Sari la conținut

Imaginea foto a oraşului - Galaţiul din inima mea


Relu

Postare recomandata

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ma intreb oare cit ar costa editarea unui album in care sa selectionam cele mai frumoase poze facute de forumisti...

Am putea contribui cu totii pentru a-l scoate, si apoi sa facem cadou cite un exemplar primarului si altor persoane responsabile, cu dedicatie:

"Acesta e orasul pe care il iubim.

Ne dorim sa il lasati macar asa cum este daca nu sinteti in stare sa faceti ceva pentru el."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb oare cit ar costa editarea unui album in care sa selectionam cele mai frumoase poze facute de forumisti...

Am putea contribui cu totii pentru a-l scoate, si apoi sa facem cadou cite un exemplar primarului si altor persoane responsabile, cu dedicatie:

"Acesta e orasul pe care il iubim.

Ne dorim sa il lasati macar asa cum este daca nu sinteti in stare sa faceti ceva pentru el."

Katman, e o idee super! ultramarine are in mod sigur o colectie impresionanta de imagini. Albumul ar putea avea doua capitole: Partea urata a orasului - poate ii sensibilizam, si partea frumoasa, sau ce a mai ramas inca frumos. Cu promisiunea lor ca, daca peste 5 ani vom reedita albumul, acea parte urata nu va mai exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)Minunat. Ma bucur ca va place ideea :)

Are cineva posibilitatea sa puna la dispozitie un FTP pe care sa facem upload la ceva poze? Facem o selectie de cam 20 de bucati si ne interesam la o tipografie care ar fi costurile de editare.

Sau, cine vrea sa participe se anunta si ne adunam cu totii sa facem selectia impreuna.

Albumul ar putea avea doua capitole: Partea urata a orasului...si partea frumoasa

Partea urita ar putea cuprinde si partea trista a orasului... Acele "Case care pling" http://casecareplang-in-galati.blogspot.com/, ale lui Phakiru.

viewtopic.php?f=5&t=4607

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Pacat ! Ne mandrim doar cu aceste "ruine". Nimic nou sub soare, nimic construit dupa revolutie, nimic care sa faca sa se vorbeasca despre orasul nostru "in lume"... Acum cativa ani, o prietena a plecat in Canada. A revenit in tara dupa nici un an, in vizita la parinti, si, la o bere cu prietenii ne-a spus : "bai fratilor, cum puteti sa mai traiti aici? de-ati sti voi cum e prin alte tari" Atunci, recunosc, am blamat-o. "Ce, ba, iti pute acum Romania, Galatiul? Ai uitat unde ai crescut?", i-am spus printre altele. In 2005 am plecat si eu din tara. Si, vazand realitatile lumii din afara granitelor noastre, am realizat cata dreptate avea. Zona asta balcanica ne macina nu numai nervii, dar si sufletele. Ne-am obisnuit sa traim intr-o cocina, fara sa constientizam ca se poate si ALTFEL. Nu spun ca altii sunt mai buni, ci doar ca altii POT si VOR!

Fuga nu rezolva deloc problema...ba din contra! Atat timp cat un roman pleaca la mai bine si se intoarce peste ani e absurd sa aiba pretentia la schimbare in bine atat timp cat el si-a vazut de ale lui in alta parte. Nu poate fi condamnat ca a vrut sa traiasca mai bine dar nici s-o faca pe lupul moralist ca vezi Doamne ce rusine-i sa traiesti in Romania. Si nu vorbesc de tine ci in general. Asa n-o sa se schimbe ceva prea curand...nu ca daca ar ramane toti romanii de valoare s-ar schimba foarte repede dar oricum MAI repede.

Cat despre Galati, parerea mea e ca sub stratul gros de praf,gunoi si marlanie se gaseste totusi un oras care inca a ramas frumos sau mai are inca destule parti frumoase. Marea problema este ca e neingrijit... :oops:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuga nu rezolva deloc problema...ba din contra! Atat timp cat un roman pleaca la mai bine si se intoarce peste ani e absurd sa aiba pretentia la schimbare in bine atat timp cat el si-a vazut de ale lui in alta parte. Nu poate fi condamnat ca a vrut sa traiasca mai bine dar nici s-o faca pe lupul moralist ca vezi Doamne ce rusine-i sa traiesti in Romania. Si nu vorbesc de tine ci in general. Asa n-o sa se schimbe ceva prea curand...nu ca daca ar ramane toti romanii de valoare s-ar schimba foarte repede dar oricum MAI repede.

