3 scări fiind necesară montarea a câte o platformă înclinată tip servoscară, cu ghidaj rectiliniu paralel cu treptele.

- Str. Domnească nr. 13, bl. L - Direcţia taxe şi impozite - se vor executa 2 rampe identice, iar suprafaţa de rulare va fi din tablă striată (platformă exterioară şi interioară), prevăzută cu balustrade de protecţie.

- Patinoar Artificial, bd. G. Cosbuc nr. 253 - se va amplasa o rampă metalică interioară mobilă la intrarea pentru spectatori din str. H. Coandă, iar suprafaţa de rulare va fi din tablă striată.

- Str. H. Coandă nr. 8, bl. J5 - Direcţia taxe şi impozite - se vor amplasa 2 rampe exterioare din beton armat pe trotuar.

monitoruldegalati.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mai bine mai târziu decât niciodată. Unde se vor amenaja rampe necesare persoanelor cu dizabilităţi

  • Patinoarul Artificial, sediile în care îşi desfăşoară activitatea serviciile Primăriei sau Direcţia de Impozite şi Taxe Locale ar trebui să fie accesibile oricărui cetăţean, inclusiv celor care nu se pot deplasa pe propriile lor picioare.

Termenul limită impus de Legea privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, pentru adaptarea la nevoile acestor oameni a fost 31 decembrie 2007! Dar, pentru că tot e mai bine mai târziu decât niciodată, Primăria va investi 200.534 de lei de la bugetul local pentru a amenaja rampe de acces pentru persoanele cu handicap la patru dintre imobilele publice care ar fi trebuit să aibă deja aşa ceva! Decizia a fost luată prin votul aleşilor locali, care au avizat executarea acestor lucrări şi costurile necesare.
„În prezent, accesul persoanelor cu dizabilităţi se face greoi atât în sediile Primăriei municipiului Galaţi, cât şi la Direcţia de taxe şi impozite (sediile din Domnească nr. 13 şi Henri Coandă nr. 8), blocul A4 de pe strada Traian şi Patinoarul Artificial”, se arată în documentaţia votată de aleşi. Ea a fost realizată de SC ATU Consulting SRL şi a costat 25.900 de lei. Iată care este situaţia fiecărui sediu şi ce soluţii sunt propuse.

Patru trepte de urcat, patru de coborât

Acoperite cu gresie, scările exterioare şi interioare ale sediului Direcţiei de Taxe de pe strada Domnească nr. 13, bloc L, fac imposibil accesul persoanelor aflate în scaun rulant, mai ales că diferenţa de nivel între trotuar şi intrarea în instituţie este de 0,59 metri. Tocmai de aceea aici se vor executa două rampe identice, cu suprafaţa de rulare din tablă striată, prevăzute cu balustrade de protecţie.

Inutilizabile

Aşa au fost catalogate rampele de pe holurile interioare ale blocului A4 de pe strada Traian nr. 93, rampe cu o lungime de 2,22 m şi o diferenţă de nivel de 0,90 m, rezultând o pantă de 48,13 la sută. Potrivit deciziei aleşilor, aici vor fi montate platforme elevatoare, tip servoscară, cu ghidaj rectiliniu paralel cu treptele.

Rampă mobilă

La Patinoarul Artificial, pe holul de la intrarea spectatorilor din strada Henri Coandă, există grupuri sanitare recent reabilitate, la nivel şi cu dimensiuni adecvate pentru accesul persoanelor cu dizabilităţi. „Scările interioare nu sunt prevăzute cu rampe de acces pentru persoanele cu dizabilităţi. Diferenţa de nivel este de 0,45 m”, se arată în proiectul votat care propune ca soluţie amplasarea unei rampe metalice interioare mobile. Va fi montată doar la evenimente, iar tronsonarea făcută astfel încât să poată să fie transportată de patru persoane.

Degradate şi neconforme

Aşa sunt rampele de acces la sediul Direcţiei de Impozite din strada Henri Coandă nr. 8, bloc J5. Aici, conform deciziei aleşilor, vor fi executate două rampe exterioare din beton armat pe trotuar.
Durata de realizare a rampelor este de trei luni.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Investiţii pentru persoanele cu dizabilităţi locomotorii

Consiliul Judeţean Galaţi a achiziţionat un scaun pentru ridicarea pe trepte a persoanelor cu dizabilităţi locomotorii si urmează să achiziţioneze şi o platforma tip lift.

 “Începând cu acest an şcolar, elevii cu dizabilităţi locomotorii de la Liceul Tehnologic <Simion Mehedinţi> pot ajunge la etajul întâi al unităţii de învăţământ cu ajutorul unui dispozitiv electric pentru scări, care poate fi acţionat manual sau cu telecomandă. Avem opt elevi care folosesc în fiecare zi de şcoală acest sistem. De asemenea, am aprobat achiziţia unei platforme tip lift pentru persoanele cu dizabilităţi locomotorii, platformă care va fi montată la Biblioteca <V. A Urechia> în perioada următoare. Deşi valoarea investiţiilor nu este una foarte mare, cele două dispozitive sunt foarte importante şi extrem de utile pentru persoanele cu dizabilităţii locomotorii”, a declarat Costel Fotea, preşedintele Consiliului Judeţean Galaţi

Echipamentul montat la Liceul Tehnologic “Simion Mehedinti” a costat 54.000 de lei, iar platforma tip lift 73.661 de lei.

Consiliul Judeţean Galaţi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Instituţii care n-au respectat drepturile persoanelor cu dizabilităţi

Conducerea Agenţiei Judeţene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (AJPIS) Galaţi şi-a prezentat raportul de activitate pentru anul trecut cu privire la controalele efectuate în cadrul mai multor entităţi publice din judeţul Galaţi, pentru a se stabili dacă acestea respectă drepturile persoanelor cu dizabilităţi la un mediu accesibilizat.

Printre aceste entităţi se numără sălile de spectacol din cadrul Casei de Cultură a Sindicatelor Galaţi, Teatrului Dramatic "Fani Tardin" şi Teatrului Naţional de Operă şi Operetă "Nae Leonard", niciuna dintre aceste instituţi nedeţinând toate elementele de accesibilizare la mediul fizic, informaţional şi comunicaţional, pentru ultimele două dispunându-se măsura configurării a minimum două locuri rezervate persoanelor care utilizează fotoliul rulant.

Au intrat, de asemenea, în atenţia inspectorilor sociali pentru neîndeplinirea condiţiilor de accesibilitate, Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii şi Muzeul de Istorie "Paul Păltănea". În urma verificărilor, la Muzeul de Istorie au fost montate dispozitive destinate ghidării în interiorul clădirii a nevăzătorilor şi au fost achiziţionate rampe mobile. De asemenea, a fost încheiat un contract pentru asigurarea unui interpret mimico-gestual.

Potrivit aceluiaşi raport, în urma verificărilor efectuate, Biblioteca "V. A. Urechia" a luat toate măsurile necesare pentru a remedia neregulile, printre care şi lipsa materialelor informative în limbajul Braille. Astfel, instituţia a dispus atât amplasarea unor sisteme cu avertizare vizuală şi sonoră şi suprafeţe tactile, cât şi a unor rampe şi grupuri sanitare adaptate persoanelor cu nevoi speciale. Ca element de noutate, biblioteca a încheiat un parteneriat cu Asociaţia Naţională a Surzilor din România pentru asigurarea unui interpret mimico-gestual.

Echipele de control au constatat, de asemenea, nereguli în ceea ce priveşte asigurarea accesului neîngrădit al persoanelor cu dizabilităţi la toate sălile de sport verificate. Este vorba despre Sala Sporturilor "Dunărea", Patinoarul Artifical "Dunărea" şi Sala Sporturilor "Siderurgistul".