Total de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuga nu rezolva deloc problema...ba din contra! Atat timp cat un roman pleaca la mai bine si se intoarce peste ani e absurd sa aiba pretentia la schimbare in bine atat timp cat el si-a vazut de ale lui in alta parte. Nu poate fi condamnat ca a vrut sa traiasca mai bine dar nici s-o faca pe lupul moralist ca vezi Doamne ce rusine-i sa traiesti in Romania. Si nu vorbesc de tine ci in general. Asa n-o sa se schimbe ceva prea curand...nu ca daca ar ramane toti romanii de valoare s-ar schimba foarte repede dar oricum MAI repede.

Cat despre Galati, parerea mea e ca sub stratul gros de praf,gunoi si marlanie se gaseste totusi un oras care inca a ramas frumos sau mai are inca destule parti frumoase. Marea problema este ca e neingrijit... :oops:

Vedeti, asta e problema la romani : cum pleaca unul din tara, "la mai bine", se considera o fuga, o lasitate, o ignoranta fata de problemele cu care se confrunta cei "ramasi". Cred ca cei care au conceptia asta sunt putini invidiosi pe succesul celor plecati. Sunt convins ca oricine ar avea oportunitatea sa plece cu un contract sigur, permanent (nu capsunar cu ziua), un contract care sa ii asigure un trai decent si o viata armonioasa, nu ar mai sta pe ganduri si si-ar face bagajele. Eu am plecat astfel, dar doar dupa ce m-am lamurit ca in Romania nu ai cu cine sa incerci sa schimbi ceva. De fapt, cei "ramasi" sunt lasi, si aici ma refer doar la cei care se plang zi de zi ca nimic nu merge in tara aia, dar nu misca un deget pentru un trai altfel, asa cum il meritam fiecare. Nu sunt lupul moralist, cum ai incercat subtil sa-mi pui o eticheta, nu mi-e rusine cu tara mea si cu oamenii care traiesc in ea (cu exceptia unor categorii amintite la alt subiect), nu mi-e rusine cu orasul meu, asa cum este el, cu gropi, cu praf, cu cladiri vechi etc. Insa te asigur ca lasitatea celor din jur, de cele mai multe ori, e principalul motiv pentru care romanii isi parasesc glia. Ca s-au saturat sa fie trasi in jos de ceilalti, atunci cand incearca sa ia atitudine impotriva unei nedreptati !...

Nu are nici o legatura cu invidia si mai ales, cum am si precizat, ce am spus nu are legatura cu tine, pentru ca nu te cunosc sa-mi pot da cu parerea. Am rude si fosti colegi care au plecat la mai bine. Unii o duc bine, altii mai putin...irelevant. Pur si simplu ma deranjeaza atitudinea UNORA, nu a tuturor celor care pleaca la mai bine, care se trezesc peste ani fie sa ii iau in deradere pe cei care au preferat sa ramana, ca-s fraieri, sau se plang de cat de rau e in Romania si ca nimeni nu face nimic pentru a schimba asta (bine ca ei au facut). Pentru cei care pleaca la mai bine dar nu uita de unde au plecat si fac cinste tarii si propriei persoane TOT RESPECTUL. In rest cam ai dreptate, doar ca aia nu-s lasi ci pur si simplu jenanti. Oricat de pueril ar parea pana nu vom invata sa ne purtam ca si cum am fi centrul universului o sa ramanem asa. Pana si simplul gest de a arunca mucul de tigara sau ambalajul de la bomboana acolo unde trebuie(nu pe jos "ca-i mic si nu deranjeaza") tot contribuie la civilizarea "taranimii" de la Galati, prin puterea exemplului. Pana la o populatie civilizata insa e drum lung si deloc usor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.