În ceea ce priveşte, complexele comerciale, s-a constat că în cadrul SC Metro Cash & Carry Galaţi nu exista grup sanitar adaptat şi echipat corespunzător şi nici casă de marcat adaptată şi semnalizată, cea din urmă neregulă fiind depistată şi la Selgros.

Au fost efectuate verificări şi la primăriile Vîâători, Independenţa, Tudor Vladimirescu, Costache Negri, Cuza Vodă, Şendreni, Braniştea, Folteşti, Scânteieşti şi Măstăcani, constatându-se că niciuna dintre ele nu deţinea pagină de internet accesibilizată, în timp ce Primăria Măstăcani nu dispunea de rampă de acces.

Conform AJPIS, pentru remedierea neconformităţilor, au fost implementate 56 de măsuri care au vizat asigurarea accesului la mediul fizic, informaţional şi comunicaţional al persoanelor cu dizabilităţi, dintre care au fost îndeplinite 52, celelalte patru aflându-se în terme de îndeplinire.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Rampă de acces pentru un gălăţean în scaun rulant. Asociaţia îl refuză, administraţiile locale îl duc cu vorba

Doar nouă trepte - atât de degradate încât ar cere atenţie la coborâre şi din partea unui om cu picioare zdravene - îl despart pe gălăţeanul Cătălin Anton de lumea din jur. Dependent de un fotoliu rulant, el este nevoit să apeleze la bunăvoinţa trecătorilor pentru a coborî din bloc. Două administraţii locale cărora le-a solicitat construirea unei rampe l-au purtat cu vorba. Asociaţia de proprietari din care face parte nu doreşte să se implice financiar, ba, mai mult, unii vecini nu acceptă ca rampa să le treacă pe sub geam. Ce şanse de rezolvare a problemei există am încercat să aflăm din partea autorităţilor şi nu numai.

Gălăţeanul Cătălin Anton locuieşte în Ţiglina III, într-un apartament la parter de bloc. Din păcate, problemele de sănătate l-au adus într-un fotoliu rulant, devenind o persoană cu handicap grav. Cele nouă trepte care separă ieşirea din bloc de lumea din jur reprezintă o provocare pentru gălăţeanul care nu-şi poate folosi picioarele. Este nevoit să apeleze la bunăvoinţa celor din jur pentru a ajunge în faţa imobilului în care locuieşte. Tocmai de aceea a cerut ajutorul administraţiei locale. Din 2016, conform adreselor prezentate, a solicitat, în repetate rânduri, Primăriei municipiului Galaţi construirea unei rampe de acces pe care să poată ieşi şi intra în bloc. A primit patru răspunsuri diferite.

Dus cu vorba

În răspunsul transmis în ianuarie 2016, Primăria Galaţi preciza: "La aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli al Primăriei Galaţi pe anul 2016, vom solicita alocarea fondurilor pentru amenajarea unei rampe de acces pentru persoane cu dizabilităţi. Lucrările vor începe după stabilirea constructorului şi obţinerea autorizaţiei".
În februarie 2017, i s-a spus că în bugetul municipiului pe anul 2017 nu sunt alocate fonduri pentru amenajarea unei rampe la blocul în care locuieşte, pe strada Mihail Sadoveanu. "Aparatul de specialitate din cadrul Municipiului Galaţi va propune Consiliului Local adoptarea unei hotărâri privind adaptarea căilor de acces în blocuri pentru persoanele cu dizabilităţi".
În decembrie 2018, Primăria Galaţi îi transmitea că "Legea nr. 448 din 6 decembrie 2006 (republicată) privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap prevede obligativitatea construirii din fonduri publice a rampelor pentru persoanele cu handicap doar în cazul clădirilor de utilitate publică, precum şi al altor instituţii şi firme care au legătură cu publicul. Solicitarea dumneavoastră va fi reanalizată în anul 2019, în funcţie de bugetul alocat de Consiliul Local Galaţi".
În aprilie 2019, în ultimul răspuns oficial, Primăria Galaţi îi comunica sec: "Rampa de acces în imobilul în care locuiţi poate fi realizată cu acordul şi sprijinul financiar al asociaţiei de proprietari, având în vedere că blocul este integral proprietatea locatarilor".

Asociaţia nici nu vrea să audă

"Am făcut solicitare şi la asociaţia de proprietari, dar mi s-a răspuns că vecinii nu sunt de acord să participe la cheltuiala pentru construcţia rampei! Susţin că Primăria trebuie să suporte costul", ne-a spus Cătălin Anton.
Administratorul asociaţiei ne-a confirmat că, într-adevăr, membrii nu vor să contribuie financiar la realizarea rampei, ba, mai mult, vecinii de la parter nu vor ca rampa să le treacă pe sub geam. Administratorul ne-a spus că găsise o firmă dispusă nu doar să amenajeze rampa, ci să repare şi scările degradate, dar membrii asociaţiei nu sunt de acord.

Ce spune acum Primăria

"Referitor la solicitarea dumneavoastră privind amplasarea rampelor de acces, vă comunicăm că preocuparea este să venim în sprijinul persoanelor cu dizabilități, dar și să susținem demersurile acestora. Astfel, căutăm soluțiile potrivite pentru instalarea de rampe. Potrivit prevederilor art. 62, alin. (1), din Legea 448/06.12.2006 (republicată), privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, clădirile de utilitate publică, căile de acces, clădirile de locuit construite din fonduri publice, mijloacele de transport în comun și stațiile acestora, taxiurile, vagoanele de transport feroviar pentru călători și peroanele principalelor stații, spațiile de parcare, străzile și drumurile publice, telefoanele publice, mediul informațional și comunicațional vor fi adaptate conform prevederilor legale în domeniu, astfel încât să permită accesul neîngrădit al persoanelor cu handicap. În consecință, din fondurile alocate de la bugetul local se pot construi rampe de acces pentru persoanele cu dizabilități numai la clădirile de utilitate publică și clădirile de locuit construite din fonduri publice. Precizăm că pentru clădirile proprietate privată, inclusiv blocurile de locuințe, rampele de acces pot fi realizate din fondurile asociațiilor de proprietari", ne-a transmis Biroul de presă al administraţiei locale.

Susţinere din partea "Sporting Club"

Vasile Cristea, preşedintele Asociaţiei Persoanelor cu Handicap "Sporting Club" Galaţi, nu este străin de problema lui Cătălin Anton şi ştie că nu este singurul care ar avea nevoie de o rampă de acces în bloc: "Ceea ce trebuie să facă persoana cu dizabilităţi care are nevoie de o rampă de acces în bloc este o solicitare în scris către Asociaţia de Proprietari, la care să primească răspuns oficial în scris. Dacă răspunsul este negativ, se poate adresa Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării, iar asociaţia poate fi sancţionată", ne-a declarat Vasile Cristea. Acesta este convins că un proiectant poate găsi soluţia unei rampe care să nu deranjeze vecinii şi speră în implicarea unui antreprenor din Galaţi în construirea ei.

Intervenţie în Consiliul Local

Vasile Cristea, preşedintele Asociaţiei Persoanelor cu Handicap "Sporting Club" Galaţi a discutat despre problema persoanelor care ar avea nevoie de o rampă de acces în bloc cu Luminiţa Gheorghiu, de la Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării. Vasile Cristea plănuieşte să susţină cauza persoanelor cu dizabilităţi printr-o intervenţie în faţa aleşilor locali, la viitoarea şedinţă de plen. Aleşii locali ar putea facilita eliberarea autorizaţiilor necesare şi realizarea proiectelor.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se construieşte rampa de care are nevoie un gălăţean în scaun rulant

"Rampă de acces pentru un gălăţean în scaun rulant. Asociaţia îl refuză, administraţiile locale îl duc cu vorba", era articolul pe care îl publicam în ediţia de marţi, 21 iulie, a ziarului "Viaţa liberă". La o săptămână de la apelul lansat din partea lui Anton Cătălin, a început construcţia rampei de care gălăţeanul are atâta nevoie.

"Doar nouă trepte - atât de degradate încât ar cere atenţie la coborâre şi din partea unui om cu picioare zdravene - îl despart pe gălăţeanul Cătălin Anton de lumea din jur. Dependent de un fotoliu rulant, el este nevoit să apeleze la bunăvoinţa trecătorilor pentru a coborî din bloc. Două administraţii locale cărora le-a solicitat construirea unei rampe l-au purtat cu vorba. Asociaţia de proprietari din care face parte nu doreşte să se implice financiar", scriam, în urmă cu o săptămână în "Viaţa liberă".
După publicarea acestui articol, am fost contactată de mai multe persoane care au lăsat de înţeles că doresc să se implice în rezolvarea problemei.
Marţi-dimineaţă, Anton Cătălin ne-a dat vestea cea bună: a început construcţia rampei de care are atâta nevoie. Într-adevăr, la blocul din Ţiglina III în care locuieşte, o echipă de muncitori lucra de zor la amenajarea rampei de acces în bloc. "Vinovat" de rezolvarea problemei este Picu Apostol Roman, viceprimar al municipiului Galaţi. Acesta a contactat o firmă de construcţii, care, după ce a aflat situaţia gălăţeanului Anton Cătălin, a fost de acord să construiască rampa. După cum am aflat, este deja a patra rampă de acces pentru persoane cu dizabilităţi a cărei construcţie i se datorează lui Picu Roman. Acestea au fost construite, în mare parte, cu materiale rămase de la construcţii, refolosite.
"Eu provin dintr-o familie cu mulţi copii. Surorile şi fraţii mei sunt oameni în vârstă, eu fiind mezinul familiei. Vederea şi mersul mi se par extraordinar de importante pentru un om. Mă gândesc că, la un moment dat, oricare dintre noi am putea ajunge în imposibilitatea de a merge pe propriile picioare şi atunci o facilitate de acest fel, cum este o rampă de acces, ne-ar îmbunătăţi calitatea vieţii", ne-a mărturisit Picu Roman motivul pentru care s-a implicat în cazul semnalat de noi, precizând că nu şi-ar dori ca gestul său să fie catalogat drept campanie electorală.
Nu credem că rezolvarea problemei unui om în scaun cu rotile poate fi considerată un gest de imagine. Dar poate că nu ne-ar strica o campanie electorală a faptelor bune, nu a vorbelor, acuzaţiilor şi promisiunilor mincinoase.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gălăţean infirm, pus la zid de vecini. Revoltă împotriva unei rampe de acces.

Rampa de acces în bloc, de care avea atâta nevoie un gălăţean infirm, a stârnit o adevărată revoltă în rândul vecinilor, nemulţumiţi de forma şi de dimensiunea acesteia. Construcţia începută marţi, 28 iulie, a fost desfiinţată miercuri dimineaţă, 29 iulie, spre durerea şi dezamăgirea gălăţeanului dependent de fotoliu rulant. El va trebui să apeleze din nou la bunăvoinţa trecătorilor pentru a coborî cele nouă trepte care îl separă de lumea din jur.

Speranţele gălăţeanului Anton Cătălin că va avea - după patru ani de promisiuni neonorate din partea administraţiei locale şi de refuzuri din partea asociaţiei de proprietari - o rampă de acces în bloc au fost spulberate ieri dimineaţă. Omul a descoperit că rampa începută marţi, care ar fi trebuit să fie definitivată miercuri, a dispărut. Muncitorii au recurs la această măsură în urma protestelor vehemente ale vecinilor, care au ameninţat că o dărâmă ei, pentru că e urâtă şi ocupă toată scara.

"Ţigănie, aia era, nu rampă!"

Aşa ne-au strigat, de la ferestre şi balcoane, vecinii gălăţeanului Anton Cătălin, cu care am încercat să discutăm ieri, pentru a înţelege de ce nu şi-au dat acordul în privinţa rampei necesare bărbatului infirm. Oamenii au refuzat să coboare în faţa blocului şi să stea de vorbă cu noi, preferând să-şi strige nemulţumirea din apartamente. Ba o doamnă ne-a şi reproşat că am "înflorit" lucrurile ca şi când situaţia unui om dependent de scaunul rulant ar putea fi exagerată.
Emiliana Chivu şi Ştefan Tomescu, administratorul şi, respectiv, preşedintele asociaţiei de proprietari din care face parte gălăţeanul în scaun rulant, ne-au explicat că proprietarii din bloc au fost nemulţumiţi de forma şi de dimensiunile lucrării.
"Era un colos de fier gros, care ocupa jumătate de scară. Oamenii au sărit, spunând că e imposibil să se facă aşa ceva, că nu mai au pe unde să intre în bloc. Vecinii voiau o platformă hidraulică, nu o rampă! Sau să li se prezinte un proiect pentru care să-şi dea sau nu acordul", ne-au explicat cei doi reprezentanţi ai asociaţiei de proprietari, care au fost nevoiţi să răspundă la zecile de telefoane ale proprietarilor.
Nici nu s-ar pune problema ca membrii asociaţiei de proprietari să contribuie financiar la construcţia unei rampe de acces, pentru că blocul are probleme mult mai grave de rezolvat, la subsol.

"Îmi vine să mă arunc cu căruţul pe scări!"

"Nici nu mai pot, plâng de azi-dimineaţă! Ştiţi ce îmi vine să fac? Să mă arunc cu căruţul de aici, de sus, de pe scări şi să las bilet că am recurs la acest gest din cauza celor care mi-au făcut treaba asta! Nu vedeţi ce inimi au şi ce oameni sunt?! Oamenii strigau că e o ţigănie! Ar fi trebuit să aştepte ca lucrarea să fie terminată şi vopsită frumos. Cu ce îi încurca?", ne-a mărturisit, cu durere, Anton Cătălin.

"Noi am vrut să-ţi facem un bine!"

"Eu nu am vrut să fac rău, am vrut să-ţi fac bine!", a încercat să-l consoleze pe gălăţeanul în scaun rulant unul dintre vecini. "Rampa aceea era o prostie! O ţigănie! Ce, dacă e gratis trebuie să acceptăm orice? Să vină să-ţi facă o platformă acţionată cu un piston hidraulic. Organizaţia de handicapaţi din Primărie să se ocupe şi să ajute o persoană cu handicap! Degeaba au făcut rampa aia pe care nu o foloseşte nimeni la Primărie! Să ajute şi să facă o treabă cu cap, nu să rupă spaţiul verde şi să facă ţigănie!", a susţinut vecinul familiarizat în străinătate cu rampe moderne de acces.
Degeaba încerca să-i explice Anton Cătălin că o asemenea rampă ar costa foarte mult!

Să intre prin… balcon!

Reprezentanţii asociaţiei de proprietari cred că ar putea fi construită, totuşi, o rampă care să-l ajute pe gălăţean să intre în bloc, dar prin balconul apartamentului. Numai că bărbatul în scaun rulant ar trebui să facă modificări majore în locuinţă pentru aşa ceva. În plus, tot i-ar trebui acordul vecinilor pentru a-şi face drum de acces prin spaţiul verde al imobilului, iar unii dintre proprietari ar putea refuza. Mai ales că nu sunt de acord nici măcar ca rampa să le treacă pe sub geam.
Problema gălăţeanului a rămas, deocamdată, nerezolvată. Tot ce-i rămâne de făcut este să apeleze la Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării, după ce va obţine un răspuns oficial, în scris, din partea asociaţiei de proprietari cu privire la construcţia rampei fără de care e blocat în apartament.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